نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

آخر هفته مثبت بورس/عملکرد هفتگی دو گروه معدنی و فلزی چگونه بود؟

0 100

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، تخلیه فشار فروشندگان در بازار سهام سبب شد تا شاخص کل بورس آخرین روز کاری هفته را در شرایط مثبت سپری کند و به رشد بیش از 9هزار واحدی دست یابد. البته این عملکرد مانعی از ثبت کاهش 5.4درصدی در کارنامه هفتگی این نماگر نشد. به این ترتیب هفته جاری با چنین عملکردی به پایان رسید و نمادهای معدنی و فلزی نیز زیان قیمتی را شناسایی کردند. به طوریکه دو لیدر گروه فلزی یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران هر کدام حدود 9درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. در حالی بازدهی هفتگی چادرملو به منفی 2.6درصد محدود شد و گل گهر نیز کاهش نرخ 7درصدی هر سهم را تجربه کرد که در این گروه نوسان منفی بیش از 12درصدی نیز در هفته مشاهده شد. به طوریکه سرمایه گذاری صدرتامین افت قیمت 12.2درصدی را در این هفته ثبت کرد.

معاملات چهارشنبه زیر ذره بین

همانطور که عنوان شد با فروکش عرضه سهام، شاهد متعادل شدن شرایط در بازار امروز بودیم. به طوریکه در نهاین شاخص کل بورس افزایش 0.75 درصدی را تجربه کرد. در این راستا ملی مس ایران با تاثیر حدود 1400واحدی خود بر دماسنج بازار ، بیشترین نقش را در رشد مزبور داشت. در همین راستا «فولاد» نیز 880واحد بر رشد شاخص کمک کرد. در میان نمادهای معدنی نیز دو لیدر گروه «کگل» و «کچاد» در مجموع حدود 2هزار واحد در ارتقای نماگر بازار دخالت کردند. در نهایت نیز شاخص خود این دو گروه با رشد به کار خود پایان داد. بر این اساس افزایش 1.9درصدی شاخص معدنی در کنار رشد 1.4درصدی شاخص فلزی ثبت شد.

بررسی معاملات در این دو گروه نیز نشان می دهد که در صنعت فلزات اساسی حدود 580میلیارد تومان سهام دادوستد شده که در این میان 204میلیارد تومان به معاملات فولاد مبارکه و 134میلیارد تومان نیز سهم معاملات ملی مس ایران بوده است. فولاد خوزستان نیز دیگر نماد سبزپوش این گروه بود که رشد قیمت 3درصدی هر سهم و معامله 56میلیارد تومانی را تجربه کرد.

در گروه معدنی نیز بیشترین معاملات در اختیار چادرملو با جابجایی 31میلیارد تومان سهم بود. گل گهر نیز خرید و فروش 22میلیارد تومانی را تجربه کرد.

نگاهی به مهمترین خبرها

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در راستای سیاست های توسعه ای ایمیدرو در نقاط مختلف کشور، امسال ۵۳ معدن در استان خوزستان احیا و فعال می شود.

در همین راستا امروز محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران نیز عنوان داشت: شرکت گل‌گهر، با تکیه بر توان داخلی خود، توانسته است زمینه استفاده بهینه از فرصت‌ها در معادن را به‌وجود آورد. استفاده این شرکت از معادن، با توجه به دارا بودن ظرفیت‌های فراوان، یک الگوی مناسب برای سایر شرکت‌های بزرگ معدنی محسوب می‌شود. همچنین توجه به موضوع اکتشافات عمیق معدنی براساس‌ چشم‌انداز ۲۰۳۰ می‌تواند موجب ارتقا رتبه گل‌گهر در میان شرکت‌‌های صاحب‌نام معدنی در دنیا شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.