نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

شروع مثبت هفته در بورس رقم خورد/رشد شاخص بر مدار لیدرهای فولادی و معدنی

0 97

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، شروع هفته معاملات بورس با رشد قیمت در بیشتر نمادهای این بازار و در نهایت افزایش شاخص کل دنبال شد. به طوریکه در جریان معاملات امروز شاهد رشد بیش از 26هزار و 500واحدی نماگر اصلی بازار سهام بودیم. این امر سبب شد تا شاخص مجدد به محدوده یک میلیون و 250واحدی نزدیک شود.
درحالی شاخص کل بورس تهران با افت هفتگی 5.4 درصدی مواجه شد که در آخرین روز کاری خود روند رو به تعادلی را تجربه کرد و از حجم فروش سهامداران حقیقی‌ نیز کاسته شد. این کاهش فشار فروش و تعادل در بازار، نوید از آغاز هفته مثبت در بورس داشت. در این راستا بازگشت مجدد قیمت دلار به کانال ۲۷هزار تومان، سرمایه گذاران را به ماندن در بازار سهام ترغیب کرد. این امر شاید بازگشت بورس به مداری تعادلی و مثبت در میان مدت را به دنبال خواهد داشت.
در راستای تشکیل رشد 2.17درصدی شاخص کل در جریان معاملات امروز، نمادهای فلزی بیشترین نقش را داشتند. به طوریکه در این میان فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران در مجموع تاثیر مثبت بیش از 5600واحدی بر رشد شاخص کل بورس داشتند. در این میان دو لیدر معدنی یعنی گل گهر و چادرملو نیز بیش از 2هزار واحد در افزایش ارتفاع شاخص نقش داشتند.
بررسی جزئیات معاملات امروز نیز نشان از آن دارد که در گروه فلزات اساسی در مجموع بیش از 320میلیارد تومان سهام دادوستد شد که در صدر این خریدها، معامله 98میلیارد تومانی «فولاد» و 23میلیارد تومانی «فملی» قرار داشت. در این راستا بخش قابل توجهی از سهام مزبور در صف خرید جای داشت. به طوریکه بیش از 76میلیارد تومان از سهام فولاد مبارکه در صف خرید جای گرفت. روندی مشابه در نماد «فملی» و البته با صف خرید سنگین تر دنبال شد. بر این اساس مازاد تقاضا در این نماد به 140میلیارد تومان رسید.
در این راستا ملی مس ایران مجوز افزایش سرمایه ۹۷ درصدی از محل جذاب سود انباشته را دریافت کرد و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد .به این ترتیب در صورت موافقت سهامداران «فملی» ، سرمایه فعلی این شرکت از 10.1 به 20 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. شرکت عنوان کرده که هدف از افزایش سرمایه مزبور تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه در دست اجرا خواهد بود.
بازگشایی «ومعادن» با افت قیمت شدید
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات نیز از جمله نمادهایی بود که امروز بازگشایی و با نوسان منفی 12.7درصدی مواجه شد. «ومعادن» فشار فروش بالایی را در این بازار تجربه کرد و در نهایت معاملات قابل توجه 263میلیارد تومانی را تجربه کرد. همچنین با حدود 3هزار واحد تاثیر منفی، مانع از رشد بیشتر شاخص کل بورس شد.
رصد خبرهای مهم
در میان اخبار دیروز، وزیر صنعت با دستور عرضه همه محصولات فولادی در بورس کالا ، پیش بینی کرد با این اقدام ، قیمت ها متعادل و بخشی از تولیدات مازاد هم صادر شود. علیرضا رزم حسینی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان ، گفت: فولاد سازان باید همه محصولات شامل شمش، اسلب و محصول نهایی را در بورس کالا عرضه کنند تا براساس وضعیت بازار و ساز و کار تعریف شده بورس کالا ، قیمت ها تعیین شود .
همچنین امروز رئیس هیات عامل ایمیدرو، برنامه های توسعه ای ایمیدرو در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را تشریح کرد و افزود: ظرفیت تولید سالانه 10 میلیون تن فولاد برای منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در نظر گرفته شده که لازمه آن افزایش واردات مواد اولیه و همچنین صدور محصولات تولید شده است که این خود نیاز به زیرساختهای لازم از جمله افزایش ظرفیت اسکله اختصاصی دارد. بنابراین توجه به زیرساختهای اختصاصی برای تحقق نقشه راه معدن برای منطقه ویژه خلیج فارس ازجمله برنامه های مهم در این زمینه به حساب می آید.
از سوی دیگر نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی از ارز آوری قابل توجه شرکت معدنی وصنعتی چادرملو در شرایط تحریم ها صحبت کرد و گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در شرایطی که شدیدترین تحریم ها علیه ایران وضع شده، توانسته است ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد و همچنین در مدیریت واردات بسیاری از کالاها اثرگذاری مثبتی داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.