نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

فولادی – معدنی ها سبز ماندند

0 144

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، شاخص کل بورس تهران در حالی در همان دقایق ابتدایی معاملات با شیب تندی به محدوده یک میلیون و 270 هزار واحد نزدیک شد که روند مزبور تدام چندانی نداشت و این نماگر تحت تاثیر نمادهای شیمیایی ، با کاهش مواجه شد. البته در پایان معاملات تاثیر مثبت نمادهای فولادی و معدنی همچنان در ثبات بورس در محدوده مثبت کمک کرد. به این ترتیب شاخص کل بورس معاملات امروز را با رشد حدود 10هزار واحدی به پایان برد.
همانطور که عنوان شد دو گروه فلزی و معدنی بیشترین نقش را در رشد امروز شاخص کل بورس داشتند. به طوریکه ملی مس ایران به تنهایی بیش از 2700واحد در رشد شاخص کل بورس کمک کرد. تاثیر مثبت فولاد مبارکه نیز به حدود 2هزار واحد رسید. در میان نمادهای معدنی نیز دو لیدر گروه یعنی چادرملو و گل گهر در مجموع حدود 1500واحد در رشد نماگر اصلی بازار سهام نقش داشتند.
بررسی معاملات در این دو گروه نیز رشد 3.1درصدی شاخص گروه فلزی و افزایش حدود یک درصدی شاخص گروه معدنی دارد. در میان مبادلات صورت گرفته در این صنایع نیز گروه فلزات اساسی خرید و فروش حدود 615میلیون سهم به ارزش 1.2هزار میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کرد و بعد از گروه خودرویی، رتبه دوم بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص داد. در میان نمادهای پرمعامله گروه نیز همچنان دو نماد «فولاد» و «فملی» قرار داشتند. به طوریکه مجموع دادوستد ثبت شده در این دو نماد به بیش از 700میلیارد تومان رسید. شرکت ملی مس در حالی روز گذشته موفق به دریافت مجوز افزایش سرمایه از سازمان بورس شد که امروز زمان برگزاری دو مجمع فوق العاده و عادی بطور فوق العاده را اعلام کرد. براین اساس، «فملی» ساعت 10 و 11 دوشنبه 10 آذر در محل شرکت برای افزایش سرمایه 97 درصدی و سایر موارد، تصمیم گیری می کند. در صورت تصویب سهامداران، سرمایه فعلی شرکت از 10.1 به 20 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.
البته در این میان فولاد خوزستان با معامله 106میلیارد تومانی در فهرست نمادهای پرمعامله قرار گرفت. این در حالی است که دو نماد فولاد خراسان و فولاد آلیاژی ایران با کاهش قیمت موجه شدند. البته افت قیمت سهام دو نماد مزبور در محدوده کمتر از یک درصد بود.
در میان نمادهای معدنی، توسعه معادن و فلزات مطابق با روند معاملات روز شنبه، امروز نیز با افت قیمت مواجه شد. به طوریکه هر سهم «ومعادن» نوسان منفی بیش از 4درصدی را تجربه کرد. در نهایت نیز نماد مزبور 852واحد اثر کاهنده بر شاخص کل بورس ایجاد کرد. در مجموع نیز معاملات این سهم در بازار امروز به حدود 274میلیارد تومان رسید.
در میان دوقلوهای سنگ آهنی نیز همانطور که عنوان شد، وضعیت مثبتی حاکم بود. در مجموع نیز معاملات این دو نماد به 65میلیارد تومان رسید. در این میان مدیرعامل چادرملو به ارائه توضیحاتی در خصوص اکتشاف تفصیلی آنومالی D۱۹ گفت: ذخایر قابل‌توجهی از سنگ‌آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری شناسایی‌ شده که مصمم به تهیه فناوری حفاری عمیق هستیم.
ناصر تقی زاده عنوان کرد: سنگ‌آهن و فولاد بازار پرمصرفی در جهان دارد بنابراین با توجه به ظرفیت بالقوه باید در شرایط فعلی بیشترین بهره را در این فرصت شناسایی کنیم. معلوم نیست در آینده این رونق وجود داشته باشد چراکه بشر هر روز از فرآورده‌های جدید در صنایع استفاده می‌کند و ممکن است جایگزین‌ های دیگری از جمله پلیمرها جانشین فولاد در صنایع شوند. همچنین در این رابطه باید برخی موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاران معادن برداشته شوند و صدور مجوزها تسریع و امتیازات تشویقی نیز داده شود تا بخش خصوصی ترغیب به سرمایه‌گذاری در این حوزه شود.
در میان خبرهای مهم نیز امروز نائب رئیس انجمن فولاد بهترین راهکار برای ثبات بازار فولاد را اعتماد به ساز وکار بورس کالا دانست و گفت: با حذف قیمت گذارى دستورى، ریسک بزرگی از بازار سهام برداشته می شود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.