نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

روی خوش «فولاد» و «فملی» به شاخص بورس

0 227

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، کاهش شاخص کل بورس در آغاز معاملات به رشد این نماگر در میانه معاملات و در نهایت صعود بیش از 16هزار واحدی دماسنج بازار سهام ختم شد. در حالی رشد 1.30درصدی در کارنامه معاملات امروز شاخص کل بورس ثبت شد که بخش عمده ای از این رشد توسط ئو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران شکل گرفت. در این میان «فملی» به تنهایی حدود 2500واحد تاثیر مثبت بر نماگر اصلی بازار برجای گذاشت. «فولاد» نیز بیش از 1700واحد در رشد ارتفاع شاخص کل نقش داشت.

در میان نمادهای معدنی نیز شاهد تاثیر مثبت از سوی لیدرهای گروه به ویژه گل گهر و چادرملو بودیم. به طوریکه 646 واحد تاثیر از سوی «کگل» و 321واحدی نیز از سوی «کچاد» بر روند حرکتی نماگر اصلی بازار را شاهد بودیم. در همین راستا معاملات قابل توجهی از سوی نمادهای مزبور شاهد بودیم. به طوریکه خرید و فروش سهام فولاد مبارکه به 215میلیارد تومان رسید. ملی مس ایران نیز مبادلاتی در حدود 170میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کرد. در گروه معدنی نیز در حالی دوقلوهای سنگ آهنی در مجموع مبادلاتی در حدود 60میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کردند که نماد توسعه معادن و فلزات بیشترین دادوستد را در این گروه به خود اختصاص داد. به طوریکه در نهایت خرید و فروش 68.5میلیارد تومان از سهام «ومعادن» شکل گرفت. البته بخش عمده ای از این رقم به فروش سهام مزبور تعلق داشت. در نهایت نیز هر سهم «ومعادن» با کاهش قیمت به کار خود پایان داد.

روز پرخبر

امروز یکی از روزهای پرخبر برای دو گروه فلزی و معدنی بود؛ در میان خبرهای شرکتی معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد که فولاد مبارکه 15 درصد بیشتر از مقادیرتعیین شده محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند. به عبارت دقیق تر فولاد مبارکه با داشتن سهم 70 درصدی از بازار به عنوان بزرگترین شرکت در زنجیره تولید محصولات تخت کشور مطرح بوده و درگروه فولاد مبارکه شرکت فولادهرمزگان به عنوان تولیدکننده تختال و سه شرکت پوشش دهی گالوانیزه درکنار فولادمبارکه درحال فعالیت هستند .

جوانبخت عنوان کرد: در سال گذشته شرکت 7 میلیون و 600 هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده  که از این میزان یک میلیون و 450 هزار تن به صادرات و مابقی مصرف داخلی بوده است.  امسال نیز برنامه داریم تا به این میزان تولید و فروش دست یابیم.

از سوی دیگر اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از مجتمع مس سونگون و طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع بازدید کرد. در جریان این بازدید آخرین وضعیت‌ فعالیت‌های اکتشافی، پیشرفت طرح‌های توسعه هیپ ‌لیچینگ سونگون و فاز سه تغلیظ و نوار نقاله باهدف دستیابی به جهش تولید مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس این گزارش، پس از بازدید از طرح‌های توسعه جلسه تولید مجتمع مس سونگون، مجریان طرح‌های توسعه مجتمع مس سونگون گزارشی از پیشرفت این طرح‌ها که با هدف افزایش و جهش تولید و اشتغال‌زایی در استان آذربایجان شرقی طراحی و تعریف ‌شده‌اند، ارائه دادند.

در میان شرکتهای معدنی نیز مدیر مالی و اقتصادی چادرملو با اشاره به رشد بیش از ۱۰۰ درصدی عملکرد ۶ ماهه نسبت به مدت مشابه قبل، از پیگیری افزایش سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی خبر داد. محمود سیدی با بیان اینکه چادرملو به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی سنگ‌آهن در شرایط کرونایی همچنان با انجام اقدامات پیشگیرانه، مسیر تولید و توسعه را در پیش‌گرفته و در عملکرد ۶ ماهه از بودجه برنامه‌ریزی‌شده سال ۹۹ جلو افتاده، گفت: عملکرد «کچاد» در نیمه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه قبل با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی روبرو بوده است.

وی افزود: از سال گذشته برنامه دومرحله‌ای افزایش سرمایه کلید زده شده و تا سقف ۵.۵ هزار میلیارد تومان به ثبت رسانده شده است. پیگیری افزایش سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی و برنامه‌های توسعه‌ای در دست مطالعه و اجرا، آینده روشنی برای سودآوری شرکت ترسیم کرده و می‌کند.

در میان اخبا کلان نیز آمارهای رسمی از رشد تولید محصولات معدنی در هفت ماهه ابتدای سال جاری حکایت دارد؛ بر مبنای آن، تولید فولاد خام ایران به مرز ۱۷ میلیون تن رسیده و عدد ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تنی را به ثبت رسانده است.

در سمت دیگر امروز رئیس هیات عامل ایمیدرو از احیای 157 معدن طی هشت ماه امسال در قالب طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک، خبر داد. البته این تعداد معدن تا 20 آبان ماه احیا شده است. برای سال جاری، احیای 200 معدن در برنامه ایمیدرو پیش بینی شده است.

خداداد غریب پور در ادامه سخنانش به همکاری شرکت ملی صنایع مس در تامین اعتبار برای احیای معادن مس اشاره کرد و گفت: از محل 50 میلیارد تومانی که این شرکت برای طرح در نظر گرفته، اکنون با حمایت و ضمانت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت های معدنی، نخستین مجموعه معدنی و فرآوری مس در آستانه جذب تسهیلات برای تامین زیرساخت برق و فعال شدن معادن اطراف واحدفرآوری است.

غریب پور ادامه داد: برای حوزه های سنگ آهن نیز شرکت های گل گهر، چادرملو و حتی فولاد مبارکه آماده همکاری هستند و حاصل آن انتفاع چندجانبه برای معادن، اشتغال و همچنین تامین مواد اولیه شرکت های بزرگ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.