نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

آغاز سبز سومین ماه پاییز

0 100

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، شاخص‌کل بورس نخستین روز کاری آذرماه را سبزپوش آغاز کرد. به طوریکه نماگر اصلی بازار با رشد بیش از 21 هزار واحدی (1.6درصدی) توانست یک روز سبز در شروع سومین ماه پاییز ثبت کند که بخش عمده ای از این رشد تحت تاثیر نقش فزاینده لیدر گروه فلزی یعنی ملی مس ایران و بزرگان گروه معدنی رخ داد. به طوریکه «فملی» به تنهای بیش از 3هزار واحد از رشد امروز بازار را رقم زد. دو نماد چادرملو و گل گهر نیز در مجموع 3هزار واحد دیگر در رشد ارتفاع شاخص کل بورس نقش داشتند.

در حالی آبان ماه بورس با کاهش حدود 4.7درصدی شاخص کل به پایان رسید که به نظر می رسد بازار سهام در این ماه (آذر) روند مناسب تری در پیش داشته باشد. گذر از ریسک سیاسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و وضعیت مساعد در بازارهای جهانی از یک سو و همچنین ایجاد آرامش نسبی در فضای داخلی کشور از جمله مواردی است که فضای مطلوبی از بورس را ترسیم می کند. ضمن اینکه کارشناسان معتقدند که گزارش های عملکرد آبان ماه و 8 ماهه شرکت های فعال در بازار سرمایه ، مطلوب خواهد بود و نقش مهمی می تواند در تداوم روند صعودی بازار سهام داشته باشد. در این راستا انتشار گزارش عملکرد چادرملو، تاکیدی بر این موضوع است؛ بر این اساس عمومی چادرملو در دوره یک ماهه آبان 99 با تولید بیش از یک میلیون و 104 هزار تن کنسانتره، موفق شد میزان تولید این محصول را از مرز 7،5 میلیون تن در 8 ماهه نخست امسال عبور دهد. این میزان تولید نسبت به مهر ماه  امسال  از 17،5 درصد و نسبت به برنامه پیش بینی شده از 22،93 درصد رشد برخوردار بوده است . در مهر ماه 945 هزارو 500 تن کنسانتره تولید شده بود .

در همین راستا فولاد سازی چادرملو نیز در آبان ماه امسال با تولید بیش از 94 هزار 386 تن شمش فولادی رکورد شکنی کرد. این میزان تولید،  10 هزارو 386 تن بیش از برنامه پیش بینی شده است .

حال باید در انتظار انتشار گزارش های بیشتری از عملکرد آبان ماه شرکت های فعال در بازار سرمایه باشیم.

در میان دیگر اخبارهای مهم امروز ثبت رکورد بی‌سابق ماهانه بارگیری و حمل ریلی تختال بود. در این راستا محسن احمدی، رئیس واحد آماده‌سازی تختال ناحیه فولادسازی شرکت فولاد مبارکه، با اعلام این خبر گفت: رکورد بی‌سابقۀ بارگیری تختال از طریق حمل ریلی، در سال جهش تولید و در ادامۀ عملکرد موفقیت‌آمیز ناحیۀ فولادسازی در کسب رکوردهای پیاپی در سال جاری حاصل شده است که به تعداد 1012 واگن و به میزان 52 هزار و 795 تن می رسد.

جزئیات بیشتر از معاملات امروز نشان می دهد که هر چند «فملی» در جهت رشد شاخص کل بورس، نقش مهمی داشت در مقابل فولاد مبارکه با تاثیر منفی بیش از 1200واحدی از صعود بیشتر این نماگر جلوگیری کرد. در نهایت نیز گروه فلزات اساسی با ثبت خرید و فروش بیش از 1700 میلیارد تومانی در فهرست پرمعامله ترین صنایع امروز قرار گرفت. در این میان دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران در مجموع 1200میلیارد تومان از این رقم را به معاملات خود اختصاص دادند.در گروه معدنی نیز بیشترین معاملات ثبت شده به خرید و فروش سهام توسعه معادن و فلزات اختصاص داشت. به طوریکه «ومعادن» موفق شد دادوستد بیش از 187میلیارد تومانی داشته باشد. در نهایت نیز هز سهم مزبور با نوسان مثبت قیمت در محدوده حداکثری یعنی 5درصد به کار خود پایان داد.ه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.