نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سهمیه شرکت نورد فولاد صنعتی یزد برای عرضه در بورس مشخص شد/ ابلاغ جنجالی ترین مصوبه فولادى در سال ٩٩

0 93

 

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت، طی نامه ای به مدیرعامل شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، سهمیه های هفتگی و ماهانه این شرکت برای عرضه در بورس کالا را مشخص کرد.

به گزارش روز پنجشنبه سایت خبری- تحلیلی معدن24، در نامه «داریوش اسماعیلی» آمده است:

با عنایت به ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد به شماره 97544 مورخ 28 آبان ماه 99 توسط معاون اقتصادی رییس جمهوری و به استناد تبصره ماده 8 شیوه نامه مذکور، بدین وسیله برنامه عرضه ماهانه آن شرکت جهت عرضه در بورس کالا برای سه ماه از مورخ 8 آذر ماه به میزان ماهانه 34 هزار و 767 تن و هفتگی هشت هزار و 692 تن اعلام می شود.

در این نامه تاکید شده که هر گونه فروش خارج از بورس ممنوع است، همچنین صادرات صرفا بر اساس مفاد این شیوه نامه اجرا خواهد شد و در غیر این صورت، مسوولیت عواقب آن بر عهده آن شرکت خواهد بود.

به گزارش معدن24، با ابلاغ شیوه‌نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، فعالان بخش خصوصی بر این باورند تاکید این دستورالعمل در عرضه همه محصولات بالادستی و پایین‌دستی زنجیره از طریق بورس کالا و کشف قیمت واقعی بر اساس عرضه و تقاضای بازار، گامی مهم برای قطع رانت و ایجاد توازن در زنجیره آهن و فولاد است.

به اعتقاد فعالان این حوزه، تاکید بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های بورس کالا، سرمنشا اصلاحات موثر در زنجیره آهن و فولاد و ایجاد توازن در صنایع بالادست و پایین‌دست است و این دستورالعمل تاکید ویژه‌ای بر استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا در عرضه همه محصولات زنجیره داشته است که جدیت در این اقدام منجر به کاهش دخالت‌های دستوری دولت در قیمت‌گذاری و ایجاد فضا برای تخصیص بهینه منابع خواهد شد.
در همین زمینه، «بهرام شکوری» رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران ابلاغ این شیوه‌نامه را گامی اساسی در حفظ منافع ملی و جلوگیری از آسیب بلندمدت به زنجیره ارزش آهن و فولاد به‌عنوان حوزه بزرگ سرمایه‌گذاری کشور عنوان کرد.

پیشتر «خداداد غریب‌پور» معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو ضمن تاکید بر «حذف سقف رقابت در تعیین قیمت»، افزود: براساس شیوه‌نامه جدید، دولت قبول کرد که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. به این ترتیب، روند قیمت‌گذاری رقابتی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.