نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سرمایه شرکت ملی مس به حدود دو برابر افزایش یافت

0 306

 

با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده، سرمایه شرکت ملی مس از ۱۰۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به حدود دو برابر یعنی ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مصوب شد و افزایش یافت.

به گزارش روز دوشنبه سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ ، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و برای تامین بخشی از منابع مورد نیاز اجرای طرح های در دست اقدام شرکت خواهد بود.

در این زمینه اردشیر سعدمحمدی، مدیر عامل شرکت ملی مس در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت اظهار داشت: نوع ژنز خاک های ایران، همچنین تکنیک های مورد استفاده در کشورمان، مس ایران را در رده مس های خوب و با کیفیت جهان قرار داده و به همین دلیل، عمده سرمایه گذاری های ما در کشور به سمت تولید کنسانتره خواهد بود.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه افزایش سرمایه شرکت ملی مس مصوب شده، عمده سرمایه گذاری های ما به سمت ایجاد کارخانه های کنسانتره خواهد رفت.

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: اکنون ظرفیت تولید 1.1 میلیون تنی کنسانتره مس در کشور وجود دارد که 700 هزار تن آن در مس سرچشمه، 150 هزار تن آن در خاتون آباد میدوک و 300 هزار تن آن در سونگون آذربایجان شرقی است.در نظر داریم این ظرفیت را به 2.5 میلیون تن افزایش دهیم و بر این اساس برای احداث و راه اندازی کارخانه های جدید تولید کنسانتره به ظرفیت 1.4 میلیون تن سرمایه گذاری شده است.

وی اظهار داشت: در سال 1400 به دنبال افتتاح سه کارخانه هستیم که شامل واحد 100 هزار تنی کنسانتره دره آلو، 150 هزار تنی دره زال و همچنین کارخانه تولید فلوتاسیون از سرباره های ذوب است.

سعدمحمدی ادامه داد: بیش از 50 سال است که سرباره های ذوب بر روی زمین مانده که ثروتی عظیم است و با تبدیل آنها به کنسانتره، ارزش افزوده بالایی ایجاد خواهد شد.

وی گفت: همچنین احداث کارخانه 200 هزار تنی سرچشمه، فاز 2 میدوک به ظرفیت 150 هزار تن، فلوتاسیون سرباره های ذوب خاتون آباد، فاز 3 سونگون به ظرفیت 150 هزار تن و برنامه ریزی برای فاز 4 کنسانتره سازی سونگون، از جمله دیگر پروژه هاست.

** سرمایه گذاری های مورد نیاز
مدیرعامل شرکت ملی مس تاکید کرد: در مجموع برای دست یافتن به این استراتژی 29 طرح تعریف شده که تحقق آنها نیازمند دو میلیارد و 480 میلیون یورو و 25 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است. در این پیوند سعی داریم تا از پول های کم هزینه از جمله افزایش سرمایه 10 هزار میلیارد تومانی ناشی از سود انباشته شرکت استفاده کنیم که قطعا سود سرشاری برای شرکت ملی مس و سهامداران به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ملی مس تا کنون اقدام به تجدید ارزیابی به منظور افزایش سرمایه خود نکرده و بدیهی است انجام این مهم باید در هیئت مدیره و در بین سهامداران بزرگ مطرح شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.