نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نقش مهم سه نماد در رشد 38هزار واحدی شاخص بازار سهام / «فولاد» ، «کچاد» و «کگل» ؛ نردبان صعود بورس

0 96

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، شاخص کل بورس تهران معاملات امروز دوشنبه 10آذرماه را نیز با روندی صعودی پشت سرگذاشت تا به این ترتیب در سومین روز پیاپی این هفته، شاهد سبزپوشی در اغلب نمادهای بورسی باشیم. به این ترتیب معاملات امروز بورس تهران با رشد بیش از 38هزار واحدی نماگر اصلی بازار سهام به پایان رسید که بیش از 5هزار واحد از رشد مزبور ، تحت تاثیر مثبت سه نماد فولاد مبارکه، چادرملو و گل گهر تشکیل شد.
همانطور که در گزارش روز شنبه هم به آن اشاره شد، در انتظار بازگشایی بازارهای جهانی و تاثیر مثبت آن بر نمادهای کامودیتی محور بورس بودیم. به این ترتیب امروز شاهد بازگشایی بازارهای جهانی و رشد قیمت قابل توجه فلزات در این بازارها بودیم. به نحوی که مس با رشد بیش از یک درصد به مرز 7650 دلار رسید. دو فلز روی و آلومینیوم نیز رشد بیش از 0.5 درصدی را تجربه کردند. در همین راستا نمادهای فلزی فعال در بازار سهام نیز با رشد قیمتی همراه شدند. در این میان فولاد مبارکه نه تنها نوسان مثبت قیمتی در حدود 4درصد را تجربه کرد، بلکه بیش از 2600واحد در رشد ارتفاع شاخص کل بورس نقش داشت. همچنین در پایان معاملات ، دادوستد 663میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کرد و در فهرست پرمعامله ترین نمادهای امروز قرار گرفت.
در این میان مدیرعامل فولاد مبارکه با اظهار این مطلب که تمام محصولات فولاد مبارکه به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد، گفت: به هیچ عنوان محصولات شرکت فولاد مبارکه به تجار فروخته نمی‌شود و این شرکت محصولات خود را تنها به بنگاه‌های اقتصادی که فعالیت صنعتی دارند، به فروش می‌رساند.
حمیدرضا عظیمیان با اشاره به اینکه فولاد مبارکه تامین کننده ۷۰ درصد از ورق کشور است، گفت: تامین ۷۰ درصد از نیاز کشور به ورق فولادی، باعث شده در شرایط سخت اقتصادی و تحریم، رسالت مهمی بر عهده شرکت فولاد مبارکه باشد.
از سوی دیگر خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو از افزایش سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومان فولاد مبارکه خبر داد و افزود: در حالی امروز شاهد ثبت افزایش سرمایه شرکت ملی مس بودیم که پس از آن فولاد مبارکه نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد داشت. همچنین دو شرکت ملی مس و فولاد مبارکه افزون بر ۴ میلیارد یورو پروژه توسعه‌ای در اختیار دارند که در نهایت به تقویت حقوق سهامداران می‌انجامد.
وی درباره وعده ماه های قبل مبنی بر حمایت از سهام شرکت های معدنی و فلزی که 24 درصد ارزش روز بورس را تشکیل می دهند توضیح داد: طی ماه های اخیر ، ارزش بازارگردانی شرکت های ملی مس، فولادمبارکه، چادرملو و گل گهر، سرمایه گذاری معادن و فلزات و فولاد خوزستان به 8 هزار میلیارد تومان رسید.
تاخیر در ارسال اصلاحیه شیوه‌نامه فولاد
در حالی اخبار پیرامون «شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» همچنان مورد توجه فعالان اقتصادی قرار دارد که در این راستا رضا شهرستانی عضو انجمن فولاد در مورد آخرین وضعیت شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، اظهار داشت: با توجه به اینکه جلسه بررسی این شیوه نامه در هفته گذشته ناقص ماند، روز شنبه نیز جلسه دیگری تشکیل شد. بر این اساس مقرر شد آقای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نکات ضعف شیوه نامه را که در جلسه مشخص شد، به صورت کارشناسی بررسی کند و سپس نتیجه را برای بازنگری به دولت ارسال کند.
عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: لذا باید تا هفته آینده صبر کنیم تا پیشنهاد اصلاحیه به دولت ارسال شود و دولت ضمن بررسی نکات ضعف، در شیوه نامه بازنگری کند.
در مجمع «فملی» چه گذشت؟
امروز دوشنبه، دهم آذرماه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف افزایش سرمایه ۹۷ درصدی از محل سود انباشته برگزار شد. مجمع مزبور با افزایش سرمایه شرکت «فملی» از 10 هزار و 140 میلیارد تومان به 20 هزار میلیارد تومان موافقت کرد. همچنین در این مجمع مقرر شد تا 2 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی «فملی» نیز به صندوق بازارگردانی اختصاص یابد که سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس با این موضوع موافقت کرد.
پذیره نویسی موفق «کگل»
در میان اخبار معدنی نیز قرار بود امروز دوشنبه 10 آذر ماه پذیره ‌نویسی صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر آغاز شود که در همین روز ابتدایی 12 هزار میلیارد ریال از این اوراق یعنی کل اوراق عرضه شده، به فروش رسید.‏
یادآور می شود معاملات امروز گل گهر نیز با جوی مثبت همراه شد. به طوریکه نه تنها این نماد توانست 1400واحد در رشد شاخص کل بورس نقش داشته باشد، بلکه با ثبت معاملات 85.4میلیارد تومانی در فهرست نمادهای مورد توجه سهامداران قرار گرفت. در همین راستا دیگر دوقلوی سنگ آهنی یعنی چادرملو نیز با رونق معاملات همراه شد. به طوریکه رشد قیمت 5درصدی هر سهم «کچاد» و خرید و فروش 93 میلیارد تومان از سهام مزبور طی مبادلات امروز رقم خورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.