امــروز : ۱۳۹۵ پنج شنبه ۳۰ دي

Today : 2017 / 19 / 1 Thursday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
اختلاف بانک مرکزی و مرکز آمار


اختلاف بانک مرکزی و مرکز آمار

براساس جدیدترین گزارش بانک‌مرکزی، افزایش ضریب جینی در سال۹۳ متوقف و تاحدی تعدیل شد، این در حالی است طبق گفته رئیس مرکز آمار، ضریب جینی با ۵ صدم واحد کاهش به ۳۶ صدم واحد رسید.

به گزارش معدن24 ، بانک مرکزی اخیرا در گزارشی رسمی از توقف افزایش ضریب جینی در سال ۹۳ و تعدیل آن خبرداد، این درحالی است که رئیس مرکز آمار ایران روز گذشته اعلام کرد که ضریب جینی با ۵ صدم واحد کاهش به ۳۶ صدم واحد رسیده است و این نشان می‌دهد که فاصله طبقاتی کمتر شده است.

پیش از این نیز اختلافات آماری مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در بخش های مختلف اقتصادی مانند نرخ تورم و رشد اقتصادی نمایان بود، اما این بار این اختلافات آماری به ضریب جینی باز می گردد.

عادل آذر پیش از این اعلام کرده بود که خط فقر جزو آمارهای رسمی نیست که مرکز آمار ایران بخواهد آن را اعلام کند و به جای آن ضریب جینی را اعلام می کند.

ضریب جینی چیست؟


‌ ضریب جینی از مهمترین شاخص های اقتصادی برای تحلیل میزان برابری یا نابرابری درآمد خانوارهاست که بین صفر تا یک متغیر است. ‌این شاخص هر چه به سمت" صفر" نزدیک شود به معنای حرکت به سمت برابری و عدالت در توزیع ثروت و درآمد خانوارهاست و اگر به سمت "یک" نزدیک شود به معنای افزایش نابرابری و بی عدالتی در توزیع ثروت و درآمد خانوارهاست.

این ضریب در قالب منحنی لورنز نیز نمایش داده می‌شود ولی شاخص جینی معمولاً به صورت درصد بیان می‌شود. عدد صفر نشان‌دهندهٔ برابری کامل (انطباق منحنی لورنز با خط ۴۵ درجه) است و بالا رفتن این عدد به معنای نابرابری بیشتر است.

بر اساس گزارش جدید بانک، بررسی تحولات سال‌های اخیر نشان می‌دهد که یکی از آثار سیاست‌های اتخاذ شده و شرایط عمومی حاکم بر اقتصاد؛ به ویژه در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، افزایش ضریب جینی بوده که البته همان گونه که انتظار می‌رفت، با وقفه خود را در الگوی توزیع درآمد نشان داد.

در حقیقت،‌ افزایش ضریب جینی در سال ۱۳۹۲ یکی از پیامدهای رکود عمیق، تورم بالا، انتظارات تورمی شدید و افزایش نرخ ارز در پی سیاست‌های نامناسب اقتصادی و ارزی ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه کشور بود که از سال‌های قبل آغاز شده‌بود.

روند تغییرات ضریب جینی نشان می‌دهد در حالی که این شاخص تا سال ۱۳۸۷ روند کاهشی داشته، در سال ۱۳۸۸ با افزایش روبرو شد. از سال ۱۳۸۹ نیز با اجرای قانون هدفمند نمودن یارانه‌ها و در اثر سیاست‌های کنترل قیمتی اعمال شده، بهبود نسبی در الگوی توزیع درآمد در جامعه روی داد و این شاخص، تا حدی کاهش یافت و به رقم۰.۳۸۱۳ رسید و در سال ۱۳۹۰ به کمترین میزان خود در سه دهه اخیر(۰.۳۷۵۰) رسید.

لیکن از آنجا که این امر عمدتا" ناشی از سیاست توزیع یارانه بود و در عین حال سیاست اصلاح حامل‌های انرژی اثرات خود را با وقفه نشان داد و مهم‌تر از اینکه این سیاست مهم با سیاست‌های صحیح پولی و مالی همراه نبود، شرایط حاصله همراه با برخی عوامل برونزا ـ به ویژه تحریم‌ها و پیامدهای آن ـ در راستای تشدید سیر افزایش قیمت‌ها در سال ۱۳۹۱ و شتاب‌گرفتن آن در نیمه نخست سال۱۳۹۲ عمل کرد و بخشی از آثار مثبت بازتوزیعی یارانه‌ها که منجر به بهبود نسبی ضریب جینی شده‌بود، خنثی شد و ضریب جینی مجددا" افزایش یافت.

همانطور که در سوابق دانش علمی و تجربی اقتصادی نیز تصریح شده‌، یکی از مهم‌ترین آثار سوء تورم، بدتر شدن الگوی توزیع درآمد در جامعه و افزایش شکاف طبقاتی به نفع گروه‌های پُردرآمد است. آمار مربوط به سهم سه دهک پائین درآمدی از کل هزینه خانوارها در مناطق شهری نیز این یافته را تائید می‌کند؛ به نحوی که سهم سه دهک فوق از ۱۱.۰ درصد در سال ۱۳۹۰ (بیشترین سهم در سه دهه اخیر) به ۱۰.۶ درصد در سال ۱۳۹۲ کاهش یافته است. بنابراین تورم بالای سال‌های اخیر ایران همسو با نتایج جهانی، تاثیر نامطلوبی بر توزیع درآمد داشته است.

به واسطه اهمیتی که دولت یازدهم برای هدف کنترل تورم در مجموعه اهداف اقتصادی قائل است و رویکردهای انضباط‌گرایانه این دولت، باید امید داشت دستاوردهای حاصل شده در زمینه کنترل تورم استمرار یابد و تقویت شود. اتخاذ سیاست‌‌های پولی، مالی، تجاری واعتباری مناسب و متناسب با اقتضائات، نه تنها می‌تواند تورم را کنترل نماید، بلکه قادر به کاهش این متغیر کلیدی اقتصاد کلان و بهبود شرایط توزیع درآمد در کشور است.

در اینصورت و با فرض ثبات سایر شرایط می‌توان انتظار داشت افزایش ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ متوقف شده و تا حدی تعدیل گردد. البته به دلیل وقفه زمانی بین تورم و تاثیر آن بر الگوی توزیع درآمد و همچنین با توجه به هدفگذاری تورم تک رقمی در سال ۱۳۹۵، امید است که وضعیت توزیع درآمد در سال‌های آتی با بهبود نسبی روبرو شود.

یکی از دلایل کاهش ضریب جینی پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به همه ایرانیان است که باعث شده قدرت خرید طبقات پایین جامعه را تقویت کرده و یک نوع عدالت نسبی در بخش یارانه‌ها در اقشار مختلف جامعه ایجاد کند.کد خبر : 19965 تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۹ ساعت 54 : 13
منبع : بازدید : 1693


ردیفتیترتاریخ
1 دلار 4000 تومانی و تبریک به رانت‌خواران ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي
2 آمار بانک مرکزی از بدهی‌های خارجی دولت ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
3 دلار بانکی ثابت ماند ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي
4 پنج اصلاح برای اخذ معوقات بانکی ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي
5 راهکار عملی حل معوقات بانکی ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي
6 ادامه گرانی در بازار طلا/قیمت سکه و ارز در 13 دی 95 ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي
7 نرخ رسمی15ارز افزایش یافت ۱۳۹۵ چهارشنبه ۸ دي
8 فعالان اقتصاد زیرزمینی کمتر چک برگشتی دارند! ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
9 بانک مرکزی بازار"دلال‌ها" را کساد کرد/ ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
10 پدیده "درهای چرخان" در مبارزه با فساد ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي
11 گرانی دلار و احتمال برگشت به تورم دو رقمی ۱۳۹۵ سه شنبه ۳۰ آذر
12 زنگ خطر برای دارایی‌های منجمد بانکها/ رشد ۲ برابری طی یک سال ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر
13 افزایش نرخ ۲۴ ارز در مرکز مبادلات ارزی ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ آذر
14 تاثیر حذف کارت سوخت بر افزایش قاچاق بنزین ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
15 سیف: انتظارات ما از برجام برآورده نشد ۱۳۹۵ شنبه ۲۰ آذر
16 وعده سیف برای ارزانی دلار در سه ماه پایانی سال ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۶ آذر
17 وعده سیف برای ارزانی دلار در سه ماه پایانی سال ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۶ آذر
18 وعده سیف برای ارزانی دلار در سه ماه پایانی سال ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۶ آذر
19 نرخ بازار بین بانکی به نرخ لایحه بودجه نزدیک‌تر شد/ دلار گران شد، پوند و یورو آب رفت + جدول قیمت ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ آذر
20 نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟ ۱۳۹۵ دوشنبه ۱ آذر
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
خاطره خواندنی یکی از نزدیکان آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد وضع عوارض صادرات سنگ آهن معدن 24: با افسوس فراوان، خبر درگذشت عالم فقیه عالیقدر حضرت آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی برای همه مص...
تنویر یا تشکیک افکار عمومی ؟ معدن 24:این روز ها بدلیل تنوع و تکثر رسانه های گروهی به ویژه شبکه های مجازی هر لحظه شاهد انعکاس اخبا...
ماجرای صادرات خاک به امارات معدن 24: متاسفانه معدنكار و معدنكاری در این سرزمین با تمام مشكلاتی پیش رو كه از همان مرحله اكتشاف شر...
بازار فولاد دستخوش چند تغییر مهم معدن 24: بازار بی روح فعلی فولاد علاوه بر اینكه معلول روزهای پایان سال میلادیست ، از چند عامل بسیار ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟