امــروز : ۱۳۹۶ شنبه ۶ خرداد

Today : 2017 / 27 / 5 Saturday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
در اجلاس بین المللی معدن و صنایع معدنی: سهم معدن از حمل و نقل ریلی چقدر است؟

در اجلاس بین المللی معدن و صنایع معدنی:
سهم معدن از حمل و نقل ریلی چقدر است؟

توسعه معدن و صنایع معدنی نظیر فولاد بدون در نظر گرفتن توسعه حمل ریلی امکان پذیر نیست.

دکتر محسن پورسید آقایی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بین المللی معدن و صنایع معدنی با بیان این مطلب گفت: لازمه حتمی برای توسعه فولادسازای ها، استفاده از سیستم های مدرن حمل ریلی است و باتوجه به اینکه سیاست های کلی کشور توسعه حمل ریلی است، دولت نیز بر آن تاکید دارد.

وی افزود: در قانون برنامه چهارم و پنجم تاکید شده که 30 درصد حمل کلی بار کشور باید توسط حمل ریلی منتقل شود درحالی که این رقم اکنون تنها 11 درصد است.

معاون وزیر راه شهرسازی اظهار داشت: در اثر سیاست های غلط در سال های اخیر سهم حمل ریلی کاهش داشته و این سهم که در سال 85 حدود 13.5 درصد بود در سال 92 به 10.5 درصد کاهش یافت و تنها سالی که رشد مثبت ثبت شد، سال 93 بود که به عدد 10.9 درصد رسیدیم.

وی عمده مشکلات بخش حمل ریلی را ناشی از یارانه پنهانی بخش حمل جاده ای دانست و گفت: سایست های غلط در ارکان نظام سبب شده حمل جاده ای از دو رانت عمده یکی سوخت ارزان و دیگر عدم اخذ عوارض بهره گیرد درحالی که مدیریت حمل جاده ای از درآمدهای حمل بار تامین می شود. این دو رانت در بخش جاده ای سبب شده توسعه همچنان به سمت حمل جاده ای حرکت کند.

پورسیدآقایی خاطرنشان کرد: 60 درصد عملیاتی که در بخش حمل ریلی اتفاق می افتد متعلق به معادن و فولادسازان بوده و شرکت راه آهن در خدمت گروه فولاد و معدن کشور است. بعد از فولاد نیز مهمترین باری که راه آهن منتقل می کند، سوخت مازوت و بار نفتی است که با توجه به توسعه صنعت گاز و استفاده از آن بجای سوخت های رایج، در سال های آتی شاهد کاهش سهم این بخش نیز خواهیم بود.

وی عنوان کرد: رشد حمل ریلی معادن از 19.8 درصد در سال 90 به 20.7 درصد در سال 93 رسیده است که دلیل آن افزایش صادرات بود البته در سال 93 به جهت کاهش قیمت های جهانی این ماده معدنی شاهد کاهش حمل بودیم.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: متاسفانه شاهد حمل بیش از 18 میلیون تن مواد توسط حمل جاده ای هستیم درحالی که راه آهن دارای این قابلیت و مزیت برای حمل است و باوجود ارزان بودن سوخت درمقایسه با سایر کشورها، حمل جاده ای هزینه های جانبی زیادی را ب اقتصاد تحمیل می کند.

وی تصریح کرد: دولت باید با اعمال سیاست های صحیح، جایگاه حمل ریلی را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

پورسیدآقایی به برنامه های انجام شده راه آهن در دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: هزینه های شبکه ریلی شامل حق دسترتسی از ابتدای دولت جدید از 54 درصد به 31 درصد کاهش یافت. همچنین سهم دسترسی را دائما کاهش داده و ظرف 5 سال آینده به 20 درصد خواهیم رساند. در این بین نیز عوارض حمل جاده ای نیز قرار است ظرف این مدت از 3 درصد به 20 درصد برسد تا ظرف 5 سال آینده سهم حق دسترسی در هر دو نوع حمل ریلی و جاده ای یک میزان برابر شود.

وی به برنامه تولید فولاد در افق 1404 نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برای تولید فولاد کشور، 52 میلیون تن مواد اولیه جابجا می شود اما در افق 1404 باید به 147 میلیون تن برسد از اینرو باید تحولی در بخش ریلی کشور اتفاق افتد چراکه جاده های کشور این قابلیت و کشش را ندارند. از سوی دیگر ظرفیت حمل ریلی اکنون اشغال است و نیاز به رفع گلوگاه های توسعه حمل ریلی داریم.

معاون وزیر راه شهرسازی ادامه داد: حمل ریلی در بخش سیستم های تخلیه و بارگیری با مشکل مواجه است و بسیاری از معادن به سیستم ریلی متصل نبوده و در صورت اتصال نیز فاقد سیستم های مکانیزه است.

وی گفت: برای اینکه ظرفیت ریلی کشور افزایش یابد، برنامه ریزی و پروژه های زیادی تعریف شده است که درمجموع برای توسعه حمل ریلی به سرمایه ای بالغ بر 86 هزار میلیارد تومان نیاز است.

در بخش زیربنا حدود 3 هزار کیلومتر راه آهن باید دوخطه شده و بیش از 2800 کیلومتر باید برقی شود و نیز برخی خطوط باید نوسازی شوند.
همچنین در بخش ناوگان باید 27 هزار واگن جدید باید اضافه شده و 404 لوکوموتیو باید به خطوط ریلی اضافه شود که به 35 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.

از اینرو از 86 هزار میلیارد تومان میزان کل سرمایه گذری که در بخش حمل ریلی باید صورت گیرد، نزدیک به 35 هزار میلیارد تومان مربوط به بخش زیربنایی و 35 میلیارد تومان در بخش توسعه ناوگان بوده و مابقی در بخش افزودن خطوط جدید است که هنوز موجود نیست.

وی در خاتمه پیشنهادهای راه آهن را برای توسعه حمل ریلی اینگونه تشریح کرد: راه آهن جمهوری اسلامی ایران به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد ایجاد صندوقی برای توسعه زیرساخت های ریلی معادن را دارد. همچنین به شرکت های بخش خصوصی پیشنهاد می شود در طرح های توسعه ای راه آهن سرمایه گذاری کنند. علاوه براین، پیشنهاد می شود نرخ گازوئیل به نرخ های بین المللی برسد.کد خبر : 22784 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۳/۱۱ ساعت 42 : 11
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 1516


ردیفتیترتاریخ
1 بازدید نمایندگان دولت و مجلس از گلگهر ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۶ دي
2 بازدید نعمت زاده از غرفه توسعه معادن روی در ایتالیا ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ آذر
3 بازدید معاون اول رئیس‌جمهور از طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی قلعه گنج ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۵ آبان
4 بازدید دو معاون وزیر از طرح 2.5 میلیون تنی گندله مادکوش ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۸ مهر
5 بازدید کارشناسان شرکت anglo exploration از پتانسیل‌های اکتشافی مس ایران ۱۳۹۵ شنبه ۱۷ مهر
6 بازدید سعد محمدی از معدن سرب و روی مهدی آباد ۱۳۹۵ جمعه ۹ مهر
7 بازدید وزیر اقتصاد از پروژه فولاد سفید دشت چهار محال و بختیاری ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ شهريور
8 استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب از فروشگاه شهروند شهر آفتاب ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت
9 دعوت از دی‌کاپریو برای بازدید از دریاچه ارومیه ۱۳۹۵ جمعه ۱۷ ارديبهشت
10 بازدید دیوان محاسبات از معادن سنگ اهن 1و2 اسمالون یزد ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۴ ارديبهشت
11 بازدید مقامات بلند پایه ایران و عراق از غرفه شرکت فولاد مبارکه در بغداد ۱۳۹۴ شنبه ۱ اسفند
12 بازدید خبرنگاران رسانه های خارجی از چادرملو ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۷ اسفند
13 بازدید خبرنگاران رسانه های خارجی از چادرملو ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۷ اسفند
14 بازدید فرمانده نزاجا از خودروی تانک‌بر ایرانی+عکس ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۲ آذر
15 آزادسازی محدوده های معدنی کشور برای سرمایه گذاران از آذر ماه 94 ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۶ مهر
16 آزادسازی محدوده های معدنی کشور برای سرمایه گذاران از آذر ماه 94 ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۶ مهر
17 بازدید شبانه شورای شهر از محله هرندی ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر
18 سهم معدن از حمل و نقل ریلی چقدر است؟ ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۱ خرداد
19 تسریع در اجرای طرح‌های توسعه و افزایش کمی و کیفی محصول ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۵ ارديبهشت
20 معادن در پرداخت حقوق دولتی همکاری لازم را با سازمان ها داشتند ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۶ فروردين
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
لزوم افزایش دانش صادرات فولاد معدن 24: صادرات فولاد و محصولات فولادی فرآیندی است که از تولید آن به مراتب دشوار تر است. بازاریابی ...
ضرورت و پیش نیازهای صادرات در صنعت فولاد و مواد اولیه معدن 24: ارز آوری ، تملك بازار كار سایر كشور ها بصورت غیر مستقیم ، توسعه برند های صنعتی و اجتماعی كش...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟