امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۴ فروردين

Today : 2017 / 24 / 3 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
یک کارشناس عنوان کرد شاخص بورس با میانگین ۷۰ هزار واحد مناسب اقتصاد کشور است/ کاهش ۱۵ درصدی حجم اقتصاد

یک کارشناس عنوان کرد
شاخص بورس با میانگین ۷۰ هزار واحد مناسب اقتصاد کشور است/ کاهش ۱۵ درصدی حجم اقتصاد

یک کارشناس بورس گفت: با توجه به وضعیت شاخص کل از نگاه اقتصاد کلان و تکنیکال بهتر است به جای نگرش رشد تند و تیز و سریع شاخص کل، فعلا با نوسانی در محدوده 60 تا 90 هزار واحد با میانگین 70 هزار واحد را داشته باشیم.

به گزارش معدن24 ،"همایش بررسی صنایع منختب بورس پس از مذاکرات 1+5  که روز 5 تیر با حضور  علی صابریان مدیر عامل خانه سرمایه و امیررضا حسنی مدیر عامل  موسسه پژوهش و اقتصاد ایرانیان و با همراهی کارگزاری بانک کشاورزی سرمایه در محل برگزاری کنفرانس های کارگزاری بانک کشاورزی برگزار شد.

کارشناسان ضمن ارایه دیدگاههای خود حول محورهای طرح شده در جلسه به پرسش و پاسخ با شرکت کنندگان پرداختند.

این همایش میزبان علاقمندان و فعالان بازار سرمایه بود تا بتواند درباره وضعیت صنایع منتخب ایران و دورنمای سیاست های پیشروی کشور با محوریت مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب چشم‌اندازی روشن را ترسیم کند.

در این نشست امیررضا حسنی درباره تاثیر تحریم ها بر صنایع منتخب با نگاهی به سیر تاریخی تحریم‌ها، نوع و زمان اعمال آنها به تحلیل تأثیرات این تحریم‌ها بر صنعت بانکداری، خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی و فلزات اساسی پرداخت و عنوان کرد با بررسی تأثیر تحریم‌ها بر صنایع مختلف مشخص می‌شود که پس از لغو تحریم‌ها تا چه اندازه چشم انداز سودآوری این صنایع دچار تغییر و تحول می‌شود.

وی خاطر نشان کرد با تشدید تحریم‌ها علیه ایران، زیربناهای مالی خارجی کشور در همه زمینه‌ها تخریب شده و به‌دنبال تحریم ایران، ذخایر ارزی و دارایی‌های کشور از دسترس خارج شد و از سوی دیگر هزینه‌های مبادله‌های بین‌المللی به‌شدت افزایش یافت. به دنبال اعمال تحریم‌ها اندازه اقتصاد تا 15الی 20درصد کوچک شد، صادرات نفت تا 60 درصد کاهش یافت، 100 میلیارد دلار از ذخایر دلاری ایران مسدود شد، قیمت تمام شده کالاها و خدمات تولیدی افزایش و قدرت رقابت تولیدات داخلی کاهش یافت، هزینه های تأمین مالی و هزینه انجام معاملات افزایش یافت، گشایش اعتبار و نقل و انتقالات مالی با سایر کشورها کاهش یافت و سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس کاهش پیدا کرد و شاخص صنایع مختلف در بورس با افت مواجه شد.

وی ادامه داد. یکی از تحریم‌های ناجوانمردانه تحریم بانک مرکزی و سیستم بانکی بوده که با رفع تحریم‌های این بخش، منابع مالی بسیار خوبی به بانک مرکزی و سیستم بانکی تزریق خواهد شد که می‌توان از این منابع در جهت به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد کشور کمک گرفت.

گرچه توافق نهایی ایران و گروه ١+٥ براساس لغو کامل تحریم‌ها هنوز به انجام نرسیده است، ولی پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد ایران همچنان، مثبت و امید بخش هستند.

وی افزود اکنون فضای مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران اروپایی به بازار ایران ایجاد شده است. موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و وجود پتانسیل بالا برای تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی منطقه‌ای سبب شده است تا بستری مناسب برای جهش اقتصادی و انتفاع فعالان اقتصادی به‌صورت عام و شرکت‌های حاضر در بورس به‌صورت خاص فراهم شود. بهره‌برداری از این فرصت با بینش صحیح و تحلیل مناسب شرایط میسر می‌شود.

علی صابریان سخنران دیگر این همابش با بررسی و تحلیل  کلی بازار از طریق آنالیز سناریوهای مرتبط با مذاکرات و با اشاره به جو روانی بازار تاکید کرد که در صورت مثبت بودن مذاکرات شاخص به صورت هیجانی (روانی) رشد کوتاه مدت خواهد داشت، اما نباید انتظار داشت این رشد ادامه دار باشد و باعث فتح قله جدیدی برای شاخص بورس شود، زیرا نتیجه مذاکرات بر روی اقتصاد ایران بلند مدت است و از طرفی عوامل دیگر همچون مسائل منطقه ای، قیمت نفت و رشد اقتصادی تاثیر بالایی بر روی شاخص بورس خواهند داشت.

صابریان شاخص صنعت خودرو و قطعه سازی، بانکی ،حمل و نقل و درنهایت پتروشیمی ها را متاثر از نتیجه مذاکرات در کوتاه مدت دانست و صحبت های خود را در با جمع بندی در 7 نکته به شرح زیر خلاصه کرد:

با توجه به وضعیت شاخص کل از نگاه اقتصاد کلان و تکنیکال بهتر است، به جای نگرش رشد تند و تیز و سریع شاخص کل و فتح قله های بسیار بالا فعلا دید نوسانی در محدوده 60 تا 90 هزار واحد با میانگین 70 هزار واحد را داشته باشیم.
با توجه به اینکه در شاخص کل در اصلاح نسبتا مناسبی هستیم، یک هیجان مثل نتیجه احتمالی مذاکرات شاخص کل را به سمت اعداد بالاتر پرتاب می‌کند، اما قطعا به واسطه عدم کشش و نداشتن محرک رشدی با توجه به وضعیت اقتصاد کلان مجددا  به سمت کف محدوده فوق کشیده خواهیم شد، مگر اینکه اتفاق بنیادی در وضعیت اقتصاد رخ دهد که با توجه به شرایط فعلی این موضوع بعید است.
 همیشه در بورس تک سهم هایی وجود خواهند داشت که خارج از معاملات گفته شده کلی به واسطه تغییرات داخلی خود شرکت رفتار خواهند کرد و می‌توان با تمرکز  بر روی یافتن سهم هایی از این دست بسیار جلوتر از شاخص کل حرکت کرد.
آنچه به نظر می رسد دوران رکود شاخص کل ادامه خواهد داشت و با توجه به علم تکنیکال و پیش بینی‌های اقتصادی کلان حتی نتیجه احتمالی مثبت مذاکرات نمی تواند به تنهایی منجر به خروج بازار بورس از رکود شود .
در گروه خودرو یی ها قطعا برخی از قطعه سازی های نوسانات بسیار بالاتری نسبت به خودرو سازی هایی مثل سایپا ، ایران خودرو  ، پارس خودرو خواهند داشت که در صورتی  که ریسک احتمالی مذاکرات و سناریو احتمالی را بپذیریم می توان بر روی سهام گروه قطعه سازی نوسانات و سود های بالاتری گرفت و برای افراد ریسک پذیر یکی از گزینه های خوب بازار خواهند بود.

با توجه به شرایط بازار در صورت نتیجه مثبت مذاکرات می توانیم روی 30% رشد بازار نسبت به قیمت روز برگزاری این همایش در گروه های صحبت شده حساب کنیم و گزینه های بیشتر گزینه های هیجانی و غیر منطقی به نظر می رسند

با توجه به انتظار عموم بخشی از نتیجه مذاکرات بسیار مطلوب، پیش خور شده است و اگر نتیجه مذاکرات در سطح انتظار نباشد می توان انتظار منفی شدن بازار و رخ داد سناریو نزول شاخص تا محدوده 58-59 هزار واحد را محتمل دانست.

در ادامه این جلسه در پرسش و پاسخ سخنرانان با شرکت کنندگان؛ حول محور همین موضوع صورت گرفت،  حاصل صحبت های این دو کارشناس . در پایان نتیجه گیری شد که باید  دقت شود دوران پس از لغو تحریم‌ها صنایع مختلف به کدام مسیر جهت‌دهی خواهند شد. در این راستا لازم است اقدامات عاجلی را در کوتاه‌مدت انجام داد، از جمله استاندارد‌سازی و آماده ساختن اسناد و مدارک جهت برقراری روابط مستقیم بانکی با بانک‌های منتخب کشورهای جهان، برنامه‌ریزی جهت حضور در بازارهای پولی و سرمایه‌ای جهان، عدم تزریق یکباره پس‌اندازهای اجباری موجود در خارج از کشور، تدوین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و پیش بینی روش‌های پوشش ریسک. که به بهبود بازار خواهد انجامید.

انتهای پیام/بکد خبر : 23360 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۷ ساعت 54 : 0
منبع : بازدید : 2746


ردیفتیترتاریخ
1 معامله ۴۱ هزار تن فولاد و سیمان در بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
2 نماد معاملاتی «چدن» بورسی شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
3 بورس تهران دوشنبه 30 اسفند 95 تعطیل است ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
4 کشتیرانی ایران برنامه‌ای برای عرضه سهام در بورس لندن ندارد ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
5 نمایشگاه بورس همچنان با ایده‌آل‌ها فاصله دارد ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
6 تقویت دو واحدی شاخص کل بورس ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
7 بورس کالا کانون اصلی کشف قیمت واقعی سنگ آهن می‌شود ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
8 معامله سنگ آهن چاه گز به قیمت 55 دلاردر بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۱ اسفند
9 فرمول جدید سازمان بورس برای قیمت سنگ آهن ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۱ اسفند
10 ۴۷ هزارتن قیر در بورس کالا عرضه می‌شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
11 درآمد 4 میلیارد تومانی بورس کالا در بهمن 95 ۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند
12 قیمت مس کاتد در بورس کالا افتاد ۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند
13 کاهش ۲۸۸ واحدی شاخص کل بورس ۱۳۹۵ يکشنبه ۸ اسفند
14 سناریوی جدید خروج از بورس کالا این بار در انجمن کارفرمایی کلید خورد ۱۳۹۵ يکشنبه ۸ اسفند
15 مجتمع فلات مرکزی 55 هزار تن عیار 60 درصد سنگ آهن را سه شنبه به بورس کالا می آورد ۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
16 سهمیه بندی فروش مس در بورس برچیده می شود ۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
17 پرش دوباره مس در بورس کالا ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند
18 شاخص کل فرابورس در نقطه ۸۵۲ واحدی ایستاد ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
19 عایدی ماده 28 قانون رفع موانع تولید برای بازار سرمایه ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
20 اختیار معامله بازار سرمایه را بزرگ می‌کند ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟