امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۴ فروردين

Today : 2017 / 24 / 3 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
چرا بورس بعد از توافق بالا نرفت؟


چرا بورس بعد از توافق بالا نرفت؟

بورس عمدتا کسانی هستند که تحت هر شرایطی در بازار فعالیت می‌کنند، امید اکثر آنها به توافق بود که بعد از آن اصطلاحا «پول پارو کنند».

 به گزارش معدن24 اما این اتفاق به جز بخش کوچکی از سهم‌ها، آن هم در محدوده‌های نوسانی خاصی رخ نداده است. اما چرا؟ سال 94 در حالی برای فعالان بورسی ادامه می‌یابد که تحولات متناقضی در آن به چشم می‌خورد.


 از یکسو، موفقیت‌های اخیر در به نتیجه رسیدن بخش تصمیم‌گیری توافق با کشورهای غربی خبر خوبی محسوب می‌شود، از طرف دیگر، رکود سنگین حاکم بر صنایع مختلف جذابیت‌های کوتاه مدت معاملات سهام را تحت فشار گذاشته است.

در پاسخ به این سوال جواب‌های زیادی مطرح می‌شود از جمله اینکه، نرخ سود بانکی هنوز بالا است و جذابیت‌های خرید سهام در مقایسه با آن کم است، یا اینکه رکود فعلی به مقدار تولید و فروش شرکت‌ها فشار جدی وارد کرده است. برخی هم کمبود نقدینگی در سطوح مختلف و نیاز به تامین منابع برای حقوقی‌های بزرگ بازار تحت هر شرایطی را اصلی‌ترین دلیل این عدم رشد می‌دانند. در این مطلب قصد بر آن است که فارغ از تایید این مفروضات، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مولفه‌های بورس تهران را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم و این مولفه، قیمت‌های جهانی کالاها است.

قدیمی‌تر‌های بورس یادشان می‌آید در سال 1387 که معادل 2008 میلادی بود روند متعادل بورس، ظرف چند ماه، با طوفان اقتصادی که از آمریکا آغاز شد و جهان را درنوردید، چطور با افت بیش از 40 درصدی مواجه شد. در همان سال‌ها هم برخی مدعی می‌شدند اقتصاد ما چندان ارتباطی با اقتصاد جهانی ندارد و بورس ما در برابر این تحولات واکسینه است. اما دیدیم که افت 70 درصدی قیمت نفت و در ادامه سایر فلزات اساسی چگونه بر سودآوری بخش مهمی از شرکت‌ها در اقتصاد ما سایه افکند.

در جدول پیوست محدوده تغییرات قیمت نفت، طلا، فلزات اساسی و شاخص بازارهای سهام ایران و آمریکا را در 5 ستون ابتدایی آورده و با شرایط فعلی نسبت به 6 ماه یا یکسال قبل مقایسه‌ای داریم.

حال تصور کنید بورسی که بیش از 60 درصد سهامش مستقیم یا غیر مستقیم از این قیمت‌ها متاثر می‌شود، با خبر احتمال گشایش‌های سیاسی مواجه شده است. در آن دوره، شاخص بورس ما ناشی از بحران 2008 حدود 35 درصد افت را تجربه کرد. 

امسال تحلیلگران سعی کردند با هر میزان ریسک‌پذیری، میزان رشد بازار را تخمین بزنند غافل از اینکه با شرایط واقعی فعلی که به واسطه رکود داخلی از شرایط سال 2008، سخت‌تر نیز هست، باید میزان افت را تخمین می‌زدند.

بنده اعتقاد دارم همین که بورس ما کمتر از میزان بخش معدنی فلزی خود افتاده، مرهون تاثیرات توافق بر سهام شرکت‌های بورسی سایر بخش‌ها است که متاسفانه وزن کمتری نسبت به بخش وابسته به قیمت‌های جهانی در بورس تهران دارند.

با این اوصاف می‌توان انتظار داشت در بلندمدت خبرهای خوب سیاسی منجر به ورود سرمایه‌گذاران خارجی شده و تحولات اقتصادی مثبت‌تری را به همراه داشته باشد، اما در کوتاه‌مدت خیلی هم عجیب نیست که شاخص بورس تهران توان رشد سریعی نداشته باشد. 

اینکه شرایط فعلی تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد، نیازمند پیگیری‌های بعدی است تا در صورت مشاهده شواهدی دال بر برگشت پایدار شرایط اقتصاد در سطح بین‌الملل،مفروضات فوق را با دیدگاه‌های جدید جایگزین کنیم.

نکاتی مهم پیرامون جدول پیوست به شرح زیر است:
• با وجود آنکه در این مطلب، مقایسه بین دوره بحران 2008 و شرایط 6 ماه اخیر بازارها است، جنس افت (دلیل شروع‌کننده بحران) این مرحله از بازارها با جنس آن روزها متفاوت است. در آن سال بحران بدهی‌ها آغازگر ریزش‌های جدی در بورس‌های جهان شد؛ اما این‌بار داستان متفاوت از قبل است و همان‌طور که در سطر شاخص S&P مشاهده می‌شود، امسال هنوز این شاخص افت خاصی به خود ندیده است. 

با این حال، روند یک ماه اخیر در همه بازارها احتمالات برای نوسان‌های منفی بیشتر را تقویت کرده است.
• آن سال بحران از آمریکا شروع شد و با عبور از اروپا به چین رسید و تا حدودی به خاطر شرایط رو به رشد چین (در سال 2008 المپیک پکن بالاترین سطح تقاضا در این کشور را سبب شده بود) متعادل شد. 
اما این بار بحران از سمت کاهش رشد اقتصادی چین و افت تقاضا در این اژدهای مصرف مواد اولیه در سطح جهانی آغاز شد و رکود سنگین اروپا و رشد محدود اقتصاد آمریکا نیز بر تداوم آن افزود. آخرین خبر از اقتصاد چین اینکه اداره گمرک چین اعلام کرد: حجم مبادلات خارجی این کشور در ماه جولای در هر دو بخش صادرات و واردات، رو به وخامت گذاشته است. 

اقتصاد چین یکی از پیشرانه‌های اصلی اقتصاد جهان است که سال گذشته 4/ 7 درصد رشد داشت که این نرخ رشد از سال 1990 میلادی، پایین‌ترین رقم محسوب می‌شود. ضمن اینکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که امسال نیز نرخ رشد اقتصادی چین باز هم کاهش خواهد یافت.

• انتظار نداشته باشیم قیمت‌ها حتما به کف‌های قبلی برسد یا میزان افت، مثلا در قیمت نفت حتما معادل همان میزان افت در سال 2008 باشد. آن سال بعد از یک دوره رشد شدید در اقتصاد جهان بود و پیک‌های قیمتی به مراتب بالاتر از پیک‌های یک‌سال اخیر قیمت‌ها بوده است.

• قیمت‌ها برای رعایت یکنواختی از منابعی اخذ شده که آمار قابل اعتمادی از سال‌های قبل هم داشته باشد. مثلا قیمت فولاد از سایت LME اخذ شده که نسبت به قیمت‌های منطقه ما متفاوت است. اما مهم‌تر از خود قیمت روند شرایط و افت قیمت‌ها است.

 

 

کد

 کد خبر : 24172 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۵/۲۴ ساعت 37 : 17
منبع : بازدید : 1096


ردیفتیترتاریخ
1 شاخص بورس کاهش یافت ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۰ بهمن
2 کاهش ۱۶۵ واحدی شاخص بورس در چهارمین روز کاری هفته ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
3 وقتی کامودیتی ها به بازار سهام سیگنال مثبت می دهد ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ آذر
4 شاخص بورس ۴۰ واحد رشد کرد ۱۳۹۵ دوشنبه ۱ آذر
5 حافظ جان دوباره گرفت/ رشد 599 واحدی شاخص ۱۳۹۵ شنبه ۲۲ آبان
6 حجم معاملات بورس هفته پیش 31درصد رشد کرد/گروه«استخراج سایر معادن» در صدر ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
7 رشد نیم درصدی شاخص بورس در هفته دوم آبان ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
8 عقبگرد ۴۱۷ واحدی شاخص در اولین روز معاملاتی هفته ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
9 همکاری فورد و آلكوا در زمینة تولید آلیاژهای جدید آلومینیومی ۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
10 بازگشت بهبود نسبی به بازار مس و روی/اژیر قرمز سهام معدنی ها در بورس های جهانی خاموش شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت
11 چرا بورس بعد از توافق بالا نرفت؟ ۱۳۹۴ شنبه ۲۴ مرداد
12 سقوط ۳۰۰۰ واحدی شاخص بورس از ۲۳تیر ۱۳۹۴ سه شنبه ۶ مرداد
13 سه علامت هشدار در بورس ۱۳۹۴ يکشنبه ۴ مرداد
14 افت ۵۱۰ واحدی شاخص بورس/ سایه فروشندگان سهام کم‌رنگ شد/ فرصت خرید برای معامله‌گران پرریسک ۱۳۹۴ يکشنبه ۷ تير
15 شاخص بورس با میانگین ۷۰ هزار واحد مناسب اقتصاد کشور است/ کاهش ۱۵ درصدی حجم اقتصاد ۱۳۹۴ يکشنبه ۷ تير
16 افزایش ۲۷۶ واحدی شاخص بورس/ بورس در انتظار خبرهای مثبت/ رشد تدریجی نماگرهای بازار سرمایه ۱۳۹۴ شنبه ۳۰ خرداد
17 شاخص بورس پس از ۵ هفته مثبت شد ۱۳۹۴ جمعه ۱ خرداد
18 شاخص بورس مثبت شد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۵ بهمن
19 رشد شاخص بورس به دنبال معامله بلوکی سهام چادرملو ۱۳۹۳ دوشنبه ۶ بهمن
20 رشد شاخص بورس به دنبال معامله بلوکی سهام چادرملو ۱۳۹۳ دوشنبه ۶ بهمن
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟