امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير

Today : 2017 / 21 / 7 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
چگونه از بحران بازار سنگ آهن خارج شویم؟


چگونه از بحران بازار سنگ آهن خارج شویم؟

معدن24: با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی مسیر تحقق رفع تحریم ها سرعت بیشتری به خود گرفت، هر چند تا زمان برداشته شدن کلیه تحریم های تجاری- نفتی و عملیاتی شدن گشایش اعتبارات اسنادی و مبادله ضمانت نامه های بانکی هنوز صبر و شکیبایی نیاز است و نمی توان انتظار داشت یک شبه کلیه تحریم هایی که ظرف مدت بیش از 10 سال اجرایی شده اند، برداشته شود.

همیشه مسیر ساخت، از تخریب دشوارتر و پر هزینه تر است.

با توجه به  اجرای زمان بندی رفع تحریم ها توسط دولت های غربی، بهتر است دوران پسا تحریم را به سه فاز زمان بندی شده دوران آغاز، دوران فرصت و دوران شکوفایی تقسیم بندی کینم.

در دوران آغاز که نیاز به یک بازه زمانی 3 تا 6  ماهه است نسبت به شناسایی دقیق تحریم ها و اولویت بندی رفع آنها  اقدام می شود.
در دوران فرصت نسبت به رفع اثر سو تحریم ها و فرصت سازی اقدام خواهد شد که نیاز به یک بازه زمانی 6  ماهه تا یک ساله دارد. در همین دوران است که مقوله جذب سرمایه گذار خارجی از فاز مذاکره به فاز اجرا نزدیک می شود.

در دوران شکوفایی تاثیر شگرف رفع تحریم ها در توسعه اقتصادی کشور به عینه مشاهده خواهد شد که در یک بازه زمانی یک تا 2 ساله عملیاتی خواهد شد.

در این دوران دولت موفق خواهد شد با افزایش صادرات، جذب سرمایه گذار خارجی و تک نرخی کردن ارز، نه تنها سرمایه ایرانیان خارج از کشور را جذب بلکه حدود 20 میلیارد دلار سرمایه ارزی راکد مردم بصورت اسکناس را از منازل به چرخه اقتصادی تزریق کند.

متاسفانه یکی از هزینه هایی که می بایست جهت برون رفت اقتصاد در دوران آغاز پسا تحریم پرداخت شود تضعیف ریال است. کاری که در طول یک سال گذشته چین و قبل از آن ژاپن، روسیه و اوکراین جهت توسعه صادرات فولاد و سال گذشته استرالیا جهت توسعه صادرات مواد معدنی (سنگ آهن ، مس و زغال سنگ) انجام داده اند و اکنون نوبت به کشور برزیل می رسد تا جهت حمایت از صادرات سنگ آهن خود یک بار دیگر این حربه را بکار برد تا رقیبان بزرگ خود بویژه استرالیا را به زانو در آورد.

برزیل بزرگترین صادرکننده سنگ آهن و غلات دنیا است که 5 قلم از اقلام صادراتی اصلی آن به ترتیب شامل سنگ آهن به میزان 33.4 میلیارد دلار، دانه سویا به میزان 23 میلیارد دلار، نفت خام به میزان 13.2 میلیارد دلار، شکر خام به میزان 12.4 میلیارد دلار و فروش اجاره کشتی های مخصوص بویژه واله مکس های 400 هزار تنی برای حمل سنگ آهن به میزان 7.85 میلیارد دلار می شود.

همانطور که ملاحظه می شود مجموع ردیفهای یک و 5 که در رابطه با صنعت تولید، صادرات و حمل دریایی سنگ آهن است 46 درصد از صادرات برزیل را شامل شده و سالیانه  41.25 میلیارد دلار نصیب برزیل می کند.

شرکت برزیلی واله که بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن جهان است در دهم اکتبر 2015 (18 مهر 94) گزارش داد که بالاخره توانسته است گوی سبقت را از رقیب قدرتمند استرالیایی خود ریو تنتو که لقب ارزان ترین تولیدکننده سنگ آهن جهان را یدک می کشید برباید.

واله گزارش داد در مدت زمان 9  ماهه از ژانویه تا پایان ماه سپتامبر 2015 توانسته است هزینه تولید هر تن سنگ آهن خود بدون احتساب حقوق دولتی را از  53.40 ریل برزیل (18.30 دلار آمریکا) فوب بنادر برزیل به 48.70 ریل برزیل(15.80 دلار آمریکا) برساند.

به عبارت دیگر واله ظرف یک بازه زمانی 9 ماهه توانسته است هزینه تولید خود را 14 درصد کاهش دهد که 9 درصد از این کاهش به علت اتخاذ سیاست انقباضی جهت کاهش هزینه ها و 5 درصد مابقی به کمک بانک مرکزی برزیل جهت کاهش نرخ برابری ریل برزیل به دلار آمریکا بازمیگردد که در 3 ماهه اول سال 2015 برابر با 2.87 بوده و سپس به عدد 3.07 در 3 ماهه دوم و نهایتاً 3.96 در 3 ماهه سوم سال جاری میلادی رسیده است.
بنابراین در صورتیکه ما نیز بخواهیم به رکود حاصله در صادرات مواد معدنی ایران به علت افت جهانی قیمت ها خاتمه دهیم، چاره ایی نداریم جز اینکه همزمان با کاهش هزینه های تمام شده، از راهکار تضعیف (Devaluate) ریال اقدام کنیم.

کاری که بانک مرکزی می بایستی در بازه زمانی 3 تا 6 ماهه آغاز پسا تحریم با کاهش 5 الی 10 درصد ریال در برابر دلار آمریکا و یورو اقدام کند.

*کیوان جعفری طهرانی
مسئول امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایرانکد خبر : 25114 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۷/۲۰ ساعت 17 : 13
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 5923


ردیفتیترتاریخ
1 راه‌آهن‌ خبر خروج‌ قطار اهواز-‌قم از ریل را تکذیب کرد ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۵ تير
2 تدبیر خروج از رکود بازار فولاد چیست؟ ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
3 جزییات نخستین طرح کنسانتره سنگ آهن کم عیار هماتیتی در جلال آباد/ورودی عیار 32 درصد و خروجی کنسانتره 66.5 ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند
4 سناریوی جدید خروج از بورس کالا این بار در انجمن کارفرمایی کلید خورد ۱۳۹۵ يکشنبه ۸ اسفند
5 ۲ مسیر دولت برای خروج از رکود از زبان نوبخت ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ بهمن
6 خروج بخشی از سلول های قدیمی ایرالکو ۱۳۹۵ جمعه ۳ دي
7 اولین گام برای خروج 17.5 میلیون تن کنسانتره و گندله با بهره برداری ازیک خط ریلی در سنگان ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي
8 قانون خروج غیرتورمی از رکود هم چاره‌ساز مسکن نشد ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
9 گام های آهسته اقتصاد برای خروج از رکود/ تنور تولید گرم می شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۱ آبان
10 محسنی اژه ای: ۱۶ نفر از عوامل مرتبط با فساد بانک ملت ممنوع الخروج شدند ۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
11 نشانه‌های عفونت کلیه ۱۳۹۵ سه شنبه ۶ مهر
12 ابزارهای تامین مالی بورس کالا در خدمت خروج صنعت فولاد از رکود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ شهريور
13 تشریح برنامه جدید شرکت ملی مس روسیه ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ شهريور
14 فولاد دامغان با تکنولوژیSL/ RN راه اندازی می شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ شهريور
15 خروج از اتحادیه اروپا چه بلایی سر انگلیس می آورد؟ ۱۳۹۵ سه شنبه ۸ تير
16 خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قیمت و آژیر قرمز برای سهام غول های معدنی دنیا ۱۳۹۵ جمعه ۴ تير
17 مس در بورس کالا بیش از ۶٠٠ تومان افت کرد/ خروج فلز سرخ از کانال ١٧ هزار تومان ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ فروردين
18 برنامه یک میلیون صادرات ذوب اهن اصفهان در سال 95/خروج بزرگترین نورد ساز کشور از ضرردهی ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ فروردين
19 از جلسه سنگ آهنی ها برای خروج از بحران بازار تا پایان ذخیره معدن سرب وروی انگوران ۱۳۹۴ شنبه ۲۲ اسفند
20 از جلسه سنگ آهنی ها برای خروج از بحران بازار تا پایان ذخیره معدن سرب وروی انگوران ۱۳۹۴ شنبه ۲۲ اسفند
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند جهانی در سوئیس شود معدن 24: با تاسیس برند ماین اند اینوست از این پس محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند ج...
افسانه کشتی‌های ۶۰۰ هزار تنی برای سنگ آهن معدن 24: بزرگترین سازه متحرک دریایی تجاری فله‌بر که تاکنون ساخته شده کشتی‌های «واله مکس» ۴۰۰هزار تنی...
همراهی بخش خصوصی در توسعه بخش معدن معدن 24: به زودی شاهد آغاز به کار دولت جدید خواهیم بود اینک در شرایطی دولت یازدهم وارد هفته های پایا...
PERED روش ایرانی که در صنعت فولاد موفق شد معدن 24: فولاد خام با دو روش عمده ، یعنی تهیه‌ آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند یا احیای مستقیم سنگ ...
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
در مجمع چادرملو 200 ریال سود سهام تقسیم شد معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شركت معدنی و صنعتی چادرملو ( سهامی عام ) صبح روز یک شنبه...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟