امــروز : ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ ارديبهشت

Today : 2017 / 30 / 4 Sunday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
سرنوشت بازار کرومیت بعد از لغو تحریم ها


سرنوشت بازار کرومیت بعد از لغو تحریم ها

معدن24: با نهایی شدن برجام، برخی به دنبال تحلیل شرایط معدن و معندکاری پس از لغو تحریم ها هستند، معدنداران کروم معتقدند با کم شدن هزینه واردات ماشین آلات، هزینه آماده سازی کارگاه و معدنکاری کروم پایین آمده و می توان عیار های پایین تر که قبلا از نظر اقتصادی به صرفه نبوده را نیز استخراج کرد.

به گزارش معدن24، فعالان بازار کرومیت می گویند، با وارد شدن مشتریان به صورت مستقیم و حذف واسطه ها که قادر به تاثیرگذاری بر روی قیمت ها هستند می توان شاهد افزایش نرخ ها نیز بود.

برخی کارشناسان معتقدند رونق معادن ایران در راه است و تجار کرومیت تمرکز خود را بر توسعه بازار صادراتی روسیه قرار داده اند.

البته نباید فراموش کرد که از زمان لغو تحریم ها تنها چند روز می گذرد و ما نمی توانیم حصر اقتصادی 12 ساله را به یکباره درمان کرد.

اثر رفع تحریم در سطوح بخش های اقتصادی به خصوص در بخش صنعت و معدن و بصورت جزیی تر کرومیت نیاز به زمان دارد و با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن در شرایط عادی در بلند مدت نتیجه بخش است نباید انتظار داشت با رفع تحریم ها شاهد اتفاق بزرگی در معادن کرومیت باشیم.

از سوی دیگر چین مشتری سنتی کرومیت ایران است و بسیاری از فعالان این حوزه بازارهای هدف جدیدی را شناسایی نکرده اند.

به نظر می رسد با راه اندازی اعتبارات اسنادی (LC) و برطرف شدن موضوع سوئیفت و تحریم ها، قیمت کرومیت ایران افزایش یابد چون همین انتقال پول از طریق صرافی ها و مشکلات انتقال، افزایش 15 درصدی هزینه های تولید شده را به همراه دارد.

هرچند که به اعتقاد کارشناسان این حوزه گشایش LC نیز به دلیل پرداختت هزینه های معدنکاری با نرخ دلار آزاد و فروش و صادرات بار، به محض بازگشت پول به حساب ارزی فروشنده، بانك معادل ریالی آنرا و با نرخ ارز مرجع بازپرداخت می کند از اینرو نمی توان انتظار داشت تغییری در سود فعالان داشته باشد.

این عده از کارشناسای می گویند، درخصوص كرومیت قطعا قیمت جهانی و تغییرات آن می تواند چاره ساز باشد نه برداشتن تحریم ها.

اما نباید فراموش کرد که در بازارهای بین المللی شاهد کندی رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگترین واردکننده کروم هستیم. علاوه براین صنعت فولاد این کشور روزهای خوبی ندارد و به نظر می رسد تغییر یا نوسان زیادی در بازارهای جهانی کرومیت نداشته باشیم چون بازار كرومیت جدا از بازار آهن و فولاد نیست و از آنجا که حدود٨٠ درصد كرومیت در صنایع ریخته گری و متالوژی و فولاد استفاده می شود لذا اگر قیمت اهن تغییر كند و افزایش یابد حتما كرومیت افزایش قیمت خواهد داشت درغیر این صورت باید شاهد تداوم روند کاهشی و تضعیف بازار این ماده معدنی نیز بود.

فعالان همچنین موضوع زیرساخت ها و عدم ثبات قوانین را عاملی برای تمایل کم سرمایه گذاران خارجی که صاحب تکنولوژی هستند می دانند. آنها می گویند، به دلیل نبود زیرساختها و عدم ثبات قوانین  و از همه مهتر ضعف معدنکاری ایرانی در ارایه گزارش های فنی اکتشافی و استخراجی مطابق با استاندارهای بین اللملی دنیا و فقدان مدل اکتشافی در معادن کشور، به نظر می رسد ورود سرمایه گذار خارجی در معادن کرومیت ایران بسیار سخت تر از دیگر کشورها باشد.

گفتنی است، رفع تحریم ها می تواند چراغ سبزی برای ورود شرکت های صاحب تکنولوژی به داخل کشور باشد که این مهم تا حد زیادی نیاز به حمایت دولت و مجلس در اصلاح قوانین در پسا تحریم دارد البته لازم است در ابتدا است اكتشافات سریعتر انجام شود که این موضوع نیز نیازمند سرمایه گذاری است.

بعضی فعالان می گویند، در بخش اکتشافات ضعیف عمل کرده ایم بگونه ای که در مناطق خراسان و سمنان که پیش بینی می شود ذخایر خوبی کشف شود هنوز ذخیره بزرگ و قابل توجهی بطور علمی كشف نشده است از اینرو هنوز برای خوشبینی و تصمیم گیری درخصوص بهبود وضعیت معادن کروم زود است.

فروکروم که در دنیا عمدتا به منظور تولید فولادهای ضد زنگ مصرف می شود در دنیا سالانه 29 میلیون تن فروکروم تولید می شود و قیمت آن مشابه سنگ آهن و فولاد طی 2 سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

این کاهش ناشی از تداوم کاهش تقاضای بخش فولاد ضد زنگ طی سال 2015 از 11 میلیون تن در سه ماهه سوم سال به 9.9 میلیون تن در سه ماهه چهارم سال بوده است.

بحران افت تقاضا در فروکروم در دنیا بدتر از سایر بخش ها بوده و در سال 2015 تنها 54 درصد از ظرفیت واحدهای تولیدی استفاده شده و متاسفانه شاهد تعطیلی بسیاری از واحدها نیز بوده ایم که باوجود تعطیلی، مازاد عرضه به چشم می خورد. براساس گزارش Worldsteel این رقم برای فولاد خام 68 درصد بوده است.

براورد شده است که در سال 2016 شاهد تولید 40.56 میلیون تن فولاد ضدزنگ باشیم که نسبت به سال قبل کاهش 0.8 درصدی را نشان می دهد.

قیمت فروکروم CIF چین در آخرین روز از هفته گذشته جمعه با سقوط 7.9 درصدی به 1280 دلار به ازای هر تن برای درصد کروم محتوی 50 درصد رسید که به دلیل ضعف تقاضا در بخش فولاد زنگ نزن است.

البته موسسه متال بولتن پیش بینی کرده که با تداوم بحران این بخش و کاهش عرضه، قیمت در 3 ماهه آخر 2016 تقویت شود.کد خبر : 26745 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ ساعت 24 : 13
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 4429


ردیفتیترتاریخ
1 افزایش تقاضا، کرومیت را در اوج نگاه می‌دارد ۱۳۹۵ جمعه ۲۷ اسفند
2 کارخانه فروکروم سبزوار به شرکت پارت گوال گیتی واگذار شد/احتمال تامین نیاز داخل برای کرومیت تا صادرات ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
3 اولین تغییر قیمت جهانی کرومیت در سال 2017 ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۸ بهمن
4 گلایه کارگران معادن کرومیت اسفندقه از دکتر سرقینی ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۱ بهمن
5 ارزیابی متال بولتن در مورد بازار کرومیت در ژاپن و کره جنوبی ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن
6 قیمت کرومیت بعد از تعطیلات چینی بدون تغییر ۱۳۹۵ جمعه ۱۵ بهمن
7 احتمال بازگشت سایه رونق در بازار کرومیت ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دي
8 پایان هیا هوی بازار کرومیت در ایران ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
9 پایان هیا هوی بازار کرومیت در ایران ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
10 مناقصه خرید ماده معدنی کرومیت 42درصد ۱۳۹۵ شنبه ۱۱ دي
11 آغاز ساخت کارخانه کنسانتره کرومیت در قلعه گنج جنوب کرمان ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ آذر
12 احتمال رشد 20دلاری قیمت کرومیت در روزهای آینده ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۰ آذر
13 بازار در انتظار جهش دوباره قیمت کرومیت/آتشفشان قیمت منگنز در چین ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ آبان
14 پرواز دوباره قیمت سنگ آهن در قله 68 دلار ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ آبان
15 چرا کرومیت مسیر سنگ آهن را تجربه نکرد؟ ۱۳۹۵ جمعه ۱۴ آبان
16 چرا کرومیت مسیر سنگ آهن را تجربه نکرد؟ ۱۳۹۵ جمعه ۱۴ آبان
17 کرومیت ایران بالاتر از قیمت جهانی معامله می شود ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۳ آبان
18 کرومیت ایران در چین 350 دلار ۱۳۹۵ پنج شنبه ۶ آبان
19 توصیه های کرومیتی یک صادر کننده ۱۳۹۵ شنبه ۱ آبان
20 توصیه های کرومیتی یک صادر کننده ۱۳۹۵ شنبه ۱ آبان
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
لزوم افزایش دانش صادرات فولاد معدن 24: صادرات فولاد و محصولات فولادی فرآیندی است که از تولید آن به مراتب دشوار تر است. بازاریابی ...
ضرورت و پیش نیازهای صادرات در صنعت فولاد و مواد اولیه معدن 24: ارز آوری ، تملك بازار كار سایر كشور ها بصورت غیر مستقیم ، توسعه برند های صنعتی و اجتماعی كش...
دولت چرا در مورد عوارض صادراتی عجله کرد؟ معدن 24: نبود ثبات در قوانین کشور، عدم برنامه‌ریزی بلندمدت و وجود تضامین لازم از سوی دولت با هدف رفع...
بحران حباب قیمت در معدن معدن 24: با توجه به بحران نظام بانکی در کشور و بازی های ترازنامه ای آنها ،شاهد بودیم که بر اساس بخشن...
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟