امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۲ تير

Today : 2017 / 23 / 6 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
چشم انداز بازار جهانی روی تا سال 2020


چشم انداز بازار جهانی روی تا سال 2020

معدن24: چشم انداز بازار جهانی روی تا سال 2020 میلادی با توجه به کارخانه های ذوب اولیه و ثانویه که در حدود 56 درصد بازار را به خود اختصاص می دهند به شدت آشفته به نظر می رسد.

بنابر گزارش شرکت تحقیقاتی Technavio، تولید جهانی روی در سال گذشته میلادی در فاصله زمانی ماه های ژانویه تا نوامبر، مشابه سال 2014 میلادی بوده و چین در زمینه تولید، گوی سبقت را از سایر رقبای جهانی خود ربوده است.

تولیدات معدنی روی طی یک سال گذشته در کشورهای استرالیا، پرو، روسیه و سوئد روند صعودی داشته اما سطح تولیدات در کشورهای بولیوی، کانادا، چین، ایرلند، نامیبیا و ترکیه با کاهش مواجه شده است.

تولید روی تصفیه شده در یازده ماه ابتدایی سال گذشته با رشد 4.5 درصدی با مازاد 176 هزار تنی مواجه شد که افزایش تولید، عمدتاً به دلیل رشد تولید در کشورهای آسیایی چین و هند به وقوع چیوست.

در جدول زیر عرضه و تقاضای جهانی روی تصفیه شده در فاصله زمانی سال های 2010 تا 2015 میلادی نشان داده شده است.

مصرف جهانی روی در سال گذشته میلادی به 15.8 میلیون تن رسید که به اعتقاد کارشناسان، این رقم تا ال 2020 میلادی به دلیل افزایش پروژه های ساخت و ساز در مناطق مسکونی و غیرمسکونی در سراسر جهان به سطح 19.19 میلیون تن بالغ خواهد شد.

تقاضای چین و اروپا در سال 2015 میلادی به ترتیب، رشد 2.1 و 2.7 درصدی را تجربه کرد که با سطوح ثبت شده در فاصله زمانی ماه های ژانویه تا نوامبر در سال 2014 میلادی، مطابقت دارد اما افزایش تقاضای این مناطق با افت تقاضای کشورهای هند، ژاپن، کره جنوبی و ایالت متحده آمریکا جبران شد که در نتیجه تقاضای جهانی، رشد یک درصدی را تجربه کرد.

به گفته تحلیلگر بخش فلزات و موادمعدنی موسسه Technavio، رشد شهرنشینی و مدرنیته در چین، رشد صنعت ساخت و ساز را در این کشور تقویت کرده که در نتیجه تقاضای روی را فزونی بخشیده است.

چنین روند مشابهی در کشورهای نوظهور مانند هند، برزیل و اندونزی نیز به چشم می خورد که به رشد بازار طی چهار سال آتی کمک خواهد کرد.

واردات کنسانتره روی در چین در یازده ماه اابتدایی سال 2015 میلادی به بیش از 1275 هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال 2014، از رشد 60 درصدی حکایت دارد.

از طرف دیگر تقاضا برای کود روی رو به افزایش است. به گفته تحلیلگران، روی ریزمغذی مهمی در تولید غلات به شمار می آید که نقش چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بدن، سنتز پروتئین و بهبود زخم ایفا می کند.

غلات در بسیاری از کشورها از کمبود روی رنج می برند که این امر به موضوع مهمی در سراسر جهان علی الخصوص در کشورهای هند، چین، پاکستان و ترکیه بدل شده است.

در این کشورها، غلات بخش مهمی از رژیم اصلی غذایی افراد را تشکیل می دهد.

بنابراین لازم است راه حل مقرون به صرفه ای برای کنترل کمبود روی ارائه شود.

کودهای روی تاحد زیادی به رفع مشکل کمبود روی کمک می نمایند.

در کشور هند، تقریبا 50 درصد زمین های کشاورزی با کمبود روی مواجه هستند که در نتیجه تولید محصولات کشاورزی را با محدودیت های مهمی روبه رو ساخته است.

بطورکلی تولید محصول در صورت استفاده از کودهای روی افزایش می یابد که در نتیجه، تقاضای بالای این کودها، به رشد کلی بازار کمک می کند.

همچنین تقاضای فولاد گالوانیزه نیز رو به افزایش می باشد. در حدود 40 درصد روی تولیدی جهان، برای گالوانیزه کردن بکار برده می شود.

گالوانیزه کردن فرآیند پوشاندن فولاد با روی مذاب است که در نتیجه مقاومت محصول را در برابر خوردگی افزایش می دهد.

ورق های فولاد گالوانیزه در بسیاری از صنایع مانند ساخت و ساز، اتومبیل سازی و لوازم الکتریکی کاربرد دارند چون سبک وزن هستند و از مقاومت بالا، قابلیت شکل پذیری و بازیافت برخوردار می باشند.

در صنعت خودروسازی، استفاده از ورق های فولادی گالوانیزه با مقاومت بالا به کاهش وزن خودرو و کاهش تولید گازهای گلخانه ای کمک می کند.

از طرف دیگر استفاده از ورق های گالوانیزه، عملکرد ایمنی و کارایی سوخت را که از شروط اصلی تولید اتومبیل های مدرن است بهبود می بخشد.

از اینرو تقاضای جهانی فولاد گالوانیزه به دلیل مزایای آن در کاربردهای صنعتی رو به فزونی است.

درحال حاضر بیش از 800 خط گالوانیزه کردن در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند.

بنابراین افزایش تقاضای فولاد گالوانیزه به رشد تقاضای روی تا سال 2020 میلادی منجر خواهد شد.

عرضه واقعی روی در سال های آتی علی رغم ظرفیت بالای کارخانه های ذوب، به دلیل کاهش ذخایر معادن به کمتر از ظرفیت های ارزیابی شده خواهد رسید که این امر بر عرضه روی در جنوب شرقی آسیا و اتحادیه اروپا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به گفته تحلیلگران، کارخانه های ذوب روی از سال 2011 میلادی تاکنون با کسری عرضه دست به گریبان بوده اند که در نتیجه استفاده از ظرفیت کارخانه های تولیدی نیز رو به کاهش نهاده است.

انتظار می رود ظرفیت تولید کارخانه های ذوب در چین طی دوره پیش بینی، در مقیاس بزرگ گسترش یابد.

از طرف دیگر، به منظور افزایش ظرفیت کارخانه های ذوب، سرمایه گذاری های گسترده ای در پروژه های توسعه ای در کشورهای کره جنوبی، ژاپن، قزاقستان و هند انجام خواهد شد.

این گزارش می افزاید، براساس پیش بینی بسیاری از موسسات مالی و بانکی، روی تا سال 2020 به مرز 2 هزار دلار باز خواهد گشت.

برای مثال موسسه SP Angle که یک واحد بانکداری و سرمایه گذاری است برای سال 2020 قیمت روی را 2300 دلار در هر تن پیش بینی کرده است. این موسسه برای سه ماهه نخست امسال قیمت 1575 دلار را تخمین زده و معتقد است در سه ماهه چهارم به 1825 دلار خواهد رسید.

کمترین رقم پیش بینی شده از سوی موسسه خدمات مشاوره EIU است که کارشناسان این موسسه می گویند، در سه ماهه اول امسال متوسط قیمت روی به 1600 دلار خواهد رسید و در سه ماهه پایانی 1890 دلار خواهد شد.

این موسسه برای سال 2020 قیمت 1984 دلار را برای روی تخمین زده است.

جدول که در پیوست ارائه شده است پیش بینی موسسات مختلف مالی و بانکداری را درخصوص قیمت های روی نشان می دهد.

*گردآوری شده توسط کارگزاری بانک ملی ایران
 


فایل الصاقی:

کد خبر : 26965 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ ساعت 43 : 10
منبع : بازدید : 5200


ردیفتیترتاریخ
1 چشم انداز بازار جهانی روی تا سال 2020 ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۴ بهمن


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟