امــروز : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ فروردين

Today : 2017 / 28 / 3 Tuesday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
دکتر مهدی کرباسیان در ششمین چشم انداز صنعت فولاد مطرح کرد: تداوم بحران فولاد در سال 2016

دکتر مهدی کرباسیان در ششمین چشم انداز صنعت فولاد مطرح کرد:
تداوم بحران فولاد در سال 2016

برای قرار گرفتن در بین 10 فولادساز بزرگ جهان، باید به دنبال رفع موانع تولید و افزایش سرانه مصرف فولاد باشیم.

دکتر مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو در ششمین چشم انداز صنعت فولاد ایران که با همت روزنامه دنیای اقتصاد به مدت دو روز در مرکز همایش های صداوسیما برگزار می شود با بیان همزمانی برگزاری این کنفرانس با لغو تحریم ها گفت: میزان مصرف فولاد یکی از شاخص های مهم اقتصادی در هر کشوری است و فولاد یکی از صنایع مادر است که در رفاه و اقتصاد کشورها موثر است.
وی ادامه داد: فولاد در کشور ما ابعاد مختلفی دارد و در بین دولت و بخش خصوصی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.
کرباسیان اظهار داشت: کشور ما در سال 2025 یعنی افق 1404 اهداف تولیدی را در حوزه فولاد طراحی کرده و با درنظر گرفتن متوسط رشد 8 درصد در برنامه ششم نیاز جذب سرمایه گذار خارجی به شدت دیده می شود.
وی تصریح کرد: میزان جذب سرمایه گذار خارجی و ضرورت جذب سرمایه تا 50 میلیارد دلار وجود دارد. کشورهای مختلف و شرکت های خارجی زیادی بعد از رفع تحریم ها برای حضور در ایران اظهار علاقمندی کرده اند.
وی ادامه داد: در حوزه فولاد در سال 2015 شاهد اتفاقات زیادی بودیم سال 2015 بحران فولاد جهان لقب گرفته است که ناشی از رشد اقتصادی چین بوده که از 7 درصد تنزل یافته و پیش بینی نیز می شود این روند کاهشی ادامه یابد.
رییس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: چین در سال گذشته حمایت از صادرکنندگان خود را در دستور کار داشت که این موضوع نیز به رکود بازار فولاد جهانی دامن زد. بسیاری معتقد بودند بحران سال 2008 تا سال 2011 برطرف شود اما این بحران تخمین زده می شود تا 2 تا 3 سال آینده ادامه یابد.
وی تصریح کرد: رکود بازارهای جهانی به ایران نیز تسری یافت تا آنجا که شاهد کاهش مصرف و تولید فولاد بودیم.
وی تاکید کرد: با اینکه امسال پیش بینی می شد 19 تا 20 میلیون تن فولاد تولید کنیم و برای تولید این میزان نیاز به واردات گندله نیز وجود داشته باشد اما تنها شاهد تولید بیش از 16 میلیون تن فولاد خام بودیم.
کرباسیان دستیابی به اهداف صنعت فولاد را نیازمند هماکاری های مشترک بخش خصوصی در حوزه فولاد، سنگ آهن و زغال سنگ دانست.
وی چالش های پیش روی دنیا در صنعت فولاد را مازاد عرضه و تداوم کاهش تقاضا عنوان کرد و گفت: رشد اقتصادی چین در این بین موجب افزایش بحران در صنعت فولاد می شود. از سوی دیگر رقابت پذیری و نیز در میان مدت جایگزین سازی برخی مواد بجای فولاد از دیگر چالش های صنعت فولاد است.
کرباسیان با وجود این چالش ها برخی امیدواری ها را داد که با توجه به رشد جمعیت جهانی نیاز همچنان در چرخه فولاد و مصرف وجود دارد و شاهد رشد مصرف این محصول وجود دارد.
وی ادامه  داد: باید پذیرفت میزان مصرف سرانه 200 کیلوگرمی قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته نیست و مصرف سرانه باید در 2025 به 350 کیلوگرم برسد.
رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: در کشور ما 3 شاخص اصلی در صنعت فولاد وجود دارد اولین مشخصه ذخایر 3 میلیارد تنی سنگ آهن در کشور است که با اکتشافات جدید 50 درصد نیز رشد خواهد یافت. دومین و سومین مشخصه نیز فراوانی گاز و نیروی انسانی در کشور است.
وی گفت: باید پذیرفت ما در صنعت فولاد چالش های عرضه منابع، خصوصی سازی نامناسب، ارزش افزوده، عدم توازن در عرضه و تقاضا و کم بودن مصرف سرانه و نیز قیمت تمام شده دچار چالش هستیم. در بخش قیمت تمام شده راه حل هایی را
در حوزه کاهش هزینه و بهره وری اقداماتی صورت گرفته است.
کرباسیان به اقدامات ایمیدرو در حوزه اکتشاف نیز اشاره کرد و گفت: 25 هزار کیومتر عملیات اکتشاف پیش بینی و آغاز شده است و تاکنون 300 محدوده امیدبخش در 20 استان کشور شناسایی شده است.
وی در بخش دیگری در صحبت های خود به همکاری فولاد مبارکه و ایمیدرو پرداخت و گفت: طرح آهن اسفنجی مشترک تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید همچنین 3 طرح دیگر آهن اسفنجی در سایر نقاط کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد.
کرباسیان تصریح کرد: اعتقاد ایمیدرو حضور بخش خصوصی در طرح های معدن و صنایع معدنی است و تنها در بخشس هایی که امکان فعالیت ندارد ما در کنار آن ها حضور داریم و حاضریم فضا را برای حضور بخش خصوصی خالی کنیم.
وی به برنامه و سیاست دولت برای سرمایه گذاری در کنار مناطق آزاد و حاشیه آب های آزاد خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد و گفت:  در مناطق آزاد اروند، بندرعباس، جاسک و پارسیان سرمایه گذاری فولاد صورت خواهد گرفت.
وی در خاتمه به چالش زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: در حوزه های آب و برق، راه آهن و گاز باید تبادل نظر شود تا در بین 10 کشور برتر تولیدکننده فولاد قرار گیریم.کد خبر : 27182 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ ساعت 22 : 11
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 1945


ردیفتیترتاریخ
1 صادرات ذوب آهن اصفهان در سال 96 به یک میلیون تن می رسد/تخریب فولاد مبارکه اشتباه بود/فولادی ها باید صاحب معدن شوند ۱۳۹۶ سه شنبه ۸ فروردين
2 صادرات ذوب آهن اصفهان در سال 96 به یک میلیون تن می رسد/تخریب فولاد مبارکه اشتباه بود/فولادی ها باید صاحب معدن شوند ۱۳۹۶ سه شنبه ۸ فروردين
3 فولاد خوزستان، موفق در صادرات مازاد محصولات ۱۳۹۶ دوشنبه ۷ فروردين
4 ارزیابی شمش فولاد دریای سیاه ۱۳۹۶ دوشنبه ۷ فروردين
5 فولاد امیر کبیر کاشان در سال 95، فروش 3 هزار میلیارد ریالی را محقق کرد ۱۳۹۶ يکشنبه ۶ فروردين
6 سمینار یک روزه روش های مدرن بازاریابی و فروش فولاد و مواد اولیه در تهران ۱۳۹۶ يکشنبه ۶ فروردين
7 روزهای آرام سنگ آهن و فولاد در راه است ۱۳۹۶ شنبه ۵ فروردين
8 جدیدترین قیمت های واراتی فولاد به امارات ۱۳۹۶ شنبه ۵ فروردين
9 جدیترین قیمت های فولاد در ترکیه ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ فروردين
10 ارزیابی شمش فولاد در دریای سیاه ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ فروردين
11 احتمال افزایش قیمت شمش روی تا 3هزار دلار/چین مصمم در کاهش ظرفیت فولاد و زغالسنگ ۱۳۹۶ سه شنبه ۱ فروردين
12 ارزیابی شمش فولاد در دریای سیاه ۱۳۹۵ شنبه ۲۸ اسفند
13 کاهش قیمت ورق صادراتی چین ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
14 معامله ۴۱ هزار تن فولاد و سیمان در بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
15 تولید سالانه 700 هزارتن فولاد آلیاژی و سوپر آلیاژی با راه اندازی مجتمع ایساتیس ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
16 تصمیمات مهم در مجمع فولاد مبارکه اصفهان ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
17 تراز تجاری منفی فولاد در اسپانیا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
18 سمینار یک روزه روش های مدرن بازاریابی و فروش فولاد و مواد اولیه در تهران ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
19 به کارگیری کاتالیست های ایرانی در واحد «احیا مستقیم» ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
20 کاهش قیمت فولاد ضدزنگ آسیای شرقی در اثر معاملات کم و بازار ضعیف چین ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟