امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۲ تير

Today : 2017 / 23 / 6 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
مهدی کرباسیان خبر داد: سال سخت در انتظار معدنی ها/ ایمیدرو به جایگاه واقعی خود برمی گردد/ جهش قیمت سنگ آهن نخواهیم داشت

مهدی کرباسیان خبر داد:
سال سخت در انتظار معدنی ها/ ایمیدرو به جایگاه واقعی خود برمی گردد/ جهش قیمت سنگ آهن نخواهیم داشت

معدن24: ایمیدرو از ابتدای دولت یازدهم با تصویری از طرح‌ها مواجه شد که عمدتاً در حالت رکود و سکون قرار داشتند و مشکلات تامین نقدینگی و حتی مدیریتی در آنها کاملاً مشهود بود. در آن زمان تقریباً همه طرح‌ها در وضعیت توقف و ایستا قرار داشتند.

برای برون‌رفت از آن چالش‌ها، ایمیدرو با استفاده از نظرات کارشناسان و مدیران این سازمان، در کنار شرکت‌های این حوزه و نیز همفکری با تشکل‌های بخش خصوصی، توانست مدلی برای ایجاد تحرک در بخش معدن و صنایع معدنی طراحی و اجرا کند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که چنین برنامه‌ای با افت جهانی قیمت‌های مواد معدنی همزمان شده بود، به عبارتی در شرایطی که شاهد کاهش منابع مالی در کشور بودیم باید مدیریتی نو برای تامین اعتبار به کار می‌گرفتیم. یک از اقداماتی که با موفقیت پشت سر گذاشته شد استفاده از توان گروه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و شرکت‌های صاحب‌نام داخلی بود به‌طوری‌که می‌توان از جلب مشارکت 65‌درصدی بخش خصوصی برای طرح‌های استانی فولاد سخن به میان آورد. این امر سبب گشوده شدن منابع جدید مالی به این طرح‌ها شد؛ طرح‌هایی که عمدتاً با حاشیه‌های فراوانی به دلیل رکود در اجرا مواجه بودند. در حال حاضر نیز پروژه‌های استانی فولاد در حال اجرا هستند و تا انتهای سال جاری در بخش تولید آهن اسفنجی به مرور زمان وارد مدار تولید می‌شوند.

در کنار این موارد می‌توان به راه‌اندازی طرح نیمه‌صنعتی عناصر نادر خاکی که از ارزش بالایی در بازارهای جهانی برخوردارند، اشاره کرد. در پایلوت این طرح عناصر نادر خاکی از کنسانتره فسفات استحصال می‌شود که اجرای آن بر عهده متخصصان ایرانی و مشاور آن یک شرکت خارجی بوده است.

علاوه بر این راه‌اندازی طرح معطل پتاس در منطقه خور و بیابانک،‌ سیمان ونزوئلا،‌ پالایشگاه قطران زرند و... از جمله اقدامات این دوره محسوب می‌شود. همچنین فعال شدن طرح‌های بزرگ سنگ‌آهن و گندله در معادن سنگان، الکترود گرافیتی،‌ آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ‌ترین طرح تولید شمش آلومینیوم،‌ بوکسیت گینه،‌ نفلین سینیت سراب و... از دیگر اقدامات ایمیدور در این دوره  به شمار می‌آید. از سوی دیگر باز کردن افق جدیدی برای سرمایه‌گذار در مناطقی که در مجاورت با آب‌های آزاد و منابع انرژی قرار دارند از برنامه‌های دیگر ایمیدرو است که فعالیت در آنها از سال گذشته آغاز شده است. مناطق ویژه صنایع انرژی‌بر لامِرد و پارسیان در سواحل جنوبی و چابهار و بندرعباس از این جمله‌اند که بسیار مورد اقبال سرمایه‌گذاران خارجی قرار دارند. این اقدامات در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دولت یازدهم صورت گرفته است. با فعال شدن این تعداد طرح،‌ توان مالی، فنی و تخصصی بسیاری از شرکت‌های داخلی افزایش یافته است که نمودی عینی از اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید.

از سویی دیگر با به سرانجام رسیدن مذاکرات 5 بعلاوه یک و لغو تحریم ها علیه ایران بارقه جدیدی بر روی افق صنایع فولادی و معدنی کشور گشوده شد به گونه ای که با گشودن شدن درهای کشور برروی سرمایه گذاران خارجی می  توان به  جهش این صنایع طی سال های آتی پیش رو خوشبین بود و با جدیدت بیشتری به سوی دستیابی به اهداف ترسیم شده تا افق 1404 کشور گام برداشت.

به بهانه آغاز سال نو و رسم دیرین هر ساله با مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو به گفتگو نشسته ایم که ضمن تشریح چالش ها و راهکارهای برون رفت از آنها طی دوره دو ساله دولت یازدهم به برنامه ها و سیاست های این سازمان  برای سال پیش رو پرداخت که  در ادامه مشروح آن را بخوانید:

* استراتژی ایمیدرو برای سال ۹۵ و پسابرجام؟

اقدامی که دولت برای بحث لغو تحریم‌ها کرد یک کار بسیار بسیار ارزشمند و بزرگی بود . البته نتایج ناشی از آن  در سال ۹۵ دیده می‌شود به دلیل اینکه  در سه ماهه سوم ۹۴ این اتفاق افتاد.

یکی از استراتژی های ایمیدرو این این است که پروژه‌هایی  نیمه‌تمام بود را  با توجه به وضعیت برجام  سرعت ببخشیم  تا برخی از آنها را در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسانیم از جمله  راه‌اندازی آهن‌های اسفنجی ۷ طرح فولادی است که امیدواریم براساس برنامه های سازمان به اتمام برسد.

همچنین حداقل دو طرح گندله‌سازی ۵ میلیون تنی در سنگان و در کرمان با پیگیری های ایمیدرو در بهمن و اسفند ماه به پایان برسند ، همچنین سومین گندله‌سازی در سنگان به عنوان اپال پارسیان را به بهرداری برسانیم.

طرح‌های کنسانتره نیز به موازات طرح های یاد شده در حال پیشرفت است به طوری که امید است بتوان در سال ۱۳۹۶ طرح های  توازن فولاد را بتدریج  کامل کنیم.

علاوه بر این طرح ها،  طرح تیتانیوم کهنوج ، نفلین سینیت ، پترولیوم کک و روی مهدی‌آباد در دستور کار قرار دارد . سیاست ایمیدرو براین اساس است که بتوانیم کار اکتشاف وسیعی را که در کشوربه میزان  ۲۵۰ هزار کیلومتر آغاز کرده ایم را  در سال ۹۵ با سرعت بیشتری ادامه دهیم . تا  شاهد خبرهای خوشی در سال ۹۵  درزمینه ذخایر معدنی باشیم.

از جمله اقدامات دیگرسازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران این است که  به عنوان یک سازمان توسعه‌ای برای رسیدن به نرخ رشد ۸ درصد که جزو سیاست‌های برنامه و دولت  است وهمچنین  کسب جایگاه قدرتمندترین اقتصاد منطقه  کمک شایانی  داشته باشیم  که برای دستیابی به این مهم باید سرمایه‌گذاری خارجی در همه حوزه‌ها ازجمله فولاد، اکتشاف، آلومنیوم، مس و طلا جذب تا گام  های موثری  برای توسعه کشور و اشتغال برداشت.

هدف بعدی ایمیدرو ین است که در راستای اقتصاد مقاومتی که جزو تاکیدات رهبری و تاکید دولت است، بتوانیم جایگاه حوزه معدن را در اقتصاد کشور رونق دهیم  چرا که  از نظر درآمدی بتواند  در پی اجرای  یک یا دو برنامه، در اقتصاد ملی جایگاه مناسبی را در تولید ناخالص ملی داشته باشد.

* برنامه ایمیدرو برای توسعه صنایع آلومینیوم و مس چیست؟

می‌دانید که اصلی‌ترین مواد اولیه آلومینیوم انرژی است و کشور ما به دلیل داشتن ذخایر بالای گاز، می‌تواند منبع بسیار خوبی باشد. در این زمینه مذاکراتی  اخیرا با شرکت‌های مختلف از‌جمله یک شرکت ژاپنی داشتیم  که به ما اعلام کردند که حاضرند  پودر آلومینیوم یا اکسیت به ایران صادر تا با  استفاد ه از منابع انرژی ایران بتوانیم شمش آلومینیوم تولید  و به ازای آن  نیازهای آلومینیومی، شمش آلومینویم را صادر کنیم.

البته جزو سیاست‌های سازمان  این است که طرح‌های آلومینیومی جدید در ایران تعریف کنیم. در پایان سال، در سفری که به همراه  رئیس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه  داشتیم تفاهمات خوبی  در این خصوص صورت گرفت که  امیدواریم در سال ۹۵، به جز این دو تفاهم در مذاکراتی که به طور موازی با چینی‌ها، ژاپنی‌ها و کشورهای دیگر انجام شده  بتوان مسایل آلومینیوم  و مس را در اولویت قرار دهیم.

هدفگذاری ایمیدرو ‌برای افزایش تولید  به چه میزان است؟

دستیابی به  تولید  1.5 میلیون تن  آلومینیوم تا  پایان برنامه ششم  از اهداف سازمان است  که این میزان تولید برای مس نیز از برنامه های توسعه ای ما است چراکه بطور قطع  هر دوهدف کاملا دست یافتنی است بویژه  در زمینه اکتشاف در حوزه مس، پیش‌بینی  براین است که به ذخایر جدید مس دسترسی خواهیم داشت.

همچنین برای تامین مواد آلومینیوم نیز مذاکراتی با شرکت های خارجی داشته ایم که در کنار فعال کردن معدن اکسیت گینه که نزدیک به  ۲۵ سال است، اقدام عملی در آن نشده ،خوشبختانه موفق شدیم در  سال ۹۴ قراردادی به مدت 25 سال دیگر با دولت گینه به منظور بهره برداری از این معد ن را نهایی کنیم  همچنین به موازات آن با تعدادی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی استرالیایی در حال مذاکره هستیم تا آنها را به امضای قراردهای حداقل ۱۰ تا ۱۵ساله برای واردات اکسید به منظور تولید پودرآلومینیوم ترغیب تا علاوه بر تامین نیاز داخل بتوان  مازاد تولید شمش را صادرکرد.

* تحلیل جنابعالی از بازار سنگ آهن ایران و جهان در سال ۹۵ چیست؟

همانگونه که مستحضرید سنگ آهن در سال  با افتی جدی مواجه شد که بدنبال آن بسیاری از معادن کوچک و متوسط کشور که وابستگی به صادرات سنگ آهن داشتند با توجه به عدم خرید چین و کاهش قیمت شدید، در ایران به تعطیلی کشیده شدند که از جمله می توان به معادن وسیع پلاسری سنگان  اشاره کرد.

پیش‌بینی‌ ها حاکی از آن است که بازار سنگ آهن و مشکلات آن در سال ۹۵ نیزادامه پیدا خواهد کرد ، اما با توجه به اینکه کارخانجات کنسانتره کشور درحال فعال سازی هستند  به نظر می‌رسد سنگ آهن‌ مورد نیاز در واحدهای کنسانتره از بازار مناسبی در  داخل ایران برخوردار خواهند شد.همچنین با افزایش تولید در حوزه تولید فولاد و با توجه به پیش بینی رونق ، به نظر می‌رسد مصرف داخلی افزایش فولاد با رشد مواجه شود  اما شواهد حاکی از آن است که که در حوزه سنگ آهن مشکلات کم و بیش ادامه خواهد داشت.

و اما  یک خبر خوش اینکه در سال ۹۵ در زمنیه معادن بزرگ، درصدد هستیم که معدن شماره ۵ گل‌گهر  به همراه  طرح‌های توسعه‌ای گل‌گهر و یا سنگان با  کارهای اکتشافی وسیعی  که در این معادن صورت گرفته مثمرالثمر واقع شود وبتوانیم به ذخایر خوبی دست یابیم. ضمن اینکه با توجه به میزان ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف  در بلوچستان، سیستان، یزد، کرمان، اصفهان وسایر نقاط کشور پیش‌بینی  می شود که خبرهای خوشی دررابطه با ذخایر جدید سنگ آهن خواهیم داشت.

پیش بینی شما درخصوص قیمت سنگ آهن در سال 95 چیست؟

پیش‌بینی  می شود که قیمت این ماده معدنی  تغییر اساسی نخواهد داشت. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود چین درصدد است که براساس برنامه ریزی خود صادرات خود را به میزان  ۱۵۰ میلیون تن کاهش دهد. از سویی دیگر استرالیا و برزیل  با توجه به برنامه بهره برداری از معادن جدید ،  تولید سنگ آهن را افزایش خواهند داد . اما با توجه به اینکه قیمت تمام شده سنگ آهن برزیل بعنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سنگ آهن در دنیا 13 دلارخواهد شد  درنتیجه به نظر نمی‌رسد که بازار دنیا خیلی تغییر وسیعی را در حوزه سنگ آهن داشته باشد.

* موانع پیش روی ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه‌ای چیست؟ آیا ایمیدرو به آن قدرت سال ۸۸ خود برمی‌گردد؟

ایمیدرو را باید از دو منظر دید. اولا که سازمان توسعه‌ای نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ، قطعا در کشوری معدنی مانند ایران به عنوان یک سازمان توسعه‌ای باید ازجایگاه مناسبی برخوردار باشد و همچنین باید تقویت شود.  اما متاسفانه طی سال‌های اخیراز نظرمالی و وجه سازمانی  بسیار تضعیف شده، به گونه ای که سه بازوی اصلی ایمیدرو یعنی شرکت ملی فولاد ، شرکت تهیه و تولید و  منطقه ویژه خلیج فارس که یا منحل شده بودند و یا در لیست واگذاری به صندوق بیمه معدن حامی بخش خصوصی درزمینه مسائل معدنی قرار گرفته بودند در دولت دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفت اما  باید یپذیریم که هم اکنون با  چند چالش جدی دراین سازمان مواجه ایم از جمله اینکه  سازمان ایمیدرو از نظر منابع، شدیدا دچار مشکلات جدی است بویژه پس از واگذاری‌های وسیعی که انجام شده،  موجب شد تا بدهی‌های زیادی برای ایمیدرو بجا بماند  و این امر موجل شد تا این سازمان با مشکلات نقدینگی‌ جدی  مواجه شود به گونه ای که  به عنوان سازمانی با یک نام معتبر برای سرمایه‌گذاری‌های جدید منابع ارزی یا ریالی کافی نداریم.

از سویی دیگر جایگاه ایمیدرو تا حدی شناخته‌شده است و ما باید یک بازتعریف جدید را جزو سیاست‌های این سازمان انجام دهیم که یکی از چالش‌های ما  در سال 95 بازگرداندن ایمیدروبه جایگاه اصلی خود است  ضمن اینکه لازم به ذکر است که اشاره شود که ایمیدرو از دو نقش مالکیتی و سهامداری برای معادن بزرگ یا صنایع معدنی بزرگ برخوردار بوده همچنین اینکه  همواره هماهنگ‌کننده بخش معدن و صنایع معدنی کلان کشور بوده است. نقش اول را با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های خصوصی‌سازی، تقریبا نمی‌تواند داشته باشد.اما باید به جایگاه اصلی خود در خصوص نقش دوم یعنی هماهنگ کننده بخش معدن وصنایع معدنی کلان کشور دست یابد.

*  آیا برای تامین منابع مود نیاز  ارزی و ریالی سازمان چاره ای اندیشیده شده؟

با تلاش های صورت گرفته  در سال ۱۳۹۳ و پیگیری های صور گرفته در سال ۹۴، خوشبختانه دولت در قانون برنامه ششم، بندی را به این منظوربه ایمیدرو پیشنهاد داده که براساس آن سازمان بتواند تا ۴۹درصد در سرمایه‌گذاری‌هایش از صندوق توسعه ملی استفاده کند. که خوشبختانه  هم مجلس به این باور است هم دولت از این رو امیدواریم در قانون برنامه تصویب شود.

لازم به ذکر است که تاکید کنم ه هیچ عنوان از دولت پولی نمی‌خواهیم ولی اعتقاد داریم اگر پدر قالب  وام  های ریالی یا ارزی  می‌توان  پروژه‌ها را راه‌اندازی کرد.

*  ایمیدرو درمورد عناصرنادرخاکی چه برنامه‌ای دارد؟

عناصر نادر خاکی یا عناصر نادر، جزو مواردی است که متاسفانه در کشور ما توجه ویژه به آن نشده است. تا کنون ۶۸ نوع ماده معدنی از جدول مندلیف که بالاتر از ۱۰۰تاست، در ایران شناخته شده است و روی تعداد محدودی از این ۶۸ تا در ایران کار شده است. این درحالی است که  بعضی از این عناصر قیمت بسیار بالایی دارد و بسیار هم نادر است. از این رو یکی از مسائلی که ایمیدرو به آن توجه کرده و خوشبختانه درمرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران نیزکار وسیعی با همکاری واحدها، صاحبنظران و متخصصین  بر روی این مهم انجام داده به گونه ای در اواخر سال ۹۴ نیز چهار عنصر معتبر با حضور معاون فناوری و نوآوری رئیس‌جمهور رونمایی شد. این روند با قوت ادامه خواهد داشت ضمن اینکه همکاری نزدیکی با چند  مراکز تحقیقاتی بین‌المللی آفریقای جنوبی، هند و استرالیا شروع کرده‌ایم که  گسترش این حوزه در سال ۹۵ از برنامه های ایمیدرو خواهد بود.

* برنامه ایمیدرو برای انتقال تکنولوژی از خارج در بخش‌های مختلف چیست؟

همواره یکی از دغدغه های بخش های مختلف تولید کشور این است که درصورت بازشدن دروازه‌ها ی کشور برروی سرمایه‌گذاران خارجی تولید داخلی یا صنعتگران داخلی دچار یک رقابت نامعقول شوند  اما سیاست‌ دولت و همچنین ایمیدرو این است که سرمایه‌گذاری‌ها به دو صورت خواهد بود  یکی اینکه اولویت ما با سرمایه‌گذاری است به جای فاینانس یا تامین مالی  و دوم اینکه  ورود سرمایه بایستی با تکنولوژی و فناوری‌های نوین همراه باشد. به گونه ای که فعالیت باید به صورت پیمانکاری یا همکاری، با مشارکت شرکت‌های ایرانی باشد. و این جزو سیاست‌های اصلی ما است.

خوشبختانه، در بعضی ازحوزه‌ها از  پیشرفت خوبی برخوردار بوده ایم بعنوان مثال درزمینهُ آهن اسفنجی شاید دیگر به تکنولوژی خارجی نیازی نداشته باشیم چرا که در داخل کشورشرکت‌های خوبی وجود دارند.در حوزه فولاد نیزبه  میزان زیادی تکنولوژی‌  فراهم می‌شود به گونه ای که  توسط پیمانکارا ن و مشاورین ایرانی انجام خواهند شد . اما در بعضی برخی از حوزه‌ها تحریم موجب شده  که از تکنولوژی و فناوری دنیا فاصله بگیریم  بعنوان مثال در حوزه فولاد یکی از مشکلات موجود  قدیمی بودن واحدها است  چراکه برخی ازواحدها با تکنولوژی‌های جدید فاصله زیادی دارند. لذا آوردن تکنولوژی‌های جدید می‌تواند برای پیشرفت آنها موثر باشد. مثلا یکی از آنها سیستم فایننس کره جنوبی است  که از زغال‌سنگ، حتی زغال‌سنگ‌های حرارتی، زغال‌سنگ‌های معمولی به اضافه سنگ آهن‌ّهای نه با عیار بالا می‌تواند بدون اینکه کنسانتره یا گندله نیاز داشته باشد وارد کوره بشود و از این طرف شمش فولاد تولید شود بر این اساس از این گونه  تکنولوژی جدید حمایت می‌کنیم.

*  برای واردات  تکنولوژی تاکنون مذاکراتی با خارجی ها داشته اید؟

در اواخر سال 94 با  شرکت کره ای POSCO، مذاکراتی صورت گرفته که امیدواریم در سال ۹۵ حداقل یک واحد با مشارکت بخش خصوصی در ایران فعال شود.

* با توجه به رکود در بخش صنعت و معدن، کاهش مالیات یا افزایش مالیات در بخش‌ّهای مختلف داریم؟

در حوزه صنعت و معدن یکی از مسائلی که از سوی سازمان یشنهاد شده این است  که از سال 95   حقوق معدنی، حقوق دولتی باید کاهش جدی پیدا کند برای اینکه معادن ما دچار مشکلات جدی‌اند. حتی ما اعتقاد داریم در حوزه معدن باید یک سرمایه‌گذاری خوبی در برنامه ششم انجام شود تا بتوان در آینده این حوزه را در راستای سیاست‌ّهای اقتصاد مقاومتی تشویق کرد.

براین اساس  طی برنامه باید حداقل یک میلیارد دلار در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری  شود و حداقل نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار( وام )  برای صندوق بیمه معدن برای اینکه بتوان حوزه معدن را تقویت کرد. چراکه این سرمایه‌گذاری برای یک بار است و این موجب خواهد شد که حوزه معدن بتواند جهش رو به جلو داشته باشد و به 6 درصد تولید ناخالص داخلی برسد  و همچنین  بتواند حداقل از نرخ ۱۰ درصدی عبور کند و به نرخ ۱۶ درصد که نرخی منطقی است نزدیک شود.

براساس هدفگذاری صورت گرفته برای دستیابی به ۵۵ میلیون تن فولاد تا افق 1404 و با توجه به وجود ذخایر سنگ آهن و گاز در ایران و همچنین در حوزه مس و آلومینیوم  نیزبه دلیل داشتن گاز، سرمایه‌گذاران خارجی راغب هستند  که در ایران سرمایه‌گذاری کنند. بدیهی است که برای مشارکت با آنها  بخش خصوصی  دراولویت قرار دارد اما در هر مقطعی  که بخش خصوصی حضور نداشت، جزو تکالیف ایمیدرو است که در مشارکت شرکت کند.

* به نظرجنابعالی تولید نهایی فولاد تا پایان سال به چه میزان برسد؟

پیش‌بینی  می شود  تولید فولاد کشور تا پایان سال ۹۴ به حدود ۱۶ میلیون تن برسد .در ابتدای سال ۹۴ پیش‌بینی های حاکی از آن بود که درصورت رفع مشکل رکود در کشوربتوان به  ۱۹ میلیون تن تولید فولاد دست یافت اما  به دلیل  تداوم  رکود این امر محقق نشد. هم اکنون  ظرفیت تولید فولاد کشور ۲۲ میلیون تن است که با اقداماتی که از سوی دولت در حال انجام است پیش بینی می شود که از رکود خارج شویم چراکه به هر جهت به علت ساخت سازدرکشور نیاز به فولاد ضروری خواهد بود و این امرموجب خواهد شد که بتوان  به ۲۰ و ۲۲ میلیون تن تولید فولاد دست یافت. ضمن اینکه پیش‌بینی  می شود  طی سال های ۹۵ و ۹۶، بتدریج واحدهای فولادی نیمه‌تمام به بهره‌برداری برسند.

آیا افزایش صادرات فولاد هم خواهیم داشت؟

خوشبختانه، یکی از اقدامات بسیار خوبی که در سال ۹۳ و ۹۴ انجام شد این بود که با همه مشکلاتی که دررابطه با جابجایی پول و مساله تحریم بود، رکورد صادرات فولاد را در سال ۹۴ با عبور از ۳ میلیون تن به دست آوردیم. وامیدواریم بتوان در سال ۹۵ هم با بازاریابی های که  پس از برجام  صورت گرفته به افزایش بیشتری  دراین زمینه دست یافت.

یکی از مشکلات واحدهای تولید کشوراز ‌جمله فولاد و بویژه  مس، این بود که اروپا مستقیم از ایران خرید نمی‌کرد، جابجایی پول بسیار مشکل بودبه گونه ای که  از طریق صرافی و با ریسک بالا انجام می شد. اما در چنین شرایطی نیز صادرات فولاد ما انجام و حتی با رکورد موتجه شد  و همچنین  در زمینه مس  توانستیم کنسانتره و کاتد را صادر کنیم و نیز آلومینیوم هم با تهاتر شمش و پودر آلومینیوم، تاحدی صادراتش را ادامه داد. پیش‌بینی می شود که در سال ۹۵، بطورقطع در زمینه صادرات به نرخ  رشد خوبی  دست یابیم.

چندی پیش در یکی از مصاحبه هایتان اشاره کردید که سال 95، سال سخت معدن است. چرا چنین نگاهی به بخش معدن ایران دارید و پیش بینی شما از وضعیت معادن ایران در سال آینده چیست؟

بله سال سختی خواهد بود. زیرا اگر دولت عنایت ویژه ای به بخش معدن نداشته باشد سال آینده مشکلات بسیاری در این حوزه خواهیم داشت. سال آینده چند عامل مهم در فضای بین المللی تاثیرگذار خواهد بود که یکی از آنها کاه نرخ رشد چین است که در حال حاضر از 7 درصد به 6.8 درصد رسیده و چیش بینی می شود در سال 2016 به 6.2 درصد کاهش پیدا کند. این موضوع باعث می شود جایزه صادراتی برای چین افزایش یابد و قیمت سنگ آهن و فولاد بیش از این کاهش یابد. از سوی دیگر نرخ بهره بانکی فدرال رزرو هم عامل مهمی برای آینده اقتصاد جهانی است. زیرا به تازگی فدرال رزور نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داده که اثر آن را در سه ماه ابتدای سال 2016 خواهیم دید و این بطور کامل در سرنوشت صنایع معدنی دنیا تاثیرگذار است. در حال حاضر فولادسازان درصدد کاهش قیمت تمام شده تولیداتشان هستند و برنامه ریزی برای افزایش تولید دارند به همین دلیل باید قیمت تمام شده تولید فولاد کاهش یابد تا بتوانیم در بازار رقابتی کشورهای دیگر وارد شویم که اینکار کاملا سخت خواهد بود.کد خبر : 27567 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ ساعت 44 : 15
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 2602


ردیفتیترتاریخ
1 گام های موثر سه غول فولاد ایران ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۲ آبان
2 گام های آهسته اقتصاد برای خروج از رکود/ تنور تولید گرم می شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۱ آبان
3 سال سخت در انتظار معدنی ها/ ایمیدرو به جایگاه واقعی خود برمی گردد/ جهش قیمت سنگ آهن نخواهیم داشت ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۴ اسفند
4 عملیات اجرایی نیروگاه آلومینیوم المهدی فردا انجام می شود ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۰ آذر
5 عملیات اجرایی نیروگاه آلومینیوم المهدی فردا انجام می شود ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۰ آذر
6 عملیات اجرایی نیروگاه آلومینیوم المهدی فردا انجام می شود ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۰ آذر


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟