امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۲ تير

Today : 2017 / 23 / 6 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
نگاهی به روند جهانی قیمت مواد معدنی با نگاهی بر بازار کرومیت


نگاهی به روند جهانی قیمت مواد معدنی با نگاهی بر بازار کرومیت

اخیراً ناهمگونی فزاینده و به ظاهر عجیبی در قیمت گذاری کرومیت ایران به چشم می خورد که بازرگان و فروشنده، هر دو را سردرگم ساخته، تا جایی که فروشنده دقیقاً نمی داند کرومیت خود را به چه قیمتی بفروش برساند و خریدار هم کمتر از گذشته در این آشفته بازار ناخواسته امکان معامله ای می یابد

تحقیق و نگارش از: دکتر وفا حمیدی

 

تاجر و محقق فعال در بخش معدن ایران

 اخیراً تشتت و ناهمگونی فزاینده و به ظاهر عجیبی در قیمت گذاری کرومیت ایران به چشم می خورد که بازرگان و فروشنده، هر دو را سردرگم ساخته، تا جایی که فروشنده دقیقاً نمی داند کرومیت خود را به چه قیمتی بفروش برساند و خریدار هم کمتر از گذشته در این آشفته بازار ناخواسته امکان معامله ای می یابد. نتیجه عدم انجام معاملات در روزهای اخیر است که نهایتاً در میان مدت بر معدنداران کوچک و در دراز مدت بر معدنداران بزرگ و گاه معادن دولتی اثر مخربی خواهد داشت.

در این مقال نگاهی می اندازیم به تلاطمات واقعی و ظاهری بازار کرومیت تا ببینیم آیا اصولاً سردرگمی امروزه محلی از اعراب دارد یا خیر. ابتدا کلیتی از بازار چین را طبق تحلیلهای بانک جهانی و بلومبرگ و آمارهای منتشره خواهیم داشت و پس از آن بررسی و رصد عوامل موثر بر قیمت کرومیت و پیشبینی آنرا خواهیم داشت و در نهایت در حالت میکروتر به بازار ایران نگاهی خواهیم انداخت.

کرومیت در یک و نیم سال اخیر روند قیمتی رو به کاهشی  را تقریباً با شیبی غیر سینوسی پیموده که بخش عمده ی آن منبعث از کلیت رو به افول بازار معدنی بدلایل متعدد و از جمله کاهش تولید فولاد غول صنعتی جهان و مصرف کننده ی عمده ی محصولات و مواد معدنی یعنی چین بوده است. بخشی از این روند رو به نزول ممیزیهای دولت چین با توجه به شاکله ی آلاینده ی محیطی تولید محصولات صنعتی از مواد معدنی بوده و در کنار همه ی اینها تغییر سیاست اقتصادی چین، و در قالب ماکرو روند رو به افول رشد اقتصادی چین طبق برنامه ی پنج ساله ی دولت چین از سال 2016 تا 2020 می باشد. در دولت هو جین تائو بانکهای چین وام هایی داده اند که در جاهای نامناسبی سرمایه گذاری شده و دولتهای محلی هم همه به بانکها مقروضند. بورس چین (متشکل از بورس شانگهای و شن ژن) به عنوان دومین بورس بزرگ دنیا در تابستان سال گذشته 4 تریلیون دلار از دست داد که در واقع ادامه ی منطقی بی تحرکی اقتصادی هو جین تائو بوده است و در نتیجه ی آن همان طور که تجار و معدنداران ایران به یاد دارند قیمت مواد معدنی در پاییز بشدت کاهش یافت. بهمین دلیل دولت جدید چین که در سال 2013 به مسند نشست برهبری شی جین پینگ سعی کرده روند رو به افت رشد اقتصادی را آهسته تر کند تا حدی که حداقل اهدافی متحقق شوند و مشکلات بانکها کمتر شود. نتیجه را در نمودار زیر ببینید:

تولید ناخالص داخلی چین از سال 1994 تا کنون

 

 

طبق پیشبینیهایی که با استفاده از مدل آریما (میانگین متحرک یکپارچه ی خود برگشتی) انجام گرفته رشد اقتصادی چین به آهستگی کاهش می یابد و دولت توانسته افت شدید رشد اقتصادی را که در اواخر دولت هو جین تائو اتفاق افتاد مهار کند:

 

 


طبق جدول بالا در هر سال رشد اقتصادی چهار دهم کاهش خواهد یافت. در مورد رشد اقتصادی چین در مقاله ای جداگانه توضیحات مبسوطی خواهم داد.

 

 

حال نگاهی به بازار کرومیت خواهیم داشت:

 

طبق نمودارهای metalprices.com بطور کلی تولید کرومیت هندوستان از 241000 تن در ژانویه ی سال گذشته ی میلادی به 313000 تن در ژانویه ی امسال و 350 هزار تن در فوریه افزایش یافته است. در مقابل تولید منگنز از 194 هزار تن در ژانویه به 171 هزار تن در فوریه کاهش یافته اما در فوریه ی 2015 هم همین مقدار بوده است. نتیجتاً قیمت کرومیت بطور مقطعی تا انتهای فوریه با کاهشهایی روبرو بوده تا این کرومیت تولیدی هند بتواند به بازارهای چین سرازیر شود.

البته با توجه به درخواست کم کرومیت از طرف چینیها در سه ماه گذشته شرکت دولتی اودیشای هند قیمت کرومیت خود را افزایش نداده است. این ماه هم شرکت اودیشا 48200 تن کرومیت با عیارهای مختلف به چین صادر خواهد کرد.

در 7 آوریل قیمت کرومیت دو دلار کاهش یافت که نتیجه ی اعلام نیاز محدود شرکتهای ذوب فروکروم بود. در حالیکه در  بازه ی 8 آوریل تا 16 آوریل ذخایر کرومیت در بنادر چین 60 هزارتن افزایش یافت و به 1446000 تن رسید. لازم به ذکر است ذخیره ی انبارهای بنادر چین در 25 مارس 1276700 تن بود. انبارهای لیانیونگانگ هم به اندازه ی 425000 تن کرومیت ذخیره کرده اند که 15 هزار تن افزایش در زمان مشابه نشان میدهد. در 25 مارس ذخایر لیانیونگانگ 392000 تن بوده است. انبارهای ژاجیانگانگ هم 33000 تن افزایش موجودی داشته اند و به 193 هزار تن رسیده اند. این نشان از رونق نسبی بازار کرومیت در یک ماه اخیر داشته و اثر خود را با افزایش قیمت کرومیت بر بازار گذاشته است. بنظر من اینکه قیمت کرومیت درست یک روز پیش از بالا بردن ذخایر انبارها دو دلار کاهش یافته بدلیل نیاز مقطعی چین به کرومیت و فروکروم بوده که با پایین آوردن قیمت از طرفی بازار را متشنج کرده و از طرفی بار خود را ارزانتر تامین کرده است. بطور کلی چین زمانی که حس می کند به باری نیاز دارد قیمت را می شکند و بدلیل مونوپولی موجود در بازار معدنی کسی را یارای مخالفت با این کشور نیست.

یکی از دلایل بالا رفتن ذخایر انبارهای چین این است که تولید کرومیت شرکت دولتی MMTC هندوستان در فوریه افزایش یافته و بدلیل برداشتن عوارض  صادرات در 31 مارس مقدار زیادی کرومیت به سیچوان صادر شده است. در واقع تا 30 آوریل 19 هزار تن کرومیت دیگر از طرف این شرکت به چین صادر خواهد شد و 43000 تن هم در 4 آوریل به چین صادر شده است. همچنین چین از شرکت MMTC هند درخواست 40 هزار تن کرومیت عیار 48 تا 50 نموده که قرار است بار را در 4 ماه می (یک هفته بعد) تحویل بگیرد. قیمتهای قبل 153 دلار برای همین عیار بصورت فوب بوده است.

از طرفی شرکت فروکروم هندی NBVL بدلیل تجدید قرارداد چهارساله با شرکت تاتا استیل سالیانه 70000 تن فروکروم در اختیار این شرکت قرار می دهد. این قرارداد از همین ماه اجرایی خواهد شد. نتیجتاً فروکرومی به چین صادر نخواهد شد و بدلیل نیاز چین به فروکروم قیمت کرومیت از بیست آوریل رو به رشد بوده است.

طبق گفته ی بانک مورگان استنلی آمریکا تجدید حیات معاملات فولاد و سنگ آهن و معاملات فولاد شانگهای فیوچرز و دالیان کامودیتی بشدت افزایش یافته است. در همین راستا دومین شرکت بزرگ تولید کننده ی فولاد زنگ نزن چین یعنی تسینگشان استیل قیمت خرید فروکروم های پر کربن خود را برای دریافت در ماه می نسبت به آوریل  با 100 دلار افزایش به 1590 دلار برای هر تن افزایش داده است. شرکتهای فولاد دونگبی Dongbei و هنان شینجینهویی Henan Xinjinhui هم بدلیل کاهش ذخایر انبارها قیمت خرید فروکروم کربن بالا را افزایش داده اند. پس ظاهر بازار در کوتاه مدت نشان از رونق مقطعی فروکروم است. یکی از دلایل بالا رفتن قیمت کرومیت این است که زیماسکو (بزرگترین شرکت تولید فروکروم زیمبابوه) نیمی از کروم موجودش را به بخش دولتی هدیه داده تا بتواند از سرمایه گذاری دولتی در بخش کرومیت بهره مند شود و از رقیب محلیش زیم الویز که به اقدامی مشابه دست زده بود عقب نیفتد. دومین دلیل کاهش 23.6 درصدی تولید ماه مارس فرباسا (غول فروکروم برزیل) نسبت به مارس سال 2015 است که بدلیل سرمایه گذاری در قرارداد جدید با شرکت چسف در شمال شرقی برزیل جهت تامین ماشین آلات و درگیریهای ناشی از آن بوده است.

در 20 آوریل (یک هفته پیش) آفریقای جنوبی تولید کروم و فروکروم شرکت مرافی را نظام مند کرده و نتیجتاً تولید فروکروم 103 هزار تن در سه ماهه ی اول امسال شده که چهار درصد نسبت به سه ماهه ی اول سال 2015 افزایش نشان می دهد. این افزایش تولید بخشی از نیاز ماه آوریل و می چین را تامین خواهد کرد و نتیجتاً در کوتاه مدت قیمت افزایش خاصی نخواهد یافت.

نگاهی به بازار آمریکا هم شنا می دهد قیمت فروکروم در آمریکا با توجه به کاهش معاملات و نیاز کوتاه مدت کم از طرف شرکتهای تولید فولاد زنگ نزن کاهش یافته است. قیمت فروکروم های پر کربن آمریکا (کروم با عیار 60 و کربن بین 6 تا 8 درصد)  در عرض یک هفته در هر پوند یک سنت کاهش یافته و به 86 تا 89 سنت رسیده است. در واقع دو هفته متوالیست که قیمتهای فروکروم آمریکا کاهش می یابند. بدلیل کاهش تولید فولاد، مصرف کرومیت آمریکا 5.2 درصد کاهش نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

 

حال نگاهی می اندازیم به پدیده ی قیمت گذاری مواد معدنی در ایران

یکی از آفات اقتصاد در ایران غیر علمی بودن آن است. بطور کلی قیمت های بازار ایران تا حدی از نورم جهانی تبعیت می کند اما جاهایی به دلیل نیازهای مقطعی تاجری خاص به باری خاص قیمتها متشتت می شود و متاسفانه فروشنده که تصویر و تصوری صحیح از روند قیمت بازارهای جهانی ندارد ( و یا بصورت مقطعی نفعش را در نا آگاهی می داند) اسیر فریبندگی ظاهری قیمتی بالاتر می گردد در حالیکه در دراز مدت همان تاجری که قیمت بالاتر از دیگری پیشنهاد داده پس از رفع نیازش با قیمتی چه بسا پایین تر از قیمت واقعی بازار به میدان خواهد آمد تا ضرری را که پیش از این بدلیل نیاز خورده در آینده جبران کند.

مثالی می زنم از بازرگانی که ابتدای سال 2016 قیمت 300 تومان را برای عیار 42 تعیین کرده بود و من بعنوان ارزیاب بازار با رصد قیمتهای جهانی قیمت 320 تومان را قیمت صحیح جهانی دانسته و کار را با 320 تومان پیش بردم. بازرگان فوق الذکر در آن زمان بدلیل اعلام پایین قیمت مورد هجمه و توهینهای فراوان دوستان فروشنده قرار گرفته بود و حتی در آشفتگیها این تاجر را متهم به بی اخلاقی و سوء استفاده هم می کردند. اما پس از گذشت چهار ماه همین تاجر قیمت 420 تومان را برای عیار 42 اعلام نموده است و همان فروشندگان که تاجر فوق را تکذیب می کردند دنباله روی این قیمت شده اند. حال اینکه این قیمت هم از دید من غیر واقعی و بدلایلی چون نیاز مقطعی به بار از طرف این تاجر می باشد. دلیل غیر واقعی بودن قیمت 420 تومان برای این روزها را در پایین می آورم.

قیمت جهانی کرومیت از ابتدای سال طبق جدول زیر 17.95 درصد افزایش یافته است:

همانطور که گفتم قیمتی که تاجر فوق (که اثر زیادی هم بر بازار ایران داشته است) در ابتدای سال میلادی جدید اعلام نموده بود 300 تومان بوده است. اگر این تاجر طبق روال جهانی کار کند باید قیمت اعلامی امروزش به جای 420 تومان 354 تومان می بود. در حالیکه قیمت اعلامی من در ابتدای سال میلادی (دی ماه سال پیش) 320 تومان بوده است و قیمت کنونی من هم دقیقاً منطبق بر بازار جهانی با 18 درصد افزایش به 380 تومان رسیده است. فایده ی تبعیت از قیمتهایی که جهانی هستند این است که دوستان فروشنده به ناگهان با تشتتهای اینچنینی روبرو نخواهند شد. نتیجتاً نه قیمت 300 تومان آن روز و نه 420 تومان امروز تصویر واقعی بازار کرومیت نیستند.

این تنها بخشی از واقعیات بازار معدن در ایران بود و در مورد سنگ آهن و باریت و دیگر اقلام کمابیش اوضاع به همین منوال است.

 

جمع بندی

 

نیاز اقتصاد چین به نیروی کار فزاینده است. از طرفی شرکتها هنوز تمایل چندانی به سرمایه گذاریهای جدید ندارند. البته طبق بررسی گروه تحقیقاتی مارکت نیوز اینترنشنال شاخص اطمینان تجاری از 49.9 در ماه مارس به 50.5 در ماه آوریل رسیده که نشان رونق اقتصادی این ماه می باشد اما دورنمای این شاخص تا پایان سال 45.3 خواهد بود که از سال 2007 که این شاخص بندی اقتصاد چین را رصد کرده پایین ترین حد می باشد. فیلیپ اوگلو، اقتصاد دان ارشد گروه مارکت نیوز اینترنشنال شرکتها در مورد سه ماه بعد بدبین هستند و نتیجتاً بازیابی اقتصاد چین با مشکل روبرو خواهد شد. تاثیر این آمارها افول بازار معدنی در میان مدت و در صورت مهارهای دولتی رونق آن در بلند مدت خواهد بود.

اما تفاوت کشورهای دیگر با ایران این است که به بالا و پایین رفتنهای مقطعی قیمت توجه خاصی نمیکنند و در هر صورت به کار ادامه می دهند زیرا نفس بازار ادامه ی فعالیت و پویایی است. البته عواملی چون بالا بودن قیمت تمام شده ی مواد معدنی بطور اعم و کرومیت بطور اخص بدلیل بالا بودن هزینه ی استخراج غیر علمی در ایران و ناآشنایی قانون گذار با مشکلات بخش معدن و اخذ عوارضی غیر منطقی و در کنار همه ی اینها توجه نکردن معدندار و معدنکار به سرمایه گذاری و خریداری تجهیزات مدرن در زمان رونق اقتصادی باعث شده همچنان استخراج کرومیت هزینه های زیادی داشته باشد. اما معدندار و معدنکار ایرانی باید بداند نفس اقتصاد پویاییست و اقتصاد این نیست که زمانیکه بازار رونق داشت به کار ادامه دهیم و در زمان بی رونقی یا کاهش قیمتها به امید آینده بنشینیم چون قطعاً چین بعنوان مصرف کننده ی عمده و کشورهای جدید بازار کرومیت نظیر آلمان نیاز خود را از جای دیگر تامین خواهند نمود و غولهای تامین کننده ی کرومیت با افزایش تولید در صدد پر کردن جایگاه نه چندان مستحکم ایران بر خواهند آمد.

 کد خبر : 28132 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۲/۸ ساعت 35 : 12
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 3592


ردیفتیترتاریخ
1 نیازمند افزایش عوارض صادراتی سنگ کرومیت هستیم ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
2 معاملات کرومیت در بنادر کشور قفل شد/قیمت عیار 42 به 650 هزار تومان رسید ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ خرداد
3 سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ خرداد
4 سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ خرداد
5 کشف ذخیره 50 میلیون تنی کرومیت در سیستان و بلوچستان /معرفی 400 اندیس اکتشافی به بخش خصوصی ۱۳۹۶ جمعه ۲۲ ارديبهشت
6 افزایش تقاضا، کرومیت را در اوج نگاه می‌دارد ۱۳۹۵ جمعه ۲۷ اسفند
7 کارخانه فروکروم سبزوار به شرکت پارت گوال گیتی واگذار شد/احتمال تامین نیاز داخل برای کرومیت تا صادرات ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
8 اولین تغییر قیمت جهانی کرومیت در سال 2017 ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۸ بهمن
9 گلایه کارگران معادن کرومیت اسفندقه از دکتر سرقینی ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۱ بهمن
10 ارزیابی متال بولتن در مورد بازار کرومیت در ژاپن و کره جنوبی ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن
11 قیمت کرومیت بعد از تعطیلات چینی بدون تغییر ۱۳۹۵ جمعه ۱۵ بهمن
12 احتمال بازگشت سایه رونق در بازار کرومیت ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دي
13 پایان هیا هوی بازار کرومیت در ایران ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
14 پایان هیا هوی بازار کرومیت در ایران ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
15 مناقصه خرید ماده معدنی کرومیت 42درصد ۱۳۹۵ شنبه ۱۱ دي
16 آغاز ساخت کارخانه کنسانتره کرومیت در قلعه گنج جنوب کرمان ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ آذر
17 احتمال رشد 20دلاری قیمت کرومیت در روزهای آینده ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۰ آذر
18 بازار در انتظار جهش دوباره قیمت کرومیت/آتشفشان قیمت منگنز در چین ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ آبان
19 پرواز دوباره قیمت سنگ آهن در قله 68 دلار ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ آبان
20 چرا کرومیت مسیر سنگ آهن را تجربه نکرد؟ ۱۳۹۵ جمعه ۱۴ آبان
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟