امــروز : ۱۳۹۶ شنبه ۳۱ تير

Today : 2017 / 22 / 7 Saturday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
با تشکیل کارگروهی مشترک اجرایی می شود؛ راه اندازی معاملات گواهی سپرده آهن در بورس کالای ایران

با تشکیل کارگروهی مشترک اجرایی می شود؛
راه اندازی معاملات گواهی سپرده آهن در بورس کالای ایران

معدن 24: معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا گفت: با بررسی ابزار گواهی سپرده یا معاملات قبض انبار با كارگروهی كه به زودی تشكیل می‌شود در صددیم ضمن رفع موانع مالیاتی و شفاف شدن نحوه ثبت حسابداری، این نوع ابزارمالی را برای معاملات آهن عملیاتی كنیم.

به گزارش معدن 24، طی هفته‌های اخیر حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس كالای ایران به همراه تعدادی از مدیران ارشد‌ش به بازار آهن شادآباد رفتند و با همراهی محمد آزاد، رئیس اتحادیه آهن فروشان كشور از بازار آهن تهران بازدید داشتند.

با پیگیری‌های انجام شده از فعالان بازار آهن شادآباد و صحبت‌های محمد اسكندری معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا به نظر می‌رسد بورس كالا در نظر دارد تا از طریق آشنا كردن مدیران بازار آهن  با ابزارهای مالی موجود در بورس کالا ابزاری با عنوان گواهی سپرده را در بخش معاملات فلزات عملیاتی كنند، از این گذشته گویا بورس كالا در نظر دارد معاملات كوچك‌تر را در این بورس توسعه دهد.

محمد اسكندری معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا در این باره گفت: بازدید از بازار آهن شادآباد به مغازه‌های اطراف هیئت مدیره خلاصه شد و موضوع بازدید فیزیكی را مد نظر نداشته‌ایم و جلسه با فعالان مد‌نظر بوده است.  وی درارتباط با كمك‌هایی كه بورس كالا می‌تواند به بازار آهن كند، گفت: فعالان اقتصادی این تصور را دارند كه فقط معاملات بزرگ و با حجم زیاد در بازار بورس كالا انجام می‌پذیرد، این در حالی است كه این تصور اشتباه است زیرا بورس كالا این امكان را دارد كه معاملات با حجم كوچك‌تر را نیز مورد پوشش قراردهد.

وی گفت: یكی از مسائل مطرح شده در جلسه همفكری اخیر با اتحادیه آهن‌فروشان این مسئله بوده كه فعالان بخش آهن بتوانند از ظرفیت بورس كالا استفاده بیشتری كنند و سایر بخش‌ها نیز باید بدانند كه بورس كالا ظرفیت این را دارد كه برای هرگونه معامله كالایی خدمات ارائه دهد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا همچنین با اشاره به راه‌اندازی كارگروهی برای بررسی استفاده از ابزار گواهی و قبض انبار توسط فعالان بازار آهن، تصریح كرد: با بررسی ابزار گواهی سپرده توسط كارگروهی كه به زودی تشكیل می‌شود در صددیم ضمن رفع موانع مالیاتی و شفاف شدن نحوه ثبت حسابداری این نوع ابزار مالی را برای معاملات آهن تعریف كنیم.

وی با بیان اینكه عملیاتی شدن ابزار مالی گواهی سپرده كمك زیادی به تأمین مالی در بخش بازار آهن خواهد كرد، اظهار داشت: با راه‌اندازی گواهی قبض انبار امكان خرید خرد هم فراهم می‌شود و فعالان بازار آهن هم می‌توانند در یك بازار شفاف و رقابتی با كمترین واسطه به معامله بپردازند.

اسكندری در ارتباط با بازدید مجدد از بازار آهن گفت: بازدید مجددی از بازار آهن صورت نخواهد گرفت و قرار است با تشكیل گروه متشكل از نمایندگان بورس كالا و اتحادیه آهن‌فروشان زمینه آشنایی آهن‌فروشان با بازار بورس كالا بیشتر فراهم آید كه امیدواریم این توسعه آشنایی به تأمین مالی بهتر و بیشتر بازار آهن از طریق بورس كالا بینجامد. معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا به اجرای گواهی سپرده به مانند سكه، ذرت و جو در بخش‌های آهن اشاره كرد و افزود:برای معاملات بخش آهن بیشتر بحث گواهی سپرده مطرح است كه تا به حال هم در بحث‌های سكه و محصولات ذرت و جو مورد استفاده قرار گرفته و در ارتباط با آهن نیز این ابزار را مورداستفاده قرار خواهیم داد اما می‌توان به ابزارهای دیگر برای تولید‌كنندگان مانند ابزار سلف موازی استاندارد اشاره كرد كه هم خریداران و هم مصرف‌كنندگان می‌توانند در آن فعالیت كنند اما مورد پیشنهادی ما همان ابزار گواهی سپرده است.

وی در ارتباط با بحث رینگ فلزات نیز اظهار داشت: در موضوع رینگ فلزات بیشتر تلقی بر این است كه شاید بورس كالا به صورت فیزیكی تالاری راه بیندازد كه این موضوع در سیاست‌های بورس كالا نیست اما بورس كالا در پی آن است كه با گسترش معاملات رینگ فلزات ابزارها را متنوع كند.

اسكندری ادامه داد: گسترش حجم معاملات و ابزارها در دستور كار بورس كالا قرار دارد كه با محوریت گواهی سپرده انجام خواهد شد و در آینده معاملات فیوچر (آتی) را همراه كنیم كه نیاز به بررسی بیشتر دارد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس كالا در رابطه با دیدار اخیر از بازار آهن گفت: دستاورد‌های دیدار اخیر آشنایی بیشتر فعالان بازار آهن با بورس كالا بوده اما دستاوردهای عملی آن باید بعد از جلسه كارگروه مشترك مورد بررسی قرار گیرد كه متعاقباً نتایج آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

  آشنایی با گواهی سپرده كالایی

 بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار گواهی سپرده كالایی اوراق بهاداری است كه مؤید مالكیت دارنده آن بر مقدار معینی كالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است كه توسط انبارهای مورد تأیید بورس صادر می‌گردد.

لازم به ذكر است در فرآیند اجرایی سیاست قیمت تضمینی، پس از تودیع محصول از سوی مالك كالا به یكی از انبارهای پذیرش شده از سوی بورس كالای ایران، گواهی سپرده كالایی (قبض انبار) از سوی انباردار، صادر شده و در اختیار مالك كالا قرار می‌گیرد. پس از صدور گواهی سپرده كالایی، مالك كالا می‌تواند با مراجعه به یكی از كارگزاران دارای مجوز معاملات در بورس كالای ایران و ارائه گواهی سپرده كالایی، درخواست فروش محصول خود را در بورس كالای ایران ارائه نماید. همچنین امكان تأمین مالی و اخذ تسهیلات از نظام بانكی به پشتوانه گواهی كالایی صادر شده وجود دارد.

  كاربردهای گواهی سپرده كالایی

گواهی سپرده كالایی ورقه بهاداری است با قابلیت كاربرد به عنوان پشتوانه دریافت تسهیلات از نظام بانكی، تضمین به منظور انجام معامله در بورس كالا، ابزار تحویل در قراردادهای آتی، نشانگر وضعیت موجودی كالاها در انبارها برای سیاستگذاران را دارا می‌باشد.

با استقرار نظام انبارداری و صدور گواهی سپرده كالایی مزایایی چون امكان نقدینه كردن كالاهای راكد، كاهش هزینه‌های انبارداری و جابه‌جایی بین انبارها، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و مصرف كالا توسط تولیدكننده، كمك به ثبات قیمت‌ها، تأمین مالی تولیدكنندگان در كوتاه‌ترین زمان و با كمترین هزینه و كمك به استاندارد‌سازی كالاها را در بر دارد.

در این بین باید دید ابزار مالی گواهی سپرده كالایی به بازار آهن كشور راه خواهد یافت یا خیر‌؟کد خبر : 28445 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۳/۳ ساعت 17 : 15
منبع : روزنامه جوان بازدید : 1417


ردیفتیترتاریخ
1 راه اندازی معاملات گواهی سپرده آهن در بورس کالای ایران ۱۳۹۵ دوشنبه ۳ خرداد
2 پیش‌بینی کاهش قیمت دلار دلیل کاهش تقاضا در رینگ فلزات ۱۳۹۱ دوشنبه ۱ آبان
3 تعادل در رینگ فلزات با ورود فولاد به اولویت‌های مرکز مبادلات ارزی ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۳ مهر
4 قیمت شمش فولاد افزایش یافت ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۶ مهر
5 فروش محصولات فولادی در بورس با قیمت پایه/عرضه از تقاضا پیشی گرفت ۱۳۹۱ سه شنبه ۴ مهر
6 فرو نشستن تب افزایش قیمت در رینگ‌فلزات ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ شهريور
7 وضعیت مس، آلومینیوم و فولاد در هفته‌ای که گذشت/پیش‌بینی آتی فولاد ۱۳۹۱ جمعه ۱۷ شهريور
8 عرضه محموله‌های کوچک در رینگ فلزات برای مدیریت عرضه و تقاضا ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۴ مرداد
9 عرضه ۶ محموله در رینگ فلزات بورس کالا ۱۳۹۱ شنبه ۲۱ مرداد
10 افزایش قیمت رینگ فلزات هفته آینده به زیر یک درصد می‌رسد ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۷ مرداد
11 فراز و فرود امروز رینگ فلزات و تأئید نهایی معاملات ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۵ مرداد
12 دو عامل مؤثر در افزایش قیمت‌های رینگ فلزات ۱۳۹۱ شنبه ۱۴ مرداد
13 افزایش قیمت فولاد درمعاملات امروز ۱۳۹۱ يکشنبه ۸ مرداد


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند جهانی در سوئیس شود معدن 24: با تاسیس برند ماین اند اینوست از این پس محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند ج...
افسانه کشتی‌های ۶۰۰ هزار تنی برای سنگ آهن معدن 24: بزرگترین سازه متحرک دریایی تجاری فله‌بر که تاکنون ساخته شده کشتی‌های «واله مکس» ۴۰۰هزار تنی...
همراهی بخش خصوصی در توسعه بخش معدن معدن 24: به زودی شاهد آغاز به کار دولت جدید خواهیم بود اینک در شرایطی دولت یازدهم وارد هفته های پایا...
PERED روش ایرانی که در صنعت فولاد موفق شد معدن 24: فولاد خام با دو روش عمده ، یعنی تهیه‌ آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند یا احیای مستقیم سنگ ...
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
در مجمع چادرملو 200 ریال سود سهام تقسیم شد معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شركت معدنی و صنعتی چادرملو ( سهامی عام ) صبح روز یک شنبه...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟