امــروز : ۱۳۹۶ دوشنبه ۷ فروردين

Today : 2017 / 27 / 3 Monday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
ترانزیت مواد معدنی از افغانستان هدف سرمایه گذاری در مسیر ریلی چابهار


ترانزیت مواد معدنی از افغانستان هدف سرمایه گذاری در مسیر ریلی چابهار

معدن 24: معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت شرکت راه‌آهن با اشاره به اهمیت کریدور چابهار برای هند و افغانستان گفت: ترانزیت مواد معدنی افغانستان به هند از مسیر ریلی ایران و بندر چابهار هدف اصلی سرمایه‌گذاری در این کریدور از سوی کشورهای سرمایه‌گذار است.

به گزارش معدن 24 به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، حسین عاشوری در باره اهمیت راه‌اندازی کریدور چابهار، افزود: یکی از موضوعات روز و بسیار با اهمیت راه‌آهن در دنیا اتصال شبکه ریلی به شبکه بندری است تا از این طریق حمل و نقل ترکیبی در کشور محقق و تقویت شود.

وی با بیان اینکه عمده کالاهایی که راه‌آهن در سالیان گذشته جابه‌جا کرده از بنادر خلیج فارس به آسیای میانه و بالعکس بوده است٬ گفت: دسترسی به بندر چابهار به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد برای کشورهای مختلف نسبت به سایر بنادر از جمله بندر شهید رجایی راحت‌تر و آسان‌تر است و قطعا حجم بار بالایی را به خود جذب خواهد کرد، علاوه بر این هزینه‌های رسیدن بار به بندر چابهار نیز برای کشورهای خارجی و صاحبان کالا بسیار کمتر می‌شود.

معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه بیش از یک دهه است که اتصال خطوط ریلی به بندر چابهار جزو برنامه‌ها و اهداف قرار دارد٬ اضافه کرد: از سال گذشته عملیات اجرایی احداث خط چابهار- زاهدان آغاز شده و عملیات اجرایی آن نیز با جدیت در حال انجام است.

عاشوری با بیان اینکه علاوه بر تبادل کالا با کشورهای آسیای میانه٬ چابهار این ویژگی را دارد که امکان تبادل کالا با کشور افغانستان را هم فراهم کند٬ اظهار کرد: کشور افغانستان از سرمایه‌های بسیار خوب معدنی برخوردار است که به دلیل مسائل و مشکلات امنیتی نتوانسته از این قابلیت خود بهره کافی را ببرد.

معاون مدیرعامل شرکت راه‌آهن یادآورشد: با شرایط جدیدی که نسبت به برقراری امنیت در مرزهای ایران و افغانستان به وجود آمد٬ اتصال ریلی ایران به افغانستان نیز به صورت جدی دنبال می شود.

وی اضافه کرد: با اتصال خطوط ریلی ایران به افغانستان دو اتفاق مهم در حمل بار ریلی کشور رخ خواهد داد، نخست اینکه امکان استفاده از این خطوط برای صادرات بارهای داخلی به افغانستان فراهم می‌شود و همچنین می‌توانیم انتقال بارهای ترانزیتی را به ویژه از کریدور چابهار انجام دهیم.

عاشوری با بیان اینکه اتصال ریلی ایران به افغانستان از طریق خط آهن خواف به هرات در نقطه مرزی «شمتیغ» برقرار خواهد شد٬ افزود: طبق برنامه ‌ریزی‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقلی کشور قرار است تا پیش از پایان سال 95 خطوط ریلی کشور به مرز افغانستان متصل شود.

به گفته وی، از مرز شمتیغ تا هرات خط آهن در حال ساخت است و برنامه ابتدایی ما این است که بار تا مرز افغانستان با قطار حمل شود و از آنجا از طریق جاده‌ ادامه سیر دهد.

این مقام مسئول در راه آهن یادآورشد: ترانزیت کالاهای افغانستان که عمدتا مواد معدنی است به سایر کشورهای مصرف‌کننده مانند هند٬ چین و غیره از مسیر ریلی ایران و بندر چابهار هدف اصلی سرمایه‌گذاری در کریدور ترانزیتی چابهار از سوی کشورهای سرمایه‌گذار است و این مهم با اتصال خطوط ریلی به بندر چابهار و مرز افغانستان محقق خواهد شد.

عاشوری گفت: البته این امکان وجود دارد که در حال حاضر نسبت به جابه‌جایی بار از طریق بندرعباس اقدام شود ولی جابه‌جایی بار از طریق کریدور چابهار برای کشورهای هند و افغانستان جذابیت‌های بیشتری دارد و به همین دلیل این سرمایه‌گذاری‌ها صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، بندرچابهار در جنوب شرق ایران در شمال دریای عمان و اقیانوس هند نزدیکترین بندر ایران به آب های اقیانوسی است که می تواند در توسعه ترانزیت بین کشورهای ایران - پاکستان - هند و ایران افغانستان - ترکمنستان و قراقستان نقش مهمی را ایفا کند.

بدون شک توسعه بندر چابهار در محور شرق، ایران را به کانون سرمایه گذاریها و فعالیت های اقتصادی و ترانزیت در منطقه تبدیل خواهد کرد تا جمهوری اسلامی ایران پس از سالها بتواند از این مزیت بزرگ اقتصادی از یاد رفته استفاده کند.کد خبر : 28507 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۳/۸ ساعت 40 : 10
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 826


ردیفتیترتاریخ
1 جابه‌جایی مس از طریق راه‌آهن هرمزگان دو برابر شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
2 سفارش خرید ۱۰۰ هزار تن ریل ملی در بلاتکلیفی ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
3 اولین گام برای خروج 17.5 میلیون تن کنسانتره و گندله با بهره برداری ازیک خط ریلی در سنگان ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي
4 ردپای مدیرعامل جدید راه‌آهن در نصب سیستم پراشکال ATC ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ آذر
5 حمل 53 درصد سیمان صادراتی كشور توسط راه‌آهن شرق ۱۳۹۵ دوشنبه ۸ آذر
6 برخورد قطار در سمنان، سفر آخوندی را لغو کرد ۱۳۹۵ جمعه ۵ آذر
7 اولین قرارداد خرید ریل ملی بین ذوب آهن اصفهان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۷ مهر
8 امضای قرارداد ارتقای کیفی و کمی خدمات مسافری شرکت بن ریل با کشور آلمان ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۵ مهر
9 قرارداد راه آهن و ذوب آهن اصفهان سه شنبه هفته جاری منعقد می شود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۵ مهر
10 صدور نخستین محموله سنگ آهن از تربت حیدریه به ترکمنستان ۱۳۹۵ سه شنبه ۳۰ شهريور
11 افزایش سالانه یک میلیون تن به ظرفیت بارگیری سنگ آهن ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۰ شهريور
12 تولید ریل ملی در ذوب آهن مطابق استاندارد و تامین كننده نیاز راه آهن است ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ شهريور
13 پای غولهای سنگ آهنی جهان از اهرم افزایش تولید جدا شد ۱۳۹۵ يکشنبه ۳۱ مرداد
14 انتقاد رحیم صفوی از ضعف توسعه حمل و نقل ریلی/ ایران می تواند مسیر حمل مواد معدنی از اسیای میانه باشد ۱۳۹۵ شنبه ۲ مرداد
15 انتقاد رحیم صفوی از ضعف توسعه حمل و نقل ریلی/ ایران می تواند مسیر حمل مواد معدنی از اسیای میانه باشد ۱۳۹۵ شنبه ۲ مرداد
16 رشد 195 درصدی صادرات کنسانتره سنگ اهن گل گهر ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۰ تير
17 اعطای وام ۲.۵ میلیون یورویی روسیه به ایران ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۷ خرداد
18 ترانزیت مواد معدنی از افغانستان هدف سرمایه گذاری در مسیر ریلی چابهار ۱۳۹۵ شنبه ۸ خرداد
19 امضا تفاهم نامه احداث نخستین خط ریلی بخش خصوصی توسط شركت معدنی و صنعتی گل گهر ۱۳۹۵ شنبه ۲۵ ارديبهشت
20 امضا تفاهم نامه احداث نخستین خط ریلی بخش خصوصی توسط شركت معدنی و صنعتی گل گهر ۱۳۹۵ شنبه ۲۵ ارديبهشت
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟