امــروز : ۱۳۹۶ دوشنبه ۵ تير

Today : 2017 / 26 / 6 Monday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
زنجیره تولید فولاد امسال به 150 میلیون تن می رسد/بازخوانی طرحهای گندله و کنسانتره کشور


زنجیره تولید فولاد امسال به 150 میلیون تن می رسد/بازخوانی طرحهای گندله و کنسانتره کشور

معدن 24:‌ معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ براساس پیش بینی ها تا پایان سال 96 تعداد کل واحدهای بهره‌برداری شده در تکمیل زنجیره فولاد به 126 واحد با ظرفیت 150 میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش معدن24 ، « حسین ابویی مهریزی» با اشاره به اهمیت جایگاه صنعت فولاد در کشور افزود: در راستای بیشینه کردن منافع کشور از منابع خدادادی و ارتقاء سطح درون زایی اقتصاد که یکی از تاکیدات مقام معظم  رهبری در سیاستهای اقتصاد مقاومتی است،‌ تلاش ها ، برنامه ریزیها و اقدامات وزارتخانه و مسئولان در این جهت بوده است تا زنجیره ارزش درون کشوری را تا حد ممکن تعمیق و میزان ارزش افزوده داخلی را افزایش بدهند .
وی همچنین توسعه صادرات را یکی دیگر از تاکیداتی دانست که در سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است و در این راستا صادرات با محتوای ارزش افزوده بیشتر و سوق پیدا کردن در جهت صادرات کالای نهایی  مورد توجه قرار گرفته است .
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ،‌ از معادن به عنوان یکی از نعمات و منابع خدادادی کشور نام برد و گفت: به طور کلی وسعت سرزمین،‌ شرایط و موقعیت جغرافیایی ، جمعیت و ... همه از نعمات و مزیتهایی است که کشور ما از آن بهره مند است و باید به بهترین نحو از این ظرفیتها بهره برداری لازم به عمل آید.
به گفته وی؛‌در حوزه معادن،‌ کشور از نظر میزان ذخائر معدنی از جایگاه خوبی برخوردار است که باید به عنوان یکی از مزیت‌ها در توسعه اقتصادی با دید جدی تری به آن نگریست چرا که قطعاً در آینده یکی از محورهای مهم توسعه صنعتی و اقتصادی کشور محور معادن خواهد بود.
مهندس ابویی مهریزی با اشاره به جایگاه و اهمیت فولاد در این بین تصریح کرد: در شرایط کنونی، هدایت و حمایت سرمایه گذاریها در بحث تکمیل زنجیره فولاد در کشور به طور نسبی اتفاق افتاده و همانطور که در سند برنامه راهبردی وزارتخانه برای سال 1404  نیز پیش بینی شده است باید در این مدت، 55 میلیون تن شمش آهن  با در نظر گرفتن زنجیره ارزش به طور متوازن و نسبی تولید شود.
وی در ادامه به مراحل مختلف تکمیل زنجیره فولاد اشاره کرد وافزود: بعد از سنگ آهن،‌ تبدیل آن به کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات فولادی ،‌مراحل بعدی تکمیل زنجیره فولاد را شامل می‌شود.
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار تولید صنایع زنجیره  شمش فولاد یادآور شد: تا شهریور سال 92 ،11 طرح تولید کنسانتره در کشور به ظرفیت 31 میلیون تن وجود داشته است که از شهریور سال 92 تا پایان سال 94 ،‌ 10 طرح جدید راه اندازی و به بهره برداری رسیده به ظرفیت 14.6 میلیون تن بوده است و با توجه به عدم بهره برداری از طرحی در این خصوص طی سالجاری و سال آینده باید گفت تا پایان دولت یازدهم 21 واحد تولید کنسانتره  سنگ آهن به ظرفیت 45.6 میلیون خواهیم داشت.
وی همچنین با اشاره به میزان ظرفیت کشور در بخش گندله از ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم افزود:‌تا شهریور سال 92، ده طرح تولید گندله به ظرفیت اسمی 21.5 میلیون تن در کشور وجود داشته است ضمن اینکه براساس ظرفیت سازی انجام شده از شهریور 92 تا پایان سال 94 ،‌دو طرح گندله به ظرفیت 2.9 میلیون تن به بهره برداری رسیده و امسال  نیز تا پایان سال 95 پیش بینی راه اندازی سه واحد با  ظرفیت اسمی 10 میلیون تن در نظرگرفته شده است .
ابویی مهریزی ادامه داد: برای سال 96 نیز پیش بینی ما بهره برداری از دو طرح گندله سازی به ظرفیت 7.5 میلیون تن خواهد بود و براین اساس تا پایان سال 96 بالغ بر 17 واحد جمعاً به ظرفیت اسمی 41.9 میلیون تن گندله در کشور وجود خواهد داشت.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،‌معدن و تجارت با اشاره به وضعیت تولید آهن اسفنجی نیز افزود: تا شهریور ماه سال 92 ،‌پنج واحد تولید آهن اسنفنجی به ظرفیت 22 میلیون تن در کشور بوده است که از شهریور 92 تا پایان سال 94، سه واحد به ظریفت 3.7 میلیون،‌راه اندازی شده و براساس پیش بینی ‌ها برای سالجاری نیز
6 واحد به ظرفیت 6 میلیون و 250 هزار تن به بهره برداری خواهد رسید و در نتیجه تا پایان سال 96،  14 واحد آهن اسفنجی به  ظرفیت 32 میلیون تن در کشور موجود خواهد بود.
ابویی مهریزی در ادامه با بیان اینکه در تولید شمش به روش غیر کوره بلند تا پایان شهریورماه سال 92،
35 واحد به ظرفیت 18.3 میلیون تن در کشور وجود داشته است اظهار کرد: از شهریور 92 تا پایان سال 94،‌
15 طرح به بهره برداری رسیده به ظرفیت 1.8 میلیون تن بوده و امسال  نیز پیش بینی 17 طرح راه اندازی شده  به ظرفیت 3 میلیون و 70 هزار تن وجود دارد .
وی افزود: این در حالیست که در سال 96  نیز  پیش بینی ما راه اندازی  3 طرح با ظرفیت 2 میلیون تن خواهد بود و درنتیجه تا پایان سال 96 پیش بینی ها بر وجود 70 واحد تولید شمش با  ظرفیت اسمی تولید  25.2 میلیون تن خواهد بود.
معاون وزیر صنعت،‌معدن وتجارت در پایان زنجیره تکمیل شمش فولاد خاطرنشان کرد:‌ در خصوص تولید چدن به روش کوره بلند و سایر روشهای غیراحیای مستقیم ‌تا شهریور سال 92 ،سه واحد به ظرفیت 4 میلیون و 100 هزار تن وجود داشته که با توجه به اینکه از شهریور سال 92 تا پایان سال 94  صفر و برای سالجاری نیز پیش بینی راه اندازی طرحی در نظر گرفته نشده و برای سال 96  نیز ‌راه‌اندازی یک طرح به ظرفیت  اسمی
1.5 میلیون تن پیش بینی شده است باید گفت تا سال 96 در مجموع در تولید چدن به روش کوره بلند و سایر روشهای غیراحیای مستقیم ‌چهار واحد به ظرفیت 5.6 میلیون تن  موجود خواهد بود.
مهندس ابویی مهریزی با بیان اینکه  براساس پیش بینی ها تا پایان سال 96 تعداد کل واحدهای موجود در تکمیل زنجیره فولاد به 126 واحد با ظرفیت 150 میلیون تن خواهد رسید یادآور شد: از ابتدای تاریخ صنعت فولاد کشور تا شهریور ماه سال 92  در زنجیره فولاد شامل کنسانتره ،گندله،آهن اسفنجی ،شمش و تولید چدن  تعداد 64 واحد به ظرفیت اسمی  ظرفیت 96.9 میلیون تن وجود داشته که از شهریور 92 (شروع کار دولت یازدهم) تا پایان سال 94 بالغ بر30واحد  با ظرفیت اسمی  به ظرفیت 23 میلیون تن اضافه شده است.
به گفته وی؛‌ در سال جاری براساس پیش بینی ها ، 26 واحد به ظرفیت 19.3 میلیلون تن در این زنجیره تکمیل و راه اندازی خواهد شد این در حالیست که در سال 96 نیز پیش بینی  بهره برداری از  6 طرح با ظرفیت اسمی
11 میلیون تن وجود دارد.
با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌ها و عملکردهای مذکور در بخش‌های فوق‌الذکر ملاحظه می‌شود که توازن نسبی در حلقه‌های زنجیره فولاد محقق می‌شود بدین‌ترتیب که:
- شمش از طریق زنجیره احیای مستقیم 25.2 میلیون تن که به 29 میلیون تن آهن اسفنجی نیاز دارد که ظرفیت آهن اسنفجی تا پایان سال 96، 32 میلیون تن است.
- برای 32 میلیون تن آهن اسفنجی به 44.8میلیون تن گندله نیاز است که ظرفیت گندله تا پایان سال 96 41.9میلیون تن است و توازن نسبی برقرار است.
- برای 41.9میلیون تن گندله، در حدود همین مقدار کنساتره سنگ آهن نیاز است که ظرفیت کنسانتره تا پایان سال 96، 45.6میلیون تن است و توازن نسبی برقرار است.کد خبر : 29073 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۴/۱۳ ساعت 57 : 16
منبع : شاتا بازدید : 1006


ردیفتیترتاریخ
1 زنجیره تولید فولاد امسال به 150 میلیون تن می رسد/بازخوانی طرحهای گندله و کنسانتره کشور ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۳ تير
2 زنجیره تولید فولاد امسال به 150 میلیون تن می رسد/بازخوانی طرحهای گندله و کنسانتره کشور ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۳ تير


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟