امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۵ خرداد

Today : 2017 / 26 / 5 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
ابزارهای بانک مرکزی برای مدیریت نرخ دلار


ابزارهای بانک مرکزی برای مدیریت نرخ دلار

بانک مرکزی به تشریح توضیحاتی درباره چگونگی مدیریت نرخ دلار در بازار همزمان با ابلاغ سیاست جدید ارزی پرداخت و اعلام کرد: در صورت اقتضای بازار، بانک مرکزی می تواند برای تامین کمبود ارز در بازار، آن را به نرخ آزاد به بانک‌ها بفروشد.

به گزارش معدن24،حدود 2 هفته از ابلاغ سیاست جدید بانک مرکزی که گامی برای تک نرخی کردن ارز محسوب می شود، می گذرد ولی هنوز تمام بانک ها اجرای آن را آغاز نکرده اند.

طبق این دستورالعمل بانک ها مجاز به خرید و فروش ارز به نرخ توافقی (نرخ نزدیک به بازار) هستند از همین رو کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند باز شدن دست بانک‌ها در بازار ارز مهیا شدن زمینه برای تک نرخی شدن ارز در اقتصاد است. برخی از این افراد معتقدند  اولین کار برای یکسان سازی ارز این است که هر کسی که نیاز به تهیه ارز دارد، دولت بتواند ارز مورد نیاز آن را در اختیارش بگذارد.

به اعتقاد سید بهاءالدین حسینی هاشمی، تک نرخی کردن ارز در ابتدا نیازمند آزاد سازی خرید و فروش ارز می‌باشد، به طوری که حسابهای پس انداز ارزی و تمام مبادلات ارزی به سیستم بانکی بازگردد تا منبع ارزی تحت کنترل باشد و مثل منابع ریالی بتوان برای آن برنامه‌ریزی کرد. در همین راستا تمام منابع ارزی باید در بانک متمرکز و تحت کنترل باشد. فروش ارز به سیستم بانکی به نرخ بازار و نه به نرخ دولت باعث می شود پدیده  فرار ارز از سیستم بانکی رخ ندهد. این در حالی است که پیش تر هیچ کسی راضی به فروش ارز نبود و برعکس همه به دنبال این بودند که از بانک مرکزی ارز را با نرخ دولتی  دریافت کنند.

ولی یکی از دغدغه هایی که دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای فعالان اقتصادی بوجود آورده "نرخ ارز" می باشد؛ فعالان اقتصادی بیم آن دارند که رقابت بر سر خرید و فروش ارز میان بانک‌ها فضای کاذب و منفی را بوجود بیاورد و نرخ ارز را به صورت غیرواقعی افزایش یا کاهش دهد.

هرچند بانک مرکزی قبلاً در دستورالعمل ابلاغی خود به بانک ها اعلام کرده بود که "نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتری تعیین خواهد شد." ولی با این وجود فعالان اقتصادی نگران آن هستند که بانک ها از این امتیاز ویژه در دستورالعمل مذکور سوءاستفاده کرده و نرخ ها را به طور غیرواقعی تعیین کنند.

اما گذشت 2 هفته از ابلاغ این دستورالعمل نشان داد که بانک ها هم مانند صرافی ها نرخ های اعلام شده در سامانه سنا را ملاک عمل خود قرار می دهند. نرخ های اعلام شده در سامانه سنا بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه توسط صرافی های مجاز کل کشور است.

ولی نکته ای که همزمان با آغاز سیاست جدید بانک مرکزی در راستای تک نرخی کردن ارز در بازار بانکی و آزاد رخ داد حرکت افزایشی البته با سرعت آهسته در نرخ دلار بود. نرخ بانکی دلار در اولین روز ابلاغ این سیاست 3095 تومان بود که این نرخ امروز 3106 تومان اعلام شده و بیانگرروند افزایشی دلار بانکی و نزدیک کردن آن به نرخ بازار آزاد است. البته از مدت ها قبل بانک مرکزی سیاست افزایش آهسته نرخ دلار بانکی را پیش گرفته بود ولی این سیاست همزمان با آزادسازی خرید و فروش ارز توسط بانک ها پررنگ تر شده است.

علاوه بر دلار بانکی، نرخ ها در بازار آزاد نیز بیانگر سیر صعودی است؛ نرخ دلار در بازار آزاد بعد از ابلاغ سیاست جدید ارز تک نرخی از 3533 تومان به 3540 تومان رسیده است. ضمن آنکه نرخ فروش نقدی دلار در سامانه سنا تا ساعت 11 امروز 3547 تومان ثبت شده است.

بعد از گذشت 2 هفته از ابلاغ این سیاست به بانک ها از بانک مرکزی استعلام گرفت که اقدامات بانک‌ها پس از ابلاغ این دستور‌العمل چه بوده است و چرا در برخی بانک ها اجرای آن با تاخیر مواجه شده‌است؟ بانک مرکزی هم در پاسخ اعلام کرد: بانک مرکزی دستورالعمل خرید و فروش ارز را به بانک‌ها ابلاغ کرده است و بانک‌ها نیز در حال تنظیم دستور‌العمل داخلی خودشان هستند تا به شعب خود اعلام کنند. به همین دلیل اجرای آن زمان بر شده است. البته گفتنی است که برخی از بانک‌ها عملیات خرید و فروش ارز را در شعب خود آغاز کرده‌اند.

بانک مرکزی درباره نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک ها طی 2 هفته گذشته هم اینطور توضیح داده که  در این دستورالعمل آمده است که نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق خریدار و فروشنده (بانک و مشتری) تعیین می شود، لذا بانک مرکزی قرار نیست برای آن رقمی تعیین کند، بلکه قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضای بازار مشخص می شود.

همچنین بانک مرکزی در پاسخ به چگونگی مدیریت نرخ ارز همزمان با ابلاغ سیاست جدید ارزی، به بکارگیری روش‌ها و ابزارهای کنترلی، همچون سیاست‌گذاری پولی، سیاست‌گذاری تجاری (تعرفه‌ای)، شفاف سازی بازار، مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها، حذف معاملات صوری ارز و کمک به تعادل عرضه و تقاضای ارز در بازار اشاره و اعلام کرد: در صورت اقتضای بازار، بانک مرکزی می تواند برای تامین کمبود ارز در بازار، آن را به نرخ آزاد به بانک‌ها بفروشد.

به گزارش تسنیم، «دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ آزاد» که به تازگی از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده، درصدد است عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی را به کانال بانکی هدایت و ریسک عملیاتی فعّالان اقتصادی را کاهش دهد.

بر اساس این بخشنامه  بانک‌ها‌ می‌توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارز ورودی به کشور از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و سرمایه گذاران خارجی را به نرخ آزاد خریداری کنند.

همچنین بانک‌ها می‌توانند ارزهای خریداری شده موضوع این دستورالعمل را در چارچوب مجموعه مقررات ارزی و یا از طریق صرافی‌های معتبر به فروش برسانند، ضمن اینکه فروش ارز خریداری شده به سایر بانک‌ها و صرافی‌ها نیز مجاز است. البته طبق تصمیم بانک مرکزی، نرخ خرید و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتری تعیین خواهد شد.

آزاد شدن دست بانک ها در خرید و فروش ارز یکی از مقدمه های تک نرخی شدن ارز است که به اعتقاد کارشناسان پیش از این باید بانک مرکزی این اختیار را به نظام بانکی می داد ولی آیا این دستورالعمل تمام پیش نیازهای ارز تک نرخی را فراهم می کند؟

بانک مرکزی در این مدت البته از بازار بانکی و ارز مبادله ای هم غافل نبوده و تدریجاً استارت افزایش دلار مبادله ای را زده و در تلاش است تا فاصله دلار بانکی با دلار آزاد را کاهش دهد. این هم یکی از پیش نیازهای تحقق وعده تک نرخی است.

ولی آنطور که رئیس کل بانک مرکزی و معاونانش بارها تأکید کرده اند، تک نرخی شدن ارز نیازمند مشخص شدن آثار برجام است ولی بدعهدی غرب در این موضوع کار را برای سیف و یارانش در میرداماد سخت کرده چراکه پولی دست ایران را نگرفته است و این یعنی دلار کافی برای عرضه در بازار هنوز وجود ندارد تا ارز آزادانه یکسان شود.

سیف در همین ارتباط گفته «پیش شرط یکسان سازی نرخ ارز، دسترسی داشتن به منابع ارزی خارجی ما و توانایی برای انتقال آزادانه این منابع به نقاط مختلف جهان است... ما تنها زمانی یک نرخ ارز واحد خواهیم داشت که درباره امکان تداوم ثبات در بازار ارز مطمئن باشیم.»

با این حال باید دید آیا بانک مرکزی اینبار در تحقق وعده قدیمی تک نرخی شدن ارز موفق خواهد بود یا خیر؟ آیا بانک ها همراهی مناسب با سیاست گذار پولی و ارزی برای یکسان سازی ارز خواهند داشت؟کد خبر : 29665 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۵/۲۳ ساعت 5 : 23
منبع : بازدید : 427


ردیفتیترتاریخ
1 اخلال در میلیون ها خرید؛بانک مرکزی در حاشیه امن سکوت! ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ فروردين
2 حجم نقدینگی در دی‌ماه به ۱۱۹۶‌هزار میلیارد تومان رسید ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
3 تمهیدات بانک مرکزی برای چاپ و نشر اسکناس و خدمات الکترونیک در پایان سال ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۱ اسفند
4 انتقال 70 هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
5 بهانه‌جویی‌های عجیب بانک مسکن برای پرداخت نکردن وام ۴۰ میلیونی مسکن مهر ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۶ بهمن
6 بانک مرکزی آمار رشد معدن را اشتباه اعلام کرد ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ بهمن
7 نعمت‌‌زاده:آمارهای بانک مرکزی از معدن غلط است ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ بهمن
8 پیمان پولی دوجانبه استرالیا و کره جنوبی برای کاهش سلطه دلار در جهان ۱۳۹۵ شنبه ۲۳ بهمن
9 بانک مرکزی باز هم جای ارقام رشد را خالی گذاشت ۱۳۹۵ چهارشنبه ۶ بهمن
10 دلار 4000 تومانی و تبریک به رانت‌خواران ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي
11 آمار بانک مرکزی از بدهی‌های خارجی دولت ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
12 بانک مرکزی بازار"دلال‌ها" را کساد کرد/ ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
13 سیف: انتظارات ما از برجام برآورده نشد ۱۳۹۵ شنبه ۲۰ آذر
14 نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟ ۱۳۹۵ دوشنبه ۱ آذر
15 کاهش سهم بانک مرکزی در تامین ارز بازار/ بستر یکسان سازی ارز باید فراهم شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۵ آبان
16 خیزش دوباره دلار آمریکا در دوران ترامپ ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۴ آبان
17 دستور ویژه بانک مرکزی به بانک ها برای پرداخت وام ازدواج ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ آبان
18 روسیه بزرگترین خریدار طلا در جهان ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
19 پیش‌بینی بازار جهانی برای ادامه افزایش قیمت طلا ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
20 توسعه روابط بانکی تهران-پکن/بانک ۱۸ تریلیون یوآنی در راه ایران ۱۳۹۵ يکشنبه ۹ آبان
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
لزوم افزایش دانش صادرات فولاد معدن 24: صادرات فولاد و محصولات فولادی فرآیندی است که از تولید آن به مراتب دشوار تر است. بازاریابی ...
ضرورت و پیش نیازهای صادرات در صنعت فولاد و مواد اولیه معدن 24: ارز آوری ، تملك بازار كار سایر كشور ها بصورت غیر مستقیم ، توسعه برند های صنعتی و اجتماعی كش...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟