امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير

Today : 2017 / 21 / 7 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
مدیر تامین و تدارک شرکت معدنی و صنعتی گل گهر چگونه مزیت های نسبی را ازبین ببریم؟!

مدیر تامین و تدارک شرکت معدنی و صنعتی گل گهر
چگونه مزیت های نسبی را ازبین ببریم؟!

معدن 24: دامپینگ فولاد، مازاد عرضه،نرخ متغیر ارز،عدم سرمایه گذاری های مناسب در زمینه صنعت معدن ، کمبود سرمایه در گردش، واردات، تعرفه ها ومحیط زیست ، مالیات،هزینه های غیر متناسب حمل و ... تعداد اندکی از عواملی است که به دلایل وضعیت نامناسب صنایع معدنی و فولادی ایران نسبت داده می شود.

به گزارش معدن24، "دامپینگ فولاد، مازاد عرضه،نرخ متغیر ارز،عدم سرمایه گذاری های مناسب در زمینه صنعت معدن ، کمبود سرمایه در گردش، واردات، تعرفه ها ومحیط زیست ، مالیات،هزینه های غیر متناسب حمل و ... " تعداد اندکی از عواملی است که به دلایل وضعیت نامناسب صنایع معدنی و فولادی ایران نسبت داده می شود. 
دو شرکت با محصول مشابه  را مقایسه کنیم. شرکت اول با دسترسی به منابع معدنی ، دارای مزیت های حمل ونقل بنا به نزدیکی به پورت صادراتی است، نیروی انسانی متخصص دارد، با سعی در تکمیل زنجیره تولید، بر نقاط سودآورتر  زنجیره ، تمرکز نموده است، هزینه ها  را مدیریت کرده و با افزایش مقیاس تولید، قیمت تمام شده مناسبی برای عرضه در بازار داخل و جهانی ایجاد نموده است. در مقابل  شرکت دوم که دسترسی به مواداولیه بطور مستقیم ندارد و به تبع آن هزینه های حمل بیشتر دارد. تکنولوژی قدیمی و تورم نیروی انسانی، قیمت تمام شده را افزایش داده است.قاعدتا  شرکت اول دارای مزیت های رقابتی بهتری نسبت به دومی است. قطعا قیمت تمام شده ، یکی از نقاط قوت باارزش در ایجاد مزیت های رقابتی است. فرض کنید دولت با اعمال سیاستهایی مانند بهره مالکانه ، حق انتفاع ، تفاوت در تعرفه و یا مالیات به شرکت اول ، سعی در یکسان سازی خروجی هر دوشرکت نماید. یعنی در واقع به جای تقویت یک مزیت برای حضور و یا کسب جایگاه در بازار ، بر اساس اعمال نظر و یا قدرت شرکت دوم و یا نگاه درآمدی کوتاه مدت برای  دولت، با ایجاد هزینه و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده شرکت اول،  از مزیت های رقابتی شرکت اول بکاهد. قطعا برای عناوین این اعمال  هزینه ها می توان توجیهات زیادی را در قالب ایجاد عدالت های اجتماعی و منطقه ای و ....تدوین نمود، اما در دراز مدت " کشتن مزیت های رقابتی" از منافع رقابتی کشور در سطح بازار های جهانی خواهد کاست.
مدتی است مفهومی در مدیریت  به نام قابلیتهای پویا یا Dynamics Capability  طرح گردیده است .در تعریف این مفهوم ، به توانایی سازمان در یکپارچه سازی و مرتب سازی قابلیتهای درونی و بیرونی ، جهت مواجهه با تغییرات سریع محیط پرداخته می گردد(دیود-تیس)
با دقت روی این تعریف ، مشاهده می گردد، صنایع صنعتی معدنی ایران، جز موارد استثنایی، به جای تمرکز بر ایجاد قابلیت و یا جهت گیری مناسب برای مواجهه با تغییرات سریع بازار جهانی، به نوعی دچار فرایندی درون سوز گردیده اند که تمرکز روی ایجاد قابلیت های حضور و رقابت  در بازار جهانی  را کاسته است. 
شاید توجه به بسیاری از نقطه نظرات شرکتهای مرتبط با صنایع معدنی نشان می دهد به جای توجه به عوامل کلیدی ، بیشتر روی معلول ها تمرکز گردیده است و نه علت.
افول کشاورزی در بخش بزرگی از کشور بنا به بحران کم آبی که اتفاقا منابع معدنی اصلی کشور نیز در همین مناطق وجود دارد ، فرصتهای ارزشمندی برای شکوفایی بخش معدن ایجاد نموده است. قاعدتا بهره گیری از این فرصت ها و فراهم آوری زیرساختهای مورد نیاز ، می تواند تولید محصولاتی که مزیت نسبی دارد را فراهم سازد. نگاه تاکیدی به اشتغال  و قرارگیری  بنگاه اشتغال زایی به جای بنگاه اقتصادی  و ایجاد تورم نیروی انسانی و سعی در یکسان سازی منافع که پیشتر تعریف شد در قالب تعرفه ها و بهره مالکانه و یا حق انتفاع، ضمن فرصت سوزی، امکان تبدیل معدن به مزیت نسبی را در استانهای کم آب کشور ، کاسته است.
تاکید بر تولید 55 میلیون تن فولاد ، عدم بهره برداری به موقع صنایع معدنی، برنامه ریزی ناقص برای زیرساخت های انرژی و حمل مورد نیاز ، رشد نامتوازن زنجیره و منفصل بودن زنجیره (تمرکز برخی کارخانجات بر نقاط کم سود زنجیره ) ، موجب تشدید توسعه نامتوازن صنایع معدنی گردیده است. لازم به ذکر است اگر زنجیره تولید  یک محصول معدنی سودآور باشد ، لزوما تمام اجزا آن سودآور نیست. این سودآوری اجزا زنجیره ، با تعریف نامناسب مکان تولید و افزایش هزینه های جابجایی و حمل، بیشتر به مخاطره افتاده است. جالب اینکه بر  خلاف انتظار ، برای شرکتهایی که این زنجیره را بطور متمرکز ایجاد نموده و اتلاف منابع را کاهش داده اند ، امتیازات ویژه ای در نظر گرفته نشده است. 
سرمایه در گردش و افزایش دوره دریافت جریانات نقدی ، با توجه به رکود صنایعی مانند ساختمان، خودروسازی و ... از دیگر مشکلات صنایع معدنی است. با فرض اینکه صنعت معدنی به میزان کافی دارای مزیت های رقابتی برای حضور در بازار باشد، پذیرش  مواد معدنی میانی و یا نهایی در قالب گواهی سپرده یکی از راههای تامین سرمایه در گردش است. البته نرخ این گواهی سپرده، باید بر اساس سوداوری واقعی و ارزش آفرینی بنگاه مربوطه محاسبه گردد. 
مازاد عرضه از دیگر مشکلات بیان شده در صنایع معدنی به خصوص فولاد است. عدم پذیرش هوشمندی بازار در تعیین قیمت  و تاکید نابجا در بالا نگهداشتن قیمت ضمن بی توجهی به حقوق مصرف کننده ، صنایعی فاقد هوش رقابتی ساخته است. قاعدتا این تاکید نابجا بر قیمت، زمینه واردات  کالا و عدم توانمندی  در صادرات را فراهم نموده است. قطعا اگر بر سرانه تولید تاکید گردد، قیمت تمام شده مدیریت گردد، اگر سودمورد انتظار با واقعیت بازار منطبق گردد، اگر قیمت عرضه داخل با قیمت جهانی تنظیم گردد، واردات کالا برای تولید کننده مقرون به صرفه نخواهد بود. بدیهی است اگر محصولی بنا به هر عاملی از قبیل،  عدم انطباق با مزیت نسبی  ، مدیریت نامناسب، عدم توجه به خلق و یا توسعه  و یا مدیریت منابع، به گونه ای تولید شود که از نظر قیمت و یا کیفیت ، واردات مقرون به صرفه باشد، چنین تولیدی جز اتلاف منابع  کشور ، آورده ای برای کشور نخواهد داشت. بدیهی است هرگونه حمایت و تنظیم مقررات و قوانین نیز برای برپا نگهداشتن این نوع صنایع نیز ، به بقیه صنایع دارای بهره وری، لطمه وارد خواهد ساخت.  
 
کاهش قیمت جهانی مواد معدنی بنا به افزایش قدرت دلار، کاهش مصرف و رکود در صنایع مصرف کننده محصولات نهایی معدن ، خارج از حوزه کنترل قلمداد می گردد . بدیهی است در این شرایط شرکتهایی توان خروج از این دوره را خواهند داشت که با کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره وری  و تولید در کلاس جهانی و همچنین ورود در تولید محصولات آلیاژی و کیفی ، ضمن کاهش اتکا به بازار محدود داخل  ،با  استفاده از تکنیک های علمی برای کنترل میزان حضور در بازار، نسبت به صادرات کالا و محصولات خود اقدام نمایند.

محسن محمدی
عضو هیئت مدیره خانه معدن استان کرمان
دانش پژوه دکترای مدیریت کسب و کارکد خبر : 29805 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۵/۳۱ ساعت 40 : 21
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 1297


ردیفتیترتاریخ
1 چگونه مزیت های نسبی را ازبین ببریم؟! ۱۳۹۵ يکشنبه ۳۱ مرداد
2 چگونه مزیت های نسبی را ازبین ببریم؟! ۱۳۹۵ يکشنبه ۳۱ مرداد


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند جهانی در سوئیس شود معدن 24: با تاسیس برند ماین اند اینوست از این پس محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند ج...
افسانه کشتی‌های ۶۰۰ هزار تنی برای سنگ آهن معدن 24: بزرگترین سازه متحرک دریایی تجاری فله‌بر که تاکنون ساخته شده کشتی‌های «واله مکس» ۴۰۰هزار تنی...
همراهی بخش خصوصی در توسعه بخش معدن معدن 24: به زودی شاهد آغاز به کار دولت جدید خواهیم بود اینک در شرایطی دولت یازدهم وارد هفته های پایا...
PERED روش ایرانی که در صنعت فولاد موفق شد معدن 24: فولاد خام با دو روش عمده ، یعنی تهیه‌ آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند یا احیای مستقیم سنگ ...
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
در مجمع چادرملو 200 ریال سود سهام تقسیم شد معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شركت معدنی و صنعتی چادرملو ( سهامی عام ) صبح روز یک شنبه...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟