امــروز : ۱۳۹۶ دوشنبه ۵ تير

Today : 2017 / 26 / 6 Monday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
جلسه شورای رقابت فردا با محوریت فولاد مبارکه


جلسه شورای رقابت فردا با محوریت فولاد مبارکه

معدن 24: موضوع شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل از فولاد مبارکه در جلسه فردای شورای رقابت بررسی خواهد شد.

به گزارش معدن 24، شورای رقابت در دویست و هفتادمین جلسه خود به بررسی پرونده شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی و شرکت نورد لوله یاران از شرکت فولاد مبارکه اصفهان می پردازد.

مهمترین دغدغه جدی فعالان پروفیل اقدامات انحصاری فولاد مبارکه و گران فروشی این واحد است که مشکلاتی را برای تولید کنندگان این بخش به وجود آورده است.

دلایل سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل برای شکایت از فولاد مبارکه اصفهان در شورای رقابت به شرح زیر است:

1- مجتمع فولاد مبارکه اقدام به قیمت سازی در بورس کالا نموده که این امر موجب اخلال در رقابت شده است. به عنوان مثال شرکت مذکور در آخرین عرضه کالای خود به تاریخ 6/2/95 و صرفاً طی یک روز، ورق گرم B را1430 ریال، ورق گرم C را 1460ریال و ورق سرد B را 1760ریال گران نموده که علت اصلی آن عرضه قطره چکانی و انحصاری و بازار سازی به علت عدم عرضه مکفی در برابر تقاضای بالا است.

مستندات:

قیمت های بازار ایران، قیمت های بازار جهانی، آمار معاملات مجتمع فولاد مبارکه در بورس کالا مستندات این ادعا می باشد و همچنین صورتجلسات مکرر در حضور وزیر محترم صنعت و تأکید ایشان بر فروش محصولات مبارکه باتوجه به قیمتهای جهانی، که تاکنون به آن عمل نشده است.
نوع تخلف:
به موجب بند یک ماده 44 قانون سیاست های کلی اصل 44قانون اساسی «مشخص کردن قیمت های خرید یا فروش کالا یا خدمت و نحوه تعیین آن در بازار به طور مستقیم یا غیرمستقیم»

2- همانطور که در گزارشات بورس کالا ملاحظه می نمایید مجتمع فولاد مبارکه در عرضه فروردین و اردیبهشت ماه1395 خود امکان تأمین 130 هزار تن کالای مورد تقاضا در بورس کالا را نداشته و فقط 63 هزار تن را عرضه کرده است، که با شرایط سلف برای تحویل در 31/4/1395 بوده است. این شرایط موجب گردیده است که رقابت سالم مورد تعرض شدید قرار گیرد.
مستندات :
اطلاعات استخراجی از سایت بورس کالای ایران و قیمت ورق در بازار ایران
تخلف:
بند 2 ماده 44 قانون سیاستهای کلی اصل 44 «محدود کردن یا تحت کنترل در آوردن مقدار تولید، خرید یا فروش کالا یا خدمت در بازار»

3- مجتمع فولاد اصفهان همچنین در فعالیت خود طرفین قرارداد را ملزم به عقد قرارداد با شروط خود نموده است که این قراردادها خارج از حدود عرف بوده و در آن استاندارهای یوسی پی 600 مورد توجه قرار نگرفته است. در این نوع پیش فاکتور ارائه شده و همچنین ال سی به صورت باز بوده و شامل تمام انواع محصولات شرکت فولاد مبارکه سپاهان می‌باشد که این امر به سبب منحصر بودن این شرکت در ایران می‌باشد. این امر موجب گردیده است دست این شرکت برای ارسال و انتخاب نوع کالای ارسالی باز باشد. هملانطور که در پیش فاکتورها ملاحظه میگردد، نوع محصول خریداری شده قابل تشخیص نمی‌باشد در حالی ست که شرکت فولاد صنعت مهدی و یاران تنها نوع خاصی از محصول این شرکت را تقاضا نموده‌اند.

تعیین نوع کالا به صورت مشخص که مانع غرر طرف دیگر شود یکی از فاکتورهای ایجاد LC می‌باشد. در بیع صورت گرفته ثمن در مقابل مبیعی مشخص قرار گیرد تا موضوع مغابنه‌ای بودن این عقد صحیح واقع گردد، این نوع LC نه تنها موجب غرر برای شرکتهای می‌باشد بلکه به جهت مجهول و تردید در نوع کالا از اساس باطل خواهد بود.
مستندات:
پیش فاکتورها و قرارداد اعتبار اسنادی شرکت فولاد صنعت مهدی و کارخانجات نورد لوله یاران
نوع تخلف:
جزء3 بند ط ماده 44 قانون سیاستهای کلی اصل 44 : ملزم کردن انعقاد قرارداد به قبول تعهدات تکمیلی توسط طرفهای دیگر که بنا بر عرف تجاری با موضوع قرارداد ارتباط ندارد.

4- مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در معاملات خود با خارج از کشور هر تن فولاد را، 250 دلار به فروش رسانیده است درحالیکه همزمان با آن هر تن فولاد را به تولیدکنندگان داخلی به مبلغ 430 دلار بفروش رسانیده است در حالی که قیمت جهانی در همان مقطع زمانی 290 دلار بوده است که این رفتار به موجب بند ب ماده 45 همان قانون تبعیض در شرایط معامله می باشد.

نوع تخلف:
برابر بند ب ماده 45 فصل نهم قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44: «قیمت‌گذاری تبعیض‌آمیز عرضه و یا تقاضای کالا یا خدمت مشابه به قیمتهایی که حاکی از تبعیض بین دو یا چند طرف معامله و یا تبعیض قیمت بین مناطق مختلف به رغم یکسان بودن شرایط معامله و هزینه‌های حمل و سایر هزینه‌های جانبی آن باشد.»

5- مجتمع فولادمبارکه اصفهان در آذر ماه سال 1394 اعلام داشته است که دپوی کالای تولید شده به میزان 1.150.000 تن در اختیار دارد اما در کمال تعجب در فرودین 1395 کالایی به متقاضیان عرضه ننموده که این رفتار عینا در قسمت اول بند هـ ماده 45 گنجانده شده است.

نوع تخلف:
بند «هـ» ماده 45 قانون سیاستهای کلی اصل 44 : «کالا یا خدمات را به صورت غیر واقعی با کیفیت، مقدار، درجه. وصف، مدل یا استاندارد خاص نشان دهد و یا کالا و خدمت رقبا را نازل جلوه دهد.

6- وزارت صنعت، معذن و تجارت در اثر ارائه آمارهای اشتباه و خلاف واقع از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی سالهای 1387 تا 1395 اقدام به تغییر در تعرفه ورقهای زیر سه میلیمتر نموده است. بدین شکل که در سال 87 تا 93 این نرخ 4 درصد ثابت بوده است اما در سال 1394 این تعرفه به شکل ناگهانی با 11 درصد افزایش مواجه شده و به 15 درصد می رسید. با پیگیری سندیکا در سال 94 این رقم از 15 درصد به ده درصد کاهش یافت اما در سال 95 در اقدامی عجیب و به شدت ضد تولید و خلاف عرف تعرفه از 10 درصد به 20 درصد افزایش یافت و این یعنی افزایش صد درصدی در تعرفه ها. این نحوه عملکرد مجتمع فولاد مبارکه اصفهان موجب گردیده است که سایر اشخاص نتوانند به راحتی وارد بازار رقابت شوند و ادامه این رفتار قطعاً موجب حذف بنگاهها و شرکتهای موجود در عرصه فولاد خواهد شد.

نوع تخلف:
برابر بند ط قسمت 4 ماده 45 فصل نهم اصل 44 :« ایجاد مانع به منظور مشکل کردن ورود رقبای جدید یا حذف بنگاهها یا شرکتهای رقیب در یک فعالیت خاص».

7- از دیگر رفتاهاری ممنوعه و ضد رقابتی که توسط مجتمع فولاد مبارکه رخ داده است‏، تملک سرمایه و سهام شرکتها به‌صورتی که منجر به اخلال در رقابت شود، می‌باشد. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با تملک بیش از 50 درصد سهم بازار فولاد به صورت انحصاری در این بازار ایفای نقش می نماید. این رفتار از مصادیق رفتار سوء استفاده گرانه از وضعیت تسلط بر بازار می باشد.

نوع تخلف:
برابر بند «ط» قسمت 6 ماده 45 قانون سیاستهای کلی اصل 44: «تملک سرمایه و سهام شرکتها به صورتی که منجر به اخلال در رقابت شود.

8- با توجه به این امر که رئیس هیأت عامل ایمیدرو (سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی) و رئیس هیأت مدیره فولاد مبارکه اصفهان یک شخص می باشد (آقای دکتر مهدی کرباسیان) این امر موجب استفاده از اطلاعات داخلی رقبا گردیده است. آقای کرباسیان همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و متولی فولاد سازان و صنایع معدنی می باشند.

نوع تخلف:
برابر بند ک قسمت 1 ماده 45 فصل نهم اصل 44 کسب و بهره‌برداری غیرمجاز از هرگونه اطلاعات داخلی رقبا در زمینه تجاری، مالی، فنی و نظایر آن به نفع خود یا اشخاص ثالث از دیگر رفتارهای ممنوعه میباشد.

9- مدارک موجود مثبتِ این ادعاست که مجتمع فولاد مبارکه اصفهان پیش از افزایش یافتن تعرفه ها و قبل از آنکه خبر از طریق مراجع رسمی آن، اعلام گردد، بدان دسترسی داشته که این اطلاع موجب حفظ منافع این مجتمع گردیده است.

نوع تخلف:
بند «ک» قسمت دوم قانون سیاست های کلی اصل 44 «کسب و بهره‌برداری غیرمجاز از اطلاعات و تصمیمات مراجع رسمی‌، قبل از افشاء یا اعلان عمومی آنها و یا کتمان آنها به نفع خود یا اشخاص ثالث از دیگر موارد است».

10- بعضی از اعضای هیأت مدیره و مدیران ارشد مجتمع فولاد مبارکه دارای چند فعالیت مشابه می باشند .
نوع تخلف:
بند ک ماده 45 : "هیچ یک از مدیران، مشاوران یا سایر کارکنان شرکت یا بنگاه مجاز نیستند با هدف ایجاد محدودیت یا اخلال در رقابت در یک و یا چند بازار، به طور همزمان متصدی سمتی در شرکت و یا بنگاهی مرتبط و یا دارای فعالیت مشابه باشند".
و ماده 47 : "هیـچ شخص حقیقـی یا حقوقی نباید سرمایه یـا سهام شرکتـها یا بنگاههای دیگر را به نحوی تمـلک کند که موجب اخلال در رقابت در یک و یا چند بازار گردد."
11- مجتمع فولاد مبارکه کالاهای مورد نیاز داخل را در خارج از کشور به فروش رسانیده که این امر موجب کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت ورق های فولادی در داخل کشور و افزایش واردات از 1.7 میلیون تن به 3 میلیون تن گردیده است.

نوع تخلف:
برابر بند الف قسمت 3 ماده 45 قانون سیاستهای کلی اصل 44 : «ذخیره یا نابود کردن کالا یا امتناع از فروش آن و نیز امتناع از ارائه خدمت به نحوی که این ذخیره سازی، اقدام یا امتناع، منجر به بالا رفتن ساختگی قیمت کالا یا خدمت در بازار شود، اعم از اینکه به طور مستقیم یا با واسطه انجام شود».کد خبر : 31083 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۲۳ ساعت 20 : 22
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 922


ردیفتیترتاریخ
1 جلسه شورای رقابت فردا با محوریت فولاد مبارکه ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۳ آبان
2 دستیابی به تولید 10.3 میلیون تن فولادمحقق می شود ۱۳۹۵ شنبه ۱۳ شهريور
3 افزایش تعرفه واردات فولاد همزمان با رشد 60دلاری قیمت ورق ۱۳۹۵ چهارشنبه ۸ ارديبهشت


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟