امــروز : ۱۳۹۶ شنبه ۵ فروردين

Today : 2017 / 25 / 3 Saturday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
دستاورد عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا


دستاورد عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا

معدن 24: عرضه اولیه محصولات وارداتی در بورس کالا به منظور شفاف سازی آمارها و جلوگیری از واردات بی رویه به همراه صادرات هدفمند کالاها از طریق بورس در راستای جلوگیری از خام فروشی از مواردی هستند که کارشناسان جای خالی این دو مقوله را در برنامه ششم توسعه گوشزد می کنند.

به گزارش معدن 24، استفاده از ظرفیت‌های بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه در دستور کار دولت قرار گرفته به طوریکه سیاست‌هایی همچون تنظیم و تعادل بازارها، تغییر مبنای قیمت گذاری محصولات از ارز مبادله‌ای به ارز متقاضی در راستای آزادسازی قیمت‌ها و یکسان سازی نرخ ارز، تامین مالی برای پرداخت مطالبات گندمکاران، سیاست قیمت تضمینی محصولات ذرت و جو کل کشور به جای خرید تضمینی از جمله اقدامات بورس کالا در راستای اهداف کلان اقتصادی دولت به شمار می رود. در این بین امکان هدفمندی روند واردات و صادرات کالاها از طریق مکانیسم بورس کالا، از مواردی است که کارشناسان بر آن تاکید دارند.

در همین زمینه حسین سلیمی، عضو شورای ‌عالی بورس به ایسنا می‌گوید: عرضه اولیه محصولات وارداتی در بورس کالای ایران می‌تواند با نظارت‌های لازم انجام شود تا دیگر شاهد واردات غیرضروری برخی محصولات و ضربه به تولیدکنندگان داخلی نباشیم و از طرف دیگر افراد بیشتری نیز موفق به خرید از بورس کالا شوند.
عضو شورای‌عالی بورس با اشاره به واردات بی رویه برخی کالاها با وجود حجم مناسب تولید داخل، گفت: پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و سهولت خرید از سوی مصرف کنندگان واقعی از دستاوردهای عرضه محصولات وارداتی در بورس کالای ایران خواهد بود؛ همچنین شفاف شدن آمار محصولات وارداتی نیز از دیگر ثمرات عرضه این کالاها در بورس به شمار می رود.
کمک بورس کالا به صادرات هدفمند
عضو هیات‌ مدیره انجمن مدیران صنایع همچنین به هدفمند کردن صادرات محصولات از طریق بورس کالای ایران اشاره کرده و گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های دولتی از کمک‌هایی همچون ارز دولتی استفاده می‌کنند، ضروری است که محصولات خود را در بازار داخل و برای تامین نیاز تولیدکنندگان عرضه کنند، ولی این شرکت ها به دلیل مشکلات واحدهای خود و نیاز مبرم به ارز، ترجیح می دهند صادرات را اولویت خود قرار دهند و این موضوع سبب کمبود مواد در بازار داخل و همچنین بروز قیمت‌های نامتناسب می‌شود و نتیجه نهایی آن ناهماهنگی در امر صادرت خواهد بود.
سلیمی افزود: اتحاد شرکت‌های ایرانی و هدفمند کردن صادرات کار بسیار سختی است و تا زمانی که اقتصاد به سمت شفافیت کامل و آزادسازی قیمت‌ها پیش نرود، امکان تحقق این کار به طور کامل وجود ندارد؛ از این رو باید از ظرفیت های بازار شفاف بورس کالا برای صادرات هدفمند به بازارهای جهانی استفاده کرد.
عضو هیات‌ مدیره انجمن مدیران صنایع در ادامه به موضوع راه‌اندازی بازار آتی ارز در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند سبب ایجاد شفافیت در بازار ارز و همچنین پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی شود، اما برخی از تحلیل گران نگران ورود بانک مرکزی به بازار این کالا هستند که این موارد باید با هماهنگی های لازم میان مسوولان بازار سرمایه و بانک مرکزی مرتفع شود.
سلیمی معتقد است: به طور طبیعی در مسیر شفاف سازی اقتصاد کشور که بورس کالا یکی از ابزارهای رسیدن به این شفافیت است، مسوولان با فشارهای زیادی برای برچیدن رانت مواجه خواهند شد که پس از آزادسازی قیمت‌ها و شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی، ثمرات این فعالیت‌ها در اقتصاد نمایان خواهد شد.
عضو شورای‌عالی بورس در پایان با اشاره به اینکه بورس‌های دنیا در ایجاد شفافیت و همچنین قیمت‌گذاری بسیار موفق بوده‌اند، گفت: در کشور بیشتر مشکلات در تنظیم بازار رخ می‌دهد، زمانی که عرضه و تقاضا در تعادل نیست و بازار سیاه ایجاد می‌شود، اما شفافیت اقتصادی و آزادسازی قیمت‌ها می‌تواند پیش شرط از بین رفتن مشکلات بازارهای کالایی باشد که بورس کالا در این زمینه به عنوان یک بازوی اجرایی سیاست های دولت عمل می‌کند.


کد خبر : 31094 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۲۴ ساعت 1 : 16
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 1024


ردیفتیترتاریخ
1 معامله ۴۱ هزار تن فولاد و سیمان در بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
2 بورس کالا کانون اصلی کشف قیمت واقعی سنگ آهن می‌شود ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
3 معامله سنگ آهن چاه گز به قیمت 55 دلاردر بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۱ اسفند
4 ۴۷ هزارتن قیر در بورس کالا عرضه می‌شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
5 درآمد 4 میلیارد تومانی بورس کالا در بهمن 95 ۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند
6 قیمت مس کاتد در بورس کالا افتاد ۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند
7 سناریوی جدید خروج از بورس کالا این بار در انجمن کارفرمایی کلید خورد ۱۳۹۵ يکشنبه ۸ اسفند
8 مجتمع فلات مرکزی 55 هزار تن عیار 60 درصد سنگ آهن را سه شنبه به بورس کالا می آورد ۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
9 پرش دوباره مس در بورس کالا ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند
10 تأمین مالی ۱.۵میلیارد دلاری از طریق قراردادهای سلف موازی ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۶ بهمن
11 افزایش چشم گیر قیمت مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۵ بهمن
12 55 هزار تن سنگ آهن فلات مرکزی به قیمت 33 دلار به بورس کالا می آید ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن
13 رشد تأمین مالی فولادسازان و سنگ آهنی ها از طریق بورس کالا ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن
14 معامله بیش از ۱۰۰ هزار تن فولاد در بورس کالا ۱۳۹۵ جمعه ۱۵ بهمن
15 رشد قیمت مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۰ بهمن
16 تب افزایش قیمت مس در بورس کالا فروکش کرد ۱۳۹۵ يکشنبه ۳ بهمن
17 موافقت وزیر صنعت با عرضه سیمان صادراتی در بورس کالا ۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن
18 رشد 1400 تومانی مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
19 صادرات 275 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی در بورس کالا ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
20 سنگ آهن در بورس کالا وارد فاز احتیاطی شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟