امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۲ تير

Today : 2017 / 23 / 6 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
شفیعی رئیس انجمن سنگ ایران: برخی از معادن سنگ کشور در خطر رکود و تعطیلی خود تحریمی است

شفیعی رئیس انجمن سنگ ایران:
برخی از معادن سنگ کشور در خطر رکود و تعطیلی خود تحریمی است

معدن 24: وضع عوارض بر صادرات سنگ کوپ نه تنها مغایر با اقتصاد مقاومتی است بلکه علیه اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

 ابوالقاسم شفیعی رئیس انجمن سنگ ایران و احمد شریفی دبیرکل و دکتر رحمتی نائب رئیس با حضور در کنفرانس خبری تحت عنوان «آخرین وضعیت معادن و صنعت سنگ کشور؛ فرصت ها و چالش ها» به بررسی اوضاع و احوال این بخش از اقتصاد ملی و ظرفیت های آن برای کمک به رشد و توسعه اقتصادی و همچنین هشدار در مورد پیامدهای وضع عوارض بر صادرات سنگ کوپ (نیمه فرآوری) پرداختند.

در این کنفرانس خبری، ابتدا ابوالقاسم شفیعی رئیس انجمن سنگ ایران اظهار داشت: صنعت سنگ کشور اعم از معادن و فراوری در شرایط بحرانی قرار گرفته اند به گونه ای که از حدود 1800 معدن سنگ تزئینی دارای پروانه، حدود 40 درصد آنها بدلیل رکود اقتصادی و نداشتن بازار متوقف شده اند و بقیه معادن نیز عمدتا با ظرفیت بسیار پائین فعالیت می کنند و به همین دلیل از ظرفیت تولید 27 میلیون تنی معادن سنگ تزئینی کشور، طبق آمار رسمی وزارتخانه در سال 1394 ، 1/13 میلیون تن استخراج شده است که کمتر از پنجاه درصد از ظرفیت اسمی معادن می باشد و صادرات سنگ کوپ با 370/000 تن کمتر از 3 درصد کوپ تولیدی است.

وی گفت: وضعیت بحرانی این صنعت در کشور لزوم حمایت دولت محترم را می طلبد؛ اما متاسفانه نه تنها به آن پرداخته نمی شود؛ بلکه با اقدامات غیرکارشناسی در تغییر مقررات، ظرفیت نحیف تولیدات با کیفیت در معادن را مورد هدف قرار داده اند.

شفیعی با اشاره به روند نزولی تولید معادن سنگ تزئینی طی 5 سال گذشته افزود: با توجه به اینکه بازار داخلی، کشش بیشتری برای جذب سنگ فرآوری شده ندارد و به تبع آن خرید سنگ کوپ از معادن نیز کاهش چشمگیری پیدا کرده و همچنین سهم کشور در بازارهای جهانی قابل توجه نیست، لذا اتخاذ تصمیم وضع عوارض بر صادرات سنگ کوپ موجب متوقف شدن بخش دیگری از معادن و بیکار شدن تعداد بیشتری از کارگران و شاغلان معادن (به ویژه در مناطق محروم) خواهد شد که این امر علاوه بر تضاد با سیاست ها و اصول اقتصاد مقاومتی، موجب ایجاد بحران های اجتماعی محلی و منطقه ای خواهد شد.

رئیس انجمن سنگ ایران در خصوص اهم دلایل مخالفت این انجمن با اخذ تعرفه از صادرات سنگ کوپ گفت: مغایرت با قوانین و چشم اندازهای مصوب دولتی در زمینه معادن و صنعت سنگ، لزوم حمایت از صادرات سنگ کوپ و فرآوری شده بر اساس تحلیل های دقیق و کارشناسانه و همچنین تجربه ناموفق و تکان دهنده دولت دهم در سال 1389 در خصوص اعمال عوارض بر صادرات سنگ کوپ، دلایل اصلی مخالفت ما با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض بر صادرات سنگ کوپ از سال آینده می باشد.

و جالب است بدانید معاونت وقت معدنی جناب آقای مهندس جعفری در تاریخ 1390/12/06 طی مکاتبه شماره  60/243099 رسماَ به مقام عالی وزارت اعلام می دارند براساس تحقیقات انجام شده هیچگونه عوارض بر صادرات سنگ های تزئینی نباید ایجاد شود و همانطور که مکرر گفته ایم حتی یک برگ کارشناسی نه در دولت دهم و نه در دولت یازدهم برای اخذ عوارض نه تنها وجود ندارد بلکه اوراق کارشناسی مخالف بسیار وجود دارد.

وی گفت: تجربه موفق کشورهای اصلی صادرکننده سنگ در دنیا نظیر چین، هند، ایتالیا و ترکیه نشان می دهد که حجم قابل توجهی از تولیدات سنگ آنها به صورت کوپ، صادر می شود و حتی بعضا در عین واردات سنگ کوپ، صادرکننده کوپ از معادن خود می باشند زیرا با توجه به سطح تکنولوژی و توان تولید، ارزش افزوده ناشی از صادرات برخی اقلام سنگ کوپ نسبت به فرآوری و تولید آن بیشتر است.

شفیعی افزود: به عنوان مثال هند دومین تولیدکننده و بزرگترین صادرکننده کوپ دنیا می باشد. همچنین ترکیه سومین تولیدکننده سنگ کوپ دنیاست که 45 درصد سنگ کوپ تولیدی خود را صادر می کند و یا ایتالیا دومین واردکننده سنگ کوپ در دنیا و پنجمین صادرکننده سنگ کوپ می باشد که 22 درصد از کوپ های تولیدی خود را صادر می کند.

شفیعی سپس به وضعیت و جایگاه پائین ایران در بازار جهانی سنگ اشاره کرد و افزود: ایران با تولید 13/1 میلیون تن سنگ کوپ، چهارمین تولیدکننده بزرگ سنگ در دنیاست اما بدلیل بازار گسترده قبلی در داخل کشور، کیفیت نامناسب محصولات تولیدی، ضعف در بازاریابی بین المللی و عدم برندسازی و متاسفانه سهم ناچیزی در تجارت جهانی سنگ دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران تنها کشور در بین بازیگران بزرگ سنگ دنیاست که واردات سنگ فرآوری شده آن بیشتر از صادرات آن است، گفت: به رغم تجربه موفق کشورهای بزرگ سنگ دنیا که به آنها اشاره شد، کمترین میزان سهم صادرات سنگ کوپ به کل صادرات سنگ (صادرات سنگ کوپ و فرآوری شده) متعلق به ایران است که حدود 3 درصد می باشد.

وی گفت: همچنین متاسفانه در بین بازیگران بزرگ سنگ دنیا، کمترین میزان نسبت صادرات سنگ فرآوری شده به تولید سنگ فرآوری شده متعلق به ایران است که حدود 3 درصد می باشد.

رئیس انجمن سنگ ایران تاکید کرد: بنابر تجربه موفق کشورهای اصلی صادرکننده سنگ در دنیا، در عمده این کشورها نه تنها صادرات کوپ سنگ امر مذمومی تلقی نمی شود؛ بلکه راهکارهایی بر مبنای وضع تعرفه های تشویقی برای افزایش سهم در بازارهای جهانی و توسعه صادرات و برندسازی توسط آنها اتخاذ می گردد که متاسفانه در ایران این حمایت ها نه تنها صورت نمی گیرد؛ بلکه برعکس با وضع عوارض موجب تضعیف و کاهش صادرات نیز می شوند. جالب است بدانید آخرین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور که در تیرماه سال جاری توسط انجمن سنگ برگزار شد کل هزینه های غرفه داران کشور ایتالیا توسط دولت ایتالیا پرداخت شد.

شفیعی با ابراز تاسف از اینکه این سوء مدیریت ها همیشه به بازارهای  جهانی محصولات و تولیدات کشور آسیب زده است خاطرنشان کرد: زمان دولت نهم و دهم خیانتی در خصوص صادرات سنگ شد. در سال 89  صادرات سنگ کشور به مرز 940 هزار تن رسید اما در سال 94 این میزان به 370 هزار تن رسیده است. چه کسی پاسخگوست؟ آن موقع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمات غیر منطقی و  خلاف مسیر  روند جهانی اتخاذ کرد. آن زمان یک برگه کارشناسی در خصوص گرفتن عوارض صادرات سنگ وجود نداشت، امروز هم وجود ندارد. ما از این موضوع و این شیوه تصمیم گیری حیران و متعجب هستیم. مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بطور صریح و شفاف بگویند که در این خصوص چه کرده اند؟ آن زمان وزارتخانه قراردادی بست و یک گروه مشاور انتخاب کرد که این گروه مشاورین بعد از چندین جلسه بحث و گفتگو در وزارتخانه که من هم در آن جلسات حضور داشتم رسما اعلام داشتند نباید هیچگونه عوارضی برای صادرات سنگ داشته باشیم اما چه فایده، بعد از دو سال و از دست رفتن بازارهای جهانی، این گونه تصمیمات در حکم نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

رئیس انجمن سنگ ایران تاکید کرد: اگر منظور از عوارض این است که فرآوری بالا رود باید بگویم که اینطور نیست. مشکل فرآوری ما نبود بازارهاست. برخی از سنگ های خارجی مشابه سنگ های ایران از سنگ ما بسیار ارزان تر است. چه اتفاقی افتاده است؟ کارخانه دارها می گویند سنگ را ببریم بعد صادر کنیم؟ این در حالی است که 97 درصد از سنگ تولیدی کشور را در اختیار دارند، اگر می شود؛ چرا بریده را صادر نمی کنند؟ اگر دولت می خواهد برای کسری بودجه عوارض بگیرد آن یک بحثی است. مسلما دولت نیاز به درآمد دارد این هم یک منبع درآمدی ولو بسیار ناچیز می تواند باشد. اما اگر دولت قصد دارد که از این طریق فرآوری را بالا ببرد؛ اشتباه است ، اشتباه است ، اشتباه.

وی افزود: در شورای سیاست گذاری سنگ که با پیشنهاد معاونت معدنی و با حکم مقام عالی وزارت تشکیل شده است درخصوص سند چشم انداز صادرات سنگ کشور پس از چندین جلسه پیگیری و گفتگو تصویب شده تا پایان سال 1399 سنگ کوپ 900 میلیون دلار و 1500 میلیون دلار سنگ فراوری شده معادن 900 میلیون دلار فراوری شد ، صادر گردد نتیجتاَ صادرات سنگ خام جزء لاینفک صادرات است. همانگونه که در کشورهای بزرگ سنگ دنیا نظیر چین، ترکیه و ایتالیا ، اسپانیا ، برزیل و هند نیز انجام می شود.

این فعال بخش معدن با تاکید بر اینکه ما در تقابل با دولت و مقام عالی وزارت نبوده و نیستیم بلکه ما در تقابل با بحث های غیر کارشناسی هستیم گفت: کار باید به صورت کارشناسی انجام شود. در نامه ای که از سوی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی به آقای دکتر نوبخت ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است، برای اینکه پیشنهادشان کارشناسی جلوه کند از برخی مواد معدنی نام برده اند که اصلا حجم قابل توجهی از آن صادر نمی شود .

شفیعی تاکید کرد: به نظر من باید برای حمایت از سنگبری های کشور از واردات هر گونه سنگ فرآوری شده حتی با عوارض 100 درصد جلوگیری نمائیم تا کمکی به وضع کارخانجات داخلی شود که بیشتر از این از رکود بازار و واردات بی رویه سنگ های تزئینی رنج نبرند.

چرا به رئیس جمهور نامه نوشتیم؟

رئیس انجمن سنگ ایران اظهار داشت: دولت یازدهم به بهانه اقتصاد مقاومتی با سیاستگزاری‌های اشتباه خود در خصوص وضع مجدد عوارض بر صادرات سنگ‌های کوپ، اشتباه دولت نهم و دهم را مرتکب خواهد شد.

شفیعی با بیان اینکه دولت یازدهم نباید با اخذ تصمیمات نادرست و غیر کارشناسی در خصوص وضع عوارض بر صادرات سنگ‌های تزئینی، اشتباه دولت گذشته را تکرار کند، اظهارداشت: عوارض مجدد بر صادرات سنگ‌های کوب که همان سنگ‌های تزئینی نیمه فرآوری هستند، رویکرد غلط وزارت صنعت در معادن سنگ ایران است که چنین تصمیماتی در دولت تدبیر و امید تنها باعث می‌شود  فرصت‌های مطلوب اقتصادی برای بخش معدن کشور از بین برود. از این رو پس از نشست ها و بررسی های متعدد در انجمن سنگ ایران تصمیم گرفتیم طی نامه ای به رئیس جمهور محترم، ایرادهای این تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت را با آمار و ارقام و ذکر تجارب تلخ در دولت قبلی، تبیین و تشریح کنیم. با این امید که در دولت تدبیر و امید از اجرای این تصمیم هرچه سریعتر جلوگیری شود و رکود در بخش معادن سنگ بیش از پیش نشود.کد خبر : 31623 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۲۹ ساعت 2 : 18
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن 24 بازدید : 1048


ردیفتیترتاریخ
1 تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
2 دعوت رئیس ایمیدرو از انجمن های فولاد و سنگ آهن برای برگزاری جلسات مشترک ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
3 تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
4 سخنرانی دو معاون نعمت زاده فردا در همایش بین المللی انجمن سنگ آهن ۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي
5 وضع عوارض بر صادرات سنگ کوپ مغایر با اقتصاد مقاومتی است ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ آذر
6 برخی از معادن سنگ کشور در خطر رکود و تعطیلی خود تحریمی است ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ آذر
7 چرا به رئیس‌جمهور نامه نوشتم؟ ۱۳۹۵ چهارشنبه ۳ آذر
8 آخرین محموله کنسانتره سنگ آهن گلگهر 79 دلار معامله شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۴ آبان
9 بررسی موانع همکاری های مشترک برای تولید و صادرات سنگ آهن ایران به چین ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۸ مهر
10 پلاتس کنفرانس فولاد با محوریت بازارهای آسیایی در هند برگزار می کند ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ شهريور
11 بازار ایران کانون توجه جهانیان/رونمایی از ظرفیت های معدنی ایران در بزرگترین اجلاس بین المللی ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ شهريور
12 بازار ایران کانون توجه جهانیان/رونمایی از ظرفیت های معدنی ایران در بزرگترین اجلاس بین المللی ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ شهريور
13 احتمال کناره گیری مهراد اکبریان از انجمن سنگ آهن ایران ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ شهريور
14 احتمال کناره گیری مهراد اکبریان از انجمن سنگ آهن ایران ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ شهريور
15 ضرورت تجمیع معادن سنگ آهن در کشور ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۷ شهريور
16 تنها 20 معدن سنگ آهن در کشور فعال است ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۷ مرداد
17 صنعت فولاد چین به دوران رونق بر می گردد/سه پیشنهاد برای احیا معادن سنگ آهن/ لزوم تغییر شرح وظایف انجمن سنگ آهن ایران ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۵ اسفند
18 انجمن سنگ آهن زنجان کاملاً قانونی است/ آقایان شیطنت نکنند ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۹ آبان
19 انجمن سنگ آهن زنجان کاملاً قانونی است/ آقایان شیطنت نکنند ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۹ آبان
20 نباید مسائل ملی فدای منافع شخصی در انجمن سنگ آهن و فولاد شود/ مبنای قیمت گذاری سنگ آهن باید معاملات بندرعباس باشد ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۷ آبان
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟