امــروز : ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ خرداد

Today : 2017 / 23 / 5 Tuesday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
بریتیش پترولیوم در قراردادهای نفتی ایران مشارکت نمی‌کند


بریتیش پترولیوم در قراردادهای نفتی ایران مشارکت نمی‌کند

معدن 24: فاینانشینال تایمز در گزارشی نوشت: گروه نفتی بریتیش پترولیوم (BP) تصمیم گرفته است از نخستین موج توافقات برای توسعه ذخائر نفت و گاز ایران در دوران پساتحریم حضور پیدا نکند و راهش را از دو رقیب اروپایی بزرگ خود رویال داچ شل و توتال جدا کرده است.

ایران در هفته‌های اخیر مجموع توافقاتی با گروه‌های انرژی خارجی از جمله توتال و شل داشته و قصد دارد در سال ۲۰۱۷ قراردادهای بیشتری اعطا کند، زیرا تهران به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌ خارجی مورد نیاز برای تسریع روند توسعه بخش نفت و گاز است با اینهمه شرکت BP در آستانه ریاست جمهوری دونالد ترامپ که ممکن است تنش‌های دیپلماتیک آمریکا  با تهران را تجدید کند، رویکرد محتاطانه‌تری برگزیده است.

به گفته یک منبع آگاه، شرکت BP برای شرکت در مناقصه آینده حق اکتشاف و تولید در ایران تقاضا نکرده است وهیچ برنامه‌ای برای توافقات جداگانه مشابه توافقاتی که شل و توتال با ایران داشته‌اند، ندارد.

منابع آگاه اظهار کرده اند: دلیل اصلی تصمیم BP تجاری بوده است و عنوان کرده‌اند این پرسش مطرح است که آیا بهترین سود در سرمایه‌گذاری می‌تواند حاصل شود و بعلاوه، BP فرصت‌های سرمایه گذاری جذاب زیادی در نقاط دیگر دارد.

با این‌همه منابع آگاه خاطر نشان کرده اند که تداوم برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و دورنمای مواضع سرسختانه دولت ترامپ علیه تهران، بازدارندگی خاصی برای BP داشته است.

اگرچه شرکت BP در انگلیس مستقر است اما نسبت به سایر گروه‌های نفتی اروپایی حضور بیشتری در آمریکا دارد زیرا حدود ۴۰ درصد از سهامدارانش و ۳۰ درصد از کارمندانش از جمله باب دادلی – مدیر عامل این شرکت – آمریکایی هستند.

فعالیت‌های تجاری در ایران تحت تحریم‌های واشنگتن علیه برای شهروندان آمریکایی ممنوع است. شرکت BP یک کمیته نظارتی جداگانه تشکیل داده که شامل دادلی و سایر مدیران آمریکایی نمی‌شود و این کمیته بر هرگونه سرمایه‌گذاری در ایران نظارت خواهد کرد.

گروه‌های انرژی آمریکایی مانند اکسون موبیل و شورون تاکنون در حاشیه قرار گرفته و برای ورود به بازار ایران اقدامی نکردند.

شرکت BP اقداماتی برای بازسازی روابط با ایران انجام داده که شامل بازگشایی یک دفتر در تهران و خرید یک محموله نفت ایران در اکتبر بوده، اما بسیار کندتر از رقیبان غیرآمریکایی خود عمل کرده است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران صاحبان دومین ذخائر گاز و چهارمین ذخائر بزرگ نفت در جهان است، اما برای مدرنیزه کردن زیرساخت قدیمی خود به سرمایه و تخصص خارجی نیاز دارد.

ایران پس از توافق سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ جهان برای محدود کردن فعالیت هسته‌ای در قبال لغو تحریم‌های بین‌المللی، جذب ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نفت و گاز در پنج سال آینده را هدف گرفته است.

توتال فرانسه نخستین شرکت نفتی بزرگ غربی بود که با امضای یک قرارداد در نوامبر برای توسعه فاز بعدی میدان گازی پارس جنوبی به اتفاق شرکت ملی نفت چین به بازار ایران بازگشت. شرکت انگلیسی شل در دسامبر حرکت رقیب فرانسوی خود را دنبال کرد و برای مطالعات میدان‌های نفتی آزادگان و یادآوران و همچنین میدان‌های گازی کیش در خلیج فارس توافق امضاء کرد.

سایر شرکت‌ها که سال گذشته با ایران توافق امضاء کردند شامل گازپروم، روس‌نفت و لوک اویل روسیه، شرکت ONGC هند و DNO نروژ بودند. ایران اعلام کرده است ده ها شرکت خواستار حضور در مناقصه برای ۵۰ بلوک اکتشاف و تولید شدند که قرار است اوایل سال ۲۰۱۷ برگزار شوند.

به گفته جیسون روزی چاک، متخصص نفت و گاز در شرکت پینسنت میسونز، سرمایه‌گذاری تهران پس از یک شروع آهسته سرعت بیشتری پیدا کرده و سطح علاقه بالایی از سوی همه شرکت‌ها مشاهده می شود.کد خبر : 31857 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ساعت 52 : 17
منبع : بازدید : 424


ردیفتیترتاریخ
1 احتمال ترانزیت گاز به امارات از طریق عمان ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ بهمن
2 بریتیش پترولیوم در قراردادهای نفتی ایران مشارکت نمی‌کند ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۴ دي


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
لزوم افزایش دانش صادرات فولاد معدن 24: صادرات فولاد و محصولات فولادی فرآیندی است که از تولید آن به مراتب دشوار تر است. بازاریابی ...
ضرورت و پیش نیازهای صادرات در صنعت فولاد و مواد اولیه معدن 24: ارز آوری ، تملك بازار كار سایر كشور ها بصورت غیر مستقیم ، توسعه برند های صنعتی و اجتماعی كش...
دولت چرا در مورد عوارض صادراتی عجله کرد؟ معدن 24: نبود ثبات در قوانین کشور، عدم برنامه‌ریزی بلندمدت و وجود تضامین لازم از سوی دولت با هدف رفع...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟