امــروز : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ فروردين

Today : 2017 / 23 / 3 Thursday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
در گفت وگویی اختصاصی تشریح شد چشم انداز بازار سنگ آهن و مزیت های سرمایه گذاری

در گفت وگویی اختصاصی تشریح شد
چشم انداز بازار سنگ آهن و مزیت های سرمایه گذاری

معدن 24 : بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و حتی خارجی برای بازار سنگ آهن فراهم است .

 از این رو طبق روال هر ساله مرکز همایش های دنیای اقتصاد با برگزاری همایشی در قالب چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران ضمن دعوت از فعالان این حوزه ، به بررسی مسائل و حاشیه های بازار آهن و فولاد کشور می پردازد.
به دنبال نزدیک شدن به زمان برگزاری همایش که بخش عمده ای از آن به بازار سنگ آهن اختصاص دارد ، طی گفت وگویی با مهندس کیوان جعفری طهرانی ، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن، به بررسی تبعات این همایش برای حوزه بازار سنگ آهن پرداخته ایم.
در ادامه مواردی از قبیل " وضعیت فعلی بازار سنگ آهن" ،" شرایط داخلی حاکم بر بازار" ، " مزیت های سرمایه گذاری در این حوزه" و " ضرورت برگزاری همایش ها " به طور مفصل مورد تحلیل قرار گرفته که در پی می خوانید:

* جناب مهندس "جعفری طهرانی " وضعیت فعلی بازار سنگ آهن در داخل و خارج از کشور را تشریح بفرمایید؟
بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده‌ی سنگ‌آهن در دنیا کشور استرالیا می باشد که مقام نخست را در این حوزه دارد، کشور برزیل در رتبه‌ی دوم و کشورهای آفریقای جنوبی (از لحاظ سنگ آهن دانه بندی) و کانادا (از لحاظ مجموع گندله و کنسانتره سنگ آهن) در رتبه‌ی سوم قرار دارند، در سکوی چهارم کشور هندوستان ایستاده است که البته در حال حاضر میزات تولیدات و صادرات آن از 88 میلیون تن در سال 2010 به 33 میلیون تن در سال 2012 پکاهش یافته است و در مقام پنجم نیز کشورمان ایران قرار دارد. پس از ایران، ازبکستان، قزاقزستان ، کشورهای آسیای میانه و اندونزی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. دلیل موفقیت آن‌ها هم در این است که بزرگترین ذخایر سنگ‌آهن دنیا در این کشورها به همان ترتیبی که عرض کردم، قرار دارد و بهره‌برداری از این معادن برای آن‌ها توجیه اقتصادی دارد. البته کانادا تازه وارد این بازار شده و کم‌کم جای آفریقای جنوبی را هم خواهد گرفت و در مورد هندوستان هم باید گفت که به دلایل زیست‌محیطی استخراج و صادرات سنگ‌آهن را محدود کرده است.
ظرفیت تولید سنگ‌آهن ایران در سال گذشته حدود 38 میلیون تن بوده که 17 میلیون و 200 هزار تن آن صادرشده و 21 میلیون تن آن به مصرف داخلی رسیده است . در برنامه‌ی چشم‌انداز افق 1404 ما باید به ظرفیت تولید 90 تا 95 میلیون تن سنگ‌آهن برسیم که هم نیاز مصرف داخلی را تامین کند و هم مازاد آن را در صورت امکان صادر کنیم. من در ابتدای سخن خود اشاره کردم که ایران در رتبه‌ی پنجم دنیا از نظر تولیدات و صادرات سنگ‌آهن قرار دارد اما فاصله‌ی ما ازکشور چهارم که فقط 40 میلیون تن در سال سنگ‌آهن به کشور چین صادر می‌کند، بسیار زیاد است و نباید این نکته را فراموش کرد که ما با رتبه‌های اول و دوم که هرکدام چند صد میلیون تن در سال صادرات دارند، فاصله‌ی بسیاری داریم و از طرفی کشورهایی که در رتبه‌های بعد از ما قرار دارند هم، فاصله‌ی بسیار نزدیکی با ما داشته و اگر نتوانیم به درستی عمل کنیم، این جایگاه را از دست خواهیم داد. ما هنوز جای کار بسیاری داریم تا بتوانیم جایگاه بزرگ و محکمی در دنیا از نظر رتبه‌بندی داشته باشیم.

جهت اطلاع و مقایسه باید عرض کنم که استرالیا به عنوان بزرگترین صادرکننده سنگ آهن در جهان در سال 2012 به تنهایی 481 میلیون تن سنگ آهن صادرات داشته و در مقام دوم برزیل با رکورد 510 میلیون تن صادرات مجموع سنگ آهن و گندله در سال 2012 قرار دارد. از مجموع صادرات نزدیک به یک میلیارد تن سنگ آهن دوغول بزرگ جهان، 743 میلیون تن آن توسط چین در سال 2012 خریداری شد که در سال 2013 ظرفیت احتمالی واردات چین به عدد باور نکردنی 800 میلیون تن خواهد رسید.


* تحلیل شما از شرایط داخلی حاکم بر بازار سنگ آهن چیست و این حوزه نیاز به چه نوع حمایت هایی دارد؟
بازار داخلی سنگ آهن پس از یک دهه فعالیت به یک ثبات نسبی شخصیتی رسیده است بطوریکه در این بازه زمانی افراد و تجار متعددی وارد بازار سنگ آهن چه در پروسه تولید و چه صادرات آن شده اند و بعد از مدت کوتاهی به علت ریسک زیاد و نوسانات شدید بازارسنگ آهن سرمایه خود را بیرون کشیده و خارج شده اند. حال فقط افراد خوشنام و صاحب سبک که توانسته اند بحران جهانی سال 2008 را نیز پشت سر بگذارند در بازار باقی مانده اند و همچنان نقش تعیین کننده و فزاینده ایی در روند توسعه و پیشرفت این بازار ایفا می کنند.
بدیهی است آز آنجائیکه عملیات اکتشاف، استخراج، تولید و صادرات سنگ آهن در دهه گذشته با افزایش عرضه و تقاضای بازار چین شکل گرفته است ، هنوز این بازار جوان است و نیاز به حمایت های جدی مسئولین بخش دولتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد. در راستای همین حمایت ها بود که در تیر ماه سال جاری انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران زیر نظر اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران تشکیل شد تا به عنوان یک تشکل بخش خصوصی نیاز ها و انتظارات سرمایه گذاران را به سمع و نظر وزارت محترم صنعت ، معدن و تجارت و مجلس محترم برساند که به حق و انصاف نه در جایگاه عضو هئیت مدیره این انجمن بلکه به عنوان یک کارشناس و صاحب نظر تایید می کنم که پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته است.

* مزیت های سرمایه گذاری در این حوزه را چگونه ارزیابی می کنید؟
بطورکلی کار معدن و معدنکاری و حتی تولید ، فروش داخلی و صادرات آن کار مقدس و با ارزشی است چراکه ارزش افزوده ایی به مراتب بالاتر از هر گونه فعالیت دیگر تولیدی و اقتصادی دارد. در این روند سنگ آهن نیز با ارزش پایه پایین از دل خاک و کوه استخراج و پس از انجام پروسه کانی آرایی و پر عیار سازی در زمینه تولید بزرکترین کالای استراتژیک جهان حاضر یعنی فولاد مصرف می گردد. هر چند که دردهه آینده یعنی دهه 2020-2030 کالای استراتژیک مس و آلومینیوم خواهد بود ولی هنوز میزان تولید فولاد به عنوان شاخص رشد اقتصادی یک کشور تعیین می شود. با توجه به مطالب عرض شده حداقل ظرف 7-8 سال آینده بازار اکتشاف ، استخراج، تولید و صادرات سنگ آهن بازار جذابی خواهد بود و با وجود ریسک بالای آن چه در فاز معدنی و چه درفاز تجاری، بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و حتی خارجی می باشد.

* به نظر شما که خود صاحب رسانه هستید اطلاع رسانی دراین حوزه از چه کیفیتی برخوردار است ؟
متاسفانه هنوز اطلاع رسانی در حوزه سنگ آهن به اندازه اصل و قیمت این صنعت مهم پیشرفت نداشته است. با توجه به جایگاه والای این صنعت که به تنهایی در زمینه صادرات غیر نفتی رتبه دوم بعد از صادرات مجموع فرش دستباف ، پسته و زعفران کشور را دارد باید بیشتر بها داد و به همان نسبت نیز جهت اطلاع رسانی آن تلاش کرد. هم اکنون تعداد معدودی وب سایت از جمله "معدن 24" و جراید از جمله "روزنامه دنیای اقتصاد " در زمینه اطلاع رسانی سنگ آهن فعالیت دارند که اخیراً نیز بولتن خبری انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران نیز به این مجموعه ملحق شده است.

* ضرورت برگزاری همایش هایی نظیر همایش آهن و فولاد دنیای اقتصاد را در چه می دانید؟

همیشه جای این همایش های تخصصی در بازار و صنعت ایران خالی بوده است. با توجه به جایگاه والای این صنایع بزرگ در اقتصاد ایران و همچنین اقتصاد جهانی که ایران را در رده پنجم تولید سنگ آهن و در رده پانزدهم تولید فولاد جهانی قرار داده است، باید پا به پای این رشد بزرگ و خجسته که هر ساله با ضریب حداقل 20 الی 25 درصد به جلو حرکت می کند، این همایش های تخصصی نیز جهت جمع آوری آخرین اطلاعات ، دید گاه ها و تجربیات کارشناسان که طی ساعتها فعالیت های تخصصی و تحقیقاتی اساتید گرد آوری شده اند جهت اطلاع رسانی صحیح و سیستماتیک تشکیل شوند. بدیهی است مخاطبان نیز با شرکت و استقبال از این همایش ها باید این حرکت مقدس را ارج نهند و با حمایت های مالی و معنوی خود باعث تداوم آن شوند.

* حضور سنگ آهنی های بخش خصوصی را برای اولین بار در همایش یادشده را در چه سطحی ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه امسال استقبال خوبی توسط سنگ آهنی های بخش خصوصی از این همایش شده است. این خود نشانه علاقمندی بخش خصوصی به حضور در فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی دارد. پس می بایستی با حمایت کافی این انگیزه را از دو طرف، چه برگزار کننده همایش و چه شرکت کننده نگرفت.

انتهای پیام/کد خبر : 3620 تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۱/۵ ساعت 7 : 22
منبع : پایگاه خبری تحلیلی معدن 24 بازدید : 3680


ردیفتیترتاریخ
1 آغاز عملیات اجرایی تولید 1.1 میلیون گندله و کنسانتره سنگ آهن در مهدی آباد بیرجند ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ فروردين
2 تصویر نامطلوب در بازار سنگ آهن ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ فروردين
3 گلگهر برای نیاز 35 میلیون تنی به سنگ آهن به دنبال معادن جدید است/ بهره برداری از انتقال آب از بندرعباس به سیرجان در دوسال آینده ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ فروردين
4 شمش روی به 2860 دلار رسید/قیمت 91.3 دلاری برای سنگ آهن در چین ۱۳۹۶ سه شنبه ۱ فروردين
5 صادرات 18.5 میلیون تنی سنگ آهن در 11ماه 95/شکست دولت در استراتژی تکمیل زنجیره فولاد ۱۳۹۵ شنبه ۲۸ اسفند
6 تایید رونق قیمتی سنگ آهن در روز های آینده ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
7 قدردانی از مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
8 قیمت سنگ آهن تغییری نداشت/کاهش 48 دلاری نرخ روی در چین ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
9 حرکت دوباره قطار رشد قیمت سنگ آهن ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
10 آخرین وضعیت کشتی های سنگ آهنی در بندر شهید رجایی ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
11 رونمایی قیمتی از سه قرار بزرگ بین المللی سنگ آهن در بازار های جهانی ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
12 رونمایی قیمتی از سه قرار بزرگ بین المللی سنگ آهن در بازار های جهانی ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
13 جزییات نخستین طرح کنسانتره سنگ آهن کم عیار هماتیتی در جلال آباد/ورودی عیار 32 درصد و خروجی کنسانتره 66.5 ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند
14 بورس کالا کانون اصلی کشف قیمت واقعی سنگ آهن می‌شود ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
15 آخرین وضعیت کشتی های سنگ آهنی در بندر شهید رجایی ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
16 مقاومت برای خرید سنگ آهن گران در چین ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
17 سنگ آهن به 86.5 دلار رسید/افزایش قیمت روی و زغالسنگ در چین ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ اسفند
18 خداحافظی با مکانیزم قیمت گذاری دولتی سنگ آهن؟ ۱۳۹۵ جمعه ۲۰ اسفند
19 احتمال قرارداد گلگهر با کانادایی ها برای استخراج زیرزمینی سنگ آهن ۱۳۹۵ جمعه ۲۰ اسفند
20 صادرات سنگ آهن برزیل به چین در ماه فوریه ۱۷.۵ درصد افت داشت ۱۳۹۵ جمعه ۲۰ اسفند
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟