امــروز : ۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير

Today : 2017 / 21 / 7 Friday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
بورسی ها حتماً بخوانند: چادرملو چقدر برای بهره مالکانه خرج می کند؟! / واقعی ترین تصویر از سودآوری ها در 2 سناریو

بورسی ها حتماً بخوانند:
چادرملو چقدر برای بهره مالکانه خرج می کند؟! / واقعی ترین تصویر از سودآوری ها در 2 سناریو

به گزارش معدن 24،معدن سنگ آهن چادرملو در قلب کویر مرکزی ایران، بفاصله 180 کیلومتری شمالی شرقی شهر یزد و 300 کیلومتری جنوب طبس قرار گرفته است. تولیدات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو محصول دو کارخانه فرآوری (مجتمع معدنی چادرملو) و کارخانه گندله سازی اردکان می باشد.

مرکز اصلی شرکت در تهران، کارخانه های فرآوری کنسانتره سنگ آهن در کیلومتر 180 جاده یزد – طبس، کارخانه گندله سازی در کیلومتر 25 جاده اردکان – نائین می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی 8 مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 6,000,000 میلیون ریال رسیده است.


سهامداران عمده شرکت به شرح زیر می باشد:

جایگاه شركت در صنعت

دولت در نظر دارد با توسعه و بهره گیری از طرحهای سنگ آهن در چند سال آینده، میزان تولید سنگ آهن کنسانتره و دانه بندی تا سال پایانی برنامه پنجم توسعه (سال 1393) به 42 میلیون تن برساند. بر اساس برنامه پنج ساله پنجم (از سال 89 تا سال 93)، میزان تولید سنگ آهن در سال 89 برابر با 25 میلیون و 900 هزار تن، سال 90 معادل 28 میلیون و 400 هزار تن، سال 91 معادل 38 میلیون تن، سال 92 برابر با 40 میلیون و 200 هزار تن و در سال پایانی برنامه معادل 42 میلیون تن پیش بینی شده است.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می نمایید، شرکت چادر ملو بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن در بین شرکت های فعال در این گروه می باشد و 48% از سهم کل بازار را در اختیار دارد.

تولید و فروش

تولیدات شرکت شامل 3 محصول کنسانتره آهن با ظرفیت 7.6 میلیون تن ، سنگ دانه بندی با ظرفیت 800 هزار تن گندله به ظرفیت 3.4 میلیون تن است. این شرکت با تولید 50% از کنسانتره تولیدی کشور در سال 90، بزرگترین و تنها تولید کننده کنسانتره نرمه در کشور می باشد. با توجه به اینکه سنگ آهن نرم جهت استفاده در فولاد سازی نیاز به خرد شدن مجدد ندارد، قیمت آن 10 الی 15 درصد از نوع زبر آن ( که در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تولید می شود ) گرانتر است.

 68% از وزن تولید را کنسانتره و 26% از وزن تولید را گندله تشکیل می دهد. سنگ آهن پس از استخراج از معدن، به منظور اصلاح کیفیت و بالا بردن معیار، به کارخانه تغلیظ حمل و پس از تولید محصول کنسانتره سنگ آهن، جهت تولید گندله (که مورد مصرف کوره های احیای مستقیم واحد های فولاد سازی کشور است) به کارخانجات گندله سازی منتقل می شود.
شرکت تولید خود ر ا برای سال 92 با کاهش اندک نسبت به سال 91 مقدار13,450,000 تن پیش بینی نموده است. با توجه به اینکه خط پنجم تولید کنسانتره شرکت با ظرفیت 1,700 هزار تن، در خرداد 91 به بهره برداری رسیده، انتظار می رود شرکت تا پایان سال 92 بتواند به تولید 10 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن دست یابد. گفتنی است شرکت تولید سنگ آهن دانه بندی با 23% کاهش نسبت به سال 91 مقدار 1,000,000 تن پیش بینی نموده است.

 شرکت فروش خود را برای سال 92 مقدار9,830,000 تن پیش بینی نموده است. گفتنی است با توجه به ارزش افزوده بالای گندله، شرکت مقداری از کنسانتره تولیدی خود را به گندله تبدیل می نماید. ظرفیت تولید گندله شرکت 3.4 میلیون تن می باشد که قرار است در سال های آتی به 4 میلیون تن برسد.
شرکت 63% از کنسانتره خود را به فولاد مبارکه و 37% از آن را به فولاد خوزستان می فروشد.
به دنبال اختلاف مبانی قیمت گذاری سنگ آهن، بین شرکت های معدنی و فولادی، پس از مذاکرات طولانی و عدیده، نهایتا این توافق بین شرکت های مذکور به عمل آمد که نرخ فروش گندله و کنسانتره سنگ آهن تابعی از میانگین قیمت فروش شمش تولیدی شرکت فولاد خوزستان می باشد. بر این اساس نرخ فروش کنسانتره به شرکت های فولاد مبارکه و خوزستان، به ترتیب شامل ضرائب 12 و 10 درصد و نرخ فروش گندله 23% میانگین نرخ فروش شمش بیلت فولاد خوزستان در دوره های 3 ماهه می باشد.

 
نرخ فروش سنگ آهن دانه بندی نیز به تبع تغییرات قیمت های مواد اولیه مجتمع های فولاد سازی دارای افزایش بوده است، لیکن تعیین قیمت فروش به خریداران، از نتایج مزایده های برگزار شده پیروی می نماید.
شرکت در صورت های مالی پیش بینی شده خود، نرخ فروش بیلت فولاد خوزستان را 12600 ریال به ازای هر کیلو در نظر گرفته است. این در حالی است که میانگین نرخ فروش بیلت فولاد خوزستان در 3 ماهه ابتدای سال در بورس کالا 16,143 ریال به ازای هر کیلو بوده است. همچنین فولاد خوزستان آخرین بار بیلت خود را به نرخ 17,160 ریال به ازای هر کیلو به فروش رسانده است.

مواد اولیه

ماده اولیه مورد نیاز کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی شده، سنگ آهن خام می باشد. همچنین ماده اولیه مورد نیاز تولید گندله کنسانتره با ضریب تبدبل 1 به 1.1 می باشد، یعنی برای تولید 1 تن گندله به 1.1 تن کنسانتره نیاز است.

شرکت بهای مواد مستقیم را با 42% افزایش نسبت به سال 91 مبلغ 6,221,884 میلیون ریال پیش بینی نموده که بابت قرارداد با پیمانکاران برای استخراج و تولید گندله است.
مواد اولیه 65% ، سربار ساخت 21% و دستمزد مستقیم 14% از بهای تمام شده را تشکیل می دهند. گفتنی است هزینه انرژی 17% از سربار ساخت و 3% از بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

عمده ریسك شركت در بهای تمام شده بحث عوارض و حقوق مالكانه ای است كه در این گروه وضع می شود. به طوریکه به ازای هر تن کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی شده، 5 درصد نرخ فروش بیلت فولاد خوزستان بهره مالکانه وضع می شود که 40% آن را شرکت های سنگ آهنی (چادر ملو) و 60% آن را شرکت های فولادی می پردازند. (گفتنی است در اینکه ماخذ محاسبه بهره مالکانه، به ازای هر تن کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی شده می باشد (جمعا 11 میلیون تن) یا به ازای هر تن سنگ آهن استخراجی(15.9 میلیون تن)، ابهام وجود دارد، در سناریویی دیگر پرداخت بهره مالکانه به ازای هر تن سنگ آهن استخراجی را نیز محاسبه نمودیم. ولی سناریوی محتمل پرداخت بهره مالکانه به ازای هر تن کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی شده می باشد)

به گفته آقای اسماعیلی نماینده مجلس، بهره مالکانه وضع شده باید توسط افراد حقیقی و حقوقی که سنگ آهن استخراج می نمایند (مانند شرکت چادر ملو و گل گهر) پرداخت گردد. ولی پرداخت حقوق و عوارض دولتی به عهده ایمیدرو ( نهادی که پروانه بهره برداری به نامش صادر شده) می باشد. شرکت چادر ملو در اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال 92 خود، پرداخت بهره مالکانه را در نظر نگرفته است، این در حالی است که بهای تمام شده برآوردی شرکت برای سال 92، شامل مبلغ 1,634 میلیارد ریال بابت حقوق و عوارض دولتی (که باید توسط ایمیدرو پرداخت شود) می باشد. بهره مالکانه ای که باید توسط شرکت پرداخت گردد، مبلغ 3,551 میلیارد ریال می باشد.


 

برآورد سود آوری شرکت

شرکت سود هر سهم سال مالی 92 را با سرمایه 6,000,000 میلیون ریال، مبلغ 1862 ریال به ازای هر سهم اعلام نموده است.

مفروضات شرکت برای پیش بینی درآهم هر سهم سال 92 به شرح زیر می باشد:

• شرکت، نرخ بیلت فولاد خوزستان را 12600 ریال به ازای هر کیلو در نظر گرفته است.

• بهای تمام شده برآوردی شرکت برای سال 92، شامل مبلغ 1634 میلیارد ریال بابت حقوق و عوارض دولتی (که باید توسط ایمیدرو پرداخت شود) می باشد. این در حالی است که پرداخت بهره مالکانه در پیش بینی بهای تمام شده لحاظ نشده است. همچنین در پیش بینی هزینه ها آثار ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را در نظر نگرفته است.

گفتنی است شرکت در پیش بینی سود هر سهم سال 92، مبلغ حقوق و عوارض دولتی را 200% نسبت به سال 91 رشد داده است.

برآورد سود آوری خود را برای سال 92، با اضافه نمودن مبلغ بهره مالکانه به بهای تمام شده شرکت انجام می دهیم. همانطور که گفته شد در صورت پرداخت بهره مالکانه دیگر نیازی به پرداخت حقوق و عوارض دولتی نمی باشد، با این حال، برای رعایت اصل محافظه کاری با دوسناریوی (با و بدون در نظر گرفتن حقوق و عوارض دولتی) برآورد خود را انجام می دهیم. لذا در هر دو حالت مبلغ 3,551,460 میلیون ریال بابت بهره مالکانه به بهای تمام شده اضافه می نمائیم .

در حالت اول در نظر می گیریم که شرکت هم بهره مالکانه و هم حقوق و عوارض دولتی را پرداخت می نماید. در حالت دوم در نظر می گیریم که شرکت فقط بهره مالکانه را پرداخت می نماید و حقوق و عوارض دولتی توسط ایمیدرو پرداخت می گردد. (هر دو حالت را با بیلت 16140 ریالی و 17757 ریالی محاسبه نموده ایم)

در حال حاضر بیلت فولاد خوزستان با نرخ 17,160 ریال به ازای هر کیلو، در بورس کالا معامله می شود. با توجه به اینکه نرخ فروش محصولات شرکت تابعی از نرخ بیلت شرکت فولاد خوزستان می باشد، با در نظر گرفتن 2 نرخ بیلت فولاد خوزستان، به شرح زیر برآورد خود را انجام داده ایم: (سایر اقلام ترازنامه، همانند پیش بینی شرکت در نظر گرفته شده است)

• میانگین نرخ بیلت در 3 ماهه ابتدایی سال 92: 16,143 ریال به ازای هر کیلو

• 10% بالاتر از میانگین نرخ بیلت در 3 ماهه ابتدایی سال 92: 17,757 ریال به ازای هر کیلو
 

شرکت به دلیل واقع شدن در منطقه محروم از پرداخت مالیات معاف است.

همانطور که مشاهده می نمایید، در بدترین حالت شرکت 2099 ریال سود به ازای هر سهم خواهد داشت.

با توجه به نرخ فروش بیلت فولاد خوزستان در بورس کالا، محتمل ترین سناریو، پرداخت عوارض دولتی توسط ایمیدرو و نرخ بیلت 16143 ریالی به ازای هر کیلو می باشد، در این صورت سود هر سهم با 27% افزایش نسبت به پیش بینی شرکت مبلغ 2372 ریال به ازای هر سهم خواهد بود.

در صورتی که بهره مالکانه به ازای هر تن سنگ آهن استخراجی محاسبه گردد (در سناریوی قبلی به ازای هر تن کنسانتره و سنگ آهن دانه بندی که 11,000,000 تن بود، محاسبات را انجام دادیم)، با توجه به اینکه مقدار سنگ آهن استخراجی برای سال 92، مقدار 15,900,000 تن می باشد، در برآورد سود هر سهم به ارقام متفاوتی به شرح جدول زیر رسیده ایم.

در این حالت نیز محتمل ترین سناریو پرداخت عوارض دولتی توسط ایمیدرو و نرخ بیلت 16143 ریالی به ازای هر کیلو می باشد، در این صورت سود هر سهم با 13% افزایش نسبت به پیش بینی شرکت مبلغ 2107 ریال به ازای هر سهم خواهد بود.

پس از تصویب پرداخت بهره مالکانه، شرکت های سنگ آهنی در حال مذاکره با شرکت های فولادی برای افزایش نرخ فروش کنسانتره سنگ آهن و گندله به آن ها می باشند، گفتنی است این افزایش نرخ سنگ آهن، بر اساس نرخ های جهانی تعیین نمی گردد و به چانه زنی و توافق طرفین بستگی دارد.

گفتنی است، سود انباشته شرکت در تاریخ 30/12/91 مبلغ 13,203,401 میلیون ریال و به ازای هر سهم 2200 ریال می باشد.

سرمایه گذاری ها

سرفصل سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت از اقلام زیر تشکیل شده است
 

 

شرکت در سال 91 مبلغ 149,241 میلیون ریال ( 1075 ریال به ازای هر سهم) سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان داشته است. این در حالی است که شرکت در پیش بینی سود سال 92 خود، سودی بابت این شرکت در نظر نگرفته است.

 

شرکت در سال 91 سودی بابت شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان دریافت ننموده است، همچنین در صورت های مالی 92 نیز سودی از این شرکت در نظر نگرفته است. این در حالی است که آهن و فولاد ارفع در اسفند سال 91 به بهره برداری رسیده و انتظار می رود شرکت در سال 92 از این بابت سود شناسایی نماید.

طرح های در دست اجرا

• طرح تولید یک میلیون تنی فولاد (بلوم و بیلت)

برآورد هزینه سرمایه گذاری: 12,906 میلیارد ریال ( سهم ارزی : 215 میلیون یورو)

هزینه های انجام شده: 4,616 میلیون ریال

درصد پیشرفت پروژه: 60%

پیش بینی گردیده این طرح، تا نیمه دوم سال 93 به بهره برداری برسد

• طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی اردکان

برآورد هزینه سرمایه گذاری: 265 میلیون یورو

هزینه های انجام شده: 70 میلیون یورو ( 3011 میلیارد ریال)

درصد پیشرفت پروژه: 19%

• افزایش ظرفیت تولید گندله از 3.4 میلیون تن به 4.25 میلیون تن

در حال مطالعه و بررسی مقدماتی
 

تنظیم و گردآوری: زهرا مولایی -تحلیلگر بازار سرمایه ایران

 کد خبر : 6194 تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۴/۱۱ ساعت 12 : 0
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن 24 بازدید : 5983


ردیفتیترتاریخ
1 ارایه گزارش تست های تکنولوژی طرح تیتانیوم ۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير
2 گزارش عملیات ساخت 6 جاده دسترسی به معادن سنگ آهن سنگان ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير
3 گزارشی از اقدام خیر خواهانه فولاد مبارکه ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
4 گزارش متال بولتن در قیمت های فولاد در بازارهای جهانی ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۱ خرداد
5 گزارش پلاتس از سرمایه گذاری ایتالیا و آلمان در ساخت تجهیزات فولادی در ایران ۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت
6 توافق ایران و گینه کوناکری برای تولید و انتقال بوکسیت به ایران/ گزارش فنی و اقتصادی طرح بوکسیت گینه تصویب شد ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ ارديبهشت
7 گزارش سایت ماینینگ استرالیا در مورد آخرین موجودی سنگ آهن در چین ۱۳۹۶ جمعه ۱۱ فروردين
8 گزارش عملکرد شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در سال 1395 ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
9 گزارش رسمی در مورد صدور مجوزهای معدنی طی 10 ماه 95 ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
10 متن کامل گزارش آمانو درباره برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران ۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
11 گزارش رسمی درمورد صادرات سنگ آهن برزیل در اولین ماه 2017 ۱۳۹۵ شنبه ۱۶ بهمن
12 گزارش شش ماهه غول سنگ آهنی جهان ۱۳۹۵ چهارشنبه ۶ بهمن
13 گزارش معدنی "میدکو" به هاشمی رفسنجانی ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي
14 روابط بانکی و مالی دنیا با ایران تغییر کرده است/ گزارش معدنی کرباسیان برای هاشمی رفسنجانی در اجلاس معدن و صنایع معدنی ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
15 روابط بانکی و مالی دنیا با ایران تغییر کرده است/ گزارش معدنی کرباسیان برای هاشمی رفسنجانی در اجلاس معدن و صنایع معدنی ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
16 مصائب 55 میلیون تن فولاد در ایران به روایت متال بولتن ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۴ آذر
17 واکنش ترامپ به گزارش ها درباره نابسامانی در تیم انتقال قدرتش ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۶ آبان
18 گزارش چشم انداز جذب سرمایه در معادن ایران به روایت مکنزی ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۷ آبان
19 گزارش تصویری از عملیات تخلیه و بارگیری آند و زغالسنگ کک شو ایرالکو ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان
20 در ماجرای فیش های نجومی؛ هنوز دولت هیچ گزارشی به قوه قضاییه ارائه نکرده است ۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند جهانی در سوئیس شود معدن 24: با تاسیس برند ماین اند اینوست از این پس محصولات معدن و صنایع معدنی کشور می تواند ثبت برند ج...
افسانه کشتی‌های ۶۰۰ هزار تنی برای سنگ آهن معدن 24: بزرگترین سازه متحرک دریایی تجاری فله‌بر که تاکنون ساخته شده کشتی‌های «واله مکس» ۴۰۰هزار تنی...
همراهی بخش خصوصی در توسعه بخش معدن معدن 24: به زودی شاهد آغاز به کار دولت جدید خواهیم بود اینک در شرایطی دولت یازدهم وارد هفته های پایا...
PERED روش ایرانی که در صنعت فولاد موفق شد معدن 24: فولاد خام با دو روش عمده ، یعنی تهیه‌ آهن خام یا چدن مذاب در کوره بلند یا احیای مستقیم سنگ ...
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
در مجمع چادرملو 200 ریال سود سهام تقسیم شد معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شركت معدنی و صنعتی چادرملو ( سهامی عام ) صبح روز یک شنبه...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟