امــروز : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۸ تير

Today : 2017 / 28 / 6 Wednesday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
گفتگوی معدن 24 با مدیر عامل شرکت کالسیمین ایران می تواند بیش از استرالیا درآمد معدنی داشته باشد

گفتگوی معدن 24 با مدیر عامل شرکت کالسیمین
ایران می تواند بیش از استرالیا درآمد معدنی داشته باشد

معدن 24: مدیرعامل شرکت کالسیمین، از شرکت های قدرتمند حاضر در بخش صنایع معدنی و معادن معتقد است که در صورت زمینه سازی برای ورود بخش خصوصی واقعی به معادن عظیم ایران، کشور می تواند بیش از سایر رقبا در این بخش پیشرفت کند.

دکتر چنگیز خضری معتقد است معدن با ارزشی مانند مهدی آباد می تواند تبدیل به قطب بزرگ تولید سرب و روی ایران و منطقه شود به شرطی که دولت یا آنرا واگذار کند و یا سرمایه گذاری در آن را توسعه دهد.

مشروح گفتگو با وی را در ادامه می خوانید:

برنامه های سرمایه گذاری آینده و در حال حاضر کالسیمین را بفرمایید:

در حال حاضر واحد تغلیظ تولید شمش را در کارخانه دندی زنجان داریم. تولید شمش در دندی با ظرفیت اسمی 30 هزار تن و قابلیت تولید تا 32 هزار تن را نیز دارد و در شهریور ماه سال جاری نیز با افزایش ظرفیت 6 هزار تن در مدار تولید قرار گرفته است.

همچنین 2 پروژه مهم در کالسیمین مطرح است. با توجه به کوتاه بودن عمر معدن سرب و روی انگوران در قسمت زون اکسیده تا 5 سال آینده، زون سولفوره معدن تا 2 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. کالسیمین طرح توجیه فنی و اقتصادی و سرمایه گذاری واحد تشویه (روش سولفوره جهت تولید شمش) را آماده نموده و این طرح در سال جاری ارایه و دانش فنی لازم آن نیز وارد کشور خواهد شد. نمونه این تشویه در ذوب روی بافق نیز وجود دارد.

محدودیت های بین المللی اروپا و قیمت بالای وارد نمودن تکنولوژی باعث شده تا جهت وارد نمودن تکنولوژی از اروپا به نتیجه نرسیم و احتمالا با همکاری کشور چین و کنسرسیوم های داخل کشور این پروژه را پیش خواهیم برد.

همچنین شرکت کالسیمین مقادیر زیادی پسماندهای حاصل از عملیات تولید روی را در دست دارد که حاوی سرب و روی است. پروژه مطالعاتی جهت استخراج سرب و روی از پسماندهای کیک لیچ عملیات تولید را در دست بررسی داریم که از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی به صرفه خواهد بود و امیدواریم در مقیاس صنعتی به بهره برداری رسیده و سودآوری به همراه داشته باشد.

بازار سرب و روی ایران را چگونه می بینید؟

در دنیا سالانه حدودا 14 میلیون تن روی تولید می شود و ایران سهم تولید 40 تا 50 هزار تنی روی را در این میان دارد. وابستگی به انگوران زنجان از سوی کارخانه های تولید شمش روی باعث شده تا میزان تولید این محصول پایین بیاید.

معدن سرب و روی مهدی آباد حدودا 200 میلیون تن ذخیره با 5 تا 7 درصد روی و 5/1 تا 2 درصد سرب و 50 میلیون تن ذحیره اکسیده و 150 میلیون تن ذخیره سولفوره دارد. علی رغم اکتشافات 60 سال گذشته در معدن مهدی آباد و توقف آن بعد از انقلاب هنوز مهدی آباد به بهره برداری نرسیده است زیرا این معدن دولتی و در اختیار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است درنتیجه به دلیل دارا بودن پتانسیل بالای ماده معدنی نمی تواند در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد و این محدودیت ها باعث توقف در استخراج معدن شده است.

نظر شما درخصوص بسته شدن کارخانه سرب و روی زنجان چیست؟

شرکت ملی سرب و روی ایران در گروه کالسیمین نیست و تاثیری بر کالسیمین نگذاشته است. معتقدیم شرکت ملی سرب و روی ایران آلاینده محیط زیست نیست ولیکن فضای روانی در زنجان ایجاد شده مبنی بر اینکه آلودگی هوا توسط شرکت مذکور ایجاد شده است.

میزان فروش و صادرات سرب و روی کالسیمین چه اندازه است؟

در 3 ماهه نخست سال جاری میزان فروش داخلی 60 درصد و خارجی 40 درصد بوده است در حالی که در 3 ماهه دوم سال این سهم بالاتر رفته و 60 درصد فروش خارجی و 40 درصد فروش داخلی داشته ایم.

مشکلات پیش روی صنعت روی ایران چیست؟

در یک نگاه کلی صنایع معدنی شامل اکتشاف، استخراج و فرآوری است. اگر به طور خاص فلزات آهنی را بنگریم بهره برداری از معادن بزرگ کشور در دست دولت است و باید صنایع فرآوری و تبدیلی، ماده اولیه را از دولت بخرند و میزان ماده استخراجی کفاف تولید را نمی دهد.

دولت بایستی معدن مهدی آباد را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند یا اینکه در معدن سرمایه گذاری کند.

خواسته شما از دولت یازدهم چیست؟

امیدواریم در دولت یازدهم تصمیمات خوبی برای حضور بخش خصوصی واقعی گرفته شود و فرصت ها را از دست ندهیم و تلاش کنیم تا معادن غیر فعال را فعال کنیم چراکه با فعال کردن معادن بزرگی همچون مهدی آباد اشتغال زایی در منطقه بالا رفته و ارزش افزوده نیز بالا خواهد رفت.

در رتبه بندی 20 کشور برتر دنیا از لحاظ ارزش تولیدات معدنی استرالیا در سال 2012 حدود 76 میلیارد دلار تولید داشته است. کشور ایران به دلیل پتانسیل بالای معدنی به خصوص در صورت فعال شدن معدن سرب و روی مهدی آباد در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت.

جالب این که سهم معادن کشور استرالیا از تولید ناخالص ملی حدود 8 درصد و در ایران 1.6 درصد است.

آیا صادرات سرب و روی ایران می تواند همپای مس پیشرفت کند و چرا تاکنون این اتفاق رخ نداده است؟

سرب وروی قابل مقایسه با مس نیست. فلز مس اصولا دارای قیمت بالاتری است و مزیت های نسبی در مس ارزش صادراتی بالاتری دارد. البته در صورت فعال شدن معدن سرب و روی مهدی آباد ارزش صادرات سرب و روی از مس پیشی خواهد گرفت.

در حال حاضر ارزش سهام کالسیمین در بورس چگونه است؟

اتفاقات اخیر در بورس نشان دهنده اینست که بازارهای کاذب ارز و سکه به ثبات رسیده و سرمایه گذاران در بورس سرمایه گذاری می کنند، شرکت کالسیمین نیز از این قائده مستثنی نیست و ارزش سهام آن رشد صعودی دارد.کد خبر : 8381 تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۷/۷ ساعت 57 : 9
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن 24 بازدید : 6712


ردیفتیترتاریخ
1 اجرای پایلوت GNAF در 5 شهر ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد
2 واگذاری خطوط PCM تلفن ثابت مجاز نیست ۱۳۹۶ شنبه ۶ خرداد
3 از سرگیری تولید یک برند روغن موتور در آبادان پس از تخریب ۳۶ ساله جنگ ۱۳۹۶ شنبه ۶ خرداد
4 شرایط بازنشستگی کشاورزان با ۱۰ سال سابقه اعلام شد ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۵ ارديبهشت
5 بانک‌ها به‌زودی برای کاهش نرخ سود تصمیم می‌گیرند ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
6 بانک‌ها به‌زودی برای کاهش نرخ سود تصمیم می‌گیرند ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت
7 زیان‌ده شدن ۸ بانک کشور در دولت یازدهم+جدول ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۷ ارديبهشت
8 اوضاع بانک‌ها متاثر از وضعیت بد اقتصاد بحرانی شد ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۱ ارديبهشت
9 سیستم های هوشمند صوت و تصویر خودرو، تولید داخل می شوند ۱۳۹۶ دوشنبه ۴ ارديبهشت
10 مشکلات سامانه پست‌بانک‌ تا چند روز آینده رفع می‌شود ۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت
11 پشت پرده برکناری مدیرعامل بانک سرمایه ۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت
12 ظرفیت اسمی پتروشیمی امسال به 72 میلیون تن می‌رسد ۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت
13 ورود ۵۰۰ دستگاه واگن به ناوگان رجا تا چهار سال آینده ۱۳۹۶ شنبه ۲۶ فروردين
14 حرف و حدیث‌ها درباره خرید هواپیمای ایران ۱۳۹۶ شنبه ۲۶ فروردين
15 قالیباف اصل: کد سرمایه‌گذاران خارجی به ۸۰۰ رسید ۱۳۹۶ شنبه ۱۹ فروردين
16 سهام رایتل در بورس عرضه می‌شود ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۶ فروردين
17 آب، برق، گاز و تلفن شهر مشهد وصل است ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۶ فروردين
18 اخلال در میلیون ها خرید؛بانک مرکزی در حاشیه امن سکوت! ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ فروردين
19 قیمت پرتقال خارجی برای مصرف‌کننده ۳۹۰۰ تومان تعیین شد+ سند ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۵ اسفند
20 پتروشیمی کاویان با 60 درصد ظرفیت کار می‌کند ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟