امــروز : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۹ دي

Today : 2017 / 18 / 1 Wednesday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
دستاورد عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا


دستاورد عرضه محصولات وارداتی در بورس کالا

معدن 24: عرضه اولیه محصولات وارداتی در بورس کالا به منظور شفاف سازی آمارها و جلوگیری از واردات بی رویه به همراه صادرات هدفمند کالاها از طریق بورس در راستای جلوگیری از خام فروشی از مواردی هستند که کارشناسان جای خالی این دو مقوله را در برنامه ششم توسعه گوشزد می کنند.

به گزارش معدن 24، استفاده از ظرفیت‌های بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه در دستور کار دولت قرار گرفته به طوریکه سیاست‌هایی همچون تنظیم و تعادل بازارها، تغییر مبنای قیمت گذاری محصولات از ارز مبادله‌ای به ارز متقاضی در راستای آزادسازی قیمت‌ها و یکسان سازی نرخ ارز، تامین مالی برای پرداخت مطالبات گندمکاران، سیاست قیمت تضمینی محصولات ذرت و جو کل کشور به جای خرید تضمینی از جمله اقدامات بورس کالا در راستای اهداف کلان اقتصادی دولت به شمار می رود. در این بین امکان هدفمندی روند واردات و صادرات کالاها از طریق مکانیسم بورس کالا، از مواردی است که کارشناسان بر آن تاکید دارند.

در همین زمینه حسین سلیمی، عضو شورای ‌عالی بورس به ایسنا می‌گوید: عرضه اولیه محصولات وارداتی در بورس کالای ایران می‌تواند با نظارت‌های لازم انجام شود تا دیگر شاهد واردات غیرضروری برخی محصولات و ضربه به تولیدکنندگان داخلی نباشیم و از طرف دیگر افراد بیشتری نیز موفق به خرید از بورس کالا شوند.
عضو شورای‌عالی بورس با اشاره به واردات بی رویه برخی کالاها با وجود حجم مناسب تولید داخل، گفت: پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و سهولت خرید از سوی مصرف کنندگان واقعی از دستاوردهای عرضه محصولات وارداتی در بورس کالای ایران خواهد بود؛ همچنین شفاف شدن آمار محصولات وارداتی نیز از دیگر ثمرات عرضه این کالاها در بورس به شمار می رود.
کمک بورس کالا به صادرات هدفمند
عضو هیات‌ مدیره انجمن مدیران صنایع همچنین به هدفمند کردن صادرات محصولات از طریق بورس کالای ایران اشاره کرده و گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های دولتی از کمک‌هایی همچون ارز دولتی استفاده می‌کنند، ضروری است که محصولات خود را در بازار داخل و برای تامین نیاز تولیدکنندگان عرضه کنند، ولی این شرکت ها به دلیل مشکلات واحدهای خود و نیاز مبرم به ارز، ترجیح می دهند صادرات را اولویت خود قرار دهند و این موضوع سبب کمبود مواد در بازار داخل و همچنین بروز قیمت‌های نامتناسب می‌شود و نتیجه نهایی آن ناهماهنگی در امر صادرت خواهد بود.
سلیمی افزود: اتحاد شرکت‌های ایرانی و هدفمند کردن صادرات کار بسیار سختی است و تا زمانی که اقتصاد به سمت شفافیت کامل و آزادسازی قیمت‌ها پیش نرود، امکان تحقق این کار به طور کامل وجود ندارد؛ از این رو باید از ظرفیت های بازار شفاف بورس کالا برای صادرات هدفمند به بازارهای جهانی استفاده کرد.
عضو هیات‌ مدیره انجمن مدیران صنایع در ادامه به موضوع راه‌اندازی بازار آتی ارز در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند سبب ایجاد شفافیت در بازار ارز و همچنین پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برای فعالان اقتصادی شود، اما برخی از تحلیل گران نگران ورود بانک مرکزی به بازار این کالا هستند که این موارد باید با هماهنگی های لازم میان مسوولان بازار سرمایه و بانک مرکزی مرتفع شود.
سلیمی معتقد است: به طور طبیعی در مسیر شفاف سازی اقتصاد کشور که بورس کالا یکی از ابزارهای رسیدن به این شفافیت است، مسوولان با فشارهای زیادی برای برچیدن رانت مواجه خواهند شد که پس از آزادسازی قیمت‌ها و شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی، ثمرات این فعالیت‌ها در اقتصاد نمایان خواهد شد.
عضو شورای‌عالی بورس در پایان با اشاره به اینکه بورس‌های دنیا در ایجاد شفافیت و همچنین قیمت‌گذاری بسیار موفق بوده‌اند، گفت: در کشور بیشتر مشکلات در تنظیم بازار رخ می‌دهد، زمانی که عرضه و تقاضا در تعادل نیست و بازار سیاه ایجاد می‌شود، اما شفافیت اقتصادی و آزادسازی قیمت‌ها می‌تواند پیش شرط از بین رفتن مشکلات بازارهای کالایی باشد که بورس کالا در این زمینه به عنوان یک بازوی اجرایی سیاست های دولت عمل می‌کند.


کد خبر : 31094 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۲۴ ساعت 1 : 16
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 508


ردیفتیترتاریخ
1 رشد 1400 تومانی مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۶ دي
2 صادرات 275 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی در بورس کالا ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
3 سنگ آهن در بورس کالا وارد فاز احتیاطی شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
4 سنگ آهن در بورس کالا وارد فاز احتیاطی شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۲ دي
5 عرضه سنگ آهن، دهه فجر در رینگ داخلی بورس کالا آغاز می شود ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ دي
6 رشد 75 تومانی مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۹ دي
7 کشف قیمت سنگ آهن و گندله در بورس کالا ضروری است ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۵ دي
8 تختال و ورق فولاد، رونق بخش تالار صنعتی بورس کالا ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۳ دي
9 رشد 700 تومانی مس کاتد در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۲ دي
10 بورس کالا، بستر کشف واقعی قیمت محصولات معدنی و فلزی ۱۳۹۵ جمعه ۱۰ دي
11 معامله سنگ آهن جلال آباد در بورس کالا با دو برابر قیمت پایه/48 دلار تازه ترین نرخ سنگ آهن 58 درصد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۸ دي
12 110 هزار تن سنگ آهن فلات مرکزی 45 دلار معامله شد ۱۳۹۵ سه شنبه ۷ دي
13 55 هزار تن سنگ آهن جلال آباد به قیمت 24.45 دلار به بورس کالا می آید ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي
14 3 هزار تن مس کاتد به قیمت کیلویی 216 هزار و 207 ریال در بورس کالا معامله شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي
15 3 هزار تن مس کاتد به قیمت کیلویی 216 هزار و 207 ریال در بورس کالا معامله شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي
16 عرضه مس سه تولیدکننده در تالار نقره ای ۱۳۹۵ يکشنبه ۵ دي
17 110هزار تن سنگ آهن عیار 60 درصد چاه گز به قیمت پایه 33.23 دلار به بورس کالا می آید ۱۳۹۵ يکشنبه ۵ دي
18 زیرساخت راه‌اندازی بازار آتی ارز آماده است/جلوگیری از خام فروشی با مکانیسم بورس کالا ۱۳۹۵ شنبه ۴ دي
19 عقب نشینی تجار از بازار آلومینیوم در بورس کالا ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱ دي
20 عرضه 700 تن کک در بورس کالا ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
خاطره خواندنی یکی از نزدیکان آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد وضع عوارض صادرات سنگ آهن معدن 24: با افسوس فراوان، خبر درگذشت عالم فقیه عالیقدر حضرت آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی برای همه مص...
تنویر یا تشکیک افکار عمومی ؟ معدن 24:این روز ها بدلیل تنوع و تکثر رسانه های گروهی به ویژه شبکه های مجازی هر لحظه شاهد انعکاس اخبا...
ماجرای صادرات خاک به امارات معدن 24: متاسفانه معدنكار و معدنكاری در این سرزمین با تمام مشكلاتی پیش رو كه از همان مرحله اكتشاف شر...
بازار فولاد دستخوش چند تغییر مهم معدن 24: بازار بی روح فعلی فولاد علاوه بر اینكه معلول روزهای پایان سال میلادیست ، از چند عامل بسیار ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟