امــروز : ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير

Today : 2017 / 25 / 6 Sunday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو


تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو

معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.

در این جلسه که نظارت آن بر عهده مرتضی علی‌اکبری بود، گزارش هیات مدیره از سوی محمود نوریان مدیرعامل این شرکت به استماع حاضران رسید. در میان گزارش‌ها نوریان اعلام کرد که به زودی خط تولید آهن اسفنجی چادرملو راه‌‌اندازی می‌شود وی ابراز امیدواری کرد که قیمت فولاد به ارزش واقعی خود نزدیک خواهد شد.

نوریان تاکید کرد با توجه به نزدیکی زمان اتمام ذخایر معدن چادرملو بهترین سرمایه‌گذاری برای این شرکت همان تولید فولاد بود و پروسه از معدن تا فولاد را در این مجموعه به ثمر رساندیم.

با توجه به اینکه اندوخته قانونی شرکت کنار گذاشته شده بود دراین جلسه تقسیم مبلغ 350 ریال سود به ازای هر سهم به تصویب حاضران جلسه رسید.

نظارت بر جلسه یادشده نیز بر عهده حمیدرضا بهزادی‌پور و همایون آزادی بود. سمت دبیری جلسه را نیز محمود نوریان داشت. از دیگر مصوبات جلسه انتخاب روزنامه دنیای‌اقتصاد و اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار این شرکت بود. علاوه بر این موسسه حسابرسی رانمید و همکاران به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی‌ دش و همکاران بازرس علی‌البدل انتخاب شد.

مرور کلی بر جایگاه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در صنعت و وضعیت رقابتی

1- جایگاه شرکت در صنعت فولاد:

تولید و مصرف سنگ‌آهن می‌بایست براساس نوع فرآیند تولید فولاد انجام گیرد. صنایع فولاد به روش احیای مستقیم (direct reduction) نیاز به کنسانتره سنگ‌آهن نرمه با عیار آهن بیش از 67 درصد برای تولید گندله (pellet) دارند. در ادامه فرآیند تولید، گندله، در کوره احیای مستقیم تبدیل به آهن اسفنجی می‌شود.

در صنایع فولاد به روش کوره بلند (blust furnace) سنگ آهن دانه‌بندی شده به صورت درشت دانه (lump ore) و ریز دانه (fine ore) پس از تبدیل به آگلومره یا گندله مصرف می‌شود. در این فرآیند سنگ آهن دانه‌بندی با عیار حداقل 61 درصد قابل مصرف می‌باشد.

در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هدف اصلی، تولید کنسانتره سنگ‌آهن با مشخصات فوق بوده و در حال حاضر این شرکت یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های کنسانتره نرمه در کشور است.

جهت استفاده از مزیت ارزش افزوده کنسانتره تولیدی، این شرکت طرح احداث کارخانه گندله‌سازی اردکان را از سال 1383 اجرا و در سال 1387 به بهره‌برداری تجاری رسانده است.

از طرفی به منظور استفاده از سنگ‌آهن خام استخرجی با عیار (fe) حدود 60-61 درصد، تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی شده را که با هزینه کمتری در مقایسه با محصول کنسانتره، انجام می‌گردد به عنوان محصولات جانبی در برنامه‌های خود قرار داده است.

در سال 1394 این شرکت تامین سنگ‌آهن و گندله مصرفی صنایع فولاد کشور را مطابق برنامه‌ریزی پیش‌بینی شده محقق کرده است.

در سال مزبور مقدار 4/6.377 هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن مرطوب، (معادل 4/5.764 هزار تن کنسانتره خشک) و 2.619 هزار تن گندله توسط شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به شرکت‌های فولادسازی کشور تحویل شده است.

همچنین از تولیدات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، به مقدار 150 هزار تن پس از حصول اطمینان از مازاد بر تامین نیازهای صنایع فولاد کشور، (از طریق برگزاری مزایده عمومی و تحویل در محل معدن) به سایر خریداران در محل معدن تحویل و به فروش رسیده است. مجموع فروش محصولات در سال 1394 به میزان 251/9 میلیون تن به صورت تر (معادل 629/8 میلیون تن خشک) در محل مجتمع معدنی و مجتمع گندله‌سازی تحویل خریداران شده است.

مزیت‌های اقتصادی مصف کنسانتره سنگ‌آهن و گندله شرکت چادرملو در کشور

1) کاهش قیمت تمام شده محصولات فولادی

صنایع فولاد کشور که با روش احیای مستقیم (DIRECT REDUCTION) تولید می‌نمایند، در سال 1394، حدود 5.764 هزار تن سنگ‌آهن کنسانتره خشک و 2.619 هزار تن گندله‌ تولیدی چادرملو را خریداری نموده‌‌اند. متوسط قیمت خرید کنسانتره سنگ‌آهن در محل معدن هر تن 1.470 هزار ریال و متوسط خرید گندله در محل مجتمع گندله‌سازی هر تن 2.414 هزار ریال بوده است.

چنانچه لازم بود این مقدار تولیدات از خارج وارد شود قیمت خرید محصولات مزبور به صورت C&F بنادر ایران به‌رغم کاهش شدید قیمت‌های جهانی در سال 2015، حداقل برای کنسانتره سنگ‌آهن وارداتی از برزیل متوسط سال هر تن 74 دلار و گندله هر تن 82 دلار می‌گردید که با محاسبه هزیه‌های تخلیه از کشتی و ترخیص و سایر هزینه‌ها (هر تن 200 هزار ریال) و با محاسبه نرخ تسعیر هر دلار (میانگین سالیانه معادل 34 هزار ریال) متوسط قیمت کنسانتره سنگ‌آهن وارداتی هر تن 2.716 هزار ریال و متوسط قیمت تمام شده گندله وارداتی هر تن 2.988 هزار ریال در بنادر ایران می‌گردید که به ترتیب مابه‌التفاوت آن در هر تن کنسانتره به مبلغ 1.246 هزار ریال و هر تن گندله به مبلغ 574 هزار ریال می‌باشد، قیمت تمام شده محصولات فولای ناشی از مصرف محصولات چادرملو کاهش عمده‌ای نسبت به تامین مواد اولیه مصرفی از بازارهای جهانی داشته است.

2) کاهش هزینه حمل و نقل مصرف انرژی در ناوگان حمل و نقل ریلی کشور:

به علت فاصله طولانی‌تر مراکز عمده مصرف‌کننده محصولات (فولاد مبارکه، فولاد خراسان، فولاد آلیاژی و فولاد غدیر، فولاد ارفع) تا بندرعباس نسبت به مجتمع‌های چادرملو و گندله‌سازی اردکان، خرید محصولات این شرکت نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌گردد بلکه موجب خواهد گردید هزینه‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای در مجتع‌های فوق به علت فاصله کوتاه‌تر آنها تا مجتمع‌های تولیدی چادرملو و گندله‌سازی اردکان در مقایسه با اسکلت بندرعباس به نحو چشمگیری کاهش یابد که این امر باز هم باعث کاهش قیمت تمام شده سنگ‌آهن در محل کارخانه‌های فولادسازی گردیده.

به عنوان مثال، هزینه حمل ریلی هر تن کنسانتره سنگ‌آهن چادرملو تا فولاد مبارکه اصفهان با نرخ‌های سال 1394 به مبلغ 326.400 ریال و هزینه واردات از بندرعباس هر تن 736.000 ریال می‌باشد که مابه‌التفاوت آن هر تن 409.600 ریال و برای خرید مقدار 591/3 میلیون تن کنسانتره تر (عملکرد سال 1394) به مبلغ 1.471 میلیارد ریال صرفه‌جویی بوده است.

در مورد خرید گندله هم هزینه حمل ریلی از مجتمع گندله‌سازی اردکان تا فولاد مبارکه هر تن 198.400 ریال و واردات هر تن 736.000 ریال بوده که مابه‌التفاوت آن به مبلغ 537.600 ریال برای مقدار 426.000 تن (عملکرد سال 94) به مبلغ 229 میلیارد ریال صرفه‌جویی بوده است که کلا 1.700 میلیارد ریال کاهش در هزینه‌های تولید ناشی از مصرف محصولات شرکت چادرملو در مقایسه با واردات فقط در هزینه حمل و نقل برای فولاد مبارکه می‌باشد که با توجه به تولید 5.826 هزار تن فولاد (عملکرد سال 94) کاهش قیمت تمام شده در هر تن تولید فولاد مبارکه به مبلغ 291.795 ریال در زمینه فوق می‌باشد.

3) صرفه‌جویی ارزی:

صرفه‌جویی ناشی از عدم واردات سنگ‌آهن کنسانتره در سال 1394 توسط مجتمع‌های فولادی کشور به مبلغ 641 میلیون دلار در مبادی ورودی بنادر کشور بوده است.

میلیون دلار 5/426=دلار 74×5.764.000 تن کنسانتره

میلیون دلار  7/214 = دلار 82 × 2.619.000 تن گندله

ذکر این نکته ضروری است که صرفه‌جویی ارزی حاصل از عدم واردات محصولات سنگ‌آهن شرکت از شروع عملیات بهره‌برداری در سال 1377 تا سال 1394 با محاسبه متوسط قیمت‌های جهانی C&F بنادر ایران طی سال‌های مزبور، کلا به مبلغ 52/13 میلیارد دلار می‌باشد، در حالیکه کل سرمایه‌گذاری ارزی طرح‌های شرکت در بخش تولیدات سنگ‌آهن و گندله تاکنون کمتر از یک میلیارد دلار و به مبلغ 920 میلیون دلار بوده است.

2) وضعیت رقابتی:

به دلایل ذیل مساله رقابت آنچنان که در سایر تولیدات و محصولات کشور وجود دارد بین تولیدکنندگان سنگ‌آهن صادق نمی‌باشد.

1- محدود بودن تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در کشور

در سال 1394 شش شرکت عمده شامل شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگ‌آهن مرکزی ایران، مجتمع سنگ‌آهن سنگان، شرکت سنگ‌آهن گهر زمین و شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، با تولید 69/27 میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن، تولیدکندگان اصلی محصول کنسانتره سنگ‌آهن بوده که حدود 5/73 درصد کل تولید کنسانتره سنگ‌آهن مربوط به شرکت‌های چادرملو و گل‌گهر می‌باشد.

2- کیفیت متفاوت محصولات از نظر میزان عیار (fe) و اندازه خردایش.

کنسانتره تولیدی چادرملو به صورت نرمه (به اندازه حدود 45 میکرون) و عیار fe حداقل 5/67 درصد، خوراک مستقیم کارخانه‌های گندله‌سازی (pellet feed) می‌باشد، کنسانتره تولیدی شرکت سنگ‌آهن گل‌گهر با میزان عیار مشابه، به صورت زبره بوده بوده و لزوما می‌بایست یک مرحله دیگر آسیاب، تا قابل مصرف در کارخانه گندله‌سازی باشد.

3- مصرف‌کنندگان فعلی کنسانتره سنگ‌آهن در کشور (مجتمع‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان) به دلایل فنی و تجهیزاتی می‌بایست به نسبت‌های مختلف از کنسانتره تولیدی شرکت‌های فوق، جهت مصرف در کارخانه‌های گندله‌سازی استفاده نمایند.

4- قیمت فروش کنسانتره سنگ‌آهن به مجتمع‌های فولادسازی کشور، بر مبنای توافقات سال‌های قبل با روش‌های خاص و یکسان تعیین و ضرائب  نرخ‌های فروش کنسانتره در سال 1394 نسبت به سال 1393 با توجه به وضعیت رکود در اقتصاد، با کاهش مواجه بوده است.

شایان ذکر می‌باشد که سال‌های متمادی است کشور از واردات کنسانتره سنگ‌آهن مشابه مشخصات و کیفیت‌های تولید چادرملو بی‌نیاز و این شرکت همزمان با اجرای طرح‌های توسعه و افزایش ظرفیت فولاد (که مستلزم مصرف کنسانتره سنگ‌آهن بیشتری بوده است) با تحقق برنامه‌های توسعه و افزایش ظرفیت تولید خود، نقش بسیار مهمی در تامین نیازهای شرکت‌های فولادی ایفا کرده است.

بیان برنامه‌ها و چشم‌انداز وضعیت شرکت برای سال مالی آتی

1- ادامه روند اجرای برنامه‌های افزایش تولید کنسانتره سنگ‌آهن، بالاتر از ظرفیت اسمی (مشابه سال‌های گذشته) و تولید محصولات سنگ‌آهن دانه‌بندی شده و گندله طبق برنامه مصوب سال 1395.

2- ادامه عملیات اجرایی طرح احداث کارخانه فولاد و احیای مستقیم چادرملو با ظرفیت تولید سالیانه یک‌میلیون تن شمش فولاد (قابل ارتقا 1.300.000 تن) و 1.550.000 تن آهن اسفنجی در جوار کارخانه گندله‌سازی اردکان و حصول به پیشرفت فیزیکی طبق برنامه‌های پیش‌بینی شده و شروع بهره‌برداری آزمایشی کارخانه فولاد در نیمه اول سال 1395.

3- ادامه عملیات اجرایی مربوط به فاز 3 (واحد بخار) طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 500 مگاوات و تکمیل عملیات راه‌اندازی نهایی آن در پایان سه ماه اول سال 95.

توضیح آنکه فاز اول (واحد گازی شماره یک) در تیرماه و فاز دوم (واحد گازی شماره 2) در شهریور ماه سال 1393 راه‌اندازی و در شبکه سراسری کشور قرار گرفت.

4- ادامه عملیات اجرایی و تکمیلی طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی اردکان تا 4 میلیون تن (افزایش تولید 600 هزار تن) و راه‌اندازی طرح در زمستان سال 1395.

5- در طرح تولید آهن و فولاد سرمد ابرکوه که 65 درصد سهام آن متعلق به شرکت می‌باشد عملیات نصب ماشین‌آلات بخش نورد خاتمه و در نیمه اول سال 1395 عملیات راه‌اندازی و تولید آزمایشی آغاز می‌گردد. در بخش فولادسازی اتمام طراحی تفصیلی تجهیزات و ماشین‌آلات ساخت خارج و تامین آنها و شروع عملیات فونداسیون و ساخت اسکلت فلزی سالن فولادسازی طبق برنامه عملیات اجرایی آن انجام خواهد گردید.

6- ادامه عملیات اجرایی و تکمیلی طرح تامین آب از محل اجرای شبکه فاضلاب شهرستان اردکان و انتقال آب به مجتمع گندله‌سازی اردکان و بهره‌برداری از طرحدر نیمه دوم سال 1395.

وضعیت تکنولوژی شرکت و مقایسه آن با تکنولوژی موجود در سطح کشور و جهان

الف) مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو:

1- بخش معدن

در کلیه فعالیت‌های معدن شامل طراحی، باطله‌برداری و استخراج سنگ‌آهن، جابجایی مواد، تکنولوژی دیواره و گودبرداری معدن از آخرین فن‌آوری‌های روز جهان و پیشرفته‌ترین نرم‌افزارها و ماشین‌آلات و تجهیزات استفاده می‌شود.

معدن سنگ‌آهن چادرملو در ردیف بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین معادن کشور بوده و از نظر جهانی نیز تکنولوژی آن با معادن پیشرفته جهان برابری می‌نماید.

ماشین‌آلات و تجهیزات معدن از پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی روز جهان می‌باشد.

در سال 1394 سیستم هوشمند معدن‌کاری (Dispatching – Monitoring) که توسط یک شرکت سازنده داخلی طراحی و ساخته شده بود در مجتمع نصب و راه‌اندازی شد.

فعالیت‌های اصلی و مهم این سیستم عبارتند از:

1- افزایش راندمان استخراج مواد معدنی (باطله و سنگ‌آهن):

2- افزایش ایمنی

3- کنترل ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی

4- اعلام سرویس‌های دوره‌ای ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی

5- سرویس شماره ماشین‌آلات (تعداد بارگیری و تعداد حمل)

6- برنامه‌ریزی و مشخص نمودن موقعیت ماشین‌آلات (دامپتراک‌ها و شاول)

7- برنامه‌ریزی و جلوگیری از بروز اشتباه در بارگیری و تخلیه (باطله، سنگ‌آهن)

2- بخش کارخانه‌های کانه‌آرایی

تکنولوژی و تجهیزات کارخانه‌های کانه‌آرایی براساس نیاز فرآیند و استفاده از آخرین فن‌آوری‌ها انتخاب گردیده و به منظور کنترل فرآیند و خطوط تولید از جدیدترین نرم‌آفزارهای مربوطه استفاده می‌شود. این کارخانه‌ها از نظر فن‌آوری، مدرن‌ترین کارخانه‌های فرآوری سنگ‌آهن کشور است. دراین کارخانه‌ها پس از انجام عملیات خردایش (سنگ‌شکن و آسیای خودشکن) از دو روش تکنولوژی روز جهان، شامل جداکننده‌های مغناطیسی برای پرعیارسازی سنگ‌آهن مگنتیت و سیستم فلوتاسیون جهت پرعیارسازی سنگ‌آهن هماتیت و جداسازی آپاتیت استفاده می‌شود.

ب) مجتمع گندله‌سازی اردکان:

تولید گندله‌ از کنسانتره نرمه سنگ‌آهن در جهان به دو روش، مشتمل بر روش آلیس چارلمرز و روش لورگی انجام می‌شود.

در کارخانه گندله‌سازی اردکان از روش آلیس چارلمرز که تحت لیسانس شرکت کوبه استیل ژاپن می‌باشد، استفاده شده است.

تجهیزات مربوطه به سیستم‌های جابه‌جایی مواد، سیستم‌های کنترل خط و فرآیند تولید براساس آخرین تکنولوژی اعم از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طراحی و انتخاب گردیده است. فن‌آوری به کار گرفته شده در سطح جهان از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین کارخانه‌های مشابه می‌باشد.

تامین مالی و مخارج انجام شده طرح‌های شرکت به شرح جدول زیر می‌باشد:

          

        ارقام میلیون ریال

نام طرح

برآورد نهایی

هزینه شده

مخارج باقیمانده

طرح احداث نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی

13.698.442

(12.243.567)

1.454.875

طرح احداث واحد یک‌میلیون تنی فولاد و 55/1 مگا مدول احیاء

18.372.440

(15.041.083)

3.331.357

طرح تامین آب از محل اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان

1.938.682

(1.184.220)

754.462

طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی فعلی

905.322

(9.081)

896.241

جریال خالص (خروج) وجه نقد ناشی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری

34.914.886

(28.477.951)

6.436.935

 

8- طرح‌های در دست تکمیل:

الف) طرح احداث کارخانه فولاد چادرملو (احیا و ذوب) در جوار گندله‌سازی اردکان (در دست اجرا):

1- ظرفیت طرح شامل:

- بخش ذوب و ریخته‌گری:               تولید سالیانه یک‌میلیون تن فولاد خام (به صورت بیلت و بلوم):

- بخش تولید آهن اسفنجی:              تولید سالیانه 55/1 میلیون تن آهن اسفنجی

2- کل سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی:     18.372 میلیارد ریال

- سهم ارزی:                                4/243 میلیون یورو (معادل ریالی 6.616 میلیارد ریال)

3- هزینه شده تا پایان سال 1394:      15.041 میلیارد ریال

4- پیشرفت فیزیکی تا پایان سال 1394:          بخش فولادسازی 62/96 درصد

                                                            بخش احیای مستقیم 11/63 درصد

5- برنامه زمانی اولیه اجرای طرح:                  بخش فولادسازی 36 ماه از تاریخ تنفیذ قرارداد

                                                            (اواخر مهرماه سال 1389)

                                                            بخش احیای مستقیم 36 ماه از تاریخ تنفیذ قرارداد (اسفند 1391)

6- پیش‌بینی تارخ خاتمه طرح:

برنامه اولیه زمانی فوق به علت مشکلات اجرایی با تاخیر مواجه گردیده، در برنامه اصلاحی پیش‌بینی گردیده است که مدت زمان اجرای طرح فولادسازی تا 60 ماه افزایش و نهایتا طرح در نیمه اول سال 1395 خاتمه و مقدمات راه‌اندازی آزمایشی آن شروع گردد و طرح احیای مستقیم طبق برنامه در نیمه اول سال 1396 راه‌اندازی آزمایشی آن شروع خواهد شد.

ب) طرح احداث نیروگاه (در دست اجرا):

براساس تصمیمات هیات مدیره شرکت، اجرای طرح نیروگاه در جوار کارخانه گندله‌سازی اردکان، در برنامه‌های شرکت قرار گرفته و پس از بررسی‌های لازم، قرارداد اجرای طرح با شرکت مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) منعقد شده است.

1- مشخصات طرح:

1-1) هدف از اجرای طرح مذکور تامین برق موردنیاز طرح‌های فولادسازی و محل اجرای طرح در جوار کارخانه گندله‌سازی اردکان می‌باشد

2-1) ظرفیت طرح: ظرفیت تولید اسمی 500 مگاوات

3-1) برنامه زمانی اجرای طرح: 36 ماه از تاریخ تنفیذ قرارداد

4-1) پیش‌بینی کل سرمایه‌گذاری طرح در قرارداد به مبلغ 265 میلیون یورو می‌باشد (معادل 13.698 میلیارد ریال)

5-1) در این طرح تا پایان سال 1394 معادل 12.244 میلیارد ریال هزینه شده است. ضمنا در صورت وجود برق مازاد پرمصرف و یا تعادل در مصرف آن، به استناد تصویب نامه هیات وزیران به شماره 16825/ت/33188 ه مورخ 8/4/1384 با عنوان «آیین‌نامه اجرایی شرایط و تضمین خرید برق» امکان عقد قرارداد بلندمدت فروش با توانیر و یا مدیریت فروش برق به قیمت‌های تضمینی وجود دارد.

ج) طرح توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی اردکان تا 4 میلیون تن در سال:

کارخانه گندله‌سازی اردکان هم‌اکنون با ظرفیت کامل (تولید 4/3 میلیون تن در سال) در حال تولید می‌باشد. با توجه به اجرای طرح‌های جدید احیای مستقیم و تولید آهن اسفنجی و توسعه واحدهای موجود در برنامه‌های آتی (شرکت‌های آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع) لذا افزایش تولید کارخانه گندله‌سازی موجود در برنامه‌های شرکت قرار گرفته است.

در این طرح مطالعات و بررسی‌های مقدماتی مهندسی مربوط به افزایش ظرفیت تجهیزات تکنولوژی خط تولید توسط شرکت کوبه استیل ژاپن انجام شده است.

مشخصات طرح:

1- افزایش ظرفیت تولید سالیانه                                 600 هزار تن

2- کل سرمایه‌گذاری                                               905 میلیارد ریال

سهم ارزی (جزئی از جمع کل سرمایه‌گذاری)                 7/15 میلیون یورو

3- برنامه زمانی اجرای طرح                                     شروع نیمه اول سال 1393 خاتمه سه ماهه سوم سال 1395

4- پیشرفت فیزیکی تا پایان سال 1394                       77/39 درصد

5- هزینه شده تا پایان سال 1394                              9 میلیارد ریال

هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح، با توجه به صورت وضعیت‌های پیمانکاران و خرید تجهیزات در سال 1395 محقق خواهد شد.

د) طرح تامین آب از محل اجرای شبکه فاضلاب شهرستان اردکان:

با توجه به نیاز آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد و محدودیت‌های شدید منطقه‌ای در تامین آب موردنیاز، مطابق مصوبه هیات مدیره محترم شرکت در قالب قرارداد منعقده فیمابین شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سازمان آب فاضلاب استان یزد (با نظارت سازمان آب و فاضلاب کشور) تفاهم گردید که سازمان مذکور در قبال اجرای شبکه فاضلاب شهر اردکان و احداث تاسیسات تصفیه فاضلاب توسط شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، اختیار استفاده از پساب آن به مدت حداقل 30 سال به شرکت واگذار نماید.

این قرارداد در نوع خود، اولین قرارداد عملیاتی از این بابت بوده و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با انتفاع از پساب تسویه شده فاضلاب، آب موردنیاز خود و برای مصرف در کارخانه فولاد و احیا را تامین کرده است.

مشخصات طرح تامین آب از محل اجرای شبکه فاضلاب شهرستان اردکان عبارت است از:

1- ظرفیت قابل بهره‌برداری از پساب تصفیه شده                        9/2 میلیون مترمکعب در سال

2- کل سرمایه‌گذاری                                               1.939 میلیارد ریال

3- سرمایه‌گذاری انجام شده تا 29/12/1394                1.184 میلیارد ریال

4- پیشرفت فیزیکی                                               09/75 درصد

5- برنامه زمانی دوران اجرای طرح                             48 ماه

6- تاریخ شروع طرح                                              نیمه دوم سال 1391

7- زمان بهره‌برداری                                               نیمه دوم سال 1395

پیشرفت فیزیکی در بخش‌های اصلی طرح به شرح ذیل می‌باشد:

1- طراحی و مهندسی                                             98 درصد

2- تامین و تدارک تجهیزات                                      60 درصد

3- عملیات ساختمانی                                             71 درصد

4- نصب تجهیزات                                                 10 درصد

توضیح آنکه: علاوه بر تامین آب مصرفی از طریق اجرای طرح مذکور، عملیات استفاده از آب استحصالی چند حلقه چاه نیز پیش‌بینی و اجرایی شده است.

ه) پیش‌بینی اجرای طرح آتی:

طرح احداث 2 واحد نورد به ظرفیت تولید سالیانه 1.100 هزار تن و سرمایه‌گذاری 2.390 میلیارد ریال در برنامه آتی شرکت می‌باشد. همچنین مقدمات مطالعه احداث یک واحد کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت 4 میلیون تن در سال در دست اجرا می‌باشد.

و) مشارکت در طرح‌های سایر شرکت‌ها:

1- شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه (سهامی خاص)

مقدمه: شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به منظور اجرای طرح تولید آهن و فولاد با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، در اجرای مصوبه مورخ 30/11/1391 هیات مدیره و مشارکت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تشکیل گردید.

هم‌اکنون سهامداران شرکت عبارتند از شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با 65 درصد سهام و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با 35 درصد سهام.

هزینه‌های انجام شده و پیشرفت فیزیکی تا پایان سال 1394

 

1- بخش نورد

7/3.352 میلیارد ریال

97 درصد

2- بخش فولادسازی

2/908 میلیارد ریال

14 درصد

جمع کل

9/4.260 میلیارد ریال

 

پیش‌بینی برنامه‌های اجرایی سال 1395:

1- تکمیل نصب ماشین‌آلات و تجهیزات بخش نورد و اجرای عملیات تست سرد و پیش راه‌اندازی و انجام عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری در نیمه اول سال 1395

2- اتمام طراحی و مهندسی تجهیزات و ماشین‌آلات: ساخت خارج بخش فولادسازی و تامین ماشین‌آلات و تجهیزات بخش خارجی

3- شروع عملیات فونداسیون و ساخت اسکلت فلزی سالن فولادسازی

2- مشارکت در شرکت تامین و انتقال آب خلیج‌فارس

مقدمه: در اجرای مصوبه مورخ 12/5/1392 هیات مدیره شرکت مقرر شد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با خرید 20 درصد سهام شرکت تامین و انتقال آب خلیج‌فارس جهت اجرای طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به صنایع معدنی جنوب شرق کشور مشارکت نماید.

سهامداران شرکت عبارتند از:

1- شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر                 73/32 درصد سهام

2- شرکت ملی مس ایران                             05/32 درصد سهام

3- شرکت معدنی و صنعتی چادرملو               36/21 درصد سهام

4- سایر سهامداران                                    86/13 درصد سهام

جمع                                                         100 درصد

سرمایه شرکت: شرکت در تاریخ 15/4/92 به شماره 440907 با سرمایه 3.000 میلیارد ریال ثبت و در حال افزایش سرمایه به مبلغ 4.500 میلیارد ریال می‌باشد.

مشخصات کلی طرح:

1- موقعیت جغرافیایی و محدوده اجرای طرح:

موقعیت طرح در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد واقع می‌باشد. طرح از قسمت غرب شهر بندرعباس، از محل تاسیسات آب شیرین کن در دست احداث (مجاور کشتی‌سازی) آغاز شده و در ادامه مسیر به سمت شمال پس از عبور از ارتفاعات شهرهای فین و حاجی‌آباد وارد دشت شده و به سمت مجتمع‌ معدنی و صنعتی گل گهر واقع در 50 کیلومتری جنوب غربی سیرجان و از آنجا به سمت معادن سرچشمه واقع در جنوب غرب شهر رفسنجان در استان کرمان حرکت می‌کند. در ادامه به مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو و مجتمع فولاد اردکان در استان یزد منتهی می‌شود.

2- هدف از اجرای طرح:

هدف عمده طرح انتقال آب نمک زدایی شده به میزان 16 مترمکعب در ثانیه توسط سه خط انتقال از خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور و تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال ؟؟؟؟

پروژه احداث تاسیسات آب شیرین کن (فاز صفر و یک):

1- هدف از اجرای پروژه                             تولید 550 هزار مترمکعب آب در روز

2- محل اجرای پروژه                                 بندرعباس

3- سرمایه‌گذاری پروژه                               506 میلیارد یورو

                                                            3.850 میلیارد ریال

4- تاریخ شروع عملیات اجرایی                     14/8/1393

5- مدت زمان اجرا                                    36 ماه

6- پایان عملیات اجرایی و تکمیل پروژه           15/8/1396

سایر مشارکت‌ها در اجای طرح‌ها:

1- مشارکت در اجرای طرح توسعه آهن و فولاد گل‌گهر جهت توید 5/1 میلیون تن آهن اسفنجی و 2 میلیون فولاد خام با خرید 10% سهام سرمایه شرکت 8.000 میلیارد ریال می‌باشد

2- مشارکت در اجرای طرح‌های شرکت کاوند نهان زمین با خرید 29 درصد سهام سرمایه شرکت 1.000 میلیارد ریال

3- مشارکت در اجرای طرح احداث کارخانه الکترود گرافیتی با خرید 17 درصد سهام شرکت نوین الکترود اردکان، سرمایه شرکت 2.000 میلیارد ریال و ظرفیت تولید سالیانه 30.000 تن.

 


شركت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی‌عام)

ترازنامه در تاریخ 29 اسفند 1394

دارایی‌ها

29/12/1394

29/12/1393

بدهی‌های و حقوق صاحبان سهام

29 /12/1394

29/12/1393

 

میلیون ریال

میلیون ریال

 

میلیون ریال

میلیون ریال

دارایی‌های جاری:

 

 

بدهی‌های جاری:

 

 

موجودی نقد

354.954

582.295

حساب‌ها و اسناد پرداختنی تجاری و غیرتجاری

12.702.237

؟؟؟؟

سرمایه‌گذاری‌های كوتاه‌مدت

0

80.000

مالیات بر درآمد پرداختنی

2.305.993

2.305.993

حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری

9.266.911

8.719.183

سود سهام پرداختنی

12.894.489

3.271.305

حساب‌های دریافتنی غیرتجاری

1.234.287

1.409.036

تسهیلات مالی دریافتنی

4.724.426

3.330.506

موجودی مواد و كالا

6.569.337

6.344.187

پیش‌دریافت‌ها

13.416

8.545

پیش‌پرداخت‌ها و سفارشات

1.032.873

1.011.200

 

 

 

جمع دارایی‌های جاری

18.458.362

18.145.901

جمع بدهی‌های جاری

33.640.661

21.171.249

دارایی‌های غیرجاری:

 

 

بدهی‌های غیرجاری:

 

 

سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت

8.138.681

6.367.471

تسهیلات مالی دریافتنی بلندمدت

1.500.000

1.528.488

دارایی‌های نامشهود

53.798

58.961

ذخیره مزایای پایان خدمت كاركنان

83.206

66.845

دارایی‌های ثابت مشهود

34.563.079

29.324.741

جمع بدهی‌های غیرجاری

1.583.206

1.595.333

سایر دارایی‌ها

555

2.026

جمع بدهی‌ها

35.223.867

22.766.582

جمع دارایی‌های غیرجاری

42.756.113

35.753.199

حقوق صاحبان سهام:

 

 

 

 

 

سرمایه

17.100.000

17.100.000

 

 

 

اندوخته قانونی

1.710.000

1.710.000

 

 

 

سود انباشته

7.180.608

؟؟؟؟

 

 

 

جمع حقوق صاحبان سهام

25.990.608

31.132.518

جمع دارایی‌ها

61.214.475

53.899.100

جمع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام

61.214.475

53.899.100

 

 

شركت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام)

صورت سود و زیان برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394

 

سال 1394

سال 1393

 

میلیون ریال

میلیون ریال

میلیون ریال

درآمد فروش کالا

 

15.138.875

24.805.814

بهای تمام شده کالای فروش رفته

 

(9.585.685)

(12.325.831)

سود ناخالص

 

5.553.190

12.479.983

هزینه‌های فروش، اداری و عمومی

 

(166.666)

(169.029)

خالص سایر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی

 

؟؟؟

650.706

سود عملیاتی

 

5.417.592

12.961.660

هزینه‌های مالی

 

-

(86)

خالص سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی

 

555.498

1.093.595

 

 

555.498

1.093.509

سود عملیات در حال تداوم قبل از مالیات

 

5.973.090

14.055.169

مالیات بر درآمد

 

-

-

سود خالص سال

 

5.973.090

14.055.169

سود پایه هر سهم (بر مبنای تعداد سهام موجود در تاریخ ترازنامه)

 

 

 

ناشی از عملیات در حال تداوم:

 

 

 

عملیاتی

 

317

758

غیرعملیاتی

 

42

64

سود پایه هر سهم  (LPS) ریال

 

349

822

تعداد سهام در تاریخ ترازنامه

 

17.100.000.000

17.100.000.000

 

 

گردش حساب سود انباشته

سود خالص سال

 

5.973.090

14.055.169

سود انباشته در ابتدای سال

12.322.518

 

16.871.541

تعدیلات سنواتی

-

 

(5.494.192)

سود انباشته ابتدای سال - تعدیل شده

12.322.518

 

11.377.349

سود سهام مصوب

؟؟؟؟

 

(12.600.000)

 

 

1.207.518

(1.222.651)

سود قابل تخصیص

 

7.180.608

12.832.518

اندوخته قانونی

 

-

(510.000)

سود انباشته در پایان سال

 

7.180.608

12.322.518

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام)

صورت جریان وجوه نقد

برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394

 

سال مالی منتهی به 29/12/1394

 

سال مالی منتهی به 29/12/1393

 

میلیون ریال

میلیون ریال

میلیون ریال

فعالیت‌های عملیاتی:

 

 

 

جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی

 

6.107.802

13.356.359

بازده سرمایه‌گذاری‌ها و سود پرداختی بابت تامین مالی:

 

 

 

سود دریافتی بابت سپرده‌های سرمایه‌گذاری و سایر اوراق بهادار

19.905

 

؟؟؟؟

سود سهام دریافتی

208.996

 

158.706

سود پرداختی بابت تسهیلات مالی

(1.144.663)

 

(1.019.983)

سود سهام پرداختی

(841.204)

 

(3.423.661)

جریان خالص (خروج) وجه نقد ناشی از بازده سرمایه‌گذاری‌ها و سود پرداختی بابت تامین مالی

 

(1.756.966)

(4.104.564)

مالیات بر درآمد:

 

 

 

مالیات بر درآمد پرداختی

 

850.000

(2.148.711)

فعالیت‌های سرمایه‌گذاری:

 

 

 

وجوه پرداختی بابت خرید دارایی‌های ثابت مشهود

(5.134.945)

 

(7.865.756)

وجوه پرداختی بابت تحصیل سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت

(68.107)

 

(1.625.870)

وجوه حاصل از بازخرید اوراق اجاره صکوک

80.000

 

-

وجوه پرداختی بابت خرید دارایی‌های نامشهود

-

 

(1.570)

وجوه حاصل از فروش دارایی‌های ثابت مشهود

2.966

 

251

جریان خالص (خروج) وجه نقد ناشی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری

 

(5.120.086)

(9.492.945)

جریان خالص (خروج) وجه نقد قبل از فعالیت‌های تامین مالی

 

(1.619.250)

(2.389.860)

فعالیت‌های تامین مالی:

 

 

 

وجوه حاصل از افزایش سرمایه

-

 

170.405

وجوه حاصل از انتشار اوراق سلف

806.231

 

-

دریافت تسهیلات مالی

5.150.000

 

5.050.000

بازپرداخت اصل تسهیلات مالی دریافتی

(4.586.173)

 

(4.908.910)

جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیت‌های تامین مالی

 

1.370.048

211.495

خالص (کاهش) در وجه نقد

 

(249.202)

(2.078.365)

مانده وجه نقد در ابتدای سال

 

582.295

2.690.896

تاثیر تغییر نرخ ارز

 

21.861

(30.236)

مانده وجه نقد در پایان سال

 

354.954

582.295

مبادلات غیرنقدی

 

2.533.715

6.572.343

 کد خبر : 29215 تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۴/۲۵ ساعت 9 : 11
منبع : پایگاه خبری معدن 24 بازدید : 6571


ردیفتیترتاریخ
1 ارتقاء ایمنی و بهره وری در معدن چادرملو با استفاده از سیستم کنترل هوشمند ۱۳۹۶ شنبه ۲۷ خرداد
2 تداوم افزایش تولید سنگ آهن در معدن چادرملو ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ خرداد
3 کمک 21 میلیارد ریال چادرملو و گل گهر به خانواده جانباختگان معدن زمستان یورت ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ خرداد
4 افزایش سرمایه چادرملو به 35 هزار میلیارد ریال ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ ارديبهشت
5 تقدیر شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از مدیران چادرملو ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ ارديبهشت
6 توسعه آهن اسفنجی در 8 طرح استانی باید جایگزین فولاد سازی ها شود/بازده اقتصادی چادرملو 4 برابر فولاد مبارکه است ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۱ ارديبهشت
7 توسعه آهن اسفنجی در 8 طرح استانی باید جایگزین فولاد سازی ها شود/بازده اقتصادی چادرملو 4 برابر فولاد مبارکه است ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۱ ارديبهشت
8 تولید کنسانتره سنگ آهن در سال 95 به 32 میلیون تن رسید/چادرملو فولاد ساز بزرگ می شود ۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت
9 كمك 650 میلیون ریالی چادرملو به كتابخانه نابینایان یزد ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين
10 قیمت سنگ آهن در ایران بسیار پایین تراز قیمت جهانی است ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ فروردين
11 کسب رتبه نخست جشنواره برترین های بازار پول و سرمایه توسط چادرملو ۱۳۹۵ شنبه ۱۴ اسفند
12 فولاد یزد تولید کننده سه میلیون تن کنسانتره سنگ آهن می شود/مسیر توزیع سنگ آهن گلگهر و چادرملو باید تغییر کند/دولت در تولید 55 میلیون تن فولاد ثروت سوزی می کند ۱۳۹۵ پنج شنبه ۵ اسفند
13 فولاد یزد تولید کننده سه میلیون تن کنسانتره سنگ آهن می شود/مسیر توزیع سنگ آهن گلگهر و چادرملو باید تغییر کند/دولت در تولید 55 میلیون تن فولاد ثروت سوزی می کند ۱۳۹۵ پنج شنبه ۵ اسفند
14 ماده 54 قانون برنامه ششم، توهین به بخش معدن است ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ بهمن
15 پیشبینی اوضاع چادرملو در سال 96 ۱۳۹۵ جمعه ۲۹ بهمن
16 تعدیل مثبت «کچاد» وابسته به «فخوز» ۱۳۹۵ جمعه ۲۲ بهمن
17 چادرملو از طرحهای فولادی خود رونمایی می کند/تعدیل مثبت 6 درصدی غول سنگ آهنی در سال 95 ۱۳۹۵ سه شنبه ۵ بهمن
18 چادرملو از طرحهای فولادی خود رونمایی می کند/تعدیل مثبت 6 درصدی غول سنگ آهنی در سال 95 ۱۳۹۵ سه شنبه ۵ بهمن
19 4 میلیون و 500 هزارتن سنگ آهن دانه بندی تولید شد ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي
20 تنویر یا تشکیک افکار عمومی ؟ ۱۳۹۵ شنبه ۲۵ دي
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
محرک های کلید در افزایش قیمت سنگ آهن معدن 24: مارك موبیوس در مصاحبه با شبكه بلومبرگ اعلام كرد كه مصرف سنگ آهن در چین در نتیجه سیاست بازسا...
کاهش تراز تجاری سنگ آهن و فولاد و نکته کلیدی معدن 24: از ابتدای سال ۱۳۹۶ صادرات در هر دو بخش فولاد و سنگ آهن بتدریج در حال کاهش است و اگر این کاه...
سهم ناچیز ایران بازار کنسانتره کرومیت جهان معدن 24: ایران با دارا بودن معادن ، بسیار خوب و ذخایر ارزش مند كرومیت هیچ سهمی در بازار ٤ میلیون ...
تصویب 170 میلیارد تومان تسهیلات در بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد معدن 24: دولت یازدهم در آغاز شروع به کار خود چالش‌های شدیدی در حوزه اقتصادی داشت؛ مسائلی مثل تحریم و...
تصمیم شکننده چین برای بازار فولاد معدن 24: مقاله ای را طی دو روز اخیر در یکی از سایت های معتبر بین المللی در مورد تصمیم های اقتصادی چ...
آرشیو
فولاد مبارکه در سال 95 چقدر سود داد؟ معدن 24: فولاد مبارکه اصفهان در دوره 12 ماهه منتهی به 95/12/30 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 270 ریا...
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟