امــروز : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ فروردين

Today : 2017 / 22 / 3 Wednesday

$('#dateScroll').cycle({ fx: 'scrollVert', timeout: 300 });
ثبت نام تبلیغات در معدن 24 ارتباط با معدن 24 درباره ما
چگونه از بحران بازار سنگ آهن خارج شویم؟


چگونه از بحران بازار سنگ آهن خارج شویم؟

معدن24: با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی مسیر تحقق رفع تحریم ها سرعت بیشتری به خود گرفت، هر چند تا زمان برداشته شدن کلیه تحریم های تجاری- نفتی و عملیاتی شدن گشایش اعتبارات اسنادی و مبادله ضمانت نامه های بانکی هنوز صبر و شکیبایی نیاز است و نمی توان انتظار داشت یک شبه کلیه تحریم هایی که ظرف مدت بیش از 10 سال اجرایی شده اند، برداشته شود.

همیشه مسیر ساخت، از تخریب دشوارتر و پر هزینه تر است.

با توجه به  اجرای زمان بندی رفع تحریم ها توسط دولت های غربی، بهتر است دوران پسا تحریم را به سه فاز زمان بندی شده دوران آغاز، دوران فرصت و دوران شکوفایی تقسیم بندی کینم.

در دوران آغاز که نیاز به یک بازه زمانی 3 تا 6  ماهه است نسبت به شناسایی دقیق تحریم ها و اولویت بندی رفع آنها  اقدام می شود.
در دوران فرصت نسبت به رفع اثر سو تحریم ها و فرصت سازی اقدام خواهد شد که نیاز به یک بازه زمانی 6  ماهه تا یک ساله دارد. در همین دوران است که مقوله جذب سرمایه گذار خارجی از فاز مذاکره به فاز اجرا نزدیک می شود.

در دوران شکوفایی تاثیر شگرف رفع تحریم ها در توسعه اقتصادی کشور به عینه مشاهده خواهد شد که در یک بازه زمانی یک تا 2 ساله عملیاتی خواهد شد.

در این دوران دولت موفق خواهد شد با افزایش صادرات، جذب سرمایه گذار خارجی و تک نرخی کردن ارز، نه تنها سرمایه ایرانیان خارج از کشور را جذب بلکه حدود 20 میلیارد دلار سرمایه ارزی راکد مردم بصورت اسکناس را از منازل به چرخه اقتصادی تزریق کند.

متاسفانه یکی از هزینه هایی که می بایست جهت برون رفت اقتصاد در دوران آغاز پسا تحریم پرداخت شود تضعیف ریال است. کاری که در طول یک سال گذشته چین و قبل از آن ژاپن، روسیه و اوکراین جهت توسعه صادرات فولاد و سال گذشته استرالیا جهت توسعه صادرات مواد معدنی (سنگ آهن ، مس و زغال سنگ) انجام داده اند و اکنون نوبت به کشور برزیل می رسد تا جهت حمایت از صادرات سنگ آهن خود یک بار دیگر این حربه را بکار برد تا رقیبان بزرگ خود بویژه استرالیا را به زانو در آورد.

برزیل بزرگترین صادرکننده سنگ آهن و غلات دنیا است که 5 قلم از اقلام صادراتی اصلی آن به ترتیب شامل سنگ آهن به میزان 33.4 میلیارد دلار، دانه سویا به میزان 23 میلیارد دلار، نفت خام به میزان 13.2 میلیارد دلار، شکر خام به میزان 12.4 میلیارد دلار و فروش اجاره کشتی های مخصوص بویژه واله مکس های 400 هزار تنی برای حمل سنگ آهن به میزان 7.85 میلیارد دلار می شود.

همانطور که ملاحظه می شود مجموع ردیفهای یک و 5 که در رابطه با صنعت تولید، صادرات و حمل دریایی سنگ آهن است 46 درصد از صادرات برزیل را شامل شده و سالیانه  41.25 میلیارد دلار نصیب برزیل می کند.

شرکت برزیلی واله که بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن جهان است در دهم اکتبر 2015 (18 مهر 94) گزارش داد که بالاخره توانسته است گوی سبقت را از رقیب قدرتمند استرالیایی خود ریو تنتو که لقب ارزان ترین تولیدکننده سنگ آهن جهان را یدک می کشید برباید.

واله گزارش داد در مدت زمان 9  ماهه از ژانویه تا پایان ماه سپتامبر 2015 توانسته است هزینه تولید هر تن سنگ آهن خود بدون احتساب حقوق دولتی را از  53.40 ریل برزیل (18.30 دلار آمریکا) فوب بنادر برزیل به 48.70 ریل برزیل(15.80 دلار آمریکا) برساند.

به عبارت دیگر واله ظرف یک بازه زمانی 9 ماهه توانسته است هزینه تولید خود را 14 درصد کاهش دهد که 9 درصد از این کاهش به علت اتخاذ سیاست انقباضی جهت کاهش هزینه ها و 5 درصد مابقی به کمک بانک مرکزی برزیل جهت کاهش نرخ برابری ریل برزیل به دلار آمریکا بازمیگردد که در 3 ماهه اول سال 2015 برابر با 2.87 بوده و سپس به عدد 3.07 در 3 ماهه دوم و نهایتاً 3.96 در 3 ماهه سوم سال جاری میلادی رسیده است.
بنابراین در صورتیکه ما نیز بخواهیم به رکود حاصله در صادرات مواد معدنی ایران به علت افت جهانی قیمت ها خاتمه دهیم، چاره ایی نداریم جز اینکه همزمان با کاهش هزینه های تمام شده، از راهکار تضعیف (Devaluate) ریال اقدام کنیم.

کاری که بانک مرکزی می بایستی در بازه زمانی 3 تا 6 ماهه آغاز پسا تحریم با کاهش 5 الی 10 درصد ریال در برابر دلار آمریکا و یورو اقدام کند.

*کیوان جعفری طهرانی
مسئول امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایرانکد خبر : 25114 تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۷/۲۰ ساعت 17 : 13
منبع : پایگاه تحلیلی خبری معدن24 بازدید : 4444


ردیفتیترتاریخ
1 جزییات نخستین طرح کنسانتره سنگ آهن کم عیار هماتیتی در جلال آباد/ورودی عیار 32 درصد و خروجی کنسانتره 66.5 ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند
2 سناریوی جدید خروج از بورس کالا این بار در انجمن کارفرمایی کلید خورد ۱۳۹۵ يکشنبه ۸ اسفند
3 ۲ مسیر دولت برای خروج از رکود از زبان نوبخت ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ بهمن
4 خروج بخشی از سلول های قدیمی ایرالکو ۱۳۹۵ جمعه ۳ دي
5 اولین گام برای خروج 17.5 میلیون تن کنسانتره و گندله با بهره برداری ازیک خط ریلی در سنگان ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي
6 قانون خروج غیرتورمی از رکود هم چاره‌ساز مسکن نشد ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ آذر
7 گام های آهسته اقتصاد برای خروج از رکود/ تنور تولید گرم می شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۱ آبان
8 محسنی اژه ای: ۱۶ نفر از عوامل مرتبط با فساد بانک ملت ممنوع الخروج شدند ۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
9 نشانه‌های عفونت کلیه ۱۳۹۵ سه شنبه ۶ مهر
10 ابزارهای تامین مالی بورس کالا در خدمت خروج صنعت فولاد از رکود ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ شهريور
11 تشریح برنامه جدید شرکت ملی مس روسیه ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ شهريور
12 فولاد دامغان با تکنولوژیSL/ RN راه اندازی می شود ۱۳۹۵ سه شنبه ۲ شهريور
13 خروج از اتحادیه اروپا چه بلایی سر انگلیس می آورد؟ ۱۳۹۵ سه شنبه ۸ تير
14 خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قیمت و آژیر قرمز برای سهام غول های معدنی دنیا ۱۳۹۵ جمعه ۴ تير
15 مس در بورس کالا بیش از ۶٠٠ تومان افت کرد/ خروج فلز سرخ از کانال ١٧ هزار تومان ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ فروردين
16 برنامه یک میلیون صادرات ذوب اهن اصفهان در سال 95/خروج بزرگترین نورد ساز کشور از ضرردهی ۱۳۹۵ شنبه ۲۱ فروردين
17 از جلسه سنگ آهنی ها برای خروج از بحران بازار تا پایان ذخیره معدن سرب وروی انگوران ۱۳۹۴ شنبه ۲۲ اسفند
18 از جلسه سنگ آهنی ها برای خروج از بحران بازار تا پایان ذخیره معدن سرب وروی انگوران ۱۳۹۴ شنبه ۲۲ اسفند
19 نسخه انجمن فولاد برای خروج از رکود محقق شد/ پایان خواب بازار فولاد در سال 95 ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفند
20 رشد 50 درصدی صادرات سنگ آهن در بهمن ماه/ 11 میلیون و 691 هزار تن رکورد خروج سنگ آهن ایران در 11 ماه 94 ۱۳۹۴ شنبه ۱۵ اسفند
12


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

معدن24 به آدرس ایمیل Info@madan24.com آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات کاربران درباره کلیه مسایل معدنی و صنعتی است.
در معدن ، طرحی نو دراندازیم معدن 24: یکسال دیگر سپری شد و به رقم هیاهوهای بسیار در مورد جذابیت بخش معدن برای سرمایه گذاری خارجی ...
زخم های صنعت فولاد معدن 24: كمتر صنعتی در ایران به اندازه صنعت فولاد از سیاست‌گذاری و سوءمدیریت زخم خورده است.
پیام رییس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر معدن 24: دهه فجر انقلاب اسلامی،‌ با نام و یاد امام راحل - بنیانگذار نظام اسلامی- عجین شده و مفهوم می...
کلید جذب سرمایه گذاری خارجی در معدن کجاست؟ معدن 24: توافق برجام باعث افزایش رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی در ماه های اخیر به کشور شده است. یک ا...
تدبیر، مانع خام‌فروشی می‌شود معدن 24: در سال گذشته با تصمیم هیئت دولت، ابتدا باید محصولات مختلف، به‌خصوص مواد خام معدنی، سه نوبت ...
آرشیو
تقسیم 350 ریال سود نقدی از سوی چادرملو معدن 24: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اکثر سهامداران شرکت برگزار شد.
کالسیمین در مسیر تولید اقتصادی‌تر قرارگرفت معدن 24:‌مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت کالسیمین با حضور اکثریت صاحبان سهام این شرکت برگزار...
نماد نام شرکت قیمت تغییراتآدرس پست الکترونیک خود را در زیر وارد نمائید
 
پس از ارسال ایمیل به سایت معدن 24 ایمیلی برای شما جهت تائید ارسال می شود پس از تائید اخبار را از طریق ایمیل دریافت خواهید نمود
شماره همراه خود را در کادر زیر وارد نمائید
پس از عضویت در خبرنامه پیامکی ، اخبار جدید سایت در گروه مورد علاقه شما برایتان روزانه ارسال خواهد شد
 
$(function() { $('#nerkh').cycle({ fx: 'scrollHorz',
          speed: 3000, timeout: 6000, delay: 6000,prev:'#prev3', next: '#next3', pager: '#Snav',
          before: function() { $('#caption').html(this.alt); } }); }); 
آیا سرمایه گذاری مشترک ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاران خارجی نتیجه مطلوب خواهد داشت؟