معدن24 گزارش می دهد:
پایان خواب زمستانی فولاد در سال 95 ؟/ پیش بینی سنگ آهن 53 دلاری در سال 2016

معدن24: کارشناسان معتقدند تولید فولاد در سال 2016 اگر کاهش نیابد افزایش را هم تجربه نخواهد کرد.

تحلیلگران دو دلیل اساسی این امر را افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا و کاهش تولید فولاد چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده این کالا مطرح می‌کنند.

چین در برنامه تولید فولاد خود در نظر دارد شرکت های تولیدکننده زیر 1.5 میلیون تن را تعطیل کند.

این کشور که دارای معادن کوچک زیادی بوده کارخانه های خود را در کنار معادن مستقر کرده بوده اما الان بر اساس سیاست های جدید از جمله جلوگیری از تولید آلاینده ها تصمیم به تعطیلی این کارخانه ها گرفته و تولید فولاد خود را کاهش داده است.

بر همین اساس در سال 2015 اکثر تولیدکنندگان بزرگ جهان کاهش تولید فولاد را تجربه کردند. آمریکا تولید این محصول را از 88 تن به 78 تن طی یک سال کاهش داد.

برزیل نیز تولید خود را در سال 2015 کاهش داده و در نظر دراد این روند را در سال 2016 ادامه دهد.

اما در این میان هند تنها کشوری است که به رغم داشتن معادن کوچک همانند چین تولید خود را از 84.5 به 87 میلیون تن افزایش داده است.

فولادسازان ایرانی نیز همانند دنیا با کاهش تولید موجه‌اند این شرکت‌ها علاوه بر متاثر شدن از بازارهای جهانی با رکود جدی داخلی نیز همراه هستند.

فولاد مبارکه و خوزستان در داخل وابسته به بازار مسکنی هستند که حداقل طی چهار سال گذشته نه تنها با رکود مواجه بود بلکه افت شدید قیمت‌ها را تجربه کرده و به نوعی ساخت و ساز در کشور کاملا تعطیل بوده است.

بنابر اعتقاد کارشناسان رونق اقتصادی کشور در سال 95 رخ خواهد داد اما بازار مسکن که تقریبا آخرین بازاری است که به رشد خواهد رسید.

در خوشبینانه‌ترین حالت‌  زمستان 95 به آرامی از رکود خارج خواهد شد و به عبارتی می‌توان گفت: بازار مسکن سال 95 را نیز در خواب به سر خواهد برد.بنابراین به نظر می‌رسد فولادسازان در بازار داخلی با اقبال چندانی مواجه نباشند.

یادآوری می‌شود تولید جهانی فولاد تا سال 2013 با رشد همراه بود و تا آن زمان ایران رتبه 15 جهان را با تولید 4.15 میلیون تن تولید فولاد داشت. اما به گفته مدیران انجمن فولاد ایران در حال حاضر ایران در جایگاه چهاردهم قرار داد. بر اساس آمارها در 9 ماهه اول امسال کل تولید فولاد خام کشور معادل 12 مییلون و 600 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 93 هیچ تغییری نداشته است.بر همین اساس تولید کل محصولات فولادی در 9 ماهه اول امسال معادل 11 میلیون و 800 هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که 13 میلیون تن بوده 9 درصد کاهش داشته است.

در همین راستا میزان تولید تیرآهن 28 درصدی، ورق 13 درصد و سایر محصولات 60 درصد کاهش داشته. این در حالی است که میلگرد شاخه و کلاف 12 درصد افزایش داشته است.

از طرفی در بخش واردات، ورق 123 درصد و میلگرد 39 درصد افزایش داشته است اما سایر محصولات با کاهش 15 درصدی واردات همراه بوده‌اند.

(سایر محصولات شامل نبشی و ...) همچنین واردات تیرآهن نیز 70 درصد کاهش داشته است.

نکته مهم

بالا بودن بهای تمام شده تولید ورق در ایران و همچنین کاهش قیمت‌های جهانی به ویژه چین (دامپینگ) از دلایل افزایش واردات این محصولات است.

این امر باعث شده حتی قیمت‌های واردات با تعرفه 15 درصدی و ارز متقاضی از واردات پارسال ارزان‌تر باشد. بر این اساس در حالی که 86 درصد افزایش واردات محصولات فولادی در کشور داشته‌ایم، در واردات فولاد خام 42 درصد کاهش را تجربه کرده‌ایم.

2016 منفی برای سنگ آهنی ها

بنابراین گزارش به نظر می‌رسد سنگ‌آهنی‌ها که نیز به عنوان صنعت پایین‌دستی فولاد به تبعیت از شرایط مزبورسال 2016 پررونقی را تجربه نکنند.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود که قیمت سنگ‌آهن در سال 2016 با کاهش همراه باشد.بررسی‌های کارشناسی و اکتشافات انجام شده نشان می‌دهد که ایران از نظر ذخایر قطعی سنگ‌آهن در رتبه یازدهم جهانی قرار دارد.بر اساس اکتشافاتی که تاکنون در کمتر از 8 درصد مساحت جغرافیایی کشور انجام شده است.

حدود 6.4  میلیارد تن ذخیره زمین‌شناسی برآورد شده و با برنامه‌های جدید اکتشافی در دست انجام امکان افزایش ذخایر سنگ‌آهن کشور وجود دارد.

رتبه‌بندی 11 کشور اول جهان به لحاظ ذخایر سنگ‌آهن به این قرار است:

ذخایر قطعی سنگ‌آهن در جهان حدود 170 میلیارد تن برآورد شده و ایران با داشتن 5.2 میلیارد تن ذخیره قطعی (موجود) سنگ‌آهن 1.4 درصد ذخیره جهان را در اختیار دارد.در حال حاضر 3 حوزه معدنی بزرگ‌ در کشور شناسایی شده که توسط شرکت‌های بزرگ معدنی در حال بهره‌برداری بوده و عمده تولید کشور را انجام می‌دهد.

تعداد معادل فعال کوچک و بزرگ سنگ‌آهن در کشور نیز در مجموع 165 واحد است.

در مجموع 62 میلیون تن سنگ‌آهن در کشور جهت تولید محصولات دانه‌بندی و کنسانتره استخراج می‌شود که بخشی از آن صرف کارخانه‌های داخلی (برای تولید 15 مییلون تن شمش فولاد) می‌شود و بخشی به صورت دانه‌بندی شده صادرات می‌شود.

در حال حاضر میزان تولید سالانه سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره حدود 42 میلیون تن برآورد می‌شود و در صورتی که طرح‌های 7 گانه فولاد استانی راه‌‌اندازی شود، مصرف سنگ‌آهن نیز افزایش می‌یابد.

تحلیل بهای تمام شده تولید هر تن سنگ آهن

بهای تمام شده هر تن سنگ آهن از زمان استخراج تا تحویل در بندر عباس بسته به ماهیت معادن به طور میانگین رو به بالا حدود 23 دلار برای عیار 62 است که حدود 4 تا 5 دلار از این رقم به واسطه حمل و نقل ایجاد می شود.

بهای تمام شده سنگ آهن گل گهر بدون در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل بین 24 تا 25 دلار و با هزینه حمل و نقل معادل 29 دلار است.

در حالی که هزینه حمل و نقل یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت تمام شده در سنگ آهن ایران است کشور های بزرگ دنیا راهکارهای جدیدی را برای کاهش هزینه های حمل و نقل خود اندیشیده اند از جمله حمل با کشتی های با تناژ بالا در حدود 600 هزار تن که تاثیر چشمگیری بر کاهش هزینه های حمل و نقل و در نهایت کاهش بهای تمام شده داشته است.

و اما پس از 2016

کارشناسان معتقدند رشد صنعت فولاد و سنگ آهن از سال 2017 به بعد گام به گام و کند آغاز می شود .بر اساس اعتقاد آنها طبق سنوات گذشته رشد این صنعت از زمان رکود حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد اما از آنجا که فولاد کالایی استراتژیک محسوب می شود دولت ها به ایجاد رونق در این حوزه کمک های جدی تری می کنند . دو سال پیش مصرف فولاد کشورسالانه 24 میلیون تن بود که در حال حاضر به کمتر از 15 میلیون تن رسیده اما با توجه به طرح‌های مختلف فولادی بخش دولتی و خصوصی، در دو سال آینده مصرف فولاد کشور به 18 میلیون تن و در سال های بعد از آن به بیش از 24 میلیون تن خواهد رسید بنابر این واحدها تولیدی فولاد، نیاز به مواد اولیه کنسانتره و گندله سنگ‌آهن پیدا خواهند کرد وپیش بینی میشود به همین دلیل تولید سنگ آهن با رشد تولید همراه باشد.

از این رو، انجام اکتشافات گسترده در سطح کشور برای شناسایی معادن سنگ‌آهن ضروری است تا در نتیجه زنجیره تولید فولاد در همه بخش‌ها به صورت متوازن توسعه یابد.

نمودار قیمت جهانی سنگ آهن از سال 2014 تا 2016

 

پیش بینی قیمت سنگ آهن تا سال 2021

براساس پیش بینی صورت گرفته از سوی موسسه متال بولتن، متوسط قیمت سنگ آهن در سال 2021 حدود 56.7 دلار خواهد بود.

این موسسه همچنین پیش بینی کرده که در بین سال های 2016 تا 2021 تنها در سال 2020 قیمت 59 دلار که بیش ترین نرخ در این سال ها محسوب می شود اتفاق بیافتد.

متال بولتن همچنین در گزارش خود اعلام کرده که پیش بینی می شود در سه ماهه اول سال 2016 بهای متوسط هر تن سنگ اهن 53 دلار و 60 سنت شود.علاوه بر این پیش بینی های کارشناسان متال بولتن نشان می دهد در سه ماهه دوم، سوم و چهارم متوسط بهای هر تن سنگ اهن به 53.5 دلار، 53 دلار و 54 دلار برسد.

این موسسه همچنین برای سال های 2017، 2018 و 2019 پیش بینی قیمت های 51.9 دلار، 53.4 دلار و 56.7 دلار را داشته است.

به عبارت دیگر به اعتقاد این موسسه، جهان از سال 2017 تا 2020 صعود قیمت های سنگ آهن را مشاهده خواهد کرد.متال بولتن پیش از این پیش بینی کرده بود بهای متوسط هر تن سنگ آهن در سه ماهه پایانی سال 2015 52.2 دلار در هر تن باشد.

گفتنی است، پیش از این و در اواسط اکتبر 2015 متال بولتن پیش بینی کرده بود بهای سنگ آهن در سه ماهه سوم به 52.2 دلار در هر تن برسد.

بانک سرمایه گذاری کانادایی RBC که بخشی از Royal Bank این کشور است نیز در پیش بینی های قبلی خود قیمت سنگ آهن برای سه ماهه سوم 2015 را 50 دلار پیش بینی کرده بود.

این موسسه مالی قیمت 50 دلار را تا پایان سال 2016 تثبیت کرده و برای سال های 2017، 2018 و 2019 به ترتیب نرخ های 55 دلار، 60 دلار و 65 دلار را پیش بینی کرده است.

همچنین شرکت سوئیسی UBS که ارائه دهنده خدمات مالی است نیز در دهه اول اکتبر 2015 پیش بینی خود از قیمت های سنگ آهن را 53 دلار در سه ماهه پایانی اعلام کرد.

این موسسه نیز همچون متال بولتن معتقد است بازارهای بین المللی در 2020 شاهد به اوج رسیدن قیمت ها خواهند بود بگونه ای که بهای متوسط هر تن سنگ آهن در آن زمان به 62 دلار خواهد رسید اما در سال 2021 روند نزولی مجددا آغاز می شود.

در زیر پیش بینی برخی موسسات مالی پیرامون قیمت های سنگ اهن در سال های آتی به نمایش گذاشته شده است.

نمودار پیش بینی روند قیمت سنگ آهن تا 2021