پیش بینی قیمت باریت در سال 2016

حدود 40.21 درصد از تولیدات جهانی باریت از سوی چین صورت می گیرد و پس از آن هند، مراکش و آمریکا، ایران و قزاقستان قرار دارند.

به گزارش معدن24، چین و هند به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان باریت همچنان به تولید ادامه خواهند داد و جزو کشورهای تاثیرگذار بر روی قیمت ها خواهند بود.

در اتحادیه اروپا، آلمان و انگلستان عمده ترین تولیدکنندگان باریت این ناحیه محسوب می شوند.

با توجه به عمده مصرف این ماده معدنی در صنایع نفت و گاز، افزایش یا کاهش در تولید این محصولات، یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر تقاضای باریت است.
در عین حال پروژه های زیادی در حوزه اکتشاف و استخراج باریت در کل دنیا در حال انجام است که می تواند سبب افزایش ذخایر و بعضا عرضه در بازار این ماده معدنی شود.

با توجه به افزایش تقاضا برای نفت و گاز و راه اندازی هزاران چاه جدید (هر ساله)، تقاضا برای باریت افزایش یافته و قیمت این ماده معدنی همچنان صعودی خواهد بود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند جهان در سال های آتی کمبود باریت را تجربه خواهد کرد چراکه عوامل زیادی منجر به افزایش تقاضا برای گاز طبیعی خواهد شد و این مساله ای مهم است از اینرو بسیاری از دولت ها همچون آمریکا باریت را به عنوان ماده معدنی استراتژیک و حیاتی معرفی کرده اند.

برای مثال افزایش صادرات گاز به مکزیک و گسترش عمده مصرف گاز در چین سبب خواهد شد تقاضا برای حفاری چاه های نفت و گاز افزایش یابد.

بسیاری از کشورها شاهد افزایش فعالیت های حفاری و اکتشافی در حوزه باریت شده اند و این موضوع می تواند افزایش قیمت ها را سبب شود.

حفظ تولید پایدار گاز و پاسخگویی به تقاضای مورد نیاز به دلیل حذف زودهنگام نیروگاه ها و جایگزینی گاز طبیعی بجای آن سبب شده است پیش بینی شود شاهد افزایش تقاضا برای باریت حفاری باشیم.

همانگونه که پیش بینی می شد افزایش تقاضای نفت و گاز سبب رشد حفاری چاه های نفت و گاز در طول سال گذشته شد که البته این موضوع سبب کاهش چشمگیر قیمت این دو ماده شده است.

چین در سال 2014 معادل 4 میلیون و 100 هزار تن از 9 میلیون و260 هزار تن کل تولید باریت را تولید کرد که البته براساس آمار سازمان زمین شناسی آمریکا که در سال جاری میلادی منتشر شده برای سال 2014، چین حدود 3 میلیون تن باریت تولید کرده است.

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS) تولید باریت چین در سال 2015 نیز بدون تغییر نسبت به سال 2014 حدود 3 میلیون تن اعلام شده و تولید کل جهان در این سال 8 میلیون و 250 هزار تن عنوان شده است.

مصرف داخلی باریت چین براساس گزارش ها، یک میلیون و 400 هزار تن است.

در آمریکا در سال 2014 شاهد افزایش تولید شیل نفتی و به تبع آن افزایش تعداد چاه های نفت و گاز بودیم البته در سال 2015 و با افت بی سابقه قیمت نفت و گاز تاحدودی تقاضا نیز کاهش یافت.

این کشور در مجموع در سال 2014 و 2015 به ترتیب 663 هزار تن و 700 هزار تن تولید باریت داشته و مابقی را از طریق واردات تامین کرده است.

گفتنی است، واردات باریت آمریکا در سال 2014 حدود 2 میلیون و 700 هزار تن بود و در سال 2015 به یک میلیون و 800 هزار تن رسید.

گفتنی است، پس از چین، هند و مراکش سال گذشته در راس تولیدکنندگان باریت دنیا بودند که تولید هر دو کشور 900 هزار تن بوده است هرچند که هر دو این کشورها در سال 2014 تولیدات بیشتری را ثبت کرده بودند.

تولید باریت هند در سال 2014 حدود یک میلیون و 140 هزار تن و مراکش حدود یک میلیون و 400 هزار تن بود.

باید دید در سال جاری نیز تقاضای نفت و گاز به روند سال 2014 باز خواهد گشت یا به دلیل کند شدن رشد اقتصادی اقتصادهای برتر دنیا و کاهش چشمگیر قیمت نفت و گاز و سایر فلزات و موادمعدنی و بعضا تولیدات صنعتی و معدنی، تقاضا برای سوخت های فسیلی کم خواهد شد.

اگر شاهد تداوم این روند رکودی در کل دنیا باشیم می توان پیش بینی کرد باوجود خوشبینی نسبت به افزایش تقاضای باریت برای حفر چاه های جدید، باید شاهد کاهش بیش از پیش تقاضای این ماده معدنی بود.

براساس گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا ایران که جزو 10 تولیدکننده برتر باریت جهان است در سال 2014 حدود 300 هزار تن باریت تولید شد در حالی که در سال 2013 حدود 270 هزار تن ثبت شده بود.

این سازمان تولید باریت ایران را در سال 2015 بدون تغیر و 300 هزار تن اعلام کرده و میزان ذخایر این ماده معدنی را در کشور 24 میلیون تن اعلام کرده است.

گفتنی است، براساس آمار این سازمان بیشترین ذخیره باریت در چین وجود دارد که به 100 میلیون تن می رسد.

بعد از چین نیز قزاقستان قرار دارد که ذخایر باریت آن به 85 میلیون تن می رسد.

درمجموع نیز 380 میلیون تن باریت در کل دنیا شناسایی شده است.

جدول زیر میزان تولید و نیز ذخایر شناسایی شده باریت را در جهان برای 10 تولیدکننده باریت جهان نشان می دهد.

این گزارش می افزاید، در ایران تقاضا برای باریت وجود دارد چراکه رفع تحریم ها و افزایش توان تولید نفت سبب افزایش تقاضا برای حفر چاه های جدید شده است.

با این وجود، به دلیل نبود نقدینگی و بدهی شرکت های نفتی به تولیدکنندگان پودر، خرید مواد اولیه نیز به صورت محدود صورت می گیرد.

برای صادرات نیز تجار به دنبال تثبیت قیمت ها هستند و به اعتقاد فعالان بازار این ماده معدنی در اوایل سال آینده رشد قیمت صورت خواهد گرفت البته ترس از کاهش قیمت دلار و تقاضای خارجی سبب شده تجار باریت نیز تعلل کنند.

 

*مائده صالح

منتشر شده توسط پایگاه تحلیلی خبری معدن24 در تاریخ ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۱ بهمن
کدخبر:27078منبع:پایگاه تحلیلی خبری معدن24تاریخ انتشار:۱۳۹۴ بيست و يکم بهمنلینک خبر: http://www.madan24.com/Pages/News-27078.aspx