قیمت سنگ آهن از مرز 50 دلار گذشت/ 4 دلیل افزایش قیمت ها در بازار

بهای سنگ آهن این هفته نیز نظیر هفته گذشته به روند صعودی خود ادامه می دهد و در مدت دو روز حدود4 دلار به قیمت هر تن از این ماده معدنی افزوده شد.

به گزارش معدن24، امروز بهای سنگ آهن در کشورهای استرالیا، برزیل، هند، روسیه، آفریقای جنوبی و نیز ایران رشد سه دلاری را به ثبت رساند.
هر تن سنگ آهن پی بی فاین استرالیا با عیار 61.5 درصد در بنادر چین امروز 50 دلار و 70 سنت شد و هر تن سنگ اهن فاین 62 درصد هند در بنادر این کشور 43.8 دلار در هر تن بود.

در ایران نیز بهای هر تن سنگ آهن هماتیت و مگنتیت با عیار 62 درصد در بندرعباس به ترتیب 31.2 دلار و 31.5 دلار شده است.

به گزارش ماینینگ بولتن، بهای سنگ آهن هفته گذشته و با آغاز بکار بازارهای چین و بازگشت تجار و تولیدکنندگان به بازار بعد از تعطیلات عید شکوفه ها، درمجموع رشد 11 درصدی را به ثبت رساند.

بهای سنگ آهن که هفته گذشته در آستانه اصلاح سطح قیمتی 50 دلار در هر تن بود با شروع هفته جاری به مرز این عدد نزدیک و امروز این سطح قیمتی را شکست.

بهای هر تن سنگ آهن 62 درصد که در روز جمعه به 48 دلار و 52 سنت رسیده بود دیروز و در آخرین ساعات معاملاتی روز گذشته در بندر کینگدائو به 51 دلار و 52 سنت رسید.

این عدد بیشترین سطح قیمتی است که سنگ اهن از دسامبر 2015 تاکنون تجربه کرده است.

سنگ آهن در دسامبر 2015 به قیمت 38 دلار و 30 سنت رسیده بود.

برخی کارشناسان می گویند، ازجمله دلایل اصلی رشد قیمت ها در این مدت کاهش عرضه سنگ آهن در ماه ژانویه بدلیل طوفان در منطقه بندری هدلند استرالیا و تعمیرات است.

همچنین شکست سد باطله در معدن سامارکو (Samarc) در برزیل در ماه نوامبر و سیل ناشی از آن، منجر به خروج حدود 25 میلیون تن از ظرفیت تولید از بازار شد.

علاوه براین، در بخش تقاضا، با اتمام تعطیلات سال نو چین و شروع خرید و انبارکردن سنگ آهن و نیز اتمام فصل سرما و شروع ساخت و سازها شاهد افزایش تقاضا برای مواد اولیه نیز هستیم.

از دیگر علل این افزایش نه تنها در بخش سنگ آهن بلکه در سایر کالاها، تداوم بحران اقتصادی جهانی و عدم تصمیم گیری فدرال رزرو امریکا در رشد نرخ بهره دلار در سال 2016 است که این عامل افت ارزش دلار و در نتیجه رشد قیمت کامودیتی را به دنبال خواهد داشت.

تاخیر دولت چین در کاهش ظرفیت مازاد فولاد بدلیل ریسک بالا عامل دیگری برای افزایش قیمت های سنگ آهن بود. چراکه کاهش ظرفیت 150 میلیون تنی مازاد چین طی یک برنامه چندساله عملی می شود که می تواند عامل مازاد عرضه و حفظ فعلی قیمت پایین فولاد در آینده شده و فشار بر کاهش قیمت سنگ آهن را مضاعف کند.

گفتنی است، بخش قابل توجهی از عوامل فوق چندان پایدار و ماندگار نیست و به اعتقاد کارشناسان سرعت رشد قیمت بزودی متوقف می شود و روندی عکس و رو به پایین بر بازار حاکم خواهد شد و احتمال بازگشت قیمت ها به 40 دلار نیز وجود دارد.

 
 

منتشر شده توسط پایگاه تحلیلی خبری معدن24 در تاریخ ۱۳۹۴ سه شنبه ۴ اسفند
کدخبر:27289منبع:پایگاه تحلیلی خبری معدن24تاریخ انتشار:۱۳۹۴ چهارم اسفندلینک خبر: http://www.madan24.com/Pages/News-27289.aspx