ریو تینتو با واگذاری سهام خود در یك معدن مس-طلا از پاپوا گینۀ نو خارج می شود

معدن 24: غول معدنکاری ریو تینتو سهام 54 درصدی خود در یک معدن مس-طلا در پاپوا گینۀ نو را، که ذخائری به ارزش حدوداً 51 بیلیون دلار دارد، واگذار کرده است.

به گزارش معدن24  ،  تصمیم بازگرداندن سهام این شرکت در شرکت فرعی اش به نام شرکت مس بوگنویل به یک متولی مستقل پس از بازنگری ریو در این دارایی، در اثر فشار دولت محلی بوگنویل برای شروع مجدد عملیاتها یا واگذاری معدن، اتخاذ می شود.

کریس سالیسبوری، مدیر عامل مس و زغال سنگ ریو طی بیانیه ای گفت،"ما در بازنگری خود طیف وسیعی از گزینه ها را مورد نظر قرار دادیم و با توزیع سهام مان به این شیوه قصد داریم صاحبان زمین، نزدیک ترین آنها به معدن پانگونا، و مردم بوگنویل سهم بیشتری در آینده این معدن داشته باشند." ریو خاطر نشان ساخت که متولی مستقل توزیع سهام شرکت را بین حکومت خودمختار بوگنویل و دولت پاپوا گینۀ نو به نحوی به انجام خواهد رساند که بتوانند با هم در رابطه با گزینه های معدن کار کنند.

شرکت بوگنویل کاپر در بیانیه ای جداگانه گفت هیأت مدیرۀ این شرکت در حال بررسی مقاصد این تصمیم ریو تینتوست. رئیس و مدیر عامل بوگنویل کاپر، پیتر تایلور، استعفاء خواهد دادف و رابرت برنز به عنوان رئیس اجرایی شرکت منصوب شده است. معدن پانگونا زمانی از تولید کنندگان بزرگ مس و طلا و یکی از بزرگترین معادن روباز جهان بود. برآورد می شود که این معدن هنوز حاوی 5.3 میلیون تن مس و 19.3 میلیون اونس طلا باشد. با وجود این، شروع مجدد تولید در این معدن می تواند هزینه ای بالغ بر 10 بیلیون دلار استرالیا در بر داشته باشد.

بوگنویل اپراتور این معدن بود تا اینکه مخالفتهای محلی منجر به جنگی داخلی و تعطیلی معدن در سال 1989 شد. این تصمیم ریو مشابه تصمیم دو سال پیش این شرکت است که طی آن 19.1 درصد از سهام خود در نورترن دیناستی مینرالز، شرکتی که پروژه مناقشه برانگیز مس و طلای پِبِل ماین در بریستول بِی ِ آلاسکا را اداره می کرد، واگذار نمود.

منتشر شده توسط پایگاه خبری معدن 24 در تاریخ ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۵ تير
کدخبر:29116منبع:پایگاه خبری معدن 24تاریخ انتشار:۱۳۹۵ پانزدهم تيرلینک خبر: http://www.madan24.com/Pages/News-29116.aspx