نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

مروری کوتاه بر اوضاع اقتصادی ترکیه

1 781

با وجود ارتقا ارزش لیر پس از بهبود روابط با آمریکا ، دشواریهای بزرگی در پیش است . درآمدِ قبل از بهره،استهلاک و مالیات برای 500 شرکت بزرگ ترکیه ، معادل صد میلیارد لیر ترکیه بوده است . در حالیکه مجموع بدهی انباشته آنها با احتساب دیون خارجی معادل 500 میلیارد لیر است . ناچار ، به روز کردنِ ارزش و ارقامِ دفاتر حسابداری شرکتها (رایت-آف) تاثیرات عمده ای بر گردش مالی ، سود و حجم تجارت خواهد داشت . بانکها پرتفولیوی وامهای پرداختی خود را کوتاه کرده اند و رشد اقتصادی در دو فصل آینده منفی خواهد بود که این ترکیه را در فصل اول سال 2019 به رکود سوق خواهد داد .

دولت نیم تا یک میلیون شغل دولتی را حذف خواهد کرد و نسبتِ بدهکاری خزانه داری به هفت و نیم درصد رسیده است که بالاترین در پنج سال اخیر است . میزان تورم نیز جالب توجه است ، بیست و پنج درصد. اخیرا بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را به بیست و چهار درصد افزایش داد که در کنار کاهش قبلی ارزش پول ملی ، بازار را متاثر خواهد کرد .

انتخابات بخشداریها در مارس 2019 کمکی به شرایط نخواهد کرد ، زیرا متاسفانه تمرکز دولت بر سرمایه گذاری و خرج کردن برای پیروزی نیروهای خودش خواهد بود تا انجام اصلاحات ، سرمایه گذاری و افزایش اندوخته ها .

صادرات لوله فولادی از ترکیه هم ده تا پانزده درصد در مقایسه با سال پیش کاهش داشته است که از کم شدن تقاضا نشات گرفته است . سهمیه وارداتی بازار اروپا (سِیف-گارد) مشکل دیگری برای ترکیه است ، زیرا اروپا بازاری مهم برای لوله سازان ترک میباشد و ممکن است سهمیه ترکیه در فوریه 2019 به پایان برسد (پر شود) که عملا آنان را برای بقیه سال از این بازار محروم میکند و تقاضای ورق گرم را نیز کاش میدهد .

در سپتامبر 2018 ، محصولات طویل ترکیه بیشترین افزایش صادرات را داشت . اما کمترین مصرف داخلی در 79 ماه اخیر و کمترین تولید در 91 ماه اخیر را داشت . در حال حاضر با قیمت قراضه 340 دلار فوب و قیمت میلگرد 510 دلار ، یک نوردکار معمولی ترکیه در نقطه سر به سر کار میکند و هر تنش ناگهانی میتواند منجر به توقف تولید یا ورشکستگی شود .

ترجمه و تنظیم : مجید دَوَنلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.