نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

مدیر تحقیق و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران در گفتگو با معدن ۲۴

توسعه های جدید فولاد کشور بر اساس سنگ آهن وارداتی خواهد بود

1 308

توسعه فولاد ایران براساس سنگ آهن وارداتی خواهد بود
مهندس احمد احمدی مدیر تحقیق و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران در گفتگو با سایت خبری معدن 24 اظهار داشت : مطالعات طرح جامع فولاد از سال 1392 آغاز شده است که یک اکشن پلنی طراحی و بر اساس آن توسعه فولاد صورت می گیرد .
وی افزود : اولویت اولیه شرکت ملی فولاد ایران سرمایه گذاری در سواحل جنوبی خلیج فارس است . از آنجایکه ایران در افق 1404 به ظرفیت 55 میلیون تن خواهد رسید و بین 10 تا 20 میلیون تن محصول برای صادرات خواهد داشت، اگر واحدی دسترسی به منابع آب و حمل و نقل بین المللی داشته باشد رقابت پذیرتر است.
احمدی در مورد توسعه سرمایه گذاری فولاد در استان کردستان خاطر نشان کرد : در استان کردستان بیکاری یک معضل اساسی است . برای برطرف کردن بیکاری با توجه به اولویت ها در این استان در حال حاضر 100 میلیون تن ذخیره سنگ آهن وجود دارد این عدد با مطالعات جدید که انجام شده به 120 میلیون تن می رسد ، این مقدار برای یک خط 1.5 میلیون تن فولاد از ابتدای تولید کنسانتره ، گندله ، آهن اسفنجی و زنجیره ی فولاد و محصولات نورد کفایت می کند.
وی گفت: به منظور استفاده داخلی و بخشی دیگر برای صادرات محصولات ورق به کشورهایی مثل ترکیه و کشور عراق که هر دو کشور ، کشورهای مصرف کننده هستند و در بحث بازاریابی بین الملل در این بخش مشکلی وجود ندارد،همچنین به علت اینکه محل پروژه در کنار یکی از خطوط انتقال آب استان کردستان قرار دارد از نظر منابع آب مشکلی نخواهد داشت و از نظر سایر زیر ساخت ها مانند گاز و سنگ آهن نیز این منطقه مناسب است، در مجموع زیر ساخت های مناسبی در منطقه کردستان وجود دارد. منابع سنگ آهن در استان کردستان با توجه به اکتشافات انتظار می رود، بیشتر شود .
احمدی اظهار داشت : منابع اصلی در آمد خطوط راه آهن از زنجیره فولاد است، طبق آخرین آمار شرکت راه آهن، حدود 73 درصد از درآمدهای راه آهن مربوط به حمل و نقل فله ای محصولات معدنی زنجیره فولاد مرتبط است. بنابراین الویت راه آهن تامین نیاز حمل و نقلی زنجیره فولاد است. برای کاهش هزینه های سرمایه گذاری در زیر ساخت ها شرکت ملی فولاد ایران در حال پیگیری است و در چند مورد مانند واحد هایی که در مناطق خشک ایران در مناطق نسبتا نامناسب مشکل سرمایه گذاری داشته اند راهنمایی های لازم توسط این شرکت انجام شده و به نتیجه هم رسیده اند که یک طرح 10 میلیونی در هرمزگان پیشنهاد شده، که واحدهای موجود را تا 10 میلیون فولاد توسعه می دهد . مشابه این عمل هم در چابهار است، یک مطالعه 10 میلیون تن تولید فولاد انجام شده که با سرمایه گذاران بزرگ داخلی کارهای احداث کارخانه در حال انجام است . که تقریبا در 24 ماه آتی آماده احداث می شود و این کارخانه ی رقابت پذیر با تکنولوژی روز در چابهار خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: زمانی که شرکت ملی فولاد ایران طرح جامع را مطالعه کرد مجوزهای صادراتی بخش فولاد سازی و واحد های موجود مجموعا 177 میلیون تن بود که این رقم امروز به 92 میلیون تن رسیده است، به این معنی است که شرکت های فولادی یا منصرف شده اند یا اولویت های تولید خود را تغییر داده اند یا رو به تولید محصولات دیگر آورده اند یا از اولویت های وزارت صمت حذف شده اند و یا منابع مالی به سمت شرکت هایی رقابت پذیر می رود. درست است که مشکلات زیرساختی وجود دارد اما در تلاش هستیم واحد ها را متمرکز نماییم و هزینه ها در بخش های زیرساختی را کاهش دهیم.
وی تصریح کرد : شرکت ملی فولاد ایران مطالعاتی در طرح جامع فولاد بر روی مواد اولیه داشته است و ایران در افق 1404 به تولید حدود 70 – 75 درصد ظرفیت نصب شده می رسد و در 15 سال آینده در داخل کشور سنگ آهن بر اساس معادن موجود متمرکز خواهد شد.
احمدی گفت: ایمیدرو از سال 1393 مطالعات جامع روی توسعه ی اکتشاف در وسعت 220 هزار کیلومتر مربع شروع کرده است که امیدوار هستیم بر اساس این اکتشافات، معادن جدیدی حاصل شود. در کنار برنامه ای که در زنجیره فولاد در نظر داریم، واردات مواد اولیه نیز در نظر گرفته شده است. توسعه های واحد های فولادی جدید و اتی بر اساس واردات مواد اولیه است. این تصمیمات می توانند عمر معادن کشور را بیشتر کند. ایران دارای معادنی در عمق است که با تکنولوژی های موجود هزینه استخراج آنها در شرایط فعلی مناسب نیست که جز منابع شناسایی شده نمی باشد. اما ممکن هست این معادن زیرزمنی با تکنولوژی های پیشرفته با هزینه های استخراج اقتصادی تر در آینده مورد بهره برداری قرار گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.