نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

کرومیت دو میلیون و پانصد هزار تومانی به بازار ایران آمد /چه ریسک های تجاری این ماده معدنی با ارزش را تهدید می کند؟

0 1,777

قیمت بازار کرومیت در داخل جذاب تر از صادراتی است.
مصطفی مالداری یک معدنکار کرومیت در گفتگو با معدن ۲۴گفت:قیمت داخلی کرومیت به دلیل تاثیر گذاری نرخ ارز افزایشی شده است.بطوریکه هم اکنون نرخ پیشنهادی کرومیت عیار ۴۲درصددر بازار داخل به دو میلیون ‌پانصد هزار تومان به ازا هر تن رسیده است. و قیمت جهانی این ماده معدنی در چین به ۲۱۰دلار رسیده است.
وی تصریح کرد:هم اکنون در بازار داخل با کسری شدیدموجودی کرومیت روبرو هستیم و این موضوع هم زمان با افزایش شدید تقاضا بوقوع پیوسته است.

مالداری افزد:بخشی از کسری کرومیت در بازار داخل به وقوع سیل های اخیر در اوایل سال مرتبط است و این مهم سبب شده تا فعالیت های تولید و معدنکاری با مشکل روبرو شود و بسیاری از معدنکاران به دنبال ترمیم و بازسازی معادن هستند. از طرفی اکثر معادن کرومیت در اسفند ماه گذشته نسبت به فروش کرومیت استخراجی و خالی کردن موجودی انبارهای معادن اقدام نموده. و در حال حاضر کرومیت برای عرضه به بازار کم شده است.

این معدنکار گفت:هم اکنون در بازار جهانی کرومیت شاهد افزایش قیمت نیستیم بلکه طی هفته گذشته در تمامی عیار با کاهش نرخ ۵تا ۱۰دلاری روبرو بودیم.اما نرخ این کالا بطور چشمگیری در بازار داخل افزایش یافته است بطوریکه قیمت کرومیت از دو میلیون و ۱۰۰هزار تن ابتدای سال۹۸به دو میلیون ۵۰۰هزار تن رسیده است.
وی تصریح کرد:افزایش نرخ دلار با اینکه به کمک رشد قیمت کر‌ومیت آماده است اما در بلند مدت نرخ ارز اثر منفی بر هزینه های تولید بخصوص بخش ماشین آلات معدنی و حمل می گذارد.

مالداری گفت:تصمیم دولت برای افزایش نرخ سوخت و فشار ظالمانه دولت ترامپ به اقتصاد ایران بخصوص معدن و صنایع معدنی خطرهای پنهان معدنکاری کرومیت است که می تواند حاشیه سود در این بخش را کاهش دهد.
این معدنکار اظهارداشت:متاسفانه خطرهای مربوط به صادرات کرومیت به دلیل مشکلات و زمان بر شدن حمل و نقل و انتقال مالی سبب شده تا صادرکنندگان به تدریج از بازار خارج شوند و انگیزه های لازم در این خصوص کاهش یافته است.

وی افزود:شرکت های داخلی قیمت فراورده های نفتی مانند روغن ماشین آلات را دو برابر افزایش داده اند.و این موضوع هزینه های معدنکاری را افزایش میدهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.