نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

پلتفرم شفاف یا محل اعمال سلیقه در بورس کالا

0 366

امروز مجددا شاهد حذف عرضه ای دیگر از یک شرکت به دلیل رقابت بیش از حد بودیم. ورق قلع اندود فولاد مبارکه که با قیمت پایه 10156 تومان رینگ رقابت را آغاز نمود، نهایتا به قیمت رقابتی 17790 تومان معامله شد. این در حالیست که تولیدکننده افزایش سقف عرضه را اعمال نمود و جای حرف و حدیثی را باقی نگذاشت.

اینکه عرضه ای به دلیل رقابت بالا از تابلوی معاملات حذف شود امری است که در ماه های اخیر و پس از برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا به کرات دیده شده است. اما این رفتارها دقیقا چرایی بورس گریزی تولیدکنندگان از عرضه در تابلو را مشخص می کند. بورس مالا همواره از سوی مسئولین مکانی شفاف برای کشف عرضه و جایگاهی برای کارکرد مکانیسم بازار بوده است. قانون نیز می گوید کلیه محصولاتی که به پذیرش بورس درمی آیند از شمول قیمت گذاری دولت خارج هستند. اما ادعای مسئولان و قانون ثبت شده در عمل مصداق ندارند و سلیقه جای ضوابط را گرفته است.

بارها مشاهد شده که حذف عرضه ای از بورس نه تنها در عرضه بعدی کاهش قیمت را به دنبال نداشته بلکه موجب شده تا عطش بازار بیشتر شود و در نهایت نیز قیمت کشف شده توسط سازمان پذیرش می شود. اما انگار آزمودن راه رفته شده به امری عادی در رفتار مسئولین بدل شده است. شایسته است با پرهیز از برخوردهای چکشی با عرضه کنندگان به رسالت بورس کالا احترام گذاشته شود تا اعتماد فعالان بازار به این نهاد بیش از این تضعیف نشود. نهادی که قصد دارد با راه اندازی رینگ های صادراتی خریداران خارجی را به انجام معاملات جذب کند باید ابتدا زیرساختهای لازم آن را فراهم سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.