نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

پیروزی صنعت فولاد ایران در برابر ۴۱۹ روز تحریم آمریکایی/چرا صنعت فولاد ایران شکست ناپذیر است؟

0 213

با گذشت 419 روز پس ازاعلام رسمی تحریم های “حداکثری” آمریکا بر ضد صنایع فولاد ایران, آمار منتشره توسط انجمن جهانی فولاد نمایانگر رشد 7 درصدی تولید این فلز استراتژیک وهمچنین 17 درصد افزایش در خروجی آهن اسفنجی کارخانه های احیا مستقیم کشور است.

علاوه بر این دو موفقیت مهم؛ فولاد سازان ایران دست آورد هایی دیگری نیز داشته اند:

وابستگی کشور به واردات محصولات فولادی حساس مانند ورق های خاص و ریل کاملا متوقف شد.

پروژه هایی که پس از تحریم توسط شرکت های اروپایی نیمه کاره رها شده بود، توسط متخصصین ایرانی به پایان رسید.

چه عاملی باعث شد تحریم بر صنعت فولاد ایران بی تاثیر باشد؟

بی شک مهم ترین عاملی که موجب موفقیت صنعت فولاد ایران در سطح منطقه ای و جهانی پس از تحریم های اعلام شده و اعلام نشده امریکا و بعضی کشور های دیگر گردید، سرمایه انسانی و مدیریت دانش در این صنعت است.

فولاد سازن ایرانی از دانش فنی بسیار بالایی برخوردار هستند و همه جوانب این صنعت را به خوبی می شناسند.

در حالی که کارخانه های اروپایی یک به یک اعلام ورشکستگی میکنند و به دنبال خریداران خارجی می گردد، کارخانه های جدید در ایران ساخته می شود و کارخانه های قدیمی بازسازی و نوسازی می شوند، با امکاناتی که تا کنون نظیر نداشته است مانند چرخش کامل آب در فرآیند تولید.
.
•آموزش واقعی از ابتدا در صنعت فولاد ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و بخشی از ساعات کار مهندسین کارشناسان فولادی به آموزش های تئوری و عملی اختصاص دارد اهمیت این آموزش فراگیر در زمان تحریم بسیار مشخص است.

• نمایشگاه های خودکفایی، کنفرانس های تبادل تجارب و کارگاه های آموزشی خارج از شرکت ها که به اشتراک تجارب و دانش مدیران، مهندسین و کارشناسان این صنعت می انجامد.

مهم تر از همه اعتماد به نفس آگاهانه در صنعت فولاد ایران بسیار بالاست. صنعت فولاد ایران هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کرد.

ده سال قبل ایران بزرگ ترین وارد کنده فولاد در منطقه بود. هم اکنون علیرغم تحریم، جمهوری اسلامی ایران یک صادر کننده فولاد است و در آینده نه چندان شرکت های ایرانی صادر کننده دانش مهندسی و فن آوری پیشرفته به دیگر کشور ها خواهند بود و بخشی از بازار شرکت های مهندسی اروپایی را بدست خواهند گرفت.

نویسنده :بهنود دامغانی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.