نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور:

استان بوشهر در زمینه ذخایر مورد نیاز آلومینیوم وضعیت خوبی دارد

0 173

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور گفت: استان بوشهر از لحاظ ذخیره بوکسیت که از مواد معدنی مورد نیاز صنعت آلومینیوم است، وضعیت خوبی دارد.

طهمورث یوسفی در نشست بررسی موضوعهای پیش‌نویس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر، افزود: این استان از نظر زون‌های زمین شناسی در زون زاگرس قرار گرفته است که این حوزه رسوبی واحدهای سنگی کربناتی و مانع است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در کشور کمبود آلومینیوم داریم قرار است در جنوب استان فارس کارخانه‌ای در این زمینه احداث و مواد معدنی آن از خارج تامین شود که باتوجه به وجود ذخایر بوکسیت استان بوشهر باید مطالعات لازم انجام و میزان ذخیره آن مشخص شود تا گام بزرگی در زمینه تامین مواد اولیه کارخانه آلومینیوم استان فارس برداشته شود.

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور ادامه داد: استان بوشهر در بخش مصالح ساختمانی نیز دارای میزان ذخیره بالا و قابل توجه است و رتبه نخست کشور است.

یوسفی گفت: موقعیت استراتژیک استان بوشهر بزرگترین مزیت آن است زیرا در بخش معدن فاصله و مسافت تعیین کننده نرخ معدن است.

وی اظهار داشت: موقعیت بوشهر برای صادرات مواد معدنی نیزمقرون به صرفه تر و دارای ارزش افزوده بیشتری است.

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور بیان کرد: عناصر نادر خاکی جزو ذخایر استراتژیک و با ارزش افزوده بسیار زیاد و حجم اندک است و جهان اکنون به این سمت رفته‌است که ماده معدنی با حجم کم را در صنایع هوایی و فضایی استفاده کند و آن را به استخراج حجم زیادی آهن با ارزش افزوده کم ترجیح می‌دهد.

یوسفی افزود: در این ارتباط اکنون پنج نقطه از بوشهر در حال اکتشافات زمین شناسی است.

ایران سرزمین پر مخاطره‌ طبیعی است

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این نشست، گفت: ایرانی کشوری پرمخاطره و جای جای آن مجموعه‌ای از انواع مخاطره‌های زمینی و جوی و یا ترکیبی از این ۲ است که کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رضا شهبازی افزود: در این ارتباط بخش‌های مختلف کشور بر حسب اینکه جمعیت آنها تحت تاثیر چه نوع مخاطره‌هایی است، تقسیم‌بندی می‌شود.

وی بیان کرد: باید به این مخاطره‌ها توجه جدی شود زیرا این مهم ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری را به حداقل میرساند.

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: باید هر نوع سرمایه‌گذاری با علم به وجود گسلهای فعال انجام شود و به این پدیده و تاثیر آن توجه لازم صورت گیرد.

شهبازی گفت: در استان بوشهر موضوع آب و کیفیت آن بسیار مهم است زیرا بوشهر یکی از محدود استانهای کشور دارای یکسری آلودگی طبیعی در ذخایر آبی است و این مهم باید مورد توجه واقع شود.

وی اظهار داشت: بوشهر استان ساحلی است و این مهم منفعت‌های زیادی دارد، طوریکه تمامی چالش‌ها را میپوشاند.

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: برای نمونه از مشکل کم آبی صحبت شود که میتوان گفت دریا یک مخزن بزرگ آب در استان بوشهر است و یا چالش ارتباط دارد که بندرهای بزرگ و فعالی داریم برای پوشش این مهم وجود دارد.

شهبازی بیان کرد: مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی نیز موضوعی مهم است و به دلیل اینکه مردم استان بوشهر در ساحل زندگی می‌کنند این تغییرات یک تیغه دولبه است و ممکن است بوشهر به سمتی برود که در آینده رخداد بارش‌های سیلابی آن بیشتر شود.

وی افزود: همچنین شرایط سیل خیزی، زمین لغزش و روان گرایی در خیلی از خاک ها و دامنه‌های استان بوشهر وجود دارد که این تغییرات اقلیمی آورد بالایی از آب دارد و میتواند بارشهای شدید داشته باشد.

شهبازی یادآور شد: اگر این بارش ها خوب بررسی و پیش یابی و در مکان‌های مناسب جلوی آن گرفته شود به یک مخزن مناسب آب شیرین تبدیل میشود و اگر توجه نکنیم سیل و خسارت‌زا میشود.

منبع شاتا نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.