نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نسخه جدید برای «بحران» سنگ آهن‌ صادر شد/آماده باش برای واردات سنگ آهن

0 685

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو در خصوص مشکلات تامین سنگ آهن واحدهای در حال راه اندازی فولادی گفت: دکتر سرقینی، معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صمت جدولی را برای توزیع کنسانتره و گندله ابلاغ کرده است.

” امیر صباغ” شامگاه چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن ۲۴ افزود: اکنون کشور از کمبود کلوخه سنگ آهن رنج می برد، زیرا ظرفیت بسیاری ایجاد شده اما حوزه استخراج هم راستا با کنسانتره افزایش نیافته و قرار است این ظرفیت سازی رشد کند.
وی خاطرنشان کرد: در هفته های اخیر تولید کلوخه در واحد سنگان افزایش یافته تا صنایع پایین‌دستی آن را پشتیبانی کند.
صباغ یادآور شد: به زودی توده شماره ۳ گهر زمین از سوی ایمیدرو تعیین تکلیف می‌شود و به این ترتیب آنجا نیز مشکل برطرف خواهد شد و فرصت رشد کلوخه در گل‌گهر به وجود خواهد آمد.
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو ادامه داد: در چادرملو نیز پیگیر حل مشکل زیست محیطی دی ۱۹ آن هستیم، همچنین همزمان اکتشافات ایمیدرو در حال جواب دادن است و بر این اساس در افق کوتاه مدت بین ۶ ماه تا یکسال آینده می‌توانیم سنگ آهن را روانه بازار کرده و مشکل کنسانتره را به طور موقت حل کنیم.
وی در عین حال یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ کشور به وارد کننده سنگ آهن تبدیل شود.
صباغ اضافه کرد: در شرایط حاضر شرکت‌ها تابع جدول ابلاغیه وزارتخانه هستند، اما در نیمه دوم سال موجودی انبار فولاد مبارکه رو به رشد خواهد بود و در واحدهایی مثل خوزستان و چهارمحال و بختیاری نیز تا سه ماه آینده رشد موجودی انبار را شاهد خواهیم بود و بر این اساس عرضه با تقاضا هم راستا می‌شود.
این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که سال آینده واحدهای آهن اسفنجی بیشتری به مدار بیاید و اگر لازم باشد ممکن است تصمیم بگیریم ۲ تا سه میلیون تن کنسانتره از خارج وارد کرده تا کسری عرضه داخلی را جبران کنیم و کمیته‌ای به این منظور نیز در ایمیدرو تشکیل شده است.
پایان خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.