نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

حرکت ذوب آهن به سمت تولید محصولات جدید و نیمه صنعتی در شرایط رکود نسبی ساخت و ساز

0 139

معاون مدیریت امورفنی و برنامه ریزی تولید ذوب آهن گفت :‌ طبیعتاً باتوجه به شرایط رکود نسبی ساخت و ساز در کشورطی سنوات گذشته و کاهش میزان تقاضا در ارتباط با محصولات ساختمانی، ذوب آهن اصفهان براساس سیاستهای مدیریت عالی کارخانه و در اقدامی ارزشمند، نسبت به برنامه ریزی لازم جهت تولید محصولات جدید و نیمه صنعتی در کنار تولید محصولات ساختمانی اقدام نمود.

از جمله محصولات فوق می توان به آرک معدن و تولید ریل قطارهای پر سرعت برای خطوط ریلی راه آهن و مترو اشاره نمود.

محمدرضا یزدان پناه در حاشیه سومین روز از دومین جشنواره ملی فولاد کشور در محل برج میلاد تهران در گفتگو با خبرنگار سایت خبری تحلیلی معدن 24 افزود :در چند سال گذشته که ساختمان سازی در کشور با کاهش قابل توجه و رکورد نسبی همراه بوده است، ذوب آهن اصفهان در کنار افزایش تنوع محصولات طویل (ساختمانی)، برنامه ریزی لازم جهت تأمین و نصب تجهیزات جدید ودر راستای تولید محصولات نیمه صنعتی  نموده است. به گفته وی، ذوب آهن اصفهان در حال حاضر توانایی تولید دو تیپ ریل برای خطوط اصلی وفرعی راه آهن (UIC60 U33,) و نیز دو تیپ ریل مترویی UIC54)و S49) را دارا می باشد.

وی خاطر نشان کرد بر اساس برآوردهای اولیه صورت گرفته، نیاز سالیانه راه آهن جمهوری اسلامی ایران حدود یکصد هزار تن ریل می باشد.لازم به ذکر است که طی قراردادی که در روز نخست این جشنواره منعقد گردید، قرارداد ساخت 13500 تن ریل راه آهن UIC60 برای راه آهن میانه – اردبیل به این شرکت واگذار گردید.

یزدان پناه ادامه داد : همچنین قرارداد تأمین 800 تن ریل متروی تهران و نیز تفاهم نامه تأمین ریل متروی اصفهان در نخستین روز این جشنواره مبادله گردید.

وی از دیگر محصولات جدید شرکت ذوب آهن از تیرآهن بال پهن موسوم به H یاد نمود و افزود: ذوب آهن اصفهان آمادگی لازم جهت تولید تیرآهن های بال پهن H14 تا H20 و  H30 را دارا می باشد.               معاون مدیریت امورفنی و برنامه ریزی تولید ذوب آهن تأکید کرد : باتوجه به سرمایه گذاری قابل توجه این شرکت طی سالهای گذشته و باتوجه به اینکه ریل های مذکور دقیقاً مطابق با الزامات استانداردهای fish و EN ساخته شده و آزمایشات مورد نیاز جهت کنترل کیفی و کمی نیز علاوه بر مدیریت تضمین کیفیت کارخانه ذوب آهن، توسط بازرس شخص ثالث (منتخب خریدار) و در تمامی مراحل ساخت ریل (از تولید فولاد و شمش ریل تا نورد و بسته بندی نهایی محصول) صورت می پذیرد، لذا باتوجه به نیاز بالای خطوط راه آهن و مترویی در کشور، انشاءالله شاهد استمرار وافزایش میزان قراردادهای منعقده فی مابین باشیم.

یزدان پناه گفت : شمشی که برای تولید ریل استفاده می شود، در شرایط خاص تکنولوژی و با کنترل دقیق پارامترهای تولید و رعایت الزامات مربوط به آنالیز شیمیایی و کنترل عناصر و پس از ماهها تلاش شبانه روزی همکاران محترم در بخشهای مختلف و خصوصاً بخش فولادسازی وپس از راه اندازی واحد VD  و برای اولین بار در کشور بومی سازی و تولید گردیده است.

وی افزود: در مراحل تضمین کیفیت ریل،علاوه برآزمایشات روتین نظیرآنالیز شیمیائی وخواص مکانیکی وگازسنجی وکنترل ابعادی، بر اساس الزامات استاندارد مربوطه آزمایشات تکمیلی نظیر خستگی، پراکندگی گوگرد،آزمایش ضربه سقوط وزنه، ناخالصی اکسیدی،تستهای آنلاین ET و UTنیز پیش بینی گردیده است.

وی از ساخت تسمه سازه های فولادی نیز به عنوان یکی از دستاوردهای ارزشمند این شرکت در زمینه تولید محصولات جدید خبر داد که باتوجه به کیفیت بسیار بالای تولید در مهندسی نورد، می تواند تحولی شگرف در ساخت تیر ورق های صنعتی وارتقای وضعیت کیفیت تیرورق در صنعت ساخت و ساز کشور ایفا نماید.

یزدان پناه همچنین از توانایی این شرکت برای تولید سفارشی تیرآهن های سبک و فوق سبک مطابق با نیاز و سفارش مشتریان خبر داد.

تأمین زغالسنگ :

وی افزود : همانطور که مدیریت محترم عامل کارخانه نیز در ویژه نامه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران فرموده اند، بومی سازی تکنولوژی کوره بلند یک ضرورت برای کشور بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است و کشور ما نیز از پتانسیل بالایی برای این امر بهره مند می باشد و باتوجه به وجود قریب به یک میلیارد و 300 میلیون تن ذخایر زغالسنگ در کشور که بخش قابل توجهی از آن نیز کک شو می باشد، ضرورت این بومی سازی مهم تر جلوه می نماید.

وی افزود تأمین زغالسنگ کارخانه از شش مبدأ اصلی صورت می پذیرد و باتوجه به اینکه ذوب آهن عمده مصرف کننده ذغالسنگ کک شو در کشور می باشد، بنابه سیاستهای مدیریت عالی کارخانه و طی سنوات گذشته، معادن البرز شرقی در اختیار این کارخانه قرار گرفت که در این ارتباط و پس از واگذاری فوق   پیگیری ها و اقدامات ارزشمندی در راستای رفع مشکلات معادن تحت پوشش انجام گردیده است.

لازم به ذکر است که شرکت معادن البرز شرقی بعنوان تنها تولید کننده عمده کنسانتره زغالسنگ در منطقه شمال شرق کشور و با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت معدنی می باشد  و از سال 1339 فعالیت خود را آغاز نموده است.

 

تأمین سنگ آهن :

وی در ادامه افزود :جهت تولید چدن مطابق با برنامه مصوب، نیاز به تأمین سالیانه حداقل3‏/3 میلیون تن سنگ آهن ریزدانه و درشت دانه و730 هزار تن کنسانتره و470 هزارتن گندله می باشد و همانطور که مطلعید تأمین کمی و کیفی مواد اولیه بصورت تثبیت شده و پایدار یکی از شروط اصلی در تولید مطمئن بخش کوره بلند و جلوگیری از بروز هرگونه اختلالات تکنولوژی می باشد. طبیعتاً طی چند سال اخیر و بواسطه محدود شدن ورودی مواد اولیه و در رأس آنها سنگ آهن و علیرغم ظرفیت قابل توجه انبارهای مواد خام این کارخانه جهت ذخیره  وهمگن سازی، انتظار می رود عنایت بیشتری در ارتباط با تأمین و ارسال سنگ آهن  صورت پذیرد.

وی خاطر نشان نمود با مساعدت وزارت محترم صمت و برنامه ریزی صورت گرفته جهت اجرای الزامات تعیین شده، مقرر گردیده که  در وهله اول تامین حداقل 7‏/1 میلیون تن سنگ آهن صورت پذیرد که البته میزان فوق حدود 40 درصد نیاز کارخانه را مرتفع خواهد نمود.

بدیهیست باتوجه به ظرفیت ها و پتانسیل بالای کارخانه، بهبود شرایط کمی و کیفی تأمین مواد اولیه از وضعیت فعلی و ارتقای آن و مهیا شدن شرایط ذخیره سازی مواد اولیه در انبارهای مواد خام، منجر به تولید مطمئن و با شرایط تثبیت شده و پایدار و مطابق با برنامه مصوب خواهد گردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.