نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بهره برداری قریب الوقوع گندله سازی مادکوش با سرمایه‌گذاری ارزی ۱۵۷میلیون یورویی

0 329

مدیرعامل مجتمع گندله‌سازی مادکوش درباره سرمایه‌گذاری این واحد گفت: سرمایه‌گذاری ارزی انجام شده ۱۵۷میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی ۳۰۰میلیارد تومان است. تا امروز بیش از یک میلیون و ۵۰۰ نفر-روز ایجاد اشتغال کرده و ۱۶۰ نفر نیز برای فاز یک جذب نیرو داشته‌ایم.

“علیرضا صمدی” امروز در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ از راه‌اندازی قریب‌الوقوع فاز نخست واحد پنج میلیون تنی گندله مادکوش خبر داد و افزود: این واحد گندله‌سازی که به‌دلیل برخی مشکلات در زمان خود به بهره‌برداری نرسید، اکنون در ایستگاه پایانی قرار گرفته، تست سرد آن انجام شده و در انتظار تست گرم است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون عملیات مکانیکال، نصب، ابزار دقیق و برق واحد مادکوش به پایان رسیده، تست سرد آن انجام شده و در مرحله شروع تست گرم قرار دارد و به محض تامین کنسانتره، وارد مرحله راه‌اندازی می‌شود.
صمدی اظهار داشت: این پروژه هم اینک بیش از ۹۸درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مواد اولیه مورد نیاز آن قرار است از سه معدن بزرگ تامین شود.
به گفته این مقام مسئول، منابع مالی ارزی از طریق بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملی به میزان ۱۳۰ میلیون یورو و مابقی سرمایه مورد نیاز ارزی و ریالی از طریق صاحبان سهام تامین شده است.
وی ادامه داد: برخی تجهیزات اصلی خط تولید از سازندگان معتبر اروپایی تامین‌ شده و بخش‌هایی از مشترکات فاز دوم ایجاد شده است. این واحد به‌زودی و قبل از پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که فاز یک و دو هر کدام به‌طور اسمی ۲.۵ میلیون ظرفیت دارند که تا ۳.۴ میلیون تن در هر فاز قابل افزایش است و در مجموع دسترسی به ظرفیت تولید سالانه هفت میلیون تن در آینده نزدیک برای این واحد قابل تحقق خواهد بود.
مدیرعامل مادکوش گفت: فاز ۲ گندله‌سازی مادکوش نیز ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برق، آب و گاز مورد نیاز آن خریداری و نصب شده است.

** تامین مواد اولیه
به گفته این مقام مسئول، برای این واحد تولیدی مهم‌ترین موضوع، تداوم تامین مواد اولیه است و در غیر این صورت، اینجا فقط یک قبرستان آهن است.
وی گفت: پیش از این مقرر بود از مواد اولیه وارداتی استفاده کنیم، اما به دلیل تحریم ها امکان‌پذیر نبوده یا بسیار سخت است و به صرفه نیست و باید به فکر تامین مواد اولیه از داخل باشیم.
صمدی در عین حال خاطرنشان کرد: البته به‌دنبال تامین کنسانتره تولید داخلی نیز بودیم و با تامین‌کنندگان داخلی هم مذاکره کردیم و روند تولید را مشروط به تخصیص دولتی نکردیم.
وی تاکید کرد: آنچه مسلم است مادکوش یک واحد مگامدول با سه میلیون تن ظرفیت است و نمی‌توان کنسانتره مورد نیاز آن را از بازار داخلی تهیه کرد؛ این نکته‌ای است که باید در تخصیص‌های دولتی در نظر گرفته شود.
مدیرعامل مادکوش درخصوص توجیه اقتصادی واردات کنسانتره سنگ آهن گفت: باید دید واردات کنسانتره در انتهای خط تولید چه قیمت تمام‌شده‌ای دارد؟ آیا فولادی که قرار است تولید شود بازار داخلی دارد و اگر صادر می‌شود، نرخ صادراتی آن چقدر است؟ اینها عواملی است که صرفه اقتصادی واردات کنسانتره را مشخص می‌کند و باید کل زنجیره را ببینیم.
وی ادامه داد: امروز اگر بخواهیم کنسانتره وارد و گندله تولید کنیم، نرخ تمام شده از نرخ اعلامی دولت برای فروش گندله بالاتر خواهد بود، زیرا تحریم هزینه‌های حمل، انتقال پول و… را بالاتر می‌برد و فروشنده وقتی می‌بیند متقاضی مواد از ایران است نرخ را بالاتر اعلام می‌کند.

** فروش گندله
صمدی یادآور شد: وقتی دولت تامین‌کننده کنسانتره ما می‌شود در فروش گندله نیز تابع سیاست‌های دولت هستیم. اگر خارج از سیستم دولتی، کنسانتره را تامین کنیم، بازهم واحدهای فولادی همجوار را تامین خواهیم کرد.
وی درخصوص استحصال ذخایر سنگ آهن هماتیتی استان هرمزگان و برنامه توسعه‌ای برای تولید کنسانتره گفت: سنگ آهن استان پایه هماتیتی دارد و برای فرآوری آن نیازمند آب هستیم.
مدیرعامل مادکوش ادامه داد: یا اینکه فناوری باید وجود داشته باشد که آن را به نوعی کنسانتره تبدیل کنیم که قابلیت مصرف در کارخانه‌های گندله‌‌سازی داشته باشد که محصولات آن خوراک واحدهای فولادسازی به روش احیای مستقیم است؛ باید کل این زنجیره را در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه درحال‌حاضر این دانش و قابلیت انتقال آن به کارخانه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: شاید دانش در دانشگاه یا شرکت‌هایی وجود داشته باشد، اما هنوز این شرایط ایجاد نشده که وارد فرآیند کاری معدن شود و سنگ را به کنسانتره با عیار ۶۶ تا ۶۷ درصد تبدیل کند که بتوان از آن گندله‌ تولید کرد. البته فناوری وجود دارد که سنگ آهن را به عیار ۶۲ برساند.
صمدی گفت: گروه سرمایه‌گذاری ارزش، این فرآیند را پیش برده و حتی با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی قراردادی منعقد کرده تا معادن کوچک مقیاس را احیا و واحدهای کوچک مقیاس کنسانتره سنگ آهن ایجاد کنند.
وی بیان داشت: البته مادکوش توان مصرف کنسانتره آهن هماتیتی را دارد و می‌تواند از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد کنسانتره سنگ‌آهن هماتیتی را وارد خط تولید خود کند.
این مسئول درخصوص تفاوت خط تولید گندله‌ای که سنگ آهن مگنتیتی مصرف می‌کند، اظهارداشت: در فرآیند تولید تغییراتی ایجاد شده تا بتواند کنسانتره سنگ آهن هماتیتی را مصرف کند.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان سنگ آهن ادعا کردند که آمادگی استحصال سنگ آهن هماتیتی جنوب کشور که معمولا دولتی‌ها مایل به ورود به آن نیستند را دارند، اما ژنز سنگ آهن هرمزگان به‌گونه‌ای است که دانش استحصال آن هنوز عملیاتی نشده، با این حال، استحصال و استخراج ادعا شده بدون واحد کنسانتره‌سازی به معنای صادرات سنگ آهن است.
صمدی افزود: پس باید یک شرط برای هر فعالیت استحصال سنگ آهن بگذارند که سنگ استخراج شده صادر نشود. البته یک معدنکار در بخش خصوصی منافع خود را دنبال می‌کند؛ در همه جای جهان چنین است، این دولت‌ها هستند که منافع کلی را دنبال می‌کنند و نیاز زنجیره‌های گوناگون را می‌بینند.
وی بیان داشت: در صنعت فولاد یک روش تولید برای تبدیل مستقیم سنگ آهن خام به آهن اسفنجی وجود دارد که SLRN نامیده می‌شود. دانشگاه شریف، دانشگاه‌های دیگر و حتی شرکت‌های فولادی مانند همه واحدهای پژوهشی جهان اقدام‌هایی در این راستا انجام داده‌اند. ما نیز به‌دنبال استفاده از نتایج پژوهش‌های اخیر برای تولید آهن اسفنجی هستیم.
مدیرعامل مادکوش در ادامه ضمن تشکر از زحمات دکتر سرقینی و آرزوی موفقیت برای دکتر اسماعیلی، خاطرنشان کرد: از مجموعه مدیران ارشد زحمتکش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت انتظار می رود با حمایت از واحدهای تولید‌کننده داخلی و ایجاد ارزش‌افزوده در زنجیره تولید، موجب رونق هر چه بیشتر و روزافزون در این بخش مهم اقتصاد کشور شوند.

** واحدهای مختلف شرکت سرمایه‌گذاری ارزش
وی در ادامه درباره واحدهای مختلف شرکت سرمایه‌گذاری ارزش، گفت: این گروه یک معدن سنگ آهن به‌نام مادکانسار دارد و سنگ آهن هماتیتی و گاه مگنتیتی تولید می‌کند. عمده محصولات تولیدی این معدن به کارخانه‌های سیمان اطراف ارسال می‌شود و ایجاد واحد فرآوری و پرعیارسازی سنگ آهن دانه‌بندی شده نیز در دستور کار قرار دارد.
صمدی ادامه داد: گروه ارزش، یک شرکت دیگر نیز به‌نام مادشیمی دارد که در سال ۱۳۹۴ مجوز تاسیس یک واحد تولید کنسانتره آهن در منطقه ویژه بندرعباس برای آن شرکت صادر کرد، اما متاسفانه این مجوز در دوره‌های بعدی تمدید نشد و فعالیت آن متوقف شد.
به گفته وی، قرار بود این شرکت یک واحد با ظرفیت تولید سالیانه ۲.۵ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن در کنار گندله‌سازی مادکوش ایجاد کند. حتی زمین مورد نیاز آن را در منطقه ویژه خریداری کردیم اما باوجود دستور صریح وزیر وقت صنعت، ‌معدن و تجارت، مجوز تاسیس کارخانه تمدید نشد. این در حالی است که این واحد قرار بود سنگ‌های گوناگون با چهار ژنز‌ سنگ آهن کشور شامل هماتیت تا مگنتیت را به کنسانتره با عیار ۶۷ درصد برساند.
این مقام مسئول یادآور شد: در همان سال افزون بر ۲۰ میلیون تن سنگ آهن (به‌طور عمده دانه‌بندی شده) از بندر شهید رجایی هرمزگان صادر شد، در حالی که این سنگ ‌آهن می‌توانست در این کارخانه به کنسانتره‌ تبدیل شود. میزان سنگ آهن خام مورد نیاز این واحد تولید کنسانتره حدود پنج میلیون تن در سال برآورد شد که می‌توانست معادن کوچک بسیاری که نهایت تولید سالیانه‌ آنها به ۵۰۰ هزارتن می‌رسید را فعال کند.
وی اضافه کرد: بحث پرعیارسازی باطله‌های معادن بزرگ مقیاس نیز مطرح بود، زیرا عیار سنگ آهن ورودی می‌توانست حدود ۳۰ درصد باشد. ازسوی دیگر، برای مدیریت باطله‌های این کارخانه نیز فناوری استفاده در فرآیند تولید آسفالت با کیفیت بالاتر بررسی شد.
صمدی بیان داشت: این گروه آمادگی دارد در صورت تمدید مجوز تاسیس و تامین منابع مالی مورد نیاز، عملیات اجرایی این پروژه را آغاز کند. وی یادآوری کرد: در نوبت قبل یک شرکت اروپایی معتبر برنده مناقصه ما بود که اسناد و تضامین کافی برای تبدیل سنگ آهن با عیار حتی حدود ۳۵ درصد به کنسانتره ۶۷ درصد را ارائه داد. یک کارگروه مهندسی نیز مدارک ارائه شده را بررسی و تایید کردند که این فعالیت قابلیت اجرا دارد. اگر آن زمان مجوز صادر می‌شد تا امسال این واحد کنسانتره‌سازی آماده بهره‌برداری بود و مشکلی برای تامین خوراک واحد گندله‌سازی مادکوش نداشتیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.