نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

اقدامات نهضت ساخت داخل در صنایع معدنی با کاهش ارزبری ۱۵۲ میلیون یورویی

0 131

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اقدامات نهضت ساخت داخل در صنایع معدنی در هشت مجتمع تولیدی با کاهش ارزبری بیش از ۱۵۲ میلیون یورو اجرایی شده است.

به گزارش سایت خبری- تحلیلی معدن ۲۴، “مهدی صادقی نیارکی” افزود: نهضت ساخت داخل به عنوان مهمترین رویکرد محوری برنامه های وزارت صنعت، باهدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بسترسازی برای تقویت و توسعه درون زایی و برون گرایی با برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال شده است.
به گفته این مقام مسوول، پروژه نهضت ساخت داخل در قالب برگزاری رویدادهای صنعتی نظیر برگزاری ۱۰ میز تخصصی تعمیق ساخت داخل، انعقاد تفاهم نامه با سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها، کاهش واردات اقلام خارجی و داخلی سازی و فعالیت وزارت راه و شهر سازی، نزدیک به سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو کاهش ارزبری برای کشور به همراه داشته است.
وی ادامه داد: برای دستیابی به این اهداف تاکنون ۱۰ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو و موتور سیکلت، پتروشیمی، برق، الکترونیک و مخابرات، مس و فولاد برگزار شده است.

** تبدیل ۲۸۰ میلیون یورو از خرید خارج به استفاده از تولیدات داخلی
صادقی نیارکی گفت: تعمیق ساخت داخل طرح های تکرار پذیر و تبدیل خرید خارج به خرید داخل با پیگیری قانون حداکثر استفاده از خدمات تولیدی و خدماتی کشور و غیره نیز با تلاش صنعتگران در صنایعی مانند پتروشیمی، نیروگاهی و صنایع معدنی توسعه یافته و از این طریق حدود ۲۸۰ میلیون یورو از خرید خارج به استفاده از تولیدات داخلی تبدیل شده است.
این مقام مسوول وزارت صنعت ادامه داد: همچنین ضمن اصلاح مناقصه ها و فرایند خرید خارجی، در بیش از ۸۵ مورد با تبدیل خرید کالا از خارج از کشور به داخل، امکان خرید از تولیدات ملی فراهم شده است.
وی خاطرنشان کرد: در ادامه فعالیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این نهضت، تفاهم نامه های کلان با سایر وزارت خانه ها و نهادهای اجرایی در بخش های تولید کک سوزنی و نسوز، الکترود گرافیتی، ساخت ریل و واگن و غیره به امضا رسیده و افزایش میزان عمق ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات به عنوان مهمترین سرفصل این تفاهم نامه به ارزش بیش از ۹۹۶ میلیون یورو در دستور کار قرار گرفته است.
صادقی نیارکی اظهار داشت: تاکنون سه میز ساخت داخل با کاهش ارزبری ۲۸۲.۵ میلیون یورویی برای داخلی سازی ۱۰۶ قطعه در صنعت خودرو، سه میز تخصصی در صنعت تجهیزات پتروشیمی با کاهش ارزبری ۱۴۳ میلیون یورو برای داخلی سازی ۳۹ قطعه و دو میز در صنعت برق الکترونیک و مخابرات با کاهش ارزبری ۱۲۳.۶ میلیون یورو برای داخلی سازی ۵۲ قطعه برگزار شده است.
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین میز ساخت داخل صنعت مس برای داخلی سازی ۱۸ قطعه و تجهیزات با کاهش ارزبری ۶۲۸ هزار یورویی، میز ساخت داخل صنعت فولاد برای پنج محصول نهایی و یک خط تولید به ارزش ۴۴۳ میلیون یورو و پروژه داخلی سازی تولید لوله فلزی از تختال فولاد (رویداد صنعتی توسعه ساخت داخل) با یک خط تولید با کاهش ارزبری ۲۵۰ میلیون یورویی نیز به انجام رسیده است.
وی افزود: در این راستا، توسعه عمق ساخت داخل و تبدیل خرید خارجی به داخلی سازی در سه حوزه صنعتی پتروشیمی، فولاد و نیروگاهی با کاهش ارزبری ۳۰۵ میلیون یورویی و تفاهم نامه وزارت صنعت با سایر وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی برای داخلی سازی سه قطعه و با کاهش ارزبری ۹۹۶ میلیون یورویی انجام شد.
پایان خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.