نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سرخ پوشی ادامه دارد؟

0 159

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، بورس تهران معاملات امروز یکشنبه را نیز با تداوم کاهش شاخص سپری کرد و نماگر اصلی بازار بیش از 43هزار واحد دیگر از ارتفاع خود را از دست داد. مطابق با روند هر روزه، چه در زمان های افت و چه صعود، لیدرهای فلزی و معدنی بیشترین نقش را در این مسیر دارند. به این ترتیب امروز نیز بیش از 13 هزار واحد از ریزش بازار تحت تاثیر 5 نماد فلزی و معدنی رخ داد.
واکاوی روند معاملات در روزهای گذشته همچنان حکایت از وجود هیجان چه در زمینه خرید و چه فروش دارد. هر چند شاهد ممنوعیت معاملات الگوریتمی و انجام نوسان گیری در معاملات روزانه هستیم که این دو موضوع می توانست تا حدودی از شدت هیجانات بکاهد، ولی همچنان شاهد تداوم رفتاری پرهیجان از سوی معامله گران هستیم. در واقع این روزها، الگویی تکراری و یک سیکل هر مشابه را در بورس شاهد هستیم؛ در حالی ابتدای معاملات با موجی از خرید روبرو می شویم، که این روند در میانه بازار به موجی از فروش تبدیل می شود تا جایی که بیشتر نمادها تا مرز تشکیل صف فروش پیش می روند. در نهایت نیز شاخص کل بورس تحت تاثیر منفی لیدرها، با افت مواجه می شوند. در این میان سوالی که از سوی معامله گران به دفعات پرسیده می شود، زمان اتمام چنین روندی است. اینکه آیا ریزش بازار تمام می شود؟ در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که هیچ دلیل بنیادی برای چنین ریزش هایی وجود ندارد. از آنجا که بخش عمده ای از بازار سهام را نمادهای صادرات محور تشکیل می دهند، رشد قیمت دلار نیز می تواند مولفه ای مثبت برای این نمادها و در نهایت کل بازار سهام قلمداد شود. البته باید عنوان کرد که هنوز افزایش نرخ دلار در صورت های مالی این شرکتها، منعکس نشده است، اما می تواند عاملی مثبت قلمداد شود. به این ترتیب تنها دلیل این ریزش، همان رفتارهای هیجانی است. تا مادامی که خرید و فروش سهامداران بر اساس هیجان نباشد و سرمایه گذاران دید سرمایه گذاری کوتاه مدت خود را به میان مدت و بلند مدت تغییر ندهند، چنین روندی ادامه خواهد داشت.
رصد فلزی ها در بازار قرمز
بررسی عملکرد نمادهای فلزی در بازار امروز نشان از سرخپوشی تمام 20 نماد معامله شده بجز دو نماد سپنتا و نورد و قطعات فولادی دارد. البته نوسان مثبت این دو نماد نیز بسیار اندک بود. به طوریگه «فپنتا» با رشد قیمت یک درصدی و «فنورد» نیز تنها 0.2 درصد نوسان مثبت را تجربه کردند. این عملکرد سبب شد تا شاخص گروه فلزی بازار امروز را افت 4درصدی ترک کند. در این میان فولاد مبارکه با تاثیر منفی 5230 واحدی، بیشترین نقش را در ریزش شاخص کل بورس داشت. در ادامه نیز ملی مس ایران حدود 4000 واحد در این ریزش دخیل بود.
معاملات این دو نماد نیز در مقایسه با روزهای قبل ، کمتر بود. به طوریکه «فولاد» تنهاد دادوستد 189 میلیارد تومانی را تجربه کرد. مبادلات «فملی» نیز به 158 میلیارد تومان رسید. در مجموع نیز گرروه فلزات اساسی خرید و فروش 420 میلیارد تومانی را تجربه کرد که 82 درصد از این رقم احت تاثیر معاملات دو نماد مزبور شکل گرفت.
در میان اخبار هم نیز همچنان صحبت های سرپرست وزارت صنعت در جلسه روز گذشته افتتاح فاز دوم فولاد کاوه قرار داشت. سرپرست وزارت صنعت از افزایش ۶ تا ۵۰ درصدی تولید محصولات پنچ صنعت مهم بورسی طی 5 ماه نخست سال جاری خبر داده که یکی از این صنایع فلزی ها هستند و طبق گفته های جعفر سرقینی، در این بازه زمانی فولادی ها رشد ۸ درصد در تولیدات را تجربه کرده اند.
در همین راستا فولاد مبارکه با انتشار گزارش تولید و فروش شهریور و نیمه نخست سال بر سایت اطلاع رسانی کدال عنوان کرده که بالغ بر 5.5 هزار میلیارد تومان درآمد در یک ماهه شهریور ماه محقق کرده است. در همین راستا «فولاد» در دوره نیمه نخست سال جاری از فروش محصولات سرد، گرم، پوشش دار و سایر در داخل بالغ بر 27.3 هزار میلیارد تومان درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه قبل 37 درصد رشد داشته است.
در بخش دیگری شمس الدین حسینی، رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس با اعلام تعجب از احتمال خروج فولاد از بورس کالا با هدف ارزان سازی مسکن ، مواضع وزیر راه درباره گرانی مسکن را غیرمنطقی و غیر کارشناسی دانست. وی تاکید کرد: به طور یقین راهکار خروج از آشفتگی و عدم انسجام برخی بازارها از جمله مسکن و خودرو ، خروج محصولات و کالاها از بورس کالا نیست بلکه باید مشکل را در جاهای دیگر و در ساختار اقتصاد، عدم مدیریت صحیح، تحریم، رشد نقدینگی، انتظارات تورمی و … جستجو کرد. بنابراین خروج محصولات از بورس کالا علاوه بر کمک به غیرشفاف سازی مبادلات، درد آشفتگی و نابسامانی بازارها را دوا نخواهدکرد.
معدنی ها چه کردند؟
گروه معدنی نیز بازار امروز را با افت قیمت تمامی نمادها سپری کرد. در حالی از 10 نماد معامله شده در این گروه تنها معدنی دماوند افزایش 0.5 درصدی قیمت را تجربه کرد که مابقی نمادها با کاهش قیمت مواجه شدند. در نهایت نیز شاخص گروه معدنی افت 3.8 درصدی سپری کرد. در این میان دو لیدر گروه یعنی چادرملو و گل گهر بیشترین تاثیر منفی را بر افت شاخص کل بورس داشتند. به طوریکه در مجموع بیش از 3هزار واحد از ریزش نماگر اصلی بازار را رقم زدند. همچنین بیشترین معاملات نیز به خرید و فروش سهام «کگل» اختصاص یافت که با رقم 20.6 میلیارد تومان دنبال شد.
در این گروه مهترین خبر امروز انتقال آب خلیج فارس و رسیدن آن به گل گهر بود. در این راستا جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت گل‌گهر همزمان با ورود اولین پمپاژ آب خیلیج فارس به مخزن 45هزار مترمکعبی گل‌گهر ، طرح انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور را از پروژه‌های بزرگ آبرسانی کشور نام برد و تاکید داشت که این طرح گامی نو و عملی برای استقلال آبی بخش معدن از منابع زیرزمینی و حفظ محیط زیست خواهد بود.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.