نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نشست مشترک ایران، هند و ازبکستان درباره «چابهار»

0 1,095

وزارت‌خارجه هند اعلام کرد: اولین نشست مشترک گروه کاری با ایران و ازبکستان درباره استفاده از بندر استراتژیک چابهار، ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. به‌دنبال پایان نشست مشترک روز جمعه هند و ازبکستان، دهلی نو اعلام کرد که یک نشست مشترک سه‌جانبه بین هند، ازبکستان و ایران در سطح معاونان وزیرخارجه درباره بندر چابهار برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس و بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی «هندوستان تایمز»، اولین نشست گروه کاری سه جانبه دهلی نو، تهران و تاشکند درباره استفاده از بندر چابهار ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

این خبر را وزارت‌خارجه هند در یک بیانیه اعلام کرد و خبر داد: این نشست در سطح معاونان وزرای‌خارجه هند، ایران و ازبکستان برگزار می‌شود. بیانیه وزارت‌خارجه هند درباره این نشست سه جانبه یک روز بعد از آن صادر شد که «شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور ازبکستان در دیدار مجازی با «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند بر لزوم برگزاری نشست سه‌جانبه با ایران درباره بندر چابهار تاکید کرده بود. روزنامه هندوستان تایمز در گزارش خود درباره فعالیت‌های هند در بندر چابهار، روی موضوع صدور مجوز «مستثنی شدن از تحریم آمریکا» درخصوص پروژه گسترش و نوسازی بندر چابهار برای هند دست گذاشت.

در گزارش آمده است: «هند درحال‌حاضر در یکی از پایانه‌‌های بندر چابهار که آن را درست کرده است، فعالیت دارد. آمریکا به‌دلیل اهمیت (بندر چابهار) در ارسال کمک‌های انسان دوستانه و حمل بار به مقصد افغانستان، برای این پروژه استراتژیک معافیت تحریمی در نظر گرفته است.»

وزارت‌خارجه هند در بیانیه خود درباره نشست ۲۴ آذرماه سه‌جانبه دهلی نو، تهران و تاشکند درباره چابهار اعلام کرد: «هند از ابراز علاقه ازبکستان برای استفاده از بندر چابهار به‌عنوان یک مسیر ترانزیتی استقبال می‌کند.» به گفته این وزارتخانه، استفاده ازبکستان از بندر چابهار «باعث گشایش فرصت‌های اقتصادی برای جامعه تجار و بازرگانان این منطقه خواهد شد.»

 

منبع دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.