نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سنگ‌آهن وزنه ی سنگین استرالیایی ها برای جبران ضرر در مقابل چین

0 707

 

معدن۲۴: تحلیل ها حاکی از آن است که در استرالیا ضررهای ناشی از تنش تجاری میان این کشور و چین با توجه به روند رشد قیمت سنگ آهن در حال جبران شدن است و انتظار می رود کسری بودجه استرالیا از برآوردهای قبلی کمتر باشد.

اقدامات دولت چین در جهت منع واردات شراب، گوشت گاو ، جو ، خرچنگ و زغال سنگ حرارتی از استرالیا برای استرالیا هزینه داشته اما به لطف بازار داغ سنگ آهن این کشور جبران مافات کرده است، چرا که نرخ سنگ آهن از 30 نوامبر 18 دلار در هر تن افزایش یافته و این نگرانی وجود داشته که چین ممکن است اقدامی علیه سنگ آهن استرالیا نیز انجام دهد، در نتیجه قیمت ها به شدت صعودی شد.

این ترس و نگرانی تنها چیزی نیست که قیمت ها را افزایش می دهد، چون بازارها همچنین نگرانند که بارش شدید باران ممکن است عرضه برزیل را محدود کند ، در حالی که نرخ بهره بسیار پایین و کاهش ارزش دلار آمریکا قیمت ها را نیز افزایش دهد.

قابل ذکر است این تعرفه ها و سایر اقدامات تجاری می تواند به هر دو کشور آسیب برساند و به طور بالقوه هزینه های خانواده های چینی همزمان با هدف قرار دادن مشاغل استرالیایی تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین افزایش قیمت زغال سنگ حرارتی در چین به این معنی است که بعید است چین کار جدی تری انجام دهد و این عملا تنها تهدیدی غلو شده بوده است. جایی که چین می داند بیشتر در معرض خطر است ، بازار سنگ آهن می باشد.

چین بزرگترین مشتری جهانی سنگ آهن است ، و در طرف مقابل استرالیا نیز تأمین کننده اصلی آن. به همین دلیل تحلیلگران می گویند چین در رابطه با سنگ آهن استرالیا اقدامی نمی کند ، زیرا هزینه زیادی برای آن دارد. با این حال ، بازارها هنوز نگران هستند که چین ممکن است اقداماتی انجام دهد. با این حال دولت استرالیا نسبت به مجموعه اقدامات مقامات چینی زنگ خطر را به صدا در آورده و از صادرکنندگان خواسته است تا به دیگر بازارهای مصرف کننده نیز توجه کنند.

در این بین ویتنام فرصت های قابل توجهی را برای صادرات استرالیا فراهم می کند ، از جمله برای گوشت گاو ، گاو زنده ، غلاتی مانند گندم و جو ، پنبه ، محصولات کشاورزی و غذاهای فرآوری شده. در واقع هر دو کشور استرالیا و ویتنام به دنبال کاهش وابستگی بیش از حد اقتصادی خود به چین به عنوان یک شریک تجاری غالب هستند.

هفته گذشته ، وزیر کشاورزی استرالیا ، اظهار داشت که تولیدکنندگان استرالیایی نگران اختلاف استرالیا و چین هستند، اما وی امیدوار است که سال آینده شاهد بهبود روابط با ویتنام باشد. همچنین سال آینده استرالیا به دنبال نهایی کردن توافق نامه های تجاری جدید با اتحادیه اروپا و انگلیس همراه با دستیابی به فرصت هایی در هند است حتی اگر این امر منجر به توافق نامه تجارت آزاد رسمی نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.